Avusturya Vize Dilekçe Örneği

Avusturya Vize Dilekçe Örneği

Avusturya’ya turistik bir gezi planlayanların yazıp konsolosluğa sunması gereken önemli belgelerdendir. Bu dilekçe İstanbul Başkonsolosluğa hitap ederek yazılmalıdır. Doğru yazılmış dilekçe örneklerini sitemiz üzerinden bulabilirsiniz.

Avusturya Vize Ücreti

Avusturya vize dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Resmi bir dil kullanılmalı genel olarak muğlak ifadelerden kaçınılmalı.
 • Seyahatin amacı çok net bir şekilde belirtilmelidir.
 • Seyahat tarihleri net bir şekilde yazmalıdır. Ülkeye giriş ve çıkış yapacakları tarihler. Aynı zamanda başka bir ülkeye geçeceklerse oraya geçiş saatleri yazılmalı.
 • Seyahat masrafları nasıl karşılanacak bu bilgileri açıkça barındırmalıdır.
 • Avusturya vize dilekçesi ile dosyanızda bulunan diğer belge ve bilgilerin çelişmemesi gereklidir. Bilgilerin çelişmesi durumunda başvurunuz reddedilebilir veya ekstra belge istenirse vize alma süreniz bir hayli uzayabilir. Dikkatli olmanız da fayda var.
  İki Vize Dilekçesi Gerektiren Durumlar

Vize başvurularında bazen tek dilekçenin bulunması yeterli görünmemektedir. Eğer Avusturya vizesi alma planınız varsa aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz. İki vize dilekçesi gerektiren durumlar hakkında bilgileri sizlere sunuyoruz:

 • Kişi eğer SGK’lı bir çalışan ise kişinin çalıştığı firma yetkilisinden izinli olduğuna dair bir dilekçe alınması gereklidir.
 • Avusturya vizesine başvuran kişi eğer bir sponsora ihtiyaç duyuyorsa sponsorda masrafların nasıl karşılanacağını anlattığı ve bunu taahhüt ettiğini gösteren bir dilekçe yazmalıdır.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya için vize başvurusu yapıldıktan sonra akla gelen en önemli sorulardan bir tanesidir. Sizlere bu bölümde Avusturya vizesi kaç günde çıkar? Sorusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Avusturya vizesi için Avusturya konsolosluklarına yapılan başvurular 5 ila 15 gün içinde açıklanmaktadır. Bu süre konsolosluğun vize bölümünün yoğun çalıştığı dönemlerde, resmî tatillerde ve hafta sonlarını içine almamaktadır. Ayrıca evrak ibraz ederken eksik evrakınız olması halinde ekstra evrak talep edilirse bu süre daha da fazla uzayabilmektedir. Evrakları bu yüzden doğru ve birbirlerine uyumlu doldurmak önemlidir. Bu sebeplerden ötürü başvuru seyahat planı yapılan tarihten en az 1 ay önce yapılmalıdır.

Avusturya vize başvuru süreciniz uzarsa veya başka bir ülkeye seyahatiniz için pasaport kullanmanız gereken durumlarda kanıtlayıcı belgeler ve ek dilekçe bulunmalıdır. Ayrıca seyahat edeceğiniz ülke varsa oradaki uçak ve otel rezervasyonlarınızı kanıt olarak sunmanız mümkündür. Bu ayrıntı bir bilgi olduğu için sürekli unutulmaktadır ve vize başvurusu yapanlara zaman kaybettirmektedir.

Bunlara ekstra olarak bilmeniz gereken Avusturya Konsolosluğu’nun çalışma planına göre vize sonuçlarınızın açıklanmasının süresinin değişeceğidir. Bunu bilerek sabırlı davranmakta fayda vardır.

Avusturya Vize Dilekçe Örneği

Avusturya Vize Dilekçe Örneği

Avusturya Turistik Vize Dilekçe Örneği

Avusturya turistik vize ihtiyaçlarınız için Avusturya turistik vize talep dilekçesi, Avusturya ticari vize ihtiyaçlarınız için ise Avusturya ticari vize talep dilekçesi doldurmalısınız.

Avusturya, Orta Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor ve Cermen kültürü ile kavrulmuş bir ülke olarak biliniyor. Yaklaşık 9 milyonluk nüfusu ve kültürel yapısı ile Avrupa’nın dikkat çeken ülkelerinden biri olan Avusturya, her yıl milyonlarca turiste de ev sahipliği yapıyor. Avusturya’nın her yıl ülkeye çekmiş olduğu turist sayısı, ortalama 22 ilâ 25 milyon arasında değişiyor. Sizler de bu güzel ve gotik Orta Avrupa ülkesine turist olarak seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız, bu durumda bir AB ve Schengen üyesi olan Avusturya için Avusturya turistik vizesi almanız gerekiyor. Bu vize için Avusturya turistik vize talep dilekçesi doldurmanız gerektiğini de unutmayın.

Avusturya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılması gereken vize talep dilekçesinde yer alması gereken hususlar ise şöyle:

 • Avusturya’ya yapmayı düşündüğünüz seyahatin amacını iyi bir şekilde ifade etmek.
 • Dilekçe üzerinde ülkeye yapacağınız giriş ve ülkeden çıkış tarihlerini ayrı ayrı belirtmek.
 • Avusturya’ya gerçekleştirmeyi düşündüğünüz seyahatler için ülkede doğacak olması muhtemel ve kesin masrafların kim tarafından ve nasıl ödeneceğini, nasıl karşılanacağını belirtmek.
 • Tüm bunlar dışında, ek dilekçe talebi zorunlu olan SGK’lı çalışan, ev hanımı ve öğrenci durumlarında da işyerinizden ya da sponsor bireyden dilekçe alınması şarttır.

Bu maddeleri destekleyen vize başvuru belgeleri ile Avusturya ticari vize talep dilekçesi Avusturya Başkonsolosluğu’na iletilmelidir.

Avusturya Ticari Vize Dilekçe Örneği

Avusturya, Avrupa’nın ekonomik anlamda en gelişmiş ülkeleri arasında yer alıyor. Kişi başına düşen milli gelirden tutun da ortalama asgari ücret verilerine kadar Avusturya son yıllarda büyük bir yükselişte. En büyük ithalat ve ihracat partneri Almanya olan ülkede, birbirinden farklı pek çok ticari alanda büyük bir ivme kaydedilmiş durumda. Avusturya’ya yapacağınız ticari bir seyahat için almanız gereken vize türü ise Avusturya ticari vizesi. Avusturya ticari vize talep dilekçesi ile bu vizeye başvurabilirsiniz. Dilekçede yer alması gereken bilgiler:

 • Avusturya seyahatinizin amacını belirtmek.
 • Avusturya seyahatinizin tarihlerini belirtmek.
 • Avusturya seyahati için çalıştığınız şirketteki görev ve pozisyonunuzu belirtmek.
 • Avusturya seyahatinde oluşacak masraflarınızın nasıl ödeneceğini belirtmek.
 • Dilekçenizin şirket antetli kâğıdına yazılması ve şirket yetkilisi imzasını taşıması, kaşesini içermesi.

Ek olarak, diğer vize türlerinde olduğu gibi dilekçenizi destekleyici nitelikte vize başvuru belgeleri sunmak.

Avusturya vizesi nasıl alınır? Tüm detayları incelemek için  visacenter.com.tr/avusturya-vize-basvurusu/ bağlantısını inceleyebilirsiniz.
Aile Birleşimi Dilekçe Örneği

Yurtdışı seyahatlerin hemen hemen hepsinde kısa süreli ya da uzun süreli fark etmeksizin vize uygulaması vardır. Özellikle bordo pasaport sahipleri tüm yurtdışı çıkışlarında vize alması gereklidir. Uzun süreli vize taleplerinde, özellikle aile birleşimi vizelerinde farklı prosedürler uygulanır. Aile birleşimi dilekçe örneği bunlardan bir tanesidir.

Yurtdışında yaşayan ailenin yanına gitmek isteyen bir Türk vatandaşının daha uzun süre yasal olarak ailesinin yanında kalması için atması gereken ilk adım aile birleşim vizesi almaktır. Almanya’daki ailenin yanına gidebilmek için konsolosluğa Almanca dilekçe örneği verilmesi gerekir.

Konsolosluğa dilekçe nasıl yazılır? Yapılmak istenen seyahatin ayrıntıları net bir şekilde dilekçede aktarılmalıdır. Vize başvurusu yaparken mutlaka A4 kâğıdı kullanılmalıdır. Kâğıt üzerinde yıpranma ya da leke bulunmamalıdır. İngiltere vize talep dilekçesi yazılacaksa mutlaka İngilizce ya da o ülkenin dilinde yazılmalıdır.

Erasmus vize talep dilekçesi örneği yazılarak eğitim amaçlı yurt dışına çıkılabilir. Bunun için de dilekçe yazılırken konsolosluğa hitap olarak yazılmalıdır. Vize bölümünün ve vize şefinin dikkatine sunulmalıdır. Eğitim amaçlı gidildiği belirtilmeli ve üniversiteden gelen kabul mektubu mutlaka evrakların arasında bulunmalıdır. Kalınacak yer ile ilgili bilgiler de detaylanmalıdır.

Şirket sahibi vize dilekçesi yazacak ise mutlaka şirket ile ilgili bilgileri paylaşmalı, şirket adresi, iş kolu, çalışan sayısı mutlaka belirtilmelidir. Ayrıca seyahat giderlerini karşılayacak teminatı bulunmalı ve belgelenmelidir. Şirketin kaşesi ve yetkilinin imzasının bulunması şarttır.

Avusturya vize ücreti ne kadar?

Avusturya vize ücreti 80 Euro’dur. Bu ücret çocuklarda değişir.

Avusturya Konsolosluğu vize veriyor mu?

Avusturya Konsolosluğu vize verir. Avusturya Konsolosluğu vize verme işlemleri ülkelere göre değişir.

Avusturya'ya gitmek için ne gerekli?

Avusturya’ya gitmek için ilk olarak vize gereklidir. Vize işlemleri Avusturya Konsolosluğu bünyesinde yapılır.

 

Oyla! post