Belçika Vize Başvuru Ücretleri

Belçika Vize Başvuru Ücretleri

Belçika vize ücretleri alınacak olan vizenin türüne göre değişiklik gösteriyor. Belçika Konsolosluğunun belirlediği Belçika vize başvuru ücretleri – Visa Center firması tarafından vatandaşların yararlanması amacıyla sitede ayrıntılı bir şekilde yer alıyor. Turistik, ticari ve kültürel vize gibi bazı vizelerin başvuru ücretleri 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Belçika Vize Başvurusu

 Bu ücret bireyin yaşına göre de değişkenlik gösterebiliyor. 0-6 yaş aralığındaki çocukların Belçika vizesi başvuru ücreti 25 Euro iken 6-12 yaş aralığındaki çocukların başvuru ücreti 65 Euro’dur. Çalışma vizesi, Erasmus vizesi gibi vizelerin başvuru ücretleri değişkenlik gösterebiliyor. D tipi vizelerde ise seyahat süresine göre bir fiyat belirleniyor. Belçika Konsolosluğu vize başvuru ücretleriyle ilgili her yıl bilgilendirme yapıyor. Yeşil pasaport, siyah pasaport gibi bazı pasaport tiplerine sahip vatandaşlar vize ücreti ödemeyeceklerdir.

Belçika Vizesi 2022 Fiyatları Detayları

Belçika konsolosluğu vize ücreti alınacak vize türüne göre farklı fiyatlandırmalara sahiptir. Bunlar:

 • Turistik vize için vize harcı 80 Euro,
 • Ticari vize için vize harcı 80 Euro,
 • Transit vize için vize harcı 80 Euro,
 • Ziyaret vizesi için vize harcı 80 Euro,
 • Kültürel vize için vize harcı 80 Euro,
 • Şoför vizesi için vize harcı 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Öte yandan 0-6 yaş arası çocuklar için harç bedeli 25 Euro olurken, 6-12 yaş arası çocuklar için ise 65 Euro olarak belirlenmiştir.

Diğer vize türleri olan çalışma vizesi, gemici vizesi ve Erasmus vizesi fiyatları değişiklik gösterebilmektedir.

Uzun süreli vize olarak bilinen D tipi vize ücreti ise, kalınacak süreye göre farklılık göstermektedir.

Belçika hükümeti başkonsolosluğu, her yıl vize süresi ve farklı kategorilere ait fiyat bilgilendirmesini internet sitesinden paylaşmaktadır. Belçika vize ücreti 2020 için talep edilen ücret, kısa süreli ve tek girişli vize harcı 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bu fiyat, 3 Şubat 2020’de yapılan 20 Euro’luk zammı da içermektedir.

Yeşil pasaport olarak bilinen Hususi Pasaport, gri pasaport olarak bilinen Hizmet Pasaportu ve siyah pasaport olarak bilinen Diplomatik Pasaport vize ücretinden muaftır.

Vizenizde eksik bir belge varsa veya tutarsız bilgiler içermesi sebebiyle karşılaştığınız ret durumunda vize ücretinin iade edilmeyeceğini aklınızda bulunmanız gerekmektedir.

Kadınlar için evlenmeden önceki soyadı ile çıkarmış olduğu pasaportlar da vize reddi durumuna sebep olabilmektedir. Bu sebeple güncel pasaportunuz ile başvurmanız önem arz etmektedir.

Her ne sebeple olursa olsun reddedilen vize başvurularının ücretleri iade edilmemektedir.

Belçika Vize Başvuru Ücretleri

Belçika Vize Başvuru Ücretleri

Belçika Konsolosluğu Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Vize harcı, Belçika konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Belçika konsolosluğu elden aldığını ilan ederse elden Türk Lirası olarak teslim etmeniz, eğer bankaya yatırmanız gerektiği söylenirse bankaya yatırmanız gerekmektedir.

Belçika Vize Ücreti Harici Ek Masraflar Nelerdir?

Vize işlemleri süresince karşılaşılabilecek bazı ek masraflar bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedilecek olursa:

 • Pasaport Harcı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Belçika konsolosluğu vize ücreti ödemeden veya diğer işlemlere başlamadan önce bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. 1 yıllık umumi pasaport için pasaport harcı 2020 yılı için 304,40 TL ve defter ücreti 160 TL olmak üzere toplam 464,40 TL’dir. 2 yıllık pasaport harcı ise 497 TL’dir ve defter ücreti ile birlikte 657 TL’dir. 3 yıllık pasaport harcı defter ücreti ile birlikte 865,90 TL’dir ve 3 yıldan fazla sürelik pasaport almak isteyenler için ise defter ücreti ile birlikte 1154,80 TL’dir.

 • Biyometrik Fotoğraf

Belçika başkonsolosluğunda bulunan mobil fotoğraf çekme araçları ile fotoğraf çekebilir veya dışarıdan uluslararası standartlara uygun olarak Belçika vize ücreti ödemeden önce 35×45 mm fotoğrafınızı 2 adet olmak üzere edinebilirsiniz.

 • Otel Rezervasyonu

Vize başvuru ücretine dahil olmasa da ek masraf olarak görülebilir. Vizeye başvurmadan önce bir otelden rezervasyon yapmış olmanız ve rezervasyonunuzun ödemesini yapmış olmanız gerekmektedir.

 • Uçak Bileti

Belçika Schengen vize ücreti yatırmadan önce otel rezervasyonu gibi uçak biletini de satın almış olmanız gerekmektedir. Uçak bileti genellikle gidiş dönüş olarak alınmalıdır, tek yönlü alınırsa bu vizenizin reddedilmesine sebep olabilir.

Belçika vizesi başvurusu sırasında gerekli olan tüm evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayanlar, Belçika vizesi kaç günde çıkar sorusunu merak etmektedirler. Bu süre C tipi ve D tipi vizeler için değişiklik gösterebilmektedir.

Öncelikle Belçika vizesi için gereken evraklardan kısaca bahsedilecek olursa bunlar:

 • Pasaport
 • Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Belçika Başkonsolosluğu’na Yazılacak Dilekçe
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu
 • Otel Rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi
 • Finansal Belgeler
 • Mesleki Durumunu Gösteren Belgelerdir.

Belçika vizesi kaç günde çıkar?

Belçika vizesi başvurunuzu tamamladıktan sonra ortalama 7 ila 10 gün içerisinde kabul veya ret cevabı gelmektedir. Belçika Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna göre bu süre 20 güne kadar uzayabilmektedir. Sürenin uzaması, vizenin reddedileceği veya kabul edileceği anlamına gelmemektedir, tamamıyla iş yoğunluğu ile alakalıdır. Daha detaylı bilgi edinmek için mülakata çağırılabilirsiniz.

Belçika vizesi nasıl alınır? Tüm detayları incelemek için https://www.visacenter.com.tr/belcika-vize-basvurusu/ bağlantısını inceleyebilirsiniz.
BELÇİKA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir. Tabloda listelenen formları indirerek lütfen bizimle 0850 307 96 81 numaradan ücretsiz iletişime geçiniz.
BELÇİKA TİCARİ BELGELER BELÇİKA TURİSTİK BELGELER
Belçika Vize Başvuru Ücretleri 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Belçika Vize Başvuru Ücretleri 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Belçika Vize Başvuru Ücretleri 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Belçika Vize Başvuru Ücretleri 1 – wordiconTürkçe Dilekçe Listesi
Belçika Vize Başvuru Ücretleri 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi Belçika Vize Başvuru Ücretleri 6 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize almak istediğiniz ülke için Vize Rejim Tablosuna bakınız. Duyuru! Pasaportunuzu kullanabilmeniz için geçerlilik süreniz, seyahat süreniz artı 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.
Belçika işçi vizesi kaç günde çıkar?

Belçika işçi vizesi Belçika’da bulunma sürecine göre hazırlanır. Belçika işçi vizesi yaklaşık 5 ila 7 iş gününde çıkar.

Belçika vize başvurusu nereye yapılır?

Belçika vize başvurusu Belçika Konsolosluğuna ya da Belçika Büyükelçiliğine yapılır.

Belçika vize işlemleri ne kadar sürer?

Belçika vize işlemleri bir ay kadar sürebilir.

Oyla! post