Schengen Vizesi İle Amerika’ya Gidilir Mi

Schengen Vizesi İle Amerika'ya Gidilir Mi

Schengen Vizesi ile Amerika’ya gidilir mi: Schengen ile ABD girişi söz konusu değildir. Birleşik devletlerin kendisi tarafından belirlenmiş olan özel bir vize programı vardır. Kurallara göre tanımlanmış evrakların elde edilmesi, bunların sunulması önem arz eder. Aynı zamanda özellikle turistik vizelerin ABD tarafından 10 yıllık olacak şekilde sağlandığını unutmamak lazım. Avrupa Birliği üye ülkelerinin bir kısmının vatandaşları ise vize olmadan sadece belli bir formu doldurarak buraya rahatlıkla seyahat edebilirler.

Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir

Schengen vizesi sahibi olan kişilerin gidebildiği ülkeler bellidir. Bunların tümü Avrupa ülkeleri olarak dikkat çekmektedir.

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İtalya, İzlanda, Almanya, Yunanistan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Malta, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Portekiz, Polonya, Lihtenştayn gibi ülkelere gidilebilir. Bunu yapabilmek için mutlaka Schengen vizenizin olması gerekmektedir.

Amerika’nın Vize İstemediği Ülkeler

Amerika'nın Vize İstemediği Ülkeler

Vize muafiyet kapsamında bazı ülke vatandaşlarının ABD’ye gidebilmesi için vize almasına gerek yoktur. Bunların arasında; Almanya, Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Çekya, Estonya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, İspanya, İrlanda, İtalya, İzlanda, İsveç, Litvanya, Lüksemburg, Monako, Malta, Singapur, Slovakya, Slovenya, Şili, Yeni Zelanda, Yunanistan ve Tayvan bulunur. Türkiye ise bu listede yer almaz. Bundan dolayı ABD seyahati için kesinlikle vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Amerika Vizesi Nereden Alınır?

Amerika Vizesi Nereden Alınır

Amerika vizesi hem konsolosluk hem de aracı kurum üzerinden yapılacak olan başvuru işlemleri sonrasında alınır. ABD vizesinin çıkması çok kolay olmasa da evrakların hazırlanması temel kuraldır. Aynı zamanda bu vize için birleşik devletlerin düzenlemiş olduğu bir mülakat sistemi de mevcuttur. Buna göre hareket etmek, sorunsuz bir biçimde ilgilini iznin sahibi olmak demektir.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar

Amerika vizesi eğer turistik kapsamda alınıyorsa bunun çıkması en erken 3 en geç ise 4 hafta şeklindedir. Bu noktada unutulmaması gereken bir detay vardır. O da ABD’nin turistik vizelerinin 10 yıllık olduğudur. Böylelikle 10 sene boyunca vize alabilmek için yeniden başvuru işlemlerinin yapılmasına hiçbir şekilde gerek kalmaz. Bu durum avantaj olarak kabul edilir.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Vizesi Nasıl Alınır

Schengen Vizesi ile Amerika’ya gidilir mi: Amerika vizesi alabilmek için belli belgelerin hazırlanması şarttır. Firma olarak bu konuda her türlü kolaylığı sağlamakta ve aynı zamanda sürecin başarılı bir biçimde tamamlanması için bir yol haritası çıkarmaktayız. Evrakların neler olduğunu size iletmekteyiz. Bunlar şöyledir;

  • Her zaman bir pasaportun olması gerekmektedir. Zaten bu temel kural olarak dikkat çekmektedir. Geçerliliğinin bulunması büyük önem arz eder. Geçerlilik tarihi noktasında bunun 6 ay olması şarttır. 10 seneyi geçmiş olan pasaportların kabul edilmesi gibi bir durum hiçbir şekilde söz konusu değildir.
  • Başvuru formu bu ülke tarafından özel bir biçimde hazırlanmıştır. Bunu hemen konsolosluğun resmi sitesi üzerinden elde etmenin mümkündür. Adına ise DS160 denilmektedir. Nelerin yazılması gerektiği açık şekilde ifade edilmiştir. İlgili bilgilerin net, eksiksiz olmaması çok büyük önem arz eder.
  • Eski pasaportlar söz konusu ise bunların tümünü başvuru işlemleri sırasında sunmak şarttır. Hatta buna eski olan vizeleri de eklemek gerekiyor.
  • Kimlik fotokopisi ise konsolosluğun talep etmiş olduğu bir diğer evrak olarak dikkat çeker. Ancak bunun her iki yüzünün de suretinin alınması, ardından sunulması lazım. Aksi halde vize başvuru işlemlerinde sorunla karşı karşıya kalma ihtimaliniz mevcuttur.
  • Uçak biletinin konfirmasyonu standart belgelerin arasında normal şartlarda yoktur. Ancak bunun olması her zaman sizin için artı bir değer olarak dikkat çekmektedir.
  • Aynı şekilde otel rezervasyonu için de hükümler farklılık göstermez.
  • Bunun yanı sıra iki tane fotoğraf istenir. Bunun özellikleri ise 2 tane biyometrik fotoğraf şeklindedir. Aynı zamanda son 3 aylık zaman dilimi içerisinde çekilmiş olması şarttır.
  • Aile bireyleri ve ikametin bilgilerinin bulunduğu tam vukuatlı nüfus kaydının sunulması sürecin bir parçası olarak dikkat çekmektedir.

Çalışan kişilerden istenen belgeler, banka hesap döküm özeti evraklarının yanı sıra varsa ek olan gelirleri göstermek şarttır. Böylelikle ilgili başvuru işlemi için istenen tüm belgeler de sağlanmış olur.

3.3/5 - (3 votes)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.