Schengen Vizesi İle Romanya’ya Girilir Mi?

Schengen Vizesi İle Romanya'ya Girilir Mi

Schengen vizesi İle Romanya’ya girilir mi: Romanya, Schengen vizesini kabul eden bir ülkedir. Bu noktada yapılmış olan başvuru ile alınmış olan vize ile bu ülkeye giriş yapmanın önünde hiçbir engel yoktur. Belli bir süre boyunca burada kalmak mümkündür. Önemli olan ise vize neresi için alındıysa, seyahatin de orası üzerinden başlatılmasıdır.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Romanya vizesi için gerekli olan evraklar şöyledir;

  • İlk olarak pasaportunuzun olması lazım. 6 ay geçerlilik şartı aranır. Bunun yanı sıra 2 boş sayfa kuralı söz konusudur.
  • Vize ücretini sorunsuz bir biçimde ödemek gerekmektedir. Bunu Türk Lirası olarak ödeme adına banka hesap numarasını bilmek şarttır. İlgili işlem aynı zamanda aracı kurum tarafından da, yetki vermeniz durumunda sizin adınıza tamamlanır. Bu sayede sorunsuz bir şekilde paranın yatırılması mümkündür. Dekontun vize başvuru dosyası içerisinde olması gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası bu ülkenin istemiş olduğu evrakların içinde bulunur. Bunu da yine aracı firma sizin adınıza en kısa zaman dilimi içerisinde elde edecektir.
  • Seyahat rezervasyonları önemlidir. Bu ülkede kalacağınız otel, motel, apart üzerinden bir rezerv işlemi online şekilde yapılmalıdır. Ardından da bunun hemen sunulması gerekmektedir. Resmi belge olacak biçimde dosya içerisinde yer almalıdır.
  • Kimlik fotokopisi de istenilen evrakların içinde yer alır.
  • Aile bilgilerini ve bağlarını açık bir biçimde gösterecek olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin sunulması da gerekmektedir. Bunun içerisinde ikamet bilgilerinin bulunması, vize alımı için temel kuralların başında geliyor.
  • Gelir bilgileri, maaş bordrosu ve bunun gibi diğer evrakların olmaması halinde ülke size vize vermeyebilir.
  • Bankadan alınacak olan, üzerinde hem imza hem de mührün bulunduğu hesap özeti şarttır. Bunun içerisinde son 3 aylık işlemlerin gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede vize alımı konusunda hiçbir sorun kalmamış olur.
  • Birçok ülkede olduğu gibi Romanya da vize alım süreci içerisinde sizden iki tane biyometrik fotoğraf istemektedir.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vizesi alabilmek adına aracı kurumun yanı sıra direk bir biçimde konsolosluk üzerinden de işlemlerin başlatılması çok zor değildir. Başvuru formu özel şekilde tasarlanmıştır. Bunu doldurma sırasında hiçbir yanlış bilginin olmaması gerekmektedir. Aynı zamanda özel bir dilekçe yazılmalıdır. Konsolosluğa hitap etmesi şarttır. Burada dikkat edilecek olan şey ise neden bu ülkeye gitmek istediğiniz belirtmenizdir. Ayrıca seyahat planının açık şekilde ifade edilmesi, vize alımını kolaylaştıracaktır. Hangi kentlere gidilecek, nerede kalınacak, ne zaman seyahat bitecek gibi soruların yanıtlanması lazım.

Romanya Vize Başvurusu

Romanya vize başvurusu türleri arasında yer alan e vize işlemleri de öne çıkar. Bunu online şekilde internet üzerinden yapmak mümkündür. Sizden istenen evrakları taratmalı ve bunun ardından ilgili belgeleri çok hızlı şekilde sunmalısınız. Böylelikle hem zaman kaybının önüne geçilmiş olur hem de hata yapılmaz. Her şeye rağmen bu işlemleri de aracı kurumun katısıyla tamamlanması çok büyük bir önem arz eder.

Romanya’ya Nasıl Gidilir?

Romanya seyahati yapabilmek için vize almak gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi için iki değişik yol tercih edilmektedir. Bunlardan klasik olanı, konsolosluk üzerinden yapılması şart olan başvuru işlemleridir. Aynı zamanda bu ülke, mülakat isteyebilmektedir. Ancak bunu çok sık bir biçimde gerçekleştirmediğini de ifade etmek lazım. Başvuru formu, gerekli evraklar ve dilekçe sonrasında iziler alınır.

Bunun yanı sıra hem kolay olması hem de belge konusunda olası eksikliklerin önüne geçilebilmesi gibi iki farklı avantajı sunan aracı kurumu tercih etmek oldukça mantıklıdır. Bu durum vize sürecini olumlu etkiler. Ancak bu şekilde ilgili vizenin çok daha erken çıkması gibi bir durumun olmadığını da hemen belirtmek gerekiyor.

Romanya Turist Vizesi

Schengen vizesi İle Romanya’ya girilir mi: Romanya vize ücreti 80 Euro’dur ve turist olarak bu ülkeye gitmek isteyen kişilerin ilgili meblağı mutlaka belirtilmiş hesap numarasına en kısa zaman dilimi içerisinde yatırmaları lazımdır. Bunun sonrasında ise evrak toplama, bunları sunma gibi aşamalar başlar. Aracı kurum tercih ederek, firmamızda bu konuda bilgi alıp, rahatlıkla bu iznin sahibi olabilirsiniz.

2.5/5 - (2 votes)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.