Schengen Vizesiyle İsviçreye Gidilir Mi?

Schengen Vizesi İle Romanya'ya Girilir Mi

Schengen Vizesiyle İsviçreye gidilir mi: İsviçre’ye yapılacak olan her türlü seyahatlerde Schengen vizesinin kullanılması mümkündür. Çünkü bu ülke mevcut antlaşmaya taraf olmuştur. Bu sayede daha farklı bir ülkeden alınmış olan vize sayesinde sorunsuz bir seyahat gerçekleştirilir. Ancak bunun belli şartlarının olduğunu unutmamak lazım.

İsviçre’ye Nasıl Gidilir?

İsviçre’ye seyahat için vize alınması şarttır. Bu da Schengen vizesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunu almak konsolosluk üzerinden yapılacak olan işlemler sayesinde mümkündür. Aynı zamanda İsviçre, Türkiye’de yer alan bazı aracı kurumları bu noktada yetkilendirmiş olmasından dolayı, konsolosluğa gitmeden de vize alımı mümkündür. Uçak seyahatinin öncesinde sürecin tamamlanması gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan birisi, alınmış olan karar neticesinde vize başvurusu öncesinde yapılması gerekli olan parmak izi verme uygulamasıdır. Bunu konsolosluk üzerinden sağlamanız lazım. Ancak son dönemde yapılmış olan yetkilendirme sayesinde mevcut süreç aracı kurum üzerinden de gerçekleştirilebilir. Schengen vizesinin çıkmasının ardından, bunun süresine göre İsviçre gezinizi hiçbir sorun olmadan yapabilirsiniz.

İsviçre’ye Gitmek İçin Gerekenler

İsviçre’ye gitmek için gerekenler arasında ilk sırada vize gelmektedir. Bunu alabilmek için işlemleri şu şekilde tamamlamak lazım;

  • Pasaport istenir ve geçerlilik süresi 6 ay olmalıdır. Vize için iki boş sayfanın da bulunması gerektiğini hiçbir şekilde unutmamak lazım.
  • Biyometrik fotoğraf kuralı vardır. Bunun sayısı ise 2 olarak ifade edilmiştir. Mutlaka tanımlanmış olan standartlara göre çekilmesi gerekmektedir. Böylelikle sorun yaşamamış olacaksınız.
  • Vize ücretini banka üzerinden ödemek şarttır. Ardından ise ödendi dekontunun sunulması lazım. Yani belgelerin içinde yer vermeniz önemlidir. Bunu dilerseniz hiçbir şekilde zaman kaybetmeden hemen aracı kurum üzerinden de tamamlayabilirsiniz.
  • Öğrenci, memur, serbest çalışan, iş yeri sahibi gibi farklı kategorilerden seyahat edecek ve vize alacak olan kişilerin ilgili evrakları hazırlaması, bunların tümünü sunması gerekmektedir. Yani mesleki durumu kanıtlamanız temel bir kural olarak dikkat çeker.
  • Hem uçuş ile alakalı bilgilerin olduğu rezervasyon hem de hotel veya apart rezervasyonunun sunulması şarttır.
  • Bunun yanı sıra vize için belli miktarda bir paranın banka hesabınızda bulunması esastır.
  • Kimlik kartı, tam vukuatlı olacak şekilde nüfus kayıt örneği sizlerden talep edilir.
  • Başvuru formunun ve dilekçenin doldurulmasının ardından evraklar da tamamlanmış olur.

İsviçre’ye Giriş Yasağı Corona

İsviçre’ye giriş yasağı Corona çerçevesinde söz konusudur. Bu sadece ilgili ülkenin tanımlamış olduğu bir yasak değildir. Birçok devletin bu noktada karar almış olduğunu görmekteyiz. Ancak burada birtakım istisnai durumlar vardır. Acil bir şekilde buraya gitmek zorunda olan kişilerin mutlaka konsolosluğun online sistemi üzerinden durumu anlatmaları lazım. Böyle şahıslardan Corona test sonucu istenmektedir. 72 saat önce yapılmış olması temel bir kural olarak dikkat çeker.

İsvicre Schengen’e Dahil Mi?

İsviçre Schengen içinde yer alan bir ülke olarak dikkat çekiyor. Bu birliğe en geç katılan ülkelerden birisidir. Çünkü 2008 senesinde dahil olmuştur. Böylelikle serbest dolaşım hakkını kullanmak isteyen kişiler tercihlerini her daim bu ülkeden yana yapabilirler.

Başka bir ülkeden alınmış olan Schengen vizesi üzerinden seyahat etmek ve İsviçre’ye gidebilmek için mutlaka, vize hangi ülkeden edinilmiş ise ilk olarak oraya gidilmesi esastır. Bunun yapılmasının ardından ikinci işlem olarak İsviçre seyahati gerçekleştirilebilir. Hem multi vize olması hem de süresinin henüz dolmaması gerekmektedir. Böylelikle ayrıca yenide bir vize almaya da hiçbir zaman gerek kalmaz.

İsviçre’ye Davetiye İle Gitmek

Schengen Vizesiyle İsviçreye gidilir mi: İsviçre seyahatini davet üzerinden yapma şansınız her daim mevcuttur. Bunun için ilgili ülkede yaşayan, buradan oturum almış olan kişinin resmi bir biçimde sizi davet etmesi gerekmektedir. Bu davet belgesi içerisinde birtakım bilgilerin olması esastır. Daveti yapanın adı, soyadı, diğer kimlik bilgileri, ikamet adresi, yakınlık derecesi açık olarak belirtilmelidir.

Bunun yanı sıra davet edilen kişinin de bilgilerini eklemek temel kuraldır. Üstelik bunun noterde tasdik edilmesi gibi bir şart da söz konusudur. Bunun ardından ilgili davet yollanır. Bu evrak hemen konsolosluğa teslim edilmelidir. Aracı kurum olarak bu işlemlerde size profesyonel bir biçimde destek vermekteyiz.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.