Belçika Vizesi 2023

,
Belçika Vizesi 2022

Belçika Vizesi 2023; Ulusal organizasyonların merkezlerini barındıran 11,4 milyon nüfuslu   Belçika , Batı Avrupa’da bulunan, Avrupa Birliği ülkelerindendir. Başkenti, nüfusu  174 milyonu aşmış  olan Brüksel’dir. Kuzeybatısında Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunur. Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda ve Lüksemburg ile sınır komşusudur. Belçika’ya okyanus iklimi hakimdir. Cermen ve Latin kültürleri arasında bir yerde olan Belçika’da Felemenkçe, Fransızca ve Almanca konuşulur. Belçika, federal bir şekilde yönetilir ve bu sistem dolayısı ile tam olarak kayda geçen bir resmi dili yoktur. Her eyalet kendi kültürünün dilini baskın bir şekilde kullanır; eyaletler daha çok birbirinden farklı kültürler ile sınır oluşturur. Buna göre bazı  yerlerde Almanca (yaygın), bazı bölgelerde Fransızca, bazı bölgelerde ise Felemenkçe resmi dil kabul edilir. Belçika, Kelt ve Cermen kültürünün doğup yayıldığı “Gallia Belgica” bölgesinin kültür mirasını ve soyunu devam ettirmektedir. Belçika, Avrupa’nın sembolik başkenti olarak  anılır. Çünkü Brüksel, Belçika’nın başkenti olmasının yanında, Avrupa Birliği’nin de merkezidir.

Belçika , 2007’de dünyada, ticaret başarısında 15. seçilmiş bir ülkedir. Belçika ticari olarak önemli bir merkez olmaya, 1800’lü yıllarda ülkede, demir çelik sanayilerinin ve petrol endüstrisinin hızla gelişim göstermesiyle birlikte başlamıştır. O yıllardan bu yana Belçika gelişmiş ticaret hacmini korumaktadır. Bugün Belçika’da 180 bini aşkın Türk yaşamaktadır. Türkler bu sayı ile, ülkedeki göçmenlerin büyük bir kısmını oluşturur.

Belçika Vizesi 2023 yılında hangi şartları içerir? Bu sorunun cevabını yazıda bulabilirsiniz. Belçika’da yaşam maliyeti yüksektir. Ancak bu ülke sadece sınır komşuları ve Batı Avrupa ile karşılaştırıldığında yaşam maliyeti daha uygun kabul edilebilir.

Belçika’da halk, kendi aralarında hediyeleşmeyi çok sever. Belçika’ya yolculuğunuzda veya taşındığınızda, belki siz de bu iyi niyetli ritüele denk gelirsiniz. Önemli gün ve kutlamalarda, iş ziyaretleri ve cenazelerde, Belçika’daki diğer organizasyonlarda olduğu gibi çiçek sunulmasının önemi büyüktür. Kişinin ikram edilen tabaktaki yemeği bitirmemesi kabalık olarak nitelendirilebilir. Bu durum Belçika’da, ev sahibinin sizi yeterince iyi ağırlamadığını ve memnuniyetsizliğinizi ima eder. Sunulan tabağı bitirmek, halkı oluşturan bireylerin kendi arasında yaygın olarak bildiği bir sofra ve görgü kuralıdır. Belçika’ya yerleşecek olan bir göçmen adayı iseniz, “InterNations” etkinlikleri gibi, halkın değerlerini ve kültürünü çabuk anlamanıza ve bu kültürü pekiştirmenizde size yardımcı olacak, kendi ülkenizden ve kendi dilinizi konuşacak olan insanların orada bulunacağı ulusal etkinliklere katılabilirsiniz. Böylece Belçika’ya alışma süreciniz daha rahat geçer. InterNations etkinliklerinde size önemli tavsiyeler verecek ve dünya kültürlerine de aşina olmanızı sağlayacak göçmenlerle tanışabilirsiniz.

Belçika, göçmenler için ünlü bir destinasyondur ve bu memlekete taşınma işlemlerinin hızlı gerçekleşeceği iddia edilir. Belçika’ya taşınma gibi bir niyetiniz var ise İngilizce’nin bu ülkede komşulara kıyasla, sanıldığı kadar yaygın bir şekilde tercih edilmediğini söyleyebiliriz. Nüfusun yalnızca yüzde altmışlık bir kısmı İngilizce bilmekte ve konuşmaktadır. İlk gittiğiniz Belçika seyahatinizde Brugge ve Anvers’i ziyaret etmeyi tercih ederseniz, rotalarınız hakkında bilgi almak için İngilizce dilinin görece daha yaygın kullanıldığı bu iki kentin insanlarıyla iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. Böylece seyahatinizin ilk günleri daha rahat geçecektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi resmi, tek bir Belçika dili yoktur. Cermen ve Kelt kökenli halkın çeşitli dilleri kullanılmaktadır. (Fransızca, Almanca ve Flamanca ) ülkede hem dil hem kültürel ve siyasi açıdan tam bir çekişme vardır. Belçika’da gideceğiniz bölgeye göre dil tercih etmelisiniz. Örneğin Belçika’nın kuzey yarısını oluşturan Flanders’ta (Flaman bölgesi) insanlara Fransızca soru sorduğunuzda ve Fransızca konuştuğunuzda sizi anlamayacak, cevap veremeyeceklerdir. Aynı şekilde, Belçika’da Fransızca konuşanların yüksek bir yoğunlukta olduğu Wallonia’da Flamanca dilde konuşmanız hiçbir işe yaramayacaktır. Belçika dillerinden hiçbirini bilmiyorsanız en mantıklı çözüm, global bir  dil olarak kabul görmüş İngilizce’yi kullanmaktır. Belçika’da dil çeşitliliğinin yanında, her bölgede birbirinden farklı kültürlerle karşılaşırsınız.

Belçika, biralarıyla ünlüdür. Belçika’da bir mekanda otururken aromalı bir tadı olan Leffe, Flanders Red Ale, Hoegaarden gibi yumuşak içimli Belçika biralardan tatmanız önerilir.

Belçika’da sıcaklık ortalama en fazla 20 santigrat derecedir. Halk, ilkbahar aylarında tıpkı uzakdoğu ülkelerinde olduğu gibi şemsiye kullanmaktadır.

Belçika’da Maaşlar ve Yaşam

Belçika’daki ortalama brüt maaş yılda 61.357 Euro’dur. Bu oran vergiler çıkarılıp hesaplandığında ise  37.923 €’dur. Rakamlardan anlaşıldığı gibi Belçika halkı, yüksek vergi oranları ödemektedir. Ortalama en yüksek maaş ise 129.150 dolardır.

Yeni bir ülkede iş ararken maaş oranlarına göre karar vermek, çok sık tercih edilen bir metotdur. Belçika İstatistik Ofisi’ne (BSA) göre, Belçika’da tam zamanlı çalışanların aylık ortalama maaşı 3.445 Euro’dur. Tercih edilen sektöre göre, ödemeler birbirinden çok farklı oranlarda karşımıza çıkabilir. Belçika’da en yüksek ücretli iş alanı ve meslekler şunlardır:

 1. Petrokimya endüstrisi
 2. İlaç imalatı
 3. Kimyasal ürün imalatı
 4. Yöneticilik ve yönetici danışmanlığı
 5. Bilgisayar programcılığı ve yazılım danışmanlığı
 6. Finansal hizmet
 7. Bilimsel araştırma
 8. Hava taşımacılığı
 9. TV ve radyo yayıncılığı / medya planlama
 10. Sigortacılık

Belçika’da çok aranan ve ihtiyaç duyulan meslekler ise şunlardır:

 1. Mühendisler
 2. Proje yöneticileri
 3. Mimarlar
 4. Muhasebeciler
 5. Hemşireler ve ebeler
 6. Bilişimciler, bilgisayar sistemi tasarımcıları
 7. Analistler
 8. BT uzmanları
 9. Teknik ve ticari satış temsilcileri

Peki Belçika’da yaşam maliyeti ne durumda? Tek bir kişinin giderleri düşünülecek olursa Belçika’da kişinin tahmini aylık masrafı kira hariç 798 Euro’dur. Belçika’da yaşam maliyeti Amerika Birleşik Devletleri ile kıyaslandığında %7,06 daha yüksektir. Belçika’da kiralar ise yine Amerika’ya oranla %36,19 daha düşüktür.

Belçika’da yaşamak kolaydır. Belçika sıcak kanlı bir ülkedir. Tüm şehirlerinde başarılı eğitim, sağlık ve kültür tesisleri vardır. Genelde yaşamak için güvenilir bir ülkedir. İş ve yaşam dengesi, gelir ve maddi kazanç, kişisel refah, sağlık, eğitim, barınma, sosyal faaliyetler ve şahsi güvenlik açısından Belçika, tercih edilebilecek iyi koşullarda bir ülkedir. Ancak çevre kalitesi diğer Avrupa ülkelerine göre ortalamanın altında bulunmuştur.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Belçika Vizesi 2023’de nasıl alınıyor? Belçika vizesi nedir? Belçika Vizesi Gerekli Evraklar 2023 yılında nelerden oluşur? gibi soruların cevaplarını bulmak için okuyunuz.

İşte Belçika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Pasaport örneği ve eski vize fotokopileri
 • Seyahat amacını belirten İngilizce veya Fransızca dilekçe
 • Kimlik fotokopisi
 • Davetiye
 • Gidiş- dönüş uçak rezervasyonu ve diğer rezervasyonlar
 • Seyahat masraf bilgilerini içeren belge
 • Banka hesap dekontları
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Mesleki ve finansal bilgiler

Belçika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Belçika Vizesi 2023 yılı baz alınarak açıklandı. Belçika Aile Birleşimi Gerekli Evraklara aşağıdan bakabilirsiniz;

Belçika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar aşağıda maddelerle belirtilmiştir.

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Uluslararası alanda geçerli evlilik belgesi
 • 2 adet fotoğraf
 • İkametgah bilgileri
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Belçika’daki kişinin bilgi ve belgeleri, ikametgah bilgisi
 • Gelir bilgilerine dair finansal ve mesleki belgeler
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Eşlerin önceki evlilikleri varsa karar kayıtları
 • Yabancı dil becerisini kanıtlayacak belge
 • Ailenin çocuklarına ait bilgi ve belgeler

Belçika Çalışma Vizesi Gerekli evraklar

Belçika Vizesi 2023 yılında gerekenler ve Belçika Çalışma vizesi Gerekli evraklar aşağıda maddelerle ifade edilmiştir.

Belçika Çalışma vizesi Gerekli evraklar şunlardır

 • Her sayfanın fotokopisini içerecek geçerli pasaport
 • Adli sicil kaydı
 • Yeterli finansal araçların olduğuna dair kanıtlar
 • Tıbbi muayene belgesi
 • Göçmenlik makamlarınca onaylanmış çalışma izni

Belçika’dan iş için bir fırsat sunuldu ve gitmek istiyorsunuz. İşveren, Belçika’daki Göçmenlik Dairesine çalışma izni başvurusu sunmalıdır. Onayın ardından yetkililer, işçi adayının ikamet ettiği ülkedeki Belçika Büyükelçiliğine çalışma iznini iletir. İşçi adayı, elçiliğe gelerek vize başvurusunu yapar. Vize ve izinler alındıktan sonra ise bu aday Belçika’ya seyahat edebilecektir. Belçika’ya çalışan olarak geldikten sonra varışını, yeni ikamet bilgilerini  yetkili yerlere kaydettirecektir. Çalışan bir kimlik kartı alarak parmak izi kaydını  verir. Bu adımları izledikten sonra kişi söz konusu şirkette çalışmaya başlayabilecektir.

Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar

Belçika Vizesi 2023 yılı için şartları az önce okudunuz. Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar ise aşağıda sıralanmıştır;

Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar şöyledir:

Doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu, 12 aydan uzun süre geçerli pasaport, yeterli gelire sahip olunduğunun veya yeterli mali desteğin kanıtı, halk sağlığını tehlikeye atabilecek salgın hastalıkların önlenebilmesi için, kişinin sağlıklı olduğuna dair sağlık raporu, daha önce suç işlenmediğini kanıtlaması için polis iyi hal belgesi, Belçika’da geçerli olan tam zamanlı eğitim kursu kaydı, denklik belgesi başvurusu, eğitim diplomalarınızın tümü ve o güne kadar alınan tüm sertifikalar

Başvuru sonrası size verilecek olan referans numarası ile vize durumunuzu takip edebilirsiniz.

Belçika Vizesi Ücreti 2023

Belçika Vizesi 2023 yılı için vize nasıl alınır? Belçika Vizesi Ücreti 2023 için ne kadar oldu? Belçika Vizesi Ücreti 2023 yılında ne kadar olduğunu açıklamada görebilirsiniz.

Belçika vizelerinin fiyatları şu şekildedir: Kısa süreli seyahatlerde yetişkin turistler için 80 Euro, 6-12 yaş arası çocuklar için 40 Euro’dur. 6 yaş ve altı çocuklar için vize ücreti ödenmez.

Belçika Vizesi Aile Birleşimi 2023

Belçika Vizesi 2023 yılında nereden alınıyor?  Belçika Vizesi Aile Birleşimi 2023 de nasıl alınır? Belçika Vizesi Aile Birleşimi 2023 şartları nelerdir? Haberdar olmak için okumaya devam edin;

AB (Avrupa Birliği) / AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) / İsviçre vatandaşları ve onların aileleri, Avrupa Birliği üye ülkelerinin vatandaşları, vizesiz bir şekilde Belçika sınırlarına girebilir ve Belçika’daki yakınlarıyla dilediği gibi yaşayabilir. Ancak bunun dışındaki ülkelerden aile üyesinin/ üyelerinin yanına gelecek göçmenler için vize şartları geçerlidir.

Belçika vizesi alacaksanız bu başvuruyu ülkedeki Belçika Büyükelçiliği veya Belçika Konsolosluğuna yapmalısınız. Vize aldıktan sonra, Belçika’da yaşamanız için gerekli işlemler bununla sınırlı değildir. Belçika’ya vardıktan sonra sekiz gün içinde, F Kart       ( oturma izni kartı) almak için Belçika Belediye Binasına kayıt yaptırmalısınız. İkamet kartının süresi beş yıldır ve bu kart yenilenebilir.

Belçika Çalışma Vizesi 2023

Belçika Vizesi 2023’de de en çok tercih edilen vize türlerinin başında geliyor. Peki Belçika Çalışma Vizesi 2023 şartları nelerdir? Belçika Çalışma Vizesi 2023 yılı kuralları şu şekilde:

A tipi Belçika çalışma izni almak için Belçika’da 10 yıl kesintisiz olarak; B tipi Belçika çalışma izni için ise dört yıl çalıştığınızı kanıtlamanız gerekir. Belirtildiği üzere verilen aralıklarda, yasal konaklama süresi boyunca çalışmış olmak gerekir.

Belçika İş Arama Vizesi 2023

Belçika Vizesi 2023 yılında turistlerin sık tercih ettiği vize türlerinden birini oluşturuyor. Belçika İş Arama Vizesi 2023 yılında da aynı prosedürlerle devam etmekte. Belçika İş Arama Vizesi 2023 yılı bilgileri şu şekilde;

Belçika çalışma vizesi ve iş arama vizesi için gerekli belgeler; Pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, biyometrik fotoğraf, vize başvuru formu, çalışma izni belgesi, sağlık raporu, sağlık sigortası, uçak ve otel rezervasyon belgeleri (gidiş ve dönüş için ), finans bilgileri, meslek bilgileri, kişinin kendi memleketine geri döneceğine dair taahhüt belgesi, varsa Belçika’da yaşayan yakının davetiyesi, üç aylık maaş bordrosu, nüfus kayıt örneği, vukuatlı nüfus kayıt örneği

Belçika Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Belçika Vizesi 2023 yılında nasıl elde edilir okdunuz. Peki, Belçika Eğitim & Erasmus Vizesi 2023 yılında hangi değişimlere uğradı takip edin. Belçika Eğitim & Erasmus Vizesi  2023 şartları şöyle;

Erasmus, Avrupa Birliği ülkelerinin değişimli eğitim modelidir. Bu vizeyi edinmek isteyen öğrencilerin öncelikle Erasmus eğitimine hak kazanması ve Belçika’daki bir eğitim kurumundan onay belgesi alması gerekmektedir. Vize için alınması gereken belgeler şu şekildedir; nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık raporu, geçerli pasaport, taahhütname

Belçika Vize Reddi 2023

Belçika Vizesi 2023 yılında neden reddedilir? Belçika Vize Reddi 2023 sebepleri Google’da çok aratılan konulardan biri haline geldi. Belçika Vize Reddi 2023 yılı güncel sebepleri aşağıda belirtildiği gibidir:

Eksik evrak, otel ve uçak rezervasyonlarının olmayışı, yapılacak olan seyahat için gelirinizin yetersiz bulunması, banka hesabınızda yeterli bir birikimin olmayışı, salgın bir hastalık taşıyarak toplum için tehdit unsuru oluşturmanız, konsolosluğa yanlış veya eksik bilgi verme, dava süreçleri, sicil kaydının temiz olmaması, o ülke için tehdit oluşturabilecek bir ülkeden gelmeniz (banlanmış ülkeler), gideceğiniz ülkede kaçak yaşayan akrabalarınızın çıkması, önceki vizenin reddedilmesi, iki ülke arasındaki politik çıkar çatışmaları gibi sebeplerden vizeniz reddedilmiş olabilir.

BELÇİKA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Tabloda listelenen formları indirerek lütfen bizimle 0850 307 96 81 numaradan ücretsiz iletişime geçiniz.
BELÇİKA TİCARİ BELGELER BELÇİKA TURİSTİK BELGELER
Belçika Vizesi 2023 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Belçika Vizesi 2023 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Belçika Vizesi 2023 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Belçika Vizesi 2023 1 – wordiconTürkçe Dilekçe Listesi
Belçika Vizesi 2023 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi Belçika Vizesi 2023 6 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize almak istediğiniz ülke için Vize Rejim Tablosuna bakınız.
Duyuru! Pasaportunuzu kullanabilmeniz için geçerlilik süreniz, seyahat süreniz artı 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.
Belçika vize ücreti ne kadar?

6 yaşını doldurmamış çocuklar vize ücretinden muaftır. Yetişkin turistlerin ödeyeceği vize bedeli 390 TL’dir.

Belçika D vizesi nedir?

Belçika D tipi vize, 90 günün üzerinde Belçika’ya seyahat edeceklere verilen vizedir.

D tipi öğrenci vizesi nedir?

Schengen bölgesine dahil ülkelerde eğitim görecek olan kişilerin aldığı tek girişli vizedir.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.