Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan Vize Başvurusu

 Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır? Bulgaristan Vizesi Başvuruları ile ilgili Her Şey

Bulgaristan Vize Dilekçe Örneği

Sayın ziyaretçimiz,

Firma olarak yurtdışı seyahatiniz öncesinde çok önemli bir süreç olan vize başvurularınızda her tür konuda yanınızdayız. Günümüzün değişen yapısı içinde yurtdışı seyahat hareketliliğinin hızlanmasıyla beraber birçok ülkede vize işlemleri geçmişe göre daha da zorlaşmıştır.

Günümüz dünyasında özellikle siyasi gelişmelere paralel olarak ülkeler, ziyaretçilerinin belirtilen gün itibariyle ülkede kalacağından, vize bitiş tarihinde de ülkeyi terk edeceğinden ve ülkede kaçak olarak yerleşmeyeceğinden emin olmak istemektedir. Bu nedenle vize başvuru süreçleri konsoloslukların titiz incelediği ve önemsediği bir konudur.

Firmamız Vize Ofisi Global Vize Başvuru Hizmetleri ( visacenter.com.tr) olarak her tür vize başvurunuzu danışman desteği alarak gerçekleştirmenizi öneririz. Günümüzde çeşitli sebeplerle daha da incelikli bir hale gelen ve karmaşıklaşan vize başvuru süreçleri;

 Zamanı iyi yönetmenizi,

 En başından işi bilerek hareket etmenizi ,

 Başvuru sürecinin adımlarını bilmenizi gerektirir.

Özellikle de vize başvurusunda deneyimsiz başvuru sahipleri, işi şansa bırakarak, işin gerektirdiği ciddiyetin farkına varmayarak, duydukları ya da okudukları ile hareket ederek vize başvurusu yapmaya çalışmaktadır.

Fakat firma olarak yılların deneyimi ile söyleyebiliriz ki işin profesyoneli olmayan firmalar tarafından web sitelerinde yanlış bilgilendirmeler başvuru sahiplerini yanıltarak zaman kaybetmelerine yol açmakta, başkalarının daha önceki deneyimleri ile hareket edenler ise vize başvuru sürecinde zaman içinde hızlı değişiklikler olması nedeniyle şuan geçerliliğini yitirmiş konularla oyalanmaktadırlar.

Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için başvuru sürecinin en başından alacağınız doğru yönlendirme hayati önemdedir.

Bu önemli konuları tekrar hatırlatarak Bulgaristan vizesi nasıl alınır? sorusunun yanıtını verelim. Bulgaristan vizesi kısa dönemli ve 90 günden fazla olarak ulusal ya da D tipi şeklinde alınabilmektedir.

Bunun yanında Bulgaristan vizesi aile ve arkadaş ziyareti vizesi, turistik vize, ticari Bulgaristan vizesi gibi kategoriler halinde verilmektedir.

Bulgaristan transit vizesi de Bulgaristan üzerinden bir başka ülkeye geçecek olanların başvurması gereken bir vize kategorisidir. Bulgaristan vize başvuruları resmi bir işlemdir, resmiyetin gereği yapılmalı, vize başvuruları Bulgaristan başkonsolosluğunun kurallarına uygun gerçekleştirilmelidir.

Yazımızın ilerleyen satırlarında Bulgaristan vizesi nereden alınır?, Bulgaristan vizesi almak için ne yapmalıyım?, Bulgaristan vizesi almak kolay mıdır?, Bulgaristan vizesi neden alınır?, Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar?, Bulgaristan vizesi en çok kaç gün için alınır? gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasındadır. Her iki dünya savaşına tanık olmuş, tarihi bir Balkan ülkesi olarak başkenti Sofya’ dır. Bulgaristan turizm amacıyla özellikle Nebbesar Yarımadası antik şehri ile ziyaretçi çekmektedir.

Başkent Sofya ülkenin turizm potansiyeli en yüksek şehridir. Bulgaristan turizm dışında en çok aile ve arkadaş ziyareti ile de ülkemizden turist çekmektedir. Bulgaristan’ da yaşayan vatandaş sayımız 19 bin üzerindedir.

 1. Bulgaristan Vizesi için bizimle iletişime geçerek durumunuzu bildirin. Sizden aldığımız bilgilerle ve yapılan ön görüşmeye dayanarak durumunuzu analiz edelim ve evrak listenizi çıkartarak size bildirelim.
 2. Bizimle iletişime geçerek durumunuzu, vize almak isteme nedeninizi bildirin,
 3. Durumunuzu değerlendiren uzman danışmanlarımızın oluşturduğu evrak listenizi hazırlayın ve bize gönderin,
 4. Evraklarınızı inceleyerek dosyanızı hazırlayalım,
 5. Başkonsolosluğa iletmek üzere başvuru formunuzu doldurmanızda ve randevu almanızda destek olalım,
 6. Randevunuza rehberliğimizde hazırlanan eksiksiz dosyanızla gidin ve randevunuzda danışmanlarımızla size eşlik edelim.
 7. Randevu sonrası sonuçlarınızı takip edelim ve pasaportunuz geldiğinde size teslim edelim.
Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan Vize Başvurusu

 

Bulgaristan Vizesi İşlemleri

Ülkemize komşu olan ve çevresinde olan illerimizde çok sık bir şekilde ziyaret alan Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ana başlığı altında bilinmesi gereken tüm noktalara değineceğiz. Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olması sebebiyle Bulgaristan Schengen vizesi ile ziyaretler gerçekleştirilir.

Bulgaristan, Avrupa Birliği sınırları içinde yer alan en küçük ülkelerdendir. Türkiye’ye sınırı olması Türk vatandaşları için Avrupa’ya açılan kapı niteliği taşımaktadır ve yakın yerleşim yerlerinden bu ülkeye turistik amacı ile ziyaretler gerçekleştirilir.

Yazımızda vize için gerekli evraklara değineceğimiz gibi vize sorgulama ve Bulgaristan vize ücreti gibi detaylar hakkında da bilgi vereceğiz.

Aynı şekilde Bulgaristan vizesi ile Romanya’ya girilir mi? ya da başka ülkelere gidilebilir mi? sorularını da cevaplandırarak detaylı bir bilgi vermeye çalışacağız. Şimdi gelin hep birlikte bu bilgileri vermeye ve satır aralarında kalan detayları görmeye başlayalım.

Bulgaristan Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Bulgaristan ziyareti gerçekleştirmek isteyen ülke vatandaşları vize almak zorundalardır. Normal bordo pasaport sahibi her vatandaş Bulgaristan’a giriş için vizeye tabi tutulurlar.

Ancak Gri ve Siyah pasaport sahipleri ise 30 güne kadar tüm bu vize işlemlerinden muaf tutulurlar. Gri pasaport hizmet, siyah pasaport ise diplomatik kişilerin taşıdığı pasaport türüdür.

Bir de yeşil pasaport sahipleri bulunuyor. Bu pasaport türüne sahip olan kişilerde 6 aylık bir periyod içinde toplamda 90 günü geçmeyecek şekilde vizeden muaf tutulurlar.

Hemen her ülkenin sınırları içinde Bulgaristan konsolosluğu bulunur. Sadece Türkiye’ye komşu olarak bulunan Irak ve Suriye ülke sınırları içinde Bulgaristan konsolosluğu bulunmamaktadır.

O yüzden oradaki insanlar seyahatleri için gerekli vize işlemlerini Türkiye’ye gelerek, buradaki konsolosluk üzerinden Bulgaristan vize başvuru formu doldurup işlemlerini gerçekleştirirler.

Bulgaristan Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Bulgaristan vizesi ile Romanya’ya girilir mi? sorusu en çok karşılaşılan soruların başında gelmektedir. O sebeple konuyu Romanya üzerinden anlatalım.

Bulgaristan ülkesi 2007 yılında yaptığı başvuru neticesinde resmen Avrupa Birliği üyesi oldu. Bu sebeple Bulgaristan vizesi alan herkes Avrupa Birliği üye ülkelerine girmek için başka vize almasına gerek kalmıyor.

Ancak şöyle bir kısıtlama söz konusu. Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen üyesi ülkeler arasında yer almadığı için Avusturya, Belçika, Litvanya, Malta, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Yunanistan, İspanya, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre gibi ülkelere Bulgaristan Schengen vizesi alamıyorlar.

Bulgaristan vizesi ekşi sözlükte de insanlar arasında oldukça konuşulan bir konu halini almıştır. Özellikle döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle fiyatların gittikçe yükselmesi gündemin birinci maddesini koruyor. Aslında dolar bazında fiyatlarda artış yapılmadı.

Ancak Türk lirasının değer kaybetmesi ile gizli bir zam oluşuyor. Bu durumda Bulgaristan’a gitmek isteyen insanların bu durumu ertelemelerine sebep oluyor.

Bulgaristan Vize Evrakları Nelerdir?

Bulgaristan vizesi almak için hazırlayacağınız evraklar, vize tipine ve seyahat nedenine göre değişiklik gösterir. Aynı şekilde başvuru sahibinin çalışıp çalışmama durumu, emekliliği, ev hanımı olması, ziyaret için karşıdan davetiye mektubu alması gibi özel durumlar vize başvurularında konsolosluğun talep edeceği evrakları etkiler.

Bulgaristan vizesi için standart evraklar bu başlık altında toplanmıştır. Bunlara ek olarak vize tiplerine göre bazı evrakları eklemeniz gerekecektir. Bu evraklarla ilgili bilgileri de Bulgaristan Vize Tipleri başlığından inceleyebilirsiniz.

Bulgaristan vizesi almak için hangi belgeler gereklidir.

 1. Pasaport: Bulgaristan vizesi için son sayfasında en az 2 sayfa boşluğu olan ve ziyaret tarihiniz itibariyle 6 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport gereklidir.
 2. Nüfus Kayıt Örneği: Bulgaristan vizesi başvuru evraklarıiçinde bulunan nüfus kayıt örneği nüfus müdürlükleri tarafından onaylanmış halde adres içeren şekilde olmalı ya da barkodlu biçimde e-devletten çıkartılmalıdır.
 3. İkametgah: E-devlet portalı veya bağlı bulunduğunuz muhtarlık tarafından verilen ikametgah belgeniz Bulgaristan vizesi başvurularıdosyanızda olmalıdır.
 4. Banka hesap dökümü: Banka hesabınızın son 1 ayına ait döküm dosyanızda yer almalıdır.
 5. Fotoğraf: Bulgaristan vizesi başvurularınızda arka fonu beyaz, alın ve kulaklarınızın net göründüğü, rötuşlanmamış iki adet fotoğraf gerekmektedir.
 6. Vize Başvuru Formu: Bulgaristan Konsolosluğunun resmi sitesinden indireceğiniz başvuru formu, bilgilerinizi, ziyaret amacınızı ve finansal bilgilerinizi bildirdiğiniz bir belgedir. Başvuru formu, gerçeğe uygun beyanlarla, resmi belgelerinizdeki bilgilerle birebir eşleşir biçimde dikkatlice doldurulmalıdır.
 7. Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro tazminat veren bir seyahat sigortası yaptırılmış olmalıdır.
Bulgaristan vizesi güncel evrak listesi için visacenter.com.tr/bulgaristan-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan vize evrakları 2022 yılında da ekstradan bir belge eklenmeden belli başlı belgeler ile başvuru yapılabiliyor. En önemli evrakların başında Pasaport geliyor. Ancak pasaport’un varlığından ziyade özellikleri burada önem arz ediyor. Bulgaristan için vize aldınız diyelim.

Bu süre içinde seyahatinizi gerçekleştirdiniz ve vize bitim tarihi doldu. İş te bu tarihten itibaren 6 ay daha o pasaportunuzun aktif olması gerekmektedir. Eğer farklı bir durum varsa o vizeyi daha sürecin başında kaybedersiniz.

Biyometrik fotoğraf zaten uluslararası bir konu olduğu için artık hemen her kart ve belge de kullanılmaya başlandı. Fotoğraflar çok net, düzgün ve yakın tarihli olmalıdır. Diğer önemli evrakların başında da banka hesap dökümü gelmektedir.

Her ülke bankada bir miktar nakit paranın bulunmasını ister. Üstelik bunu kendi ülkesinin para biriminde olma şartını koyar. Bulgaristan’da da bu miktar 5000 lira olarak belirlenmiş.

Bu bakiyenin olduğu banka hesabının son 1 aylık dökümü de hazır olarak bekletilmelidir. Seyahatin gerçekleşeceği ülkede kalınacak otelin bilgileri, seyahat tarihi, isim ve soy isim içeren kaşeli, antetli kağıt olması gerekiyor.

Tüm bunlar VFS Global Bulgaristan gerekli evraklar listesi altında belirtilmiştir. Aracı ve yetkili kurum olan VFS Global bu süreçte oldukça tecrübeli bir danışmanlık hizmeti vermektedir. Şahsi olarak bu işlerle uğraşmaya kalksanız , herhangi bir belgenin eksikliğinde başınızın ağrıyacağı ve sürecin ekstradan uzayacağını düşünürsek, ufak bir meblağ karşılığında bu hizmeti almak oldukça akıllıca gibi duruyor.

İlgili kurumun sitesine girerek yaptığınız Bulgaristan vize sorgulaması ile sürecin hangi aşamada olduğunu da yakından takip edebilirsiniz. Her ne kadar aracı kurumlar işlerini çok iyi yapıyor olsa da anlamsız yere gecikmeler yaşanmaması için bizzat kendinizin de takip etmesi çok daha iyi olacaktır.

Bulgaristan Vize Başvurusu 1 – bulgaristan evraklari 1 1

Bulgaristan Vize Süreci Ne Kadar Sürer?

Eğer turistik olarak Bulgaristan vizesi alacaksınız bu yaklaşık 5 iş günü kadar sürüyor. Bazı firmalar çok aciliyeti olan bir durumda iletişime geçilmesi kaydı ile süreci hızlandırmak için ekstra bir hizmet verirler. 

Vize süresi 5 gün kadar sürse bile tüm işlemlerini en az 2 hafta önce başlatmanız, süreci en az stres ile geçirmenizi sağlayacaktır. Olurda bir aksilik olursa tüm otel ve uçak rezervasyonlarınız, planlarınız tabir-i caizse çöp olacaktır. Bunu engellemenin yolu ise vizeyi önceden halletmek olmalıdır.

Bulgaristan seyahati eğer turistik amaçlı olacaksa sadece 15 günlük bir vize alabiliyorsunuz. Üstelik aldığınız vize tek girişli ise Bulgaristan’a girip birkaç gün kalıp sonra Türkiye’yi de ziyaret edeyim diye çıkarsanız, tekrar Bulgaristan’a girmenize izin verilmeyecektir.

Bunun için vizenizin çoklu giriş türünde olması gerekiyor. Tabi ki fiyatları da ona göre artacaktır. Bunun kararı tamamen size kalmış, eğer ülke sınırlarında olmak istiyorsanız tekli giriş uygun fiyatı size yetecektir.

Bulgaristan Vize Ücretleri Hakkında Detaylı Bilgi

Bulgaristan vize ücreti 60 euro gibi bir bedelle yapılmaktadır. Ancak Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna vatandaşları 35 euro ile vizelerini alabiliyorlar. 12 yaşa kadar çocuklara ise bir bedel alınmamaktadır.

Bu belirlenen bedel sadece vize ücret listesindeki tutardır. Buna ek olarak, firmalar verdiği hizmet karşılığı 25 euro hizmet bedeli almaktadır. Bunlar standart olan ücretlerdir. Eğer opsiyonel hizmetlerden de yararlanmak isterseniz kalem kalem onlarında tutarları belirlenmiştir.

Bulgaristan vize ücreti öğrenci bedeli diğerlerine göre farklı bir listeye sahiptir. Aynı şekilde her konsolosluk biriminde başvurular kabul edilmez. Başvuruyu yapacak olan öğrenciler sadece yaşadıkları ilde bulunan Bulgaristan Konsolosluğu birimlerinde başvurularını yapabilirler.

Türkiye’de 4 tane Bulgaristan Konsolosluğu bulunuyor. Ankara, İstanbul, Bursa ve Edirne illeridir. Bu iller kendilerine yakın illeri de bünyesine alarak bir bölge oluşturmuşlar ve herkes sadece kendi bölgesindeki illerden gelen başvuruları kabul ediyor.

Bulgaristan öğrenci vize başvuruları turistik ya da ticari amaç dışında çok daha uzun süreli kalmaya yönelik bir amacı olduğu için, başvuru sonuçlanma süreci de bir o kadar uzun sürer. Bu süreç öyle ki 45 gün ile 60 gün arasında değişmektedir. O sebeple süreci çok iyi yönetmeli ve ilgili kurumu sürekli yakından takip etmelisiniz.

Bulgaristan Vize Başvurusu 2 – bulgaristan vize formu ucreti

Bulgaristan Vizesi Almanın Kolay Yolu

 1. Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

 1. Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Bulgaristan vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

 1. Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 5 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden Bulgaristan vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.

Bulgaristan Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler? Kimler Vize Almalı?

Balkan ülkesi Bulgaristan’ a seyahat sebebi ne olursa olsun bordo pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Ayrıca Türkiye vatandaşlarının dışında Türkiye’ de oturma izni bulunan 3. Dünya ülkeleri vatandaşları da Bulgaristan vizesi alabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından gri ve siyah pasaport hamilleri, Bulgaristan seyahatleri 30 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaf tutulmaktadır. Bununla beraber yeşil pasaport sahipleri 6 ay içinde en fazla 90 gün sürecek ziyaretleri için vize almak zorunda değildir.

Dolayısıyla bordo pasaport sahipleri Bulgaristan’ ı ancak vize ile ziyaret edebilirler.

Bulgaristan Schengen ülkesi midir? en sık sorulan sorulardan birisidir. Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olmakla birlikte Schengen üyesi değildir. Bilindiği gibi Schengen üyesi ülkeler, antlaşma gereği tek bir vize ile dolaşım hakkının bulunduğu ülkelerdir.

Bir Schengen ülkesine alınan vize ile tüm Schengen ülkeleri ziyaret edilebilmektedir. Schengen ülkelerinin çoğunluğu Avrupa Birliği üyesidir ancak Bulgaristan gibi AB. Üyesi olup Schengen bölgesine girmeyen ülkelerde vardır.

Bulgaristan Schengen ülkesi olmadığı için Bulgaristan vizesi alınmalıdır. Burada sıkça sorulan sorulardan biri de Bulgaristan’ a Schengen vizesi ile giriş yapılabilir mi? Schengen vizesi sahipleri Bulgaristan’ a genel olarak giriş yapabilirler ancak burada unutulmaması gereken Bulgaristan sınır polisi bum konuda sorun çıkartabilmektedir.

Dolayısıyla Bulgaristan ziyareti yapmak amacıyla Schengen vizesi almak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Yalnızca ve daha çok Bulgaristan’ ı ziyaret etmeniz gerekiyorsa Bulgaristan vizesi almalısınız. Pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz olması durumunda Bulgaristan’ a geçiş hakkınız bulunmaktadır ancak bazen sorunlar yaşanabilir ayrıca Schengen vizenizle öncelikle vizeyi aldığınız ülkeye giriş yapmalısınız.

Schengen vizesi alarak ilk Bulgaristan’ a giriş yapmaya kalkarsanız sorun yaşayabilirsiniz.

Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkeleri ziyaret edilebilir mi?

Bulgaristan vizesi, Schengen ülkelerine ziyaret hakkı vermez. Tek girişli Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan’ı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer Bulgaristan vizenizi çok girişli olarak aldıysanız bu vize ile Romanya ve Hırvatistan’ ı ziyaret hakkınız vardır. Dolayısıyla Schengen ülkelerini ziyaret etmek istiyorsanız bunu Bulgaristan vizesi ile gerçekleştiremezsiniz.

Bulgaristan Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 1. Bulgaristan vizesi hakkında detayları özetleyelim;
 2. Bulgaristan ‘ ı ziyaret etmek için Bulgaristan vizesi gereklidir,
 3. Schengen vizesi ile Bulgaristan’ a giriş-çıkış ziyaret döneminde Bulgaristan sınır güvenliğinin duruşuna başlıdır, bu konuda sorunlar yaşanabilmektedir,
 4. Bulgaristan vizesi ile vizeniz çok girişliyse Hırvatistan ve Romanya’ yı da gezebilirsiniz ancak tek girişli Bulgaristan vizesi başka bir ülkeye giriş hakkı vermez.
 5. Bulgaristan kısa süreli vize başvuruları genel olarak 10 gün içinde sonuçlandırılmaktadır.
 6. Bulgaristan üzerinden farklı bir ülkeye seyahat edecek olanlar transit vize alacaklardır.
 7. Bulgaristan vizesi almak isteyenler yasal şartları taşımalı ve konsolosluğun yasal başvuru kuralları içinde hareket etmelidirler.
 8. Üniversite öğrenimi görecek öğrenciler, öğrenimleri süresince tüm masraflarının aileleri tarafından karşılanacağını belgelemelidir.

Bulgaristan Vizesi başvuruları nereye yapılır?

Bulgaristan Vizesi başvuruları nereye yapılır?

Bulgaristan’ a eğitim, aile ziyareti, kültürel bir faaliyet, turizm gibi nedenlerle gitmeniz gerektiğinde vize işlemleriniz için direk muhatabınız Bulgaristan başkonsolosluğu ya da Bulgaristan büyükelçiliğidir. Başvurularınızı bu merciler değerlendirerek karara bağlar. Başvurularınız konsolosluk ya da büyükelçilik aracılığı ile şahsen yapılır.

Bulgaristan vizesi için İstanbul başkonsolosluğu aracılığı ile İstanbul, Çanakkale, Kocaeli ve Sakarya çevresinde ikamet edenler, Edirne başkonsolosluğu ile Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve çevresinde oturanlar irtibata geçebilirler. Diğer şehirler için Ankara başkonsolosluğu Bulgaristan vize başvurularını almaktadır.

Bulgaristan Vize Tipleri

Bulgaristan’ a seyahat amacınıza göre alacağınız vize tipi değişiklik gösterir. Bulgaristan vize tipleri genel olarak şu şekildedir;

 1. Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 2. Bulgaristan turistik vize
 3. Bulgaristan ticari vize
 4. Bulgaristan transit vize
 5. Bulgaristan D tipi ulusal vize

Bulgaristan C tipi vize en fazla 90 günlük ziyaretler için alınmaktadır. Bulgaristan ulusal vize ise C tipi vizeye göre başvuru süreci daha zor olabilen bir vizedir. Bulgaristan’ da üniversite ya da dil eğitimi, eş durumundan ülkeye yerleşme, ticari faaliyetler, ülkede temsilcilik açma, ülkede şirket kurma ya da şirketi yönetme gibi nedenlerle başvuru sahibinin oturma izni almasını gerektirecek durumlarda alınmaktadır. Bulgaristan C ve D tipi vizeler, başkonsolosluk aracılığı ile ve şahsen yapılır.

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi

Bulgaristan’ da aile ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek amacıyla vize almanız gerekebilir. Bu durumda başkonsolosluk ya da büyükelçilikler aracılığı ile başvuru formunu doldurarak ve randevu alarak eksiksiz hazırlayacağınız evrak dosyanızla vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Evrak dosyanızda yanında konaklayacağınız tanıdığınızın davet mektubu açık ve anlaşılır yazılış olarak bulunmalıdır.

Detaylı bilgi için >>  visacenter.com.tr/#bulgaristan-vize-evraklari-nelerdir

Bulgaristan turist vizesi

Bulgaristan’ a gezi amaçlı turist olarak gidebilirsiniz. Bulgaristan için günübirlik vizeler de bulunmaktadır. Bulgaristan turist vizesi başvurularında banka dökümünüzde seyahat ve konaklama belgelerinizle birlikte 5000 TL kadar bir paranın olması beklenir.

Bulgaristan turist vize başvuruları için dosyanızda otel konfirmasyonu da bulunmalı ve konaklayacağınız yerin antetli kağıdı ile konaklama bilgileriniz sunulmalıdır. Bulgaristan turist vizeleri günübirlik de alınmaktadır.

Detaylı bilgi için >>  visacenter.com.tr/#bulgaristan-vize-evraklari-nelerdir

Bulgaristan vatandaşı eşlerinin özel ziyareti için vize

Bulgaristan’ daki eşini ziyaret etmek isteyenler, vize başvurusunda bulunabilirler. Vize başvurularını standart evrakların yanısıra seyahat sırasında masrafların nasıl karşılanacağını kanıtlar evraklar, Türkiye ve Bulgaristan’ dan aşınmış evlilik kayıt örneği, tam tekmil nüfus örneği denilen kişilerin aile bağlarını gösterir belge, çalışıp çalışmama durumuna göre finansal belge ibraz etmelidirler.

Bulgaristan başkonsolosluğu duruma göre farklı bir belge talebinde bulunabilir ayrıca belgelerde eksiklik ya da şüphe çeken durum olması halinde başvuruyu reddetme hakkına sahiptir.

Detaylı bilgi için >>  visacenter.com.tr/#bulgaristan-vize-evraklari-nelerdir

Bulgaristan ticari vizesi

Bulgaristan’ a ticari faaliyetleriniz için gidecekseniz bağlı bulunduğunuz şirketin banka hesabında yeterli paranın görülmesi gerekir. Eğer başvuru sahibi bir kurum çalışanı ise son 3 aylık maaş dökümü başkonsolosluğa sunulmalıdır.

Bulgaristan başkonsolosluğu şirket hesabınızı inceler. Bu nedenle finansal belgelerinizi eksiksiz hazırlamalısınız. Ayrıca başvuru sahibinin şirket kimliği ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi gibi evraklar da sunulmalıdır. Ticari vize başvurusu yapan çalışan için çalıştığı kurumdan Bulgaristan başkonsolosluğuna yazılmış görev yazısı almalıdır.

Ticari faaliyet için davet mektubu da Bulgaristan ticari vize başvurularının önemli evrakları arasındadır. Bulgaristan ticari vize başvurularında seyahat planınızı başkonsolosluğa kanıtlamalısınız. Bu nedenle otel rezervasyonunuz sunulabilmelidir.

Detaylı bilgi için >>  visacenter.com.tr/#bulgaristan-vize-evraklari-nelerdir

Bulgaristan Vizesi başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan vizesi işlemlerinde en önemli belgelerden biri başvuru formudur. Başvuru formunda kişisel bilgilerinizin yanında finansal kaynaklarınızı belirterek diğer istenen tüm bilgi ile açıklamaları forma işler ve imzalarsınız. Başvuru formunda kanıtlayamayacağınız hiçbir bilgiyi vermemeli ve yanlış beyanda bulunmamalısınız.

Formda verdiğiniz bilgilerin resmi evraklarınızla tutarlı olmasına çok dikkat etmelisiniz. Bulgaristan başvuru formu diğer tüm belgelerinizle birlikte titiz biçimde incelenir. Başvuru formunu doldururken yapacağınız en küçük dikkatsizlik olumsuz sonuçlanacaktır.

Bulgaristan  vize formu nasıl doldurulur? Doldurulmuş Bulgaristan  vize form örneklerine visacenter.com.tr/bulgaristan-vize-basvuru-formu/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Ulusal Vize İşlemleri

Bulgaristan D tipi vize işlemleri biraz daha karmaşık bir süreçtir. Bulgaristan’ da uzun süre kalmak için ulusal vize almalısınız. Ulusal vize işlemleriniz Bulgaristan konsolosluğu tarafından değerlendirilerek karara bağlanır. Bulgaristan ulusal vize işlemleri önemli detayları olan karmaşık bir süreçtir ve bu nedenle özellikle ilk kez vize başvurusunda bulunacak olanların uzman desteği alması önemlidir.

Bulgaristan ulusal vize başvurularında başvuru formunu usulüne uygun biçimde ve gerçek beyan vererek doldurarak tercüme işlemini titiz şekilde yaptırmalısınız. Bulgaristan ulusal vize formu seyahat planları yapıldıktan sonra plana uygun biçimde doldurulmalıdır. Seyahat planınız ile formda verdiğiniz bilgiler çelişmemelidir.

Bulgaristan D tipi vizenin alınmasını gerekli kılan bazı durumlar şunlardır:

 1. Evlilik nedeniyle eşinizin yanına yerleşmeniz gereken durumlarda Bulgaristan ulusal vize almalısınız.
 2. Bulgaristan’ da şirketiniz varsa ve şirket işlemleriniz, şirketinizin yönetimi için uzun süre konaklamaya ihtiyacınız bulunuyorsa Bulgaristan ulusal vize alabilirsiniz.
 3. Bulgaristan’ da çalışma izniniz varsa ulusal vize başvurusu yapabilirsiniz.
 4. Üniversite eğitimi gibi uzun süreli eğitim imkanlarından faydalanmanız gerekiyorsa ulusal vize talebinde bulunabilirsiniz.
 5. Bulgaristan’ da temsilcilik açmak amacıyla ulusal vize alabilirsiniz.

Bulgaristan’ da oturma izni alma sebebinize göre Bulgaristan ulusal vize evrakları değişiklik gösterir. Ulusal vize başvurularında standart olarak en az 2 yıl geçerliliği olan pasaport, seyahat saplık sigortası ve sabıka kaydı, nüfus kayıt örneği, evli olanlar için evlilik belgesi, konaklama bilgileri, banka dökümü konsolosluğa sunulması gereken belli başlı evraklardır.

Bu evraklarda kişinin durumuna göre değişiklikler olabilir. Örneğin öğrenciler Bulgaristan’ da öğrenim göreceği eğitim kurumundan bir belge alarak başvuru dosyasına koymalıdır.

Bulgaristan ulusal vizesini ticari faaliyetler kapsamında alacak olanlar için şartlar vardır. Şirket sahibi olanların şirketinde en az on Bulgar vatandaşının istihdam ediliyor olması beklenir. Bulgaristan ulusal vizesini temsilcilik açmak nedeniyle alacak başvuru sahipleri Ticaret ve Sanayi Odası’ ndan tasdik belgesi almak zorundadır.

Bulgaristan kısa dönemli vize ya da ulusal vize başvurularınızda özellikle belgelerinizi eksiksiz biçimde hazırlamalısınız. Belgelerinizin uzman danışmanlar tarafından incelenerek eksiksiz bir dosya ile randevuya gitmeniz Bulgaristan vize başvurularınızın olumlu sonuçlanması için gereklidir.

Vize Ofisi Global Vize Başvuru Hizmetleri ( visacenter.com.tr) olarak Bulgaristan C ve D tipi vize başvuru işlemlerinizi gerçekleştiriyoruz. Firmamız deneyimli ve uzman personeli ile kısa dönemli ya da ulusal vize başvuru taleplerinizi, durumunuzu değerlendirerek eksiksiz bir dosya sunumu ile sizi randevuya hazırlıyor.

Bulgaristan Vizesi Merak Edilenler

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır: 2022 Vize Ücreti Ne Kadar?

Ülkemizin sınır komşularından, önemli bir Balkan ülkesi Bulgaristan’ın nüfusu 7 milyon civarındadır. Bulgaristan Cumhuriyeti’ nin başkenti Sofya, turizm açısından da değerli bir modern kenttir. Bulgaristan, sınır komşumuz olması bakımından ülkemiz için önemli bir seyahat merkezidir.

Bulgaristan’ a Vizesiz Girilir mi?

Bulgaristan’ a aile ziyareti, turistik faaliyet, ticari faaliyet gibi farklı nedenlerle ziyarette bulunmak isteyen bordo pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir. Bordo pasaport hamilleri, 6 ay içinde gerçekleştirecekleri 90 günü aşmayan seyahatleri için Bulgaristan vizesi almak zorundadır. Siyah, gri ve yeşil pasaporta sahip T.C. vatandaşları Bulgaristan’ a 30 günü geçmeyen, kısa süreli seyahatleri için vizesiz giriş yapabilmektedirler.

Bulgaristan Vize Türleri Nelerdir?

Bulgaristan vizesi, C ve D tipi vize ile karayolu transit vize olarak gruplandırılır. Bulgaristan C tipi yani kısa süreli vize: Bulgaristan’ a 6 ay süre zarfında gerçekleştirilecek doksan günü aşmayan seyahatler kapsamında Bulgaristan C tipi vize alınır.

Bu vize türü de kendi içinde başvuru sahibinin seyahat amacına göre şu şekilde gruplandırılır. 1. Aile ziyaretinde bulunmak isteyenler için Bulgaristan C tipi aile ziyareti vizesi 2. Ticari faaliyetlerde bulunacaklar için Bulgaristan C tipi ticari vize 3. Ülkeyi sadece turistik amaçlı ziyaret edecekler için Bulgaristan C tipi turistik vize 4. Evlilik, uzun süreli eğitim gibi nedenlerle Bulgaristan’ da oturma izni alması gerekenler, 5. Bulgaristan D tipi vize başvurusu yapabilirler

Bulgaristan vize başvurusu nereye yapılır?

Bulgaristan vize başvurusu, Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne müracaat gerçekleştirilerek yapılır.

Bulgaristan vize ücreti ne kadar?

Bulgaristan vize ücreti, her yıl güncellik gösterir. Bu ücret vize türüne göre de farklılık sağlar.

Bulgaristana vizesiz gidilir mi?

Bulgaristan’a vizesiz gidilebilmesi için vize muafı olan bir ülkede yaşanılmalı.

Oyla! post