Hırvatistan Schengen Bölgesi Mi?

Hırvatistan Schengen Bölgesi Mi

Hırvatistan Schengen bölgesi mi; Hırvatistan AB üyesi bir ülke olmasına rağmen hala vize programına dahil olmamıştır. Hırvatistan’dan alınan vize bu nedenle Schengen vizesi olarak değerlendirilmemektedir. İlerleyen senelerde Schengen vize prosedürlerine Hırvatistan’ın da katılım sağlayacağı planlanmaktadır. Schengen vizesi giriş çıkış adımlarında her ülkeden ayrı bir vize almadan ve güvenlik kontrollerine de detaylı şekilde tabi olmadan ülkelere giriş yapmanızı mümkün kılmaktadır. Schengen vizesinin sadece Avrupa kıtasında geçerli olduğu düşünülmemelidir. Örneğin kanarya Adaları Avrupa kıtasında bulunmamasına rağmen Schengen vize prosedürü sınırlarında değerlendirilmektedir.

Hırvatistan Vize İstiyor Mu?

Hırvatistan Schengen bölgesi mi; Schengen vizesi olarak değerlendirilmeyen Hırvatistan vizesini almak oldukça kolaydır. Diplomatik görevler haricinde standart giriş adımlarında vize almak mecburidir. Diplomatik ziyaretler için de bir süre sınırlaması getirilmiştir. Vize alma adımlarında kalacağınız süreye bağlı olarak başvuru adımlarını tamamlamanız gerekmektedir. Örneğin 90 günden az kalacak olan kişilerin C tipi vizeyi alması gerekmektedir. 90 günden uzun kalacak olan kişilerin ise D tipi vize talep etmesi gerekir.

Vize alma aşamasında konsolosluğun sayfasında vize türlerine göre ayrı ayrı hazırlanmış olan başvuru formlarını kullanmanız gerekir. Vize türünüze uygun olan formu eksiksiz olarak doldurmalısınız.

Bu evrakta bir eksiklik ya da yanlış yönlendirme tespit edildiği anda vize talep adımı yarıda kalacaktır. Kişilerin başvuru adımında bir de vize ücret ödeme adımlarını tamamlaması gerekir. Vize ücretini öderken dilerseniz kredi kartı da kullanabilirsiniz. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda yatırmış olduğunuz tutarın size iade edilmesi söz konusu olmayacaktır. Vize başvurunuz reddedilirse yatırmış olduğunuz tutar da yanmış olur. Ödeme adımları ile alakalı dikkate alınması gereken bir diğer husus da ödemenin yapıldığına dair ilgili makbuzun saklanmasıdır.

Schengen Ülkeleri

Schengen vize prosedürleri ülkeler arası seyahatin kolaylaştırılmasını hedeflemektedir. Schengen ülkeleri arasında Belçika, Hollanda, Avusturya, Fransa ve Almanya gibi ülkeler yer almaktadır. Norveç AB üyesi olmamasına rağmen Schengen vize programının bir parçası olarak kabul edilmiştir. Bu tür detaylara dikkat ederek giriş çıkış yapma koşullarına dair daha net bilgi sahibi olma fırsatını elde edebilirsiniz. Alanında uzman olan bir aracı kurum ile iş birliği yaparak vize sürecine dair daha detaylı şekilde bilgi alma imkanını elde edebilir ve vizenin geçerli olduğu ülkelere dair de kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Schengen vize sisteminde ülkeler arası iletişimin kolaylıkla tamamlanması için özel bir alt yapı geliştirilmiştir. Bu alt yapı kapsamında kişilerin VIS adı verilen bir sisteme tüm bilgileri işlenmektedir. Bu sistem ülkelerde giriş çıkışta ya da ülke genelinde bir sorun meydana geldiği anda anında diğer Schegn vize prosedürü ortak ülkelerinin durumdan haberdar edilmesini sağlamaktadır.

Hırvatistan Vizesi için Gerekli Evraklar

Öncelikli olarak pasaportunuzu sunmanız gerekir. Başvuru adımlarının olumlu yanıtlanabilmesi için pasaportunuzun en az 3 aylık bir geçerliliğinin olması gerekir. Bu güncellik konusunda bir sorun olduğu fark edildiği anda başvurunun öncesinde pasaport güncelleme adımlarını tamamlamalısınız. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da fotoğrafların nitelikleridir. Vize başvuru adımında sunacağınız fotoğrafların kesinlikle biyometrik olması ve arka planının da tek renk olması gerekir. Vize başvuru adımlarında kişilerin giriş çıkış tarihleri hakkında bilgi sahibi olmak için uçak biletleri talep edilmektedir. Bu şekilde giriş çıkış adımlarına dair net veri sahibi olunur. Her iki seyahat adımını da kapsayacak şekilde seyahat sigortasının da yapılması gerekmektedir. Seyahat sigortası ve ülkede bulunduğunuz süre boyunca geçerliliğini koruyacak olan sağlık sigortasının mevcut olması gerekir.

Hırvatistan Turist Kabul Ediyor Mu?

Hırvatistan turistik ziyaretler konusunda en kolay vize veren ülkelerin başında gelmektedir. Bu aşamada vize alım aşamasına dair şu hususların dikkate alınması gerekir;

  • 90 günden az kalacak olan kişilerin başvuru adımında C tipi vizeden yana tercihlerini yapmaları talep edilmektedir. D tipi vizede ise 90 günden uzun kalacak olan kişilerin başvuruları kabul edilir.
  • Vize başvuru adımlarının randevulu tamamlanması gerekir. Özellikle pandemi sürecinde bu duruma daha büyük önem verilmektedir.

İlk vize başvurunuzun yanıtsız kalması veya ret yanıtı alması durumunda diğer başvuru adımınızın kesinlikle uzman bir aracı kurum ile yapılması gerekir. Bu noktada firmamız ile anında iletişim kurabilirsiniz. Firmamız vize almak için gerekli olan tüm yönlendirmeleri eksiksiz şekilde tamamlayacaktır.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.