Belçika Vize Dilekçe Örneği

Belçika Vize Dilekçe Örneği

Schengen bölgesinde olan ülkelerden birisi olan Belçika vize dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi ve vize dilekçesinde bulunması gereken bazı bilgiler vardır. Bu dilekçe, doğrudan vize başvurunuzu etkileyen bir belgedir. Dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

 Belçika Vize Dilekçesi Detayları
 • Belgenin dili, Belçika’nın resmi dillerinden birisinde yazılabilir. Yani, Almanca, Flemenkçe, Fransızca veya İngilizce dillerinden herhangi birisiyle yazabilirsiniz.
 • Dilekçeye tarih bilgisi eklenmelidir.
 • Dilekçede ad, soyad ve pasaport numarası bulunmalıdır.
 • Belçika Başkonsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır. (Hangi ilde ise ona ait olan büyükelçilik veya başkonsolosluk)
 • Seyahat tarihlerini net olarak belirtmeniz gerekir.
 • Seyahat planını, gidecekseniz diğer ülkeyi veya ülkeleri belirtmeniz gerekir. Konaklama ve ziyaret amacını detaylı olarak belirtmelisiniz.
 • Geçmişte gerçekleştirdiğiniz seyahatlerinizden, vizelerden ve ret durumu ile karşılaştıysanız bu durumdan bahsetmelisiniz.
 • Vize talebinizin süresine göre tek, çift veya çok girişli talebiniz varsa bunu belirtmeniz gerekir.
 • Mesleki bilgilerinizin belirtilmesi büyük önem arz etmektedir ve gelir kaynaklarınızı, taşınmazlarınızı varsa sponsorunuzu eklemeniz gerekir.
Belçika Vize Dilekçe Örneği

Belçika Vize Dilekçe Örneği

Belçika Turistik Vize Dilekçe Örneği

Belçika turistik vize ihtiyaçlarınız için Belçika turistik vize dilekçe örneği dosyasından faydalanabilir, ülkeye düzenleyeceğiniz seyahatiniz kapsamında Belçika Turistik Vize Talep Dilekçesi doldurabilirsiniz.

Vize dilekçe örneklerine yazı sonunda ulaşabilirsiniz.

Belçika, Avrupa’nın batı bölgesinde İngiltere’nin güney doğusu, Hollanda’nın güneyi, Fransa ve Almanya’nın ise tam ortasında yer alan bir AB ülkesidir. Avrupa Birliği’nin önemli ülkelerinden biri olan, az nüfusu ve gelişmişliği ile değerli bir ekonomiye sahip olan Belçika, her yıl milyonlarca turist ağırlamaktadır. Belçika’nın Avrupa Birliği ve Schengen Birliği üyesi olması ise biz Türk vatandaşları için bu ülkeye vize ile gidilebileceği anlamına geliyor.

Türk Bordo Pasaport sahibi bir vatandaş iseniz Belçika Schengen vizesi alarak ülkeye ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, Schengen vizesinin de belli başlı amaçlar dâhilinde alınabildiğini hatırlatalım. Eğer Belçika’ya turistik amaçla gitmek ve ülkeyi gezmek istiyorsanız, bu durumda Belçika Schengen Turistik vizesi almanız gerekiyor.

Belçika turistik vizesi almak istiyorsanız, bu noktada belirli prosedürleri yerine getirmeniz şart. İlk olarak Belçika İstanbul Başkonsolosluğu’na Belçika turistik vize talep dilekçesi yazmanız gerekiyor.

Bu dilekçe, belirli statülerde bulunan bireyler için bir ya da iki farklı şekilde kaleme alınmak durumunda. Belçika turistik vize dilekçe örneği ve katkılarından faydalanarak kendi kendinize bu dilekçeyi oluşturabileceğiniz gibi vize başvuru merkezi ofislerimiz ile irtibata geçerek bizler aracılığı ile de dilekçenizi oluşturabilirsiniz. Belçika vize danışmanımız bu noktada sizler adına dilekçenizi vereceğiniz detaylar ile hazırlayabilir ve sizler adına tüm vize başvuru sürecini de yönetebilir.

 • Belçika turistik vize talep dilekçesi hazırlanırken, atlanmaması gereken pek çok detay ve önemli hususlar mevcuttur. Bu hususlar:
 • Belçika turistik seyahatleriniz için alınması gereken vize türü Belçika turistik vizesidir. Turistik vize için Belçika turistik vize talep dilekçesi doldurulmalıdır.
 • Belçika turistik vize talep dilekçesini hazırlarken, ülkeye yapmayı düşündüğünüz seyahatin amacı oldukça önem taşır. Bu noktada ülkeye giriş sebebinizi açıklayacak olan turistik kelimesi yeterli olmayacaktır. Detaylandırmanız gereken bu alanda turistik bir tur ile ülkeye giriş yapacaksanız tur detaylarını paylaşmalı veyahut daha önceden destinasyon belirlediğiniz turistik seyahati açıklamalısınız.
 • Belçika turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken, seyahat tarihlerinizi dilekçe üzerinde açık bir biçimde ifade etmeli, ülkeye giriş yapacağınız tarihi ve ülkeden çıkış yapacağınız tarihi dilekçede belirtmelisiniz. Bu bilgi, vize başvurusu için hayati önem arz eder. Bazı durumlarda vize süresini de etkileyecek olan bu bilgide hata oluşması durumunda, ülkeye almak istediğiniz sonraki vizelerde sorun yaşayabilirsiniz.
 • Belçika, ekonomik olarak kalkınması yüksek bir ülke. Bu sebeple de ülkede zor durumda kalacak bir turist onlar için tehdit oluşturabilir. Belçika ve benzeri ülkelere turistik vize alırken, seyahatiniz süresince karşılaşacağınız tüm masrafları ödeyebilme gücünüzü ortaya koymanız gereklidir. Kısacası, Belçika turistik vize talep dilekçesi hazırlarken otel konaklamalarınız, araç ile transferler, yolculuk, günlük harcamalar, kaza, sağlık vb. durumlarda oluşabilecek tüm masrafları nasıl karşılayacağınızı belirtmeniz ve bunu taahhüt etmeniz gerekecektir.
 • Belçika turistik seyahatini bir öğrenci ya da ev hanımı olarak gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, bu tür durumlarda sponsor bildirmelisiniz. Maddi durumunuzu ispat etmek ve hesabınızda yeterli bir bakiye bulundurmak durumunda bu sorun ortadan kalkacak olmakla birlikte, bunu yapamıyorsanız bir sponsor tarafından doldurulacak ikinci bir dilekçeye ihtiyacınız olacaktır. İkinci dilekçe, sponsorun sizlerin Belçika’da olacağınız süreçte tüm masraflarınızı karşılayacağını belirten ve taahhüt eden dilekçe olarak sponsorunuz tarafından kaleme alınmalıdır. Bu dilekçe, sponsorunuzun banka hesap dökümü ile desteklenebilmeli ve örtüşmelidir.

Belçika Ticari Vize Dilekçe Örneği

Belçika ticari vize ihtiyaçlarınız için Belçika ticari vize dilekçe örneği dosyasından faydalanabilir ve ticari seyahatiniz kapsamında Belçika Ticari Vize Talep Dilekçesi doldurabilirsiniz.

Belçika gibi ekonomik anlamda ilerlemiş ve nüfusu ile yüzölçümüne kıyasla oldukça yüksek kalkınmaya sahip olan ülkeler, bu anlamda ülkeye giriş çıkışlara özen gösteren ve ülkenin refah seviyesini düşürmeye yönelik göçleri kabul etmeyen ülkelerdir.

Bu sebeple de bir Avrupa Birliği ve Schengen Birliği üyesi olan Belçika, vize türlerini birbirinden farklı amaçlar uğruna çeşitlendirmiş ve buna göre hizmet vermeye başlamıştır. Belçika’ya gitmek üzere farklı amaçlarınız ve farklı düşünceleriniz olabilir. Bu bağlamda ticari faaliyetler ile ilgili Belçika seyahatleriniz için alınması gereken vize türü Belçika ticari vize türüdür.

Belçika ticari vizesi, herhangi bir ticari faaliyet söz konusu olduğunda ülkede bulunmak adına alınabilecek olan vizedir. Bu vize türü ile Belçika’da iş organizasyonlarına, ticari konulu fuarlara, kongrelere, iş toplantılarına, Belçika’da iş kurma ortamı ve pazar araştırmalarına, dahası pek çok ticari konuya ilişkin hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Alacağınız ticari vize ile birlikte, yukarıda sayılı olan ve olmayan birçok ticari faaliyeti yürütmek konusunda kısa vadeli de olsa izin almış olursunuz. Peki, gerek bir şirket çalışanı olarak belirli organizasyonlara ya da toplantılara katılmak adına, gerekse de kendi işiniz için Belçika’da bulunmaya olanak sağlayan Belçika ticari vize dilekçe örneği ile ticari vize dilekçesi nasıl hazırlanır?

Belçika ticari vize dilekçe örneğini sitemizden indirebilir ve PDF formatındaki bu dosyayı kendinize göre düzenleyerek Belçika ticari vize talep dilekçenizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Herhangi bir aksaklık hissetmeniz durumunda ya da başvurunuzun daha güvenilir ve emin ellerden yapılmasını arzu ettiğinizde,

Belçika vize uzmanımız aracılığı ile dilekçenizi hazırlatabilir ve tüm başvuru sürecini vize başvuru merkezi ofislerimiz aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Belçika ticari vize talep dilekçesi hazırlanırken, birbirinden önemli hususlar mevcut. Bu hususları dikkatle doldurmak üzere dikkate almanız ve dilekçede yer vermeniz gereken konular ise şöyledir:

 • Belçika ticari vize talep dilekçesi, iş yeri tarafından iş seyahatine çıkacak olan adına, yine şirket yetkilileri tarafından oluşturulmalıdırlar. Hazırlanacak olan dilekçe, şirket antetli kâğıdına bastırılmalı ve son olarak şirket yetkilisinin imzası ile birlikte şirket kaşesi taşımalıdır.
 • Belçika ticari vize talep dilekçesi, üzerinde seyahat edecek bireyin amacı olan seyahat detayını taşımalı, kişinin şirket adına mı, kendi ticari amaçları adına mı ve ne zaman, nerede hangi ticari faaliyetler uğruna bulunacağını açıklamalıdır. Örneğin; vizeye ihtiyaç duyan kişinin çalıştığı kurum adına bir toplantı organizasyonuna katılması gerekiyorsa, Belçika’da yer alan şirketle alâkalı bilgiler dilekçede yer almalıdır.
 • Belçika ticari seyahati kapsamında ticari vize ihtiyacı duyan bireyin, çalıştığı firmadaki görevi ya da konumu dilekçe üzerinde açık ve anlaşılır bir biçimde ifade edilmelidir.
 • Belçika ticari vize talep dilekçesi yazması gereken kişi, seyahatinin başlangıç tarihleri ile bitiş tarihlerini bildirmeli, Belçika’dan çıkış yapıp, tekrar giriş yapacaksa bu konuyu da dilekçe de açıkça belirtmelidir.
 • Belçika İstanbul Başkonsolosluğu’na ticari vize talep dilekçesi oluşturur ve detaylarını yazarken, seyahat edecek olan bireyin seyahat süreci içerisinde oluşacağı kesin olan ve muhtemel olan tüm masraflarının nasıl karşılanacağı, ilgili talep dilekçesi üzerinde belirtilmeli, kişinin kendi adına oluşacak masrafları için banka hesap dökümü alınmalı, şirket tarafından karşılanacak masrafları ise sponsor/işyeri tarafından taahhüt edilmelidir.
 • Belçika’ya yapılacak olan ticari seyahat için talep edilmekte olan ticari vize ile ilişkin hazırlanan talep dilekçesi, üzerindeki tüm detay ve unsurlar ile birlikte, vize başvuruları esnasında sunulacak olan tüm belge ve evraklar ile örtüşmeli, bu konuda şüpheye yer bırakmamalı ve belgeler ile desteklenmelidir.
Belçika vizesi güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/belcika-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/  adresini ziyaret edebilirsiniz.
BELÇİKA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir. Tabloda listelenen formları indirerek lütfen bizimle 0850 307 96 81 numaradan ücretsiz iletişime geçiniz.
BELÇİKA TİCARİ BELGELER BELÇİKA TURİSTİK BELGELER
Belçika Vize Dilekçe Örneği 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Belçika Vize Dilekçe Örneği 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Belçika Vize Dilekçe Örneği 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Belçika Vize Dilekçe Örneği 1 – wordiconTürkçe Dilekçe Listesi
Belçika Vize Dilekçe Örneği 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi Belçika Vize Dilekçe Örneği 6 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize almak istediğiniz ülke için Vize Rejim Tablosuna bakınız. Duyuru! Pasaportunuzu kullanabilmeniz için geçerlilik süreniz, seyahat süreniz artı 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.
Belçika vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

Belçika vizesi için hesapta yaklaşık 7 ile 12 bin TL değerinde para olmalı.

Belçika vizesi için neler gerekli?

Belçika vizesi için gerekli olanlar Belçika Konsolosluğu’na müracaat gerçekleştiği takdirde öğrenebilir.

Turist vizesi kaç gün?

Turist vizesi ülkeye ve ülkede bulunma sürecine göre değişkenlik gözetebilir.

1/5 - (1 vote)