Schengen Vizesi İle İrlanda’ya Gidilir Mi

Schengen Vizesi İle İrlanda'ya Gidilir Mi

Schengen Vizesi ile İrlanda’ya gidilir mi: İrlanda, Birleşik Krallık içerisinde yer alan ancak Schengen üyesi olmayan bir ülkedir. Bundan dolayı İrlanda gezisi yapmak isteyen ya da farklı nedenlerden dolayı buraya gitme amacını taşıyanların vize alması gerekmektedir. Schengen’in hiçbir geçerliliği yoktur. Toplanıp sunulacak olan belgelerle işlemi tamamlamak çok uzun bir zaman almaz.

İrlanda Vizesi İle İngiltere’ye Gidilir Mi?

İrlanda vizesi sadece bu ülke sınırları içerisinde geçerlidir. Bundan dolayı ilgili iznin alınmasının hemen ardından bununla İngiltere’ye gitmek gibi bir durum yoktur. O yüzden seyahat edebilmek adına İngiltere vizesini almak şarttır. Tıpkı İrlanda da olduğu gibi bu vize de Schengen kapsamında yer almaz. Bunun ayrı kuralları ve prosedürleri söz konusudur.

İrlanda Vizesi Kolay Mi?

İrlanda vize alımı çok zor olmamakla beraber, belli kuralların geçerli olduğunu hiçbir şekilde unutmamak lazım. Yaklaşık üç hafta içerisinde çıkacak olan bu vizenin alınabilmesi için şunlara dikkat etmek gerekmektedir;

 • Standart olarak bilinen birtakım belgeler vardır. Bunların tümü hiçbir eksiklik içermeden tamamlamalı ve bunun sonrasında konsolosluğa sunulmalıdır.
 • Aynı zamanda vize alımını daha kolay bir hale getirebilmek için aracı kurum üzerinden işlemlerin başlatılması her zaman avantaj anlamına gelmektedir. Çünkü İrlanda vizesi için istenen evraklar vardır. Bunlar resmi olmak zorundadır. Tek bir belgenin bir eksik olması halinde ise bu ülke size vize vermeyebilir.
 • İrlanda bir Schengen ülkesi değildir. Prosedürü biraz daha farklıdır. Daha önceden alınmış ve halen geçerliliği olan Schengen vizesi sayesinde bu ülkeye gidebilmeniz hiçbir zaman söz konusu olmaz. İşte bu yüzden başvuru prosedürü İrlanda konsolosluğu üzerinden yapılacak olan işlemle söz konusudur.

Bunun yanı sıra bilinmesi gereken daha farklı bir nokta daha mevcuttur. Buna göre Visa Waiver programı olarak tanımlanmış bir süreç vardır. Buna göre 2022 senesi de dahil olmak üzere ilk vizesini Birleşik Krallık ülkeleri üzerinden almış ve aynı zamanda seyahatini buradan başlatacak olan kişilerin, İrlanda’ya geçiş yapmalarında hiçbir zorun söz konusu değildir. Bu da tanımlanmış bir avantajdır. Bunun yanı sıra evrakların sunulması sayesinde dikkat edilecek olan şey, bunların tümünün İngilizce tercümesiyle beraber verilmesi gerektiğidir. Aksi halde olumsuz bir yanıtla kaşı karşıya kalmanız olasılıkların içindedir.

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda vizesi 3 haftada çıkar. Bu ortalama bir zaman dilimi olarak kabul edilmiştir. Özellikle zaman zaman görülen yoğunluktan dolayı bunun sarkması ihtimaller dahilindedir. İşte bu yüzden olası gecikmelere karşı önlem alabilmek adına uçuş rezervasyonunun başvurudan en erken 1 ay önce olması şarttır. Böylelikle hiçbir sorunla karşı karşıya kalmamış olursunuz.

İrlanda’dan Vize Almak

İrlanda vize alım sürecinde talep edilen evrakların listesi şöyledir;

 • Arkalı ve önlü nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • 6 ay geçerliliğe sahip, yıpranmamış pasaport olmalıdır. Eğer uzun süreli bir başvuru söz konusu ise bu noktada pasaportun 12 aylık olması gerekmektedir.
 • Ölçüleri 3.5 x 4.5 olan, biyometrik şartlara uygun bir biçimde çekilmiş 2 adet fotoğraf,
 • Hem güncel hem de daha önceden alınmış olan her türlü vize ve pasaport,
 • Konaklama ve ulaşım rezervasyon belgeleri,
 • Seyahat sırasında ortaya çıkabilecek olan sağlık sorunları ve kazalara karşılık bir sigorta evrakı,
 • Gelir belgesini gösteren maaş bordrosu, tapu, varsa kira ve araç ruhsat evrakları,
 • Tam vukuatlı olması kaydıyla nüfus kayıt örneği,
 • Çalışan kişiler için İngilizce olan iş yeri yazısı,
 • Geliri gösteren banka hesap dökümleri, SGK giriş bilgileri hazırlanmalıdır.

Başvuruyu yapan kişinin hesabında minimum olarak 5000 TL olmak zorundadır. Buna dair belge alırken, son 6 ayı kapsaması, imzalı ve kaşeli olması gerektiğini de hiçbir şekilde unutmamak lazım.

İrlanda Vizesi Schengen Mi?

Schengen Vizesi ile İrlanda’ya gidilir mi: İrlanda vizesi Schengen değildir. Türkiye’den ya da başka bir ülkeden alınmış olan Schengen vizesinin burada geçerliliği yoktur. İşte bu yüzden sürecin farklı şekilde başlatılması gerekmektedir. Firmamızın yabancı ülke vizeleri konusunda sahip olduğu deneyim kapsamında size en iyi hizmeti vermektedir. Hemen arayarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

3.7/5 - (4 votes)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.