Schengen Vizesi İle Her Ülkeye Gidilir Mi?

Schengen Vizesi İle Her Ülkeye Gidilir Mi

Schengen Vizesi ile her ülkeye gidilir mi: Schengen vizesi ile her ülkeye gitmek gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece belli ülkeleri tercih edebilirsiniz. Bunlar da Avrupa kıtasında yer almaktadır.

Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Schengen ile gidilebilecek olan ülkelerin içerisinde şunlar yer alıyor; İspanya, Portekiz, Hollanda, Lüksemburg, Almanya, Fransa, Monaco, Belçika, İtalya, Avusturya, Yunanistan, Danimarka, İsveç, Norveç, İzlanda, Finlandiya, Malta, Macaristan, Slovenya, Estonya, Slovakya, Letonya, Litvanya, Polonya. Görüldüğü üzere Türkiye, her türlü başvuru işlemlerini yapmasına rağmen bunların içerisine dahil edilmemiştir. İşte bu yüzden mutlaka vize almak isteyen kişilerin başvuru sürecini tamamlaması gerekmektedir. Bu sayede seyahatinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi alabilmek için şu belgelerin verilmesi lazım;

  • Bir pasaport ile işlemler yapılır. Diplomatik pasaportu olan kişilerin bu tip bir vize başvurusunu gerçekleştirmesine hiçbir şekilde gerek yoktur. Vizenin mührünün vurulması söz konusu olacağından içinde iki tane boş sayfanın bulunmasına dikkat edilmelidir.
  • Mesleki belgeler büyük önem arz etmektedir. Eğer kişi öğrenci ise bunu kanıtlamak zorundadır. Yani okulundan, halen öğrenci olduğuna dair bir belgeyi alması gerekmektedir. Onun haricinde ise çalışan kişilerden meslekle alakalı olarak; bordro, SGK girişi, işyeri sahiplerinden ticari gazete sirküleri gibi evrakların talep edildiğini görmekteyiz.
  • Seyahat sağlık sigortası önemlidir. Bunun teminatının en az 30000 Euro olması şarttır. Aracı kurum üzerinden başvuru işlemleri yapıldığı zaman bunun hemen elde edilmesi ve başvuru dosyasının içerisine koyulması konusunda hiçbir sorun yoktur.
  • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını ispat etmeniz lazım. Bu noktada öne çıkan resmi evrak ise banka hesap bilgileridir. Özellikle son 3 aylık döneme ait olan hesap dökümü sunulur. Bunun en alt kısmında ıslak imza ve bankanın mührünün olması gerekmektedir. Bazı ülkeler teminatı dolar üzerinden bir kısmı ise TL olarak kabul etmektedir.
  • Bu ülkeye yapılacak olan seyahat öncesinde hem dönüş tarihini hem de gidiş zamanını açık şekilde belirtmek, buna dair rezervasyon belgesinin sunulmasıyla mümkündür.
  • Vukuatlı nüfus örneği olmalıdır. Tarihi yeni olmak zorundadır. Hem anne hem de babaya dair bilgilerin bulunması gerekmektedir.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi de istenmektedir.
  • Kesinlikle biyometrik olması şart olan 2 adet fotoğraf sunulur.
  • Eski pasaportun fotokopisi ve aynı zamanda vize başvurusu sırasında verilmek zorundadır.
  • Tüm bunların hiçbir eksik olmadan tamamlanması halinde ise vizenizi alabilmek için konsolosluğa bunların sunulması gerekmektedir.

Schengen Vizesi Başvuru

Schengen vize başvuru işlemlerinde farklı iki yöntem öne çıkıyor. Bunlardan birisi olan konsolosluğa gitmek dışında aynı zamanda aracı kurum üzerinden de sürecin başlatılması noktasında hiçbir sorun söz konusu değildir. Firmaların bu konuda yetkisinin olması sizin için büyük bir avantaj demektir. İşletme olarak hem süreci çok iyi bilmemiz hem de kısa sürede işlemleri tamamlamamız sayesinde vize alımında olası problemlerin önüne geçiyoruz.

Bu sayede Schengen ülkelerine seyahat etmek isteyen kişilerin başvurularını kabul etmekteyiz. Ayrıca seyahat sağlık sigortası başta olmak üzere birçok bu tip belgeyi sizin adınıza hemen alarak sunmaktayız.

Schengen Nedir?

Schengen bir bölge olarak tanımlanır. Avrupa içerisinde yer alan ülkelerin vatandaşları, ziyaret için diğer ülkelere gidecekleri zaman hiçbir şekilde vize almak zorunda kalmazlar. Ancak bunun belli bir sınırı söz konusudur. 26 ülkeden oluşmaktadır. Bazı ülkeler ise Avrupa içinde yer almasına rağmen buna dahil olmamıştır. Türkiye Schengen  ülkeleri kapsamında değildir. Bu yüzden TC vatandaşlarının seyahat edebilmesi için vize almaları temel bir kural olarak karşımıza çıkar.

Schengen Vizesi 2022

Schengen Vizesi ile her ülkeye gidilir mi: Schengen ile belirtilmiş olan ülkelere gitmek mümkündür. 2022 yılında ise vize almak şu an için çok zordur. Bunun nedeni ise dünyanın her yerini etkilemiş olan pandemidir. Korona virüs nedeniyle bu ülkelerin çok büyük bir kısmı girişleri durdurmuştur. Sadece belli ülkelerden insan kabul ederler. Aracı firmamız, bu noktada hem bilgi sahibi hem de vize sürecine dair yetkilendirilmiş bir işletme olarak sizleri beklemektedir. Arayarak hemen bilgi almanız çok zor değildir.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.