İtalya Schengen Mi?

İtalya Schengen Mi

İtalya Schengen mi; İtalya Schengen kapsamında yer almaktadır. Schengen vizesi ile İtalya’ya kolaylıkla giriş çıkış yapılması mümkün kılınmaktadır. Bu noktada vize ortaklık programına dair en temel bilgilere hakim olmalısınız. İtalya vizesi de Schengen vizesi olarak kabul görmektedir. Bu vizeyi almanızın sonrasında Schengen ülkelerine giriş çıkış yapma aşamasında büyük bir kolaylıktan istifade edeceksiniz. Vize talep adımlarına dair gerekli olan işlemleri, yaparken pandemi koşullarından dolayı nasıl bir süreç işleyeceğine dair oldukça dikkatli olmanız gerekir. Bu aşamada pandemi koşulları sebebi ile konsolosluk işlemlerinin bir kısmı uzaktan halledilmektedir. Konsoloslukta başvuru adımlarını ise kesinlikle randevu alarak tamamlamanız talep edilmektedir. Randevu almadan ve HES kodu olmadan vize başvuru adımlarının gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Schengen Nedir?

Schengen Nedir

İtalya Schengen mi; İtalya Schengen bölgesi kapsamında değerlendirilmektedir. Schengen bir vize ortaklık programı olarak da tanımlanmaktadır. Genel olarak Avrupa Birliği üyelerinden oluşsa da bunun istisnaları mevcuttur.  Schengen kapsamında olan ülkelerden vize alınmasının sonrasında kişilerin diğer vize programına dahil olan ülkelere de rahatlıkla giriş çıkış yapmaları mümkün kılınır ve her ülkeden ayrıca vize talebinde bulunmanıza gerek kalmadan ve detaylı güvenlik denetimlerinden geçmeden tüm detayların yerine getirilmesi gerekir.

Vize alma aşamasında kişilerin hangi başvuru formunu doldurması gerektiğine dair bilgilendirme konsolosluğun internet sayfasında yer almaktadır. Schengen vizesinden C türü vizeye kadar tüm başvuru formu detayları belirtilmiştir. Bu noktada başvuru formunda yanlış bir bilgilendirme tespit edildiği anda sistem vizenize ret yanıtı verecektir. Ret yanıtına itiraz hakkınız da bulunmaktadır. Sadece konsolosluğun belirlemiş olduğu günlerde itiraz için randevu alabilir ve yeniden değerlendirme talep edebilirsiniz.

İtalya Vizesi Schengen Bölgesinde Geçerli Mi?

İtalya Vizesi Schengen Bölgesinde Geçerli Mi

İtalya vizesi Schengen bölgesinde geçerliliğini sürdürmektedir. Bir kişinin İtalya’ya giriş yapmasının sonrasında ülkede sorun yaşatması ya da prosedürleri ihlal etmesi durumunda Schengen ortak sistemi olarak da bilinen VIS bilgilendirme sistemine gerekli olan tüm eklemeler eksiksiz biçimde gerçekleştirilecektir. VIS sayesinde bilgilendirme adımları diğer ülkelere de bildirilir ve sisteme eklenir. Ülkelerin genel güvenliğini ihlal edebilecek olan tüm unsurlar detaylı güvenlik denetimlerine tabi tutulmaktadır.

Vize başvuru adımlarında sunmuş olduğunuz evrakların dışında bir de ödeme adımına dikkat edilmelidir. Ödeme adımından sonra makbuzunuzu muhafaza etmelisiniz. Bu adıma dair gerekli olan tüm işlemler dijital olarak da kayıt altına alınmış olsa da makbuzu saklamak ilerleyen aşamalar için verimli olacaktır. Vizenizin ret yanıtı alması durumunda başvuru adımı için biriktirmiş olduğunuz tutarın size iade edilmesine izin verilmeyecektir. Ret yanıtı alan kişilerin başvuru için yapmış oldukları yatırım da yanmış olacaktır. Bu durum sadece İtalya özelinde gerçekleşen bir durum değildir. Tüm ülkelerde vize için yatırılan tutarın ret yanıtı alması durumunda iade edilmesi söz konusu olmamaktadır.

Schengen’e Dahil Olmayan Avrupa Ülkeleri

Schengen’e Dahil Olmayan Avrupa Ülkeleri

Schengen vize ortaklık programına Avrupa ülkesi olmasına rağmen hala dahil olmayan ülkeler mevcuttur. Bunların başında Hırvatistan gelmektedir. Ayrıca Romanya ve Bulgaristan da bu aşamada Schengen sistemine henüz dahil değildir. Alanında uzman olan bir danışmanlık firmasından destek aldığınız zaman hem vize alma adımları hem de vizelerin hangi ülkelerde geçerli olduğuna dairi gerekli olan tüm bilgilendirmelere hakim olacaksınız.

Vize ortaklık programı kapsamında suç kaydı olan kişilerin vize alma sürecinde zorluk yaşayacağının da ayrıca bildirilmesi gerekir.  Kişilerin suç kayıtlarının mahkeme başvurusu ile silinmesi mümkün bir niteliği varsa vize başvurularına başlamadan önce bu adımın atılması sürecin olumlu yanıtlanması için daha verimli olacaktır.

Vize Alma Detayları Nelerdir?

Vize Alma Detayları Nelerdir

Vize alma sürecinde kişilerin sunmuş olduğu evraklarda bir eksiklik olması durumunda ya da başvuru formunda sorunlu hususlar varsa vize ret yanıtı alacaktır.

  • Vize alırken kişilerin kısa sürekli kalacakları durumlarda C vizesini alması gerekmektedir. Bu aşamada giriş çıkış tarihlerine dair bir belirleme yapılması için uçak gidiş dönüş biletlerine dair bilgi istenecektir.
  • Vize alma aşamasında kişilerin kalacakları yer ve istifade edecekleri sağlık sigortasına dair de bilgi sunması gerekir.

Vize alma aşamasında bir sorun meydana gelmemesi için tüm önlemler alınmış durumdadır. Eğer ilk vize başvurunuz yanıtsız kaldıysa bir sonraki vize başvurunuzda firmamızdan yardım almalısınız. Profesyonel bakış açısı ile olumlu sonuç alma olasılığınız da artacaktır.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.