Avusturya Vizesi 2023

Avusturya Vizesi 2022 

Avusturya Vizesi 2023; Orta Avrupa ülkeleri arasında olan Avusturya’nın denize kıyısı bulunmuyor. Avusturya Cumhuriyeti seyahatleriniz öncesinde konumundan turistik merkezlerine kadar tüm hususlara değinmeniz faydalı olacaktır. Bunun üzerine:

 • Başkenti Viyana olarak bilinir ve turistik seyahatlerde tercih edilir.
 • Euro para birimine yer verilmiş ve dil olarak Avusturya Almancası esas alınmıştır.

Avusturya vizesi 2023 prosedürlerinden önce ülkeye dair araştırma yapılabilir. Bunun üzerine seyahat programlarına yön vermek ve vize türlerine yönelmek en doğrusu olacaktır. Öyle ki seyahat amacına göre ayrı vize türlerine başvurmanız gerekir.

Avusturya

Avusturya Cumhuriyeti geniş bir yüzölçümüne sahiptir ve gezilecek pek çok yerin bulunduğu görülür. Seyahatleriniz öncesinde her birini araştırmanız ve bunun üzerine pasaport ile müracaat etmeniz esas alınır. Avusturya vizesi 2023 pasaport prosedürleri olarak:

 • Umumi Pasaport hamili vatandaşlara dair vize şartlarına değinilir.
 • Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaportlarda ise muafiyete yer verilir.

Muaf olanlar kısa süreli seyahatlere geçebilir ve bu aşamada vizeleri sorgulanmaz. Ancak söz konusu uzun süreli seyahatler olduğu zaman müracaat etmeleri zorunlu kılınır. Bordo pasaport sahiplerinin ise her daim başvurulara geçmeleri beklenir. Gerek kısa gerekse uzun süreli seyahatlere dair vize şartlarına değinerek müracaat etmeleri istenir.

Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Avusturya vizesi 2023 olarak önceliğiniz seyahat amacına göre tercihte bulunmak olmalıdır. Şöyle ki turistik, aile / akraba ziyareti ve ticari gibi kısa vadeli vize seçeneklerinden istediğinizi seçebilirsiniz.

Kültürel / sportif ile transit olarak devamı geliyor. Bunlara ek uzun vadeli vize seçeneklerine de değinilir. Erasmus, oturum ve de çalışma izni bunlar arasında yerini almıştır. Her birinde başı çeken Avusturya vizesi gerekli evraklar 2023 olarak pasaporta değinilir. Pasaportların:

 • Seyahatin bittiği güne bağlı olarak en az 3 ay daha geçerli olması istenir.
 • Boş 2 sayfası bulunan pasaportlara seçilen vize eklenebilir.
 • 10 yıldan eski olması üzerine de kabul edilmesi mümkün değil.

Avusturya vizesi gerekli evraklar 2023 listesinde sadece pasaport yer almaz. Avusturya vize için neler gerekli sorgulayanlara devamında zorunlu olan evraklar da paylaşılır. Şöyle ki:

 • Islak imzalı olarak vize başvuru formunun ibrazına geçmeniz beklenir.
 • Arka fonu beyaz olan ve 2 adet biyometrik fotoğrafa yer verilir.
 • Seyahat süresini kapsayan sağlık sigortasını da ibraz etmelisiniz.

Aynı zamanda kısa vadeli seyahatlere dair hem uçak biletlerinin hem de otel rezervasyonlarının bulunduğu belgelere ihtiyaç duyulur. Tüm bu belgeler seyahat dönüşünü belirttiği için önemli bir yere sahiptir. Ardından ise banka hesap dökümüne yer verilir. Hatta ek gelir belgelerinizi de paylaşarak yeterli finansal güce sahip olduğunuzu belirtmeniz önem arz eder.

Avusturya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Avusturya aile birleşimi nedir sorgulayanlar için eşe bağlı bir vize türünün olduğunu belirtmek gerek. Eşin Avusturya vatandaşı olması üzerine talep edilir. T.C. vatandaşları taleplerini belgeleri dahilinde iletir. Avusturya vizesi 2023 olarak aile birleşimine yönelenler:

 • Avusturya Başkonsolosluğu ya da Büyükelçiliği üzerinden başvuruda bulunmalıdır.
 • Ulusal Vize türlerine başvuruların şahsen yapılması zorunlu kılınmıştır.

Şahsen başvurularda hazırlamanız gereken belgeleri öğrenmeli ve her birini hazırlamalısınız. Avusturya aile birleşimi gerekli evraklar hangileri sorgulayanlara öncelikle pasaportun aslı belirtilir. Pasaportun işlenmiş olan sayfalarının kopyalarına da ihtiyaç duyulur. Bunun ardından gelenler ise:

 • 2 adet biyometrik fotoğraf ile sabıka kaydının paylaşılması istenir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğini de ibraz etmeniz gerekir.

Bunlara ek hem Formül A hem de Formül B belgelerini çıkartmanız önem arz eder. Her iki belgenin de Nüfus Müdürlüğü onaylı olması halinde kabul edildiğini unutmamak gerekir. Bunların ardından gelen başvuru formu için de:

 • C. vatandaşları online olarak indirir ve bilgilerini sıralamaya başlar.
 • Bilgilerin Almanca tercüme ile sıralanması istenir.

Avusturya aile birleşimi gerekli evraklar hangileri sorgulayanlara Türkiye’den alınması gerekenler bu şekilde belirtilir. Ardından Avusturya vatandaşı olan eşe dair belgelere de değinilir. Örneğin eşin pasaport fotokopisine ve de vatandaşlık belgesine ihtiyaç duyulur. Devamında ise:

 • Evlilik üzerine oturulacak eve dair kira kontratı ya da tapu belgesi istenir.
 • Avusturya vatandaşının son 3 ayı içerecek şekilde maaş bordrosunu paylaşması gerekir.

Aynı zamanda aile birleşimine dair davetiyeler dikkate alınır. Davet eden kişinin bilgileri de sorgulanır. Özellikle de sigorta kartına sahip olması ve bu kartın fotokopisini paylaşması istenir. Sonuç olarak her bir belgenin eksiksiz ibrazına karşı başvurularınızın değerlendirilmesi esas alınır.

Avusturya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Uzun vadeli seyahatlere dair hem çalışma hem de oturum izni ele alınır. Avusturya vizesi 2023 olarak 4 tip oturum izninden söz edilir. Öncelikle oturum izinlerine değinmek gerekirse:

 • Oturum ile yerleşim izni olarak ayrı seçeneklere değinilir.
 • Aile bireyleri izinleri ile daimi ikamet iznine de göz atılabilir.

D tipi olarak paylaşılan bu vize türünde de belli başlı belgelere ihtiyaç duyulur. Avusturya çalışma vizesi gerekli evraklar olarak öncelikle pasaportun hem aslını hem de fotokopisini paylaşmak gerekir. Pasaportun arkasından gelenler ise:

 • Biyometrik fotoğraf ile ikamet belgesinin paylaşılması istenir.
 • Uluslararası hem doğum hem de evlenme cüzdanlarına ihtiyaç duyulur.

Uluslararası belgelerin Almanca tercüme ile paylaşılması önem arz eder. Bunun yanı sıra apostilli olmaları halinde başvurularda kabul edildiğini unutmamak gerekir. Ardından ise:

 • Avusturya’da çalışmak isteyen T.C. vatandaşlarının beyannameleri istenir.
 • Eşin Avusturya vatandaşları olması halinde pasaport fotokopisi talep edilir.

Avusturya çalışma vizesi gerekli evraklar olarak sağlık sigortasına da değinilir. Aynı zamanda uzun vadeli seyahatlerde geçiminizi sağlayacak yeterli maddi kaynağa sahip olduğunuzu belirtmeniz istenir. Bunun için de hem maaş bordrosu hem de banka hesap dökümü gibi belgelerin ibrazına geçilir. Varsa ek gelirler için de belgelerinizi paylaşmanız önem arz eder. Öyle ki finansal durumun açıkça belirtilmesi vizenin olumlu yönde sonuçlanması adına faydalı olacaktır.

Avusturya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Söz konusu eğitim programları olduğu zaman Avusturya vizesi 2023 türleri arasından öğrenci olana yönelmeniz gerekir. Hatta eğitim ve Erasmus şeklinde ayrı alternatiflere de değinilir. Eğitim programlarına göre size en uygun olanı seçmeniz ve müracaat etmeniz istenir.

Tekrardan belgeleriniz eşliğinde vizeye müracaat etmeniz esas alınır. Avusturya öğrenci vizesi gerekli evraklar olarak pasaport ve eğitim belgelerine değinilir. Öncelikle pasaportlar için:

 • Minimum geçerli süresi 2 yıl ile sınırlı tutulmuştur.
 • Öğrencilerin eski pasaportlarına dair fotokopilerini de paylaşmaları istenir.

Olmazsa olmaz başvuru formunun da doldurulması gerekiyor. Vize başvuru formuna elektronik ortamdan kolaylıkla ulaşmanız ve istenilen bilgileri sıralamanız beklenir. Ardından ise:

 • Avusturya’da öğrenim göreceğiniz yerden kabul belgesini almanız gerekir.
 • En fazla 6 ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraflar ile başvuruya geçmeniz beklenir.
 • Nüfus Müdürlüğü onaylı olarak tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğine de ihtiyaç duyulur.

Avusturya öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında gelir belgeleri de bulunuyor. Öğrencilerin öncelikle kendi adlarına açılmış banka hesapları sorgulanır. Minimum 1 yıllık masrafların karşılanması gerektiğine değinilir. Bunun için de yeterli bakiyeye sahip olup olmamanız paylaştığı banka hesap dökümleri eşliğinde değerlendirilir.

Öğrenciler için seyahat sağlık sigortası da zorunlu kılınmıştır. Seyahat süresi boyunca geçerli olan sağlık sigortalarını paylaşmanız beklenir. Bunun ardından hem ikametgah hem de nüfus cüzdanı suretinin Almanca tercüme eşliğinde ibraz edilmesi istenir. Bir de bu belgeler için noter onayının da üzerinde durulur.

Avusturya Vizesi Ücreti 2023

Avusturya vizesi 2023 adına sadece evraklara değil ardından ücretlere de değinmek gerekir. Çünkü belgeler kadar ödemeleriniz üzerine başvurularınız değerlendirmeye alınır. Bunun için de:

 • Turistik ya da ticari gibi kısa süreli seyahatlerde 80 Euro tutarına değinilir.
 • 6 – 12 yaş aralığı için bu ücret 40 Euro olarak tahsis edilir.

Avusturya vizesi ücreti 2023 olarak transit ve de ziyaret vizelerine de ayrı tutarlar eşlik eder. Bunların ardından gelen ise ulusal vize ücretleri olacaktır. Uzun vadede seyahatlere dair:

 • D tipi vize için 150 Euro olarak ödeme yapılması gerekir.
 • 0 – 6 yaş aralığına dair bu tutar 75 Euro olarak belirtilir.

Avusturya vizesi ücreti 2023 tarifesine netlik kazandırmakta zorlanmazsınız. Öyle ki enflasyona karşı zam oranlarına yer verilir ve ücretler netlik kazanır. Danışmanlıklar eşliğinde de ücretleri öğrenmeniz mümkün olacaktır. Geriye ise yatırım işlemlerine geçmeniz kalacaktır.

Söz konusu belgelerin ardından ödemelere geçenler makbuz ya da dekont almalıdır. Ödemenin yapıldığına dair belgelerin paylaşılması önem arz eder. Her biri yetkili başvuru merkezleri tarafından değerlendirilir ve sonuca geçilir. Sonuç kısa ve de uzun süreli vizelere dair farklı zamanlarda açıklanır. Öyle ki kısa sürelide birkaç güne, ulusal vizede ise birkaç aya ihtiyaç duyulabilir.

Avusturya Vizesi Aile Birleşimi 2023

Aile birleşimi söz konusu olduğu zaman Ankara Avusturya Büyükelçiliği bünyesinde işlemlere geçilir. Bunun gibi İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu tarafından da başvurulara geçilebilir. Avusturya vizesi aile birleşimi 2023 tercihiniz üzerine:

 • Yetkili mercileri öğrenmeli ve randevu sistemini dikkate almalısınız.
 • Randevu gününde kişinin bizzat başvuruya geçmesi istenir.

Avusturya vizesi 2023 için önceliğiniz seyahat amacına göre tercihte bulunmak olmalıdır. Söz konusu evlilik olduğu zaman aile birleşimi dikkate alınır ve belgelerin hazırlanması beklenir. Belgeler hem Türkiye hem de Avusturya merkezli olarak hazırlanır.

Avusturya vizesi aile birleşimi 2023 aşamalarında Formül Belgeleri önem arz eder. Hem Formül-A hem de Formül-B belgelerinin ibrazına geçilir. Her ikisinin de Nüfus Müdürlüğü onaylı olması halinde başvurularda kabul edildiğini de unutmamak gerekir. Bunların dışında:

 • Nüfus Müdürlüğü onaylı özlük belgelerinin paylaşılması beklenir.
 • Almanca olarak doldurulan vize başvuru formu da dikkate alınır.

Forma girilen bilgilerin tercüme, eksiksiz ve hatasız olması önem arz eder. Özellikle de forma girilen bilgilerin evraklarda yer alanlar ile örtüşmesi değerlendirilir. Örtüşmemesi üzerine ise vizeden olumsuz olarak yanıt almak kaçınılmaz olacaktır.

Son olarak merak edenlere başvuru sürecinden de söz edilir. Şöyle ki Ulusal Vize türlerinde süreç daha yavaş işler. Aile birleşimi vizesine sahip olmak isteyenlere en az 3 aylık yasal süreçten söz edilir. En fazla ise 6 aylık süre içerisinde sonuca geçilir. Bu anlamda aile birleşimine birkaç ay öncesinden başvurmanız ve sonuca göre harekete geçmeniz önerilir.

Avusturya Çalışma Vizesi 2023

Çalışma iznine dair Yabancılar Yasası ele alınır ve bunun üzerine başvurulara geçmeniz beklenir. Avusturya vizesi 2023 olarak çalışma iznini tercih edenler öncelikle şahsen başvuru prosedürlerini dikkate almalıdır. Şöyle ki:

 • Büyükelçilik veya Konsolosluk bünyesinde randevulara geçmeniz beklenir.
 • Randevulara bizzat gelmeli ve belgelerinizi teslim etmelisiniz.

Avusturya çalışma vizesi 2023 olarak öncelikle 1 yıllık sürece değinir. Ancak 1 yıllık sürecin ardından isteyenler uzatma talebinde de bulunabilir. Oturum izninin uzamasına ilişkin:

 • Avusturya Göçmenlik Ofisi üzerinden müracaat edilmesi istenir.
 • 12 ayda 1 olacak şekilde uzatma talebine geçmenize izin verilir.

Avusturya çalışma vizesi 2023 uzatma işlemlerinde ikamet süreniz dikkate alınır. Şöyle ki ikamet süresi sona ermeden önce yenileme talebinde bulunmanız gerekir. Ancak bu hususlar üzerine başvurularınızı iletebilir ve çalışma izni eşliğinde ülkede kalabilirsiniz. Hatta uzunca yıllar ülkede kalmanız halinde vatandaşlık prosedürlerine göre bu alanda da müracaat edebilirsiniz.

Avusturya İş Arama Vizesi 2023

Avusturya vizesi 2023 listesinde hem kısa hem de uzun süreli seyahatlere yer verilmiştir. Buna uygun vize türlerine yönelmeniz esas alınmıştır. Söz konusu iş arama olduğu zaman D tipi vize türlerine yönelmeniz esas alınır. Avusturya iş arama vizesi 2023 adına:

 • Maksimum vize süresi 6 ay olarak belirtilir.
 • Çalışma iznini kapsamayacak şekilde verilir ve iş arama yetkisine sahip olursunuz.

Bu aşamada T.C. vatandaşlarının belgelerini hazırlamaları beklenir. Avusturya iş arama vizesi 2023 için de evraklarınız dahilinde müracaat etmeniz gerekir. Tekrardan pasaportlara değinilir ve eski pasaportların da ibrazına geçmeniz istenir.

Pasaport gibi biyometrik fotoğraflar ile nüfus belgelerine de geçilir. Hem tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği hem de kimlik fotokopisi talep edilir. Bunlara ek ikametgah belgenizi de güncel tarihli olarak ibraz etmeniz gerekir. Devamında:

 • Almanca olarak adli sicil kaydının paylaşılması istenir.
 • Nüfus Müdürlüğü onaylı olan Formül belgelerini de sunmanız gerekir.

Söz konusu iş arama vizesi olduğu zaman yetkili başvuru merkezlerine yönelebilirsiniz. Her birinden de randevu alarak müracaat etmeniz ve belgelerinizi teslim etmeniz beklenir.

Avusturya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Avusturya Konsolosluğu eğitim programlarına katılmak isteyen öğrencilerin başvurularını kabul eder. Bunun için T.C. vatandaşlarının randevu almaları ve de randevu gününe kadar belgelerini hazırlamaları istenir. Avusturya eğitim & Erasmus vizesi 2023 için:

 • Oturum izni başvuru formunu Almanca olarak doldurmanız gerekir.
 • Pasaport, fotoğraf ve de nüfus belgelerine ihtiyaç duyulur.

Bunlar kadar Avusturya’da bulunan okuldan kabul belgesinin alınması da önem arz eder. Aynı zamanda Türkiye’de bulunan üniversiteden alınan yazı eşliğinde başvurulara geçilir. Avusturya eğitim & Erasmus vizesi 2023 adına talep edilen belgelerin her birini eksiksiz olarak teslim etmelisiniz. Buna karşılık birkaç hafta içerisinde sonucu öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Avusturya Vize Reddi 2023

Avusturya vize şartlarına uygun olmayan başvurulara karşı olumsuz olarak yanıt verilir. Avusturya vize reddi 2023 nedenleri olarak öncelikle seyahat amacına değinilir. T.C. vatandaşlarının seyahat amacını kanıtlayamaması sorun teşkil eder ve ardından vize reddine karar verilir.

Sahte ya da eksik olan belgelerin paylaşılması üzerine de redde karar verilecektir. Avusturya vize reddi 2023 nedenleri arasında yetersiz mali kaynakta yerini almıştır. Şöyle ki seyahat sürecini kapsayacak yeteri finansal güce sahip olmamak redde neden olur. Bunun için finansal kaynaklara ve de ibraz edilecek belgelere dikkat etmek gerekir. Ardından başvuru aşamasında hesap dökümlerinden diğer tüm zorunlu evraklara kadar her birini paylaşmanız beklenir.

Avusturya vizesi için şahsen başvuru yapmak zorunlu mu?

Şahsen başvurulara yer verilmez ve yetkili olan merkezlerden vize için müracaat etmenize izin verilir.

Avusturya seyahatlerinde Schengen vizesi geçerli mi?

90 günlük yasal sınıra göre Schengen eşliğinde seyahate geçmenize izin verilir.

Avusturya vizesi için pasaport fotokopisi talep ediliyor mu?

Önceden seyahat ettiğiniz ülkelerin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopilerini paylaşmanız istenir.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.