Bulgaristan Vize Dilekçe Örneği

Bulgaristan Vize Dilekçe Örneği

Bulgaristan’a turistik amaçlı seyahat etmek isteyen kişiler, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Bulgaristan turistik vize talep dilekçesi yazarak bu taleplerini yazılı hale getirmelidirler. Vize başvurusu esnasında bunu yapmak şarttır. Dilekçenizde olması gereken bazı bilgiler vardır.

Bulgaristan Vize Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan Vize Dilekçesi Bulunması Gereken Bilgiler

Vize dilekçesi, sizin belgelerinizi niçin ve ne amaçla sunduğunuzu gösteren özet niteliğindeki bir belgedir. İlk olarak dilekçeniz okunacak, daha sonrasında belgelere göz atılacaktır.

Bu sebeple vize memuru ile olan iletişiminiz aslında vize dilekçesi ile sağlanmaktadır. Bu sebeple şu bilgilere Bulgaristan turistik vize talep dilekçesi yazarken dikkat etmeniz önem arz eder.

Bulgaristan Vize Dilekçe Örneği

Bulgaristan Vize Dilekçe Örneği

 

 • Dilekçeyi İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu’na hitaben yazmalısınız.
 • Vize resmi bir dilde yazılmalı, samimi istekleri dile getirmelidir.
 • Dilekçeyi yazdığınız günün tarihi, imzanız ve il adı bulunmalıdır.
 • Seyahat sebebini açık bir şekilde belirtmeli, hangi tarihler arasında kalacağınızı eklemelisiniz.
 • Bulgaristan seyahatiniz boyunca nerede kalacağınız da dilekçede olmalıdır.
 • Daha önce vize aldıysanız bunun bilgisi yer almalıdır.
 • Uzun vize talebinde (D Tipi) bulunuyorsanız bu hakkınızı belirten ilgili kanun (SİS) maddesini ekleyiniz.
 • Ülke hakkındaki görüşlerinizi ve seyahatinizin sizin için neden önemli olduğunu kısaca belirtebilirsiniz.
 • Dosyanızda bulunan belgeleri EK-1, EK-2 vs. şeklinde belirmeniz gerekmektedir.
 • Uçak biletinizin bir kopyasını ekleyiniz.

Bulgar Vize Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan vize dilekçesi yazarken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Dilekçenin Dili – Bulgar Vize Dilekçesi yazarken ki üslubunuz.

Dilekçenizin dili İngilizce olmalıdır. Dilekçeyi yazarken samimiyetinizi belli eden resmi bir üslup ile yazabilirsiniz. Çok fazla detaya girmeden, net ifadeler ile amacınızı açık bir şekilde belirtmeniz gerekir.

Seyahatin Amacı: Bulgaristan Vize Dilekçesi yazarken muhakkak belirtilmesi gereken madde.

Seyahatinizi iş, turistik veya ticari amaçla yapacaksanız bunu dilekçenizde belirtmelisiniz. Bu sayede sizin ülkenize tekrardan dönmeniz için gerekli motivasyona sahip olup olmadığınıza kanaat getirilecek ve vize işlemleri daha hızlı ilerleyecektir.

Seyahat Lokasyonu

Seyahatinizin nereleri içereceğini ve seyahatiniz boyunca nerede kalacağınızı tüm detayları ile dilekçenize eklemeniz gerekmektedir. Bu, vize başvurularında dikkate alınan önemli bir husustur. Eğer seyahatiniz esnasında başka bir ülkeye geçecekseniz bunu da mutlaka belirtmeniz gerekmektedir.

Seyahat Masrafları

Seyahat masraflarınızı nasıl karşılayacağınız ve banka dökümü gibi finansal olarak destekleyici belgelerin de vize başvuru ofisine sunulması gerekmektedir. Bu masraflar şunları içermelidir:

 • Konaklama
 • Transfer
 • Hastalık
 • Kaza
 • Ölüm

Vize Başvurusu Esnasında İki Adet Dilekçe Vermeniz Gereken Durumlar

Bulgaristan vize dilekçesi yaparken çift dilekçe vermenizi gerektirecek durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumlar şunlar olabilir:

 • Eğer SGK’lı bir çalışan iseniz, kurumunuz tarafından seyahat tarihlerinizde izinli olduğunuzu gösteren, şirketinizin antetli kağıdında bunun beyan edildiği ve bu seyahatin şirketinizin bilgisi dahilinde olduğunu bildiren bir dilekçeye ihtiyaç duyulur. Bu dilekçede şirketinizdeki ilgili kişinin kaşesi ve imzası, iletişim bilgileri yer almalıdır.
 • Eğer öğrenci veya ev hanımı iseniz, seyahat masraflarınızı karşılayacak kişinin yazması gereken bir sponsor dilekçesi gereklidir. Bu sponsor dilekçesinde, sponsor olan kişinin sizin seyahat masraflarınızı karşılayacağını açık bir şekilde taahhüt ettiğini ifade etmesi, ıslak imzası ve iletişim bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Bulgaristan Vize Dilekçesi Örneği

Ben, 1460002216 pasaport numaralı Mehmet Erdoğan, 01/06/1988 Mersin doğumluyum. (Kişisel Bilgiler) 07/12/2020 ve 27/12/2020 tarihleri arasında şirketimin bir Bulgar şirketi ile ticaret yapmasını sağlamak amacı ile önce 6 gün Varna kentinde (07/12/2020 – 13/12/2020), sonraki 8 gün Sofya kentinde (13/12/2020 – 21/12/2020) ve son 6 gün ise Filibe kentinde bulunacağım. (21/12/2020 – 27/12/2020) (Seyahat amacı ve kaç gün kalınacağı). Seyahat masraflarım şirketimin bana aktardığı ve banka hesabımda görebileceğiniz (EK-2) meblağ ile karşılanacaktır. (Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı). Şirketim tarafından otel rezervasyonlarım benim adıma (Mehmet Erdoğan) yapılmıştır, EK-3’te rezervasyon belgeleri mevcuttur. (Rezervasyon bilgileri) Bulgaristan ile köklü tarihi geçmişimiz sebebiyle derin sempati duyduğumu ifade etmek isterim ve uzun yıllardır şirketim aracılığı ile defalarca bulundum ve birçok kentini gezme fırsatı yakaladım. (Kısaca ülke hakkındaki düşünceler). Bu sebeple tarafınızdan farklı tarihlerde birçok kez vize aldım, pasaport ekinde bunları görebilirsiniz. (Burası tarih olarak detaylandırılabilir).

Saygılarımla,

İmza

Tarih

Bulgaristan Turistik Vize Dilekçe Örneği

Bulgaristan turistik vize ihtiyaçlarınız için Bulgaristan turistik vize dilekçe örneği dosyasından faydalanabilir, ülkeye düzenleyeceğiniz seyahatiniz kapsamında Bulgaristan Turistik Vize Talep Dilekçesi doldurabilirsiniz.

Vize dilekçe örneklerine yazı sonunda ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan, Türkiye ile sınır komşusu ve uzun yıllar boyu kader birliği yapmış ülkelerden biri olmasına rağmen, Türk vatandaşları için vize uygulayan ülkelerden biri durumundadır. Kuzeybatıda sınırdaş olduğumuz komşumuz Bulgaristan, turistik olarak ülkeye giriş yapmak isteyen Türk Bordo Pasaport sahibi vatandaşlar için Bulgaristan turistik vizesi almayı zorunlu kılıyor.

Bulgaristan’a turist olarak seyahat etmek isteyen bireyler, bu koşula bağlı kalmak kaydı ile turist vizesi almalı ve bu vize için Bulgaristan turistik vize talep dilekçesi doldurmalılar. Bulgaristan turistik vize dilekçe örneği web sitemizde mevcut olup, direkt olarak sorgusuz sualsiz indirilebilmektedir.

Peki, Bulgaristan turistik vizesi dilekçesi nasıl doldurulmalı ve bu noktada hangi hususlara dikkat edilmelidir?

Bulgaristan turistik vize talep dilekçesi, İstanbul’da bulunan Bulgaristan Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmakta olan ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’na başvuru evrakları ile birlikte teslim edilmesi gereken bir talep dilekçesidir. Vize Başvuru Merkezi ofislerimiz, Bulgaristan turist vizesi almanız konusunda ihtiyaç duyacağınız talep dilekçesi işlemlerinizi yerine getirebilmekte ve tüm vize işlemleri boyunca gerekli prosedürleri adınıza yapabilmektedir. Bu sebeple de bu gibi prosedürler ile uğraşmadan vizenize kavuşmak istiyorsanız, bizler ile haftanın her günü kesintisiz olarak irtibat kurabilirsiniz.

Bulgaristan turistik vize talep dilekçesi, Bulgaristan’a gidiş nedeninden tutun da seyahatinizin tarihi, sebebi, kendinizi anlatan birçok detayın yer alması gereken bir dilekçedir. Bu nedenledir ki, ilgili dilekçe üzerinde hangi noktalara değinmeniz gerektiğini bilmeli ve herhangi bir standardı olmayan bu dosyayı nasıl kaleme alacağınıza dikkat etmelisiniz.

Bulgaristan vizesi almak isteyen tüm misafirlerimize örnek olarak indirecekleri şablonu birebir kullanmamaları gerektiğini ve ihtiyaç duyacakları vize tarihlerini ve vizenin neden gerekli olduğunu kendi ağızlarından anlatmaları gerektiğini de özellikle bildirelim ve buna özen göstermelerini rica edelim. Son olarak, Bulgaristan’a turist olarak gitmek isteyen siz değerli misafirlerimizin, ilgili dilekçeyi hazırlarken nelere dikkat etmesi gerektiğini de özetlemiş olalım:

 • Bulgaristan’a almak istediğiniz turistik vize için belirli bir standart bulunmamaktadır. Bu sebeple standartlara uygun ve genel amaçlı bir dilekçe formatında içerik hazırlanabilmektedir.
 • Başvurunuzu kendi ağzınızdan dozajında bir samimiyet içerisinde hazırlamalı ve gereksiz bilgilerden kaçınarak oluşturmalısınız.
 • Bu anlamda internet üzerinde yer alan şablonları birebir olarak kopyalamamak ve ilgili dilekçeyi kendinize uygun olarak kişiselleştirmek oldukça önemlidir.
 • Vize başvuru dilekçeniz için resmi bir dil kullanmanız oldukça önemlidir.
 • Vize başvuru dilekçesi, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmak durumundadır.
 • Bulgaristan turistik vize talep dilekçesi üzerinde kaleme alındığı tarih bulunmalı, yapacağınız seyahat için belirlemiş olduğunuz seyahat tarihleri (Bulgaristan’a giriş ve Bulgaristan’dan çıkış) ve bu dilekçe ülkeye giriş çıkış yapacağınız tur biletleri ya da uçak biletleri gibi evraklarla desteklenmelidir.
 • Bulgaristan’a seyahat etme amacınızı, ülkeye bakış açınızı ve turistik olarak neyi amaçladığınızı kısa bir biçimde ifade edin.
 • Eğer daha önce herhangi bir ülkeye vize aldıysanız, bunları resmi bir dil ile süreleri ile birlikte konu edinin.
 • Ek belgelerinizi dilekçe içerisinde belirtin ve dilekçeye ekleyin.
 • Bulgaristan’a kendi adınıza seyahat düzenliyor ve gerekli maddi koşulları siz sağlıyorsanız, bu durumda Bulgaristan seyahatiniz süresince oluşacak masraflar için bu masrafların nasıl karşılanacağını belirtin.
 • Çift dilekçe yazılması gereken özel durumlar olan ev hanımlığı, öğrencilik ve reşit olmayan çocuk durumlarında, hem muvafakatname hem de birinci dereceden akrabalar tarafından seyahatinize ilişkin masrafların karşılanacağına dair ikincil bir dilekçe temin edin.
 • SGK’lı çalışanlar için ilgili turistik seyahat boyunca işyerlerinden izinli olduklarına dair şirket yetkilisi tarafından hazırlanmış, şirket antetli kâğıdı üzerinde şirket kaşesi ve imza yetkilisinin imzaları bulunan ikincil dilekçe temin edin.

Bulgaristan Ticari Vize Dilekçe Örneği

Bulgaristan ticari vize ihtiyaçlarınız için Bulgaristan ticari vize dilekçe örneği dosyasından faydalanabilir ve ticari seyahatiniz kapsamında Bulgaristan Ticari Vize Talep Dilekçesi doldurabilirsiniz.

Bulgaristan ticari anlamda Doğu Avrupa’nın orta ölçekli ekonomilerinden biridir. Ülkede tarım, turizm, demir, çelik, bakır, elektrikli makina ve plastiğe bağlı bir ekonomi mevcuttur. Ekonominin büyük çoğunluğu özel sektöre bağlıdır. Bu sebeple de ülkede kalkınma özel sektöre bağlı olup, kısıtlanmış da olsa küçük bir kamusal ekonomiden söz edilebilir.

Türkiye ile Bulgaristan, birbirleri arasında ithalat ve ihracat yapan ülkelerdir. Bu anlamda Bulgaristan’ın en önemli 5 ekonomik partnerinden biri olan Türkiye, Bulgaristan için önemli bir yer tutar. Bu sebeple de Türkiye’den Bulgaristan’a ekonomik işbirliği ve çeşitli ticari faaliyetler sebebi ile giden birçok iş insanı ve şirket çalışanı vardır. Eğer siz ya da şirket çalışanlarınızın ticari sebepler ile Bulgaristan’a gitmesi gerekiyor ise bu durumda Bulgaristan ticari vizesi almanız/alması gerekli olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Bordo Pasaport sahibi iş insanları ve şirket çalışanları, bu vize olmadan Bulgaristan’da herhangi bir ticari faaliyet gösteremezler. Bulgaristan ticari vize ihtiyaçlarınız için Bulgaristan vize danışmanımızın yardımlarından faydalanabilir, Vize Başvuru Merkezi ofislerimizden sürekli olarak danışmanlık ve hizmet alabilirsiniz. Herhangi bir hataya ve eksikliğe mahal vermeyecek olan bu hizmet sayesinde Bulgaristan ticari vizenizi kolayca edinebilirsiniz.

Bulgaristan ticari vize dilekçe örneği web sitemizde mevcuttur. İlgili ticari vize dilekçe örneğine ulaştıktan sonra, şablon üzerinde kendi ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirme yapabilir ve dilekçeyi düzenledikten sonra Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na iletebilirsiniz. Ancak, Bulgaristan ticari vize işlemleri dikkat isteyen işlemlerdir.

Bu nedenle Bulgaristan ticari vize talep dilekçesi doldururken birçok detaya da bu sebeple dikkatli yaklaşmak, itina ile dilekçe hazırlamak da bir o kadar önemlidir. Bulgaristan ticari vize talep dilekçesi doldururken ihtiyacınız olan önemli noktalar ise şunlardır:

 • Bulgaristan ticari vize talep dilekçesi, şahsi bir dilekçedir. Bu dilekçe oluştururken bir şablon yerine, ilgili vize ihtiyacı için oluşturulan özel bir dilekçe kullanılır. Dilekçe üzerinde seyahatinizin amacından tarihine, içeriğinden masraflarına pek çok detay bulunmalıdır. Hazır bir şablon ve sabit bir konu üzerinden Bulgaristan ticari vize dilekçesi doldurulmamalıdır.
 • Bulgaristan’a gitmek üzere vize ihtiyacı duyan bireyin SGK’lı bir çalışan olması durumunda, ilgili vizeyi temin edebilmeleri için dilekçelerinin şirket antetli kâğıdı üzerine hazırlanması gereklidir. İlgili dilekçede şirket yetkilisinin imzası ve yine şirket kaşesine de yer verilmek zorundadır.
 • Bulgaristan ticari vize başvuru işlemleri için kaleme alınacak olan talep dilekçesinde, seyahat amacınızı açık bir şekilde yer almalıdır. Örneğin; kişi olarak kendi ticari işleriniz adına mı, şirket adına çalışan olarak mı ticari faaliyette bulunacağınız, toplantıya gitmeniz halinde toplantının gerçekleşeceği şirket bilgileri, fuar ya da kongre katılımları için kongre ya da fuara katılım göstereceğiniz tarihler ve yine fuar ve kongre bilgileri de dilekçe üzerinde yer almalıdır.
 • Bulgaristan ticari vize talep dilekçesi yazılırken, dilekçenizde seyahat süresi içerisinde oluşacak tüm masrafların nasıl ödeneceğine dair bilgiler verilmelidir. İş seyahatine çıkan bir iş insanı veya şirket çalışanı için genellikle şirket sponsor olmaktadır. Şirketinizden alınacak ek bir dilekçe ile sponsor bilgileri paylaşılabilir ya da şirket harcırahını kendi banka hesabınıza yatırmak kaydı ile banka hesap dökümünüzü bu masraflarda karşılamak üzere dilekçenizde gösterebilirsiniz.
 • Tüm bu bilgilere ek olarak, Bulgaristan ticari vize talep dilekçesi üzerinde yer vereceğiniz bilgiler ve seyahat için hazırlayacağınız vize başvuru belgeleri birbiri ile örtüşmeli ve birbirini desteklemelidir.
Bulgaristan vizesi güncel evrak listesi için visacenter.com.tr/bulgaristan-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Bulgaristan için vize gerekli mi?

Bulgaristan için vize durumu belirli ülkeler adına kesinlikle gereklidir.

Bulgaristan vize ücreti ne kadar?

Bulgaristan vize ücreti, vize türüne ya da Bulgaristan’da bulunma amacına göre değişir.

Bulgaristan kapıda vize veriyor mu?

Bulgaristan kapıda vize verme işlemleri vize türüne göre uygun olmaktadır.

Oyla! post