Bulgaristan Başkenti

,
Bulgaristan Başkenti

Bulgaristan’ın başkenti, Sofya’dır. Sofya Bulgaristan’ın en büyük şehri olarak bulunur. Sofya’da yaklaşık olarak 1,3 milyon kişi yaşar.

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya

Bulgaristan’ın başkenti Sofya, Sofya havzasında yer alır. Balkan yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Bulgaristan başkenti Sofya gerek tarihi güzellikleri, gerek doğal güzellikler, gerekse genel olarak görünümüyle her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Sofya’nın tarihi bakıldığı zaman eski çağlara kadar uzanmaktadır. 14.yüzyılda Bulgar Devleti’nin Osmanlı hakimiyetine girmesi ile beraber Bulgaristan’ın şimdiki başkenti Sofya, Osmanlıların eline geçmiştir. 14.yüzyılın sonlarından 19. yüzyılın son çeyreğine kadar Osmanlı Devleti’nin egemenliğinde idi. Burada 14.yüzyılın sonlarında Bulgaristan’ın başkenti Sofya, asıl ismini almıştır. Osmanlı’nın elinde bulunduğu süreçte yıllar boyunca şehir güzelliği ile farklı ülkelerin ve farklı eyaletlerin hayranlığını kazanmıştır. 3 Nisan 1879 tarihinde Bulgaristan’ın başkenti olarak ilan edilmiş ve bu dönemde Sofya savunma tahsisatı ciddi oranda kuvvetlendirilmiştir. Meslek ve ticari bakımından da gelişme gösteren zengin bir şehirdir. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın belediye başkanı, Yordanka Fandakova’dır.

Bulgaristan’ın Başkenti Ve Dili

Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri Sofya’dır. Resmi dil Bulgarca konuşulur. Fakat Bulgarca dışında ülkede Türkçe, Romanca ve diğer farklı dillerde kullanılmaktadır.

  • %84,4 oranında Bulgarca konuşulur.
  • %9,6 oranında da Türkçe konuşulmaktadır.

Bulgaristan’ın dini %83,7 oranla Hristiyan’dır. Ülkenin çoğunluğu Hristiyanlardan oluşmaktadır

Bulgaristan’ın Başkenti Ve Para Birimi

Bulgaristan’ın başkenti  Sofya aynı zamanda Bulgaristan’ın en çok nüfusa sahip olan şehridir. Bulgaristan’ın para birimi ise levadır. Bulgaristan Euro bölgesinde olan bir ülke olmasına rağmen halen Leva kullanmaktadır. Euro bölgesindeki ülkelerin ekonomik seviyesi Bulgaristan’dan daha yüksek seviyededir. Bulgaristan halen ekonomik olarak ciddi oranda bir gelişim sağlayamadığı için Euro para birimini geçerliliği kabul edilmez. Fakat Bulgaristan hükümetinin yaptığı açıklamalara göre 2024 yılında Euro bölgesinde olmasından dolayı Euro para birimine geçeceği söyleniyor. Bulgaristan’ın başkenti Sofya tarihi, doğal ve bilinen birçok yanıyla kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Türk kültürü ile benzer özellikleri yer alır.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.