Schengen Vizesini Kolay Almanın Püf Noktaları

Schengen Vizesini Kolay Almanın Püf Noktaları

Schengen vizesi; her biri için yeni bir vize alma sürecinden geçmek zorunda kalmadan, birden fazla Avrupa ülkesini ziyaret etmenize olanak tanıyan vize türüdür. Sadece kurallar ve düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmak değil, vize türüne nasıl başvurulacağı da önemlidir. Schengen vizesini kolay almanın püf noktaları ile vizenizi çok daha kolay alabilirsiniz.

Uzun Süreli Schengen Vizesi İçin Önemli Noktalar Nelerdir?

Uzun süreli Schengen vizesi almak kolay değildir. Schengen ülkelerine seyahat edecek kişilere çoğunlukla seyahat süresince ya da 10-15 günlük olarak verilir. Bunun yanında daha uzun süreli vize de alınabilir.

 • Başvuru sahiplerinin en çok gittikleri Schengen ülkesine giriş çıkış yapmış olmaları, daha sonraki başvurularında önemli kriterdir.
 • Vize başvurusu yapan kişilerin; özellik ilk defa Schengen vizesi başvurusu yapılıyorsa, ilk defa başvuru yaptıkları ülkeye seyahat etmelerine dikkat edilir.
 • Başvuru evrakları içine; vize alınmak istenen ülkeye belli bir süre içinde gelineceğini gösterir belgelerin hazırlanması gerekir.
 • Seyahat sağlık poliçesinin uzun süreli yaptırılması, D tipi vize alımlarında önemlidir.
 • Ticari vize başvurusu yapmak, uzun süreli schengen vizesi için daha bağlayıcı bir kriterdir.

Uzun süreli Schengen vizesi için, D tipi vize veren (uzun süreli) ülkeleri tercih etmek başvurularınızda sizi bir adım öteye taşır.

5 Yıllık Schengen Vizesi Almanın Püf Noktaları Nelerdir?

5 yıllık Schengen vizesi almak kolay değil, ancak imkânsız da değildir. Bunun için bazı kriterlerin sağlanmış olması gerekir. Bunun yanında Schengen vizesi başvuru onayları; vize alacağınız ülke konsolosluklarına, vizenin türüne ve ekonomik durumunuza göre değişir.

 • 5 yıllık Schengen vizesi başvuruları, sınırlı sayıda kabul edilir. Yani prestijli olmak önemlidir.
 • Pasaport sicilinizin temiz olması, seyahat geçmişinizde nerelere çıkış yaptığınız, Schengen ülke kriterlerine uyup uymadığınıza bakılır.
 • 5 yıllık Schengen vizesi başvurusunda, vize türü de önemlidir. Turistik vizelerde 5 yıllık vize çok nadir rastlansa da ticari vizelerde 5 yıllık vize almak daha fazla rastlanan bir durumdur.
 • Schengen vizesi başvurularında; gelir durumu, birikimlerin olup olmadığı, üzerinize herhangi bir tapu ya da araç ruhsatı olup olmadığı daha uzun süreli vize alma şansını yükseltir.

Diğer yandan; Türkiye’de çalıştığınız şirket, başvuru yaptığınız ülkenin menşeini taşıyorsa, konsoloslukların 5 yıllık vize verme oranı daha da artıyor.

Kolay Schengen Vizesi Almanın Püf Noktaları Nelerdir?

Schengen bölgesi 26 üye ülkeden oluşur. Bu üye ülkeler arasında daha kolay seyahat etmek için, Schengen vizesi almanın püf noktaları bulunur. Bu kriterlere dikkat ederek, kolaylıkla Schengen vizesi alabilirsiniz.

 • Ülkeler arası Schengen kuralları, değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden ülkelerin Schengen kriterlerini bilerek başvuru yapmak, önemli bir adımdır.
 • Ülkelerin kriterlerine göre hangi orijinal evrakların hazırlanması gerektiği, hesap bakiyenizin ne kadar olması gerektiği gibi belgeler doğru şekilde hazırlanmalıdır.
 • Pasaport geçerliliği bazı ülkelerde en az 3 aylık, bazı ülkelerde en az 6 aylık geçerliliğine tekabül etmelidir. Bu sürelerden daha eski olan pasaportlar kabul edilmez.
 • Belgelerin en az 3 aylık güncelliği koruyor olması gerekir. Daha eski güncelliğe sahip olan belgeler kabul edilmez.
 • Banka hesap hareketlerinin en az 3 aylık döneme ait olması, hesap hareketlerinin mantıklı şekilde gerçekleştiriliyor olduğunun kanıtlanması, vize alımını kolaylaştırır.
 • Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişinin; ülkesine geri döneceğine dair kesin kanıt sunmalı ve bunu güncel belgelerle kanıtlamalıdır.
 • Uçak ve otel rezervasyon belgeleri bulunmalı, davet mektubu, şirket izin yazıları, sponsorluk dilekçeleri gibi özel belgeler, seyahatin amacıyla örtüşmelidir.

Bunun yanında Schengen vizesi alacak kişiler; hangi ülke konsolosluğundan vize alıyorsa, ilk olarak o ülkeyi ziyaret etmek zorunda olduklarını unutmamalıdır. Daha sonra, diğer Schengen bölgesi ülkelerini ziyaret edebilir.

İlk Kez Schengen Vizesi Almanın Kolay Yolları Nelerdir?

Schengen vizesini kolay almanın püf noktaları ilk kez Schengen vizesi alacak kişilerin önemsemesi gereken noktalardır. En önemli nokta; belgelerin doğru ve eksiksiz tamamlanmasıdır.

Belgelerin eksik olması ya da hatalı bilgilerle dolu olması, başvurunuzun direkt olarak reddedilmesine ve daha sonraki başvurularınızda bu durumun etkili olmasına neden olur.

İlk defa Schengen vizesi alacak kişiler; hangi ülke konsolosluğundan vize almışsa, ilk olarak o ülkeyi ziyaret eder. Başka bir Schengen ülkesine giriş yapmak, sınır kapısından dönmeniz anlamına gelir.

İkinci en önemli nokta, konsoloslukların size olan güvenidir. Sunulan belgelerin güvenilirliği ne kadar yüksek olursa, vizeyi almanız o kadar kolaylaşır. Bunun yanında banka hesabınız, üzerinize herhangi bir gayrimenkulün olması, düzenli bir işinizin olması da vize alımı için en önemli kriterdir.

İlk defa Schengen vizesine başvuru yapıyorsanız ya da daha önceden almışsanız, işlemlerinizin doğru şekilde yürümesi için; profesyonel hizmetlerinden yararlanabileceğiniz firmamız ile iletişime geçerek, vize başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.