Avusturya Vize Dilekçe Örneği

Avusturya Vize Dilekçesi

Avusturya’ya turistik bir gezi planlayanların yazıp konsolosluğa sunması gereken önemli belgelerdendir. Bu dilekçe İstanbul Başkonsolosluğa hitap ederek yazılmalıdır. Doğru yazılmış dilekçe örneklerini sitemiz üzerinden bulabilirsiniz. Avusturya vize dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Resmi bir dil kullanılmalı genel olarak muğlak ifadelerden kaçınılmalı.
 • Seyahatin amacı çok net bir şekilde belirtilmelidir.
 • Seyahat tarihleri net bir şekilde yazmalıdır. Ülkeye giriş ve çıkış yapacakları tarihler. Aynı zamanda başka bir ülkeye geçeceklerse oraya geçiş saatleri yazılmalı.
 • Seyahat masrafları nasıl karşılanacak bu bilgileri açıkça barındırmalıdır.
 • Avusturya vize dilekçesi ile dosyanızda bulunan diğer belge ve bilgilerin çelişmemesi gereklidir. Bilgilerin çelişmesi durumunda başvurunuz reddedilebilir veya ekstra belge istenirse vize alma süreniz bir hayli uzayabilir. Dikkatli olmanız da fayda var.
     Avusturya Vize Dilekce Ornegi

 

İki Vize Dilekçesi Gerektiren Durumlar

Vize başvurularında bazen tek dilekçenin bulunması yeterli görünmemektedir. Eğer Avusturya vizesi alma planınız varsa aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz. İki vize dilekçesi gerektiren durumlar hakkında bilgileri sizlere sunuyoruz:

 • Kişi eğer SGK’lı bir çalışan ise kişinin çalıştığı firma yetkilisinden izinli olduğuna dair bir dilekçe alınması gereklidir.
 • Avusturya vizesine başvuran kişi eğer bir sponsora ihtiyaç duyuyorsa sponsorda masrafların nasıl karşılanacağını anlattığı ve bunu taahhüt ettiğini gösteren bir dilekçe yazmalıdır.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya için vize başvurusu yapıldıktan sonra akla gelen en önemli sorulardan bir tanesidir. Sizlere bu bölümde Avusturya vizesi kaç günde çıkar? Sorusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Avusturya vizesi için Avusturya konsolosluklarına yapılan başvurular 5 ila 15 gün içinde açıklanmaktadır. Bu süre konsolosluğun vize bölümünün yoğun çalıştığı dönemlerde, resmî tatillerde ve hafta sonlarını içine almamaktadır. Ayrıca evrak ibraz ederken eksik evrakınız olması halinde ekstra evrak talep edilirse bu süre daha da fazla uzayabilmektedir. Evrakları bu yüzden doğru ve birbirlerine uyumlu doldurmak önemlidir. Bu sebeplerden ötürü başvuru seyahat planı yapılan tarihten en az 1 ay önce yapılmalıdır.

Avusturya vize başvuru süreciniz uzarsa veya başka bir ülkeye seyahatiniz için pasaport kullanmanız gereken durumlarda kanıtlayıcı belgeler ve ek dilekçe bulunmalıdır. Ayrıca seyahat edeceğiniz ülke varsa oradaki uçak ve otel rezervasyonlarınızı kanıt olarak sunmanız mümkündür. Bu ayrıntı bir bilgi olduğu için sürekli unutulmaktadır ve vize başvurusu yapanlara zaman kaybettirmektedir.

Bunlara ekstra olarak bilmeniz gereken Avusturya Konsolosluğu’nun çalışma planına göre vize sonuçlarınızın açıklanmasının süresinin değişeceğidir. Bunu bilerek sabırlı davranmakta fayda vardır.

Avusturya Turistik Vize Dilekçe Örneği

Avusturya turistik vize ihtiyaçlarınız için Avusturya turistik vize talep dilekçesi, Avusturya ticari vize ihtiyaçlarınız için ise Avusturya ticari vize talep dilekçesi doldurmalısınız.

Avusturya, Orta Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor ve Cermen kültürü ile kavrulmuş bir ülke olarak biliniyor. Yaklaşık 9 milyonluk nüfusu ve kültürel yapısı ile Avrupa’nın dikkat çeken ülkelerinden biri olan Avusturya, her yıl milyonlarca turiste de ev sahipliği yapıyor. Avusturya’nın her yıl ülkeye çekmiş olduğu turist sayısı, ortalama 22 ilâ 25 milyon arasında değişiyor. Sizler de bu güzel ve gotik Orta Avrupa ülkesine turist olarak seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız, bu durumda bir AB ve Schengen üyesi olan Avusturya için Avusturya turistik vizesi almanız gerekiyor. Bu vize için Avusturya turistik vize talep dilekçesi doldurmanız gerektiğini de unutmayın.

Avusturya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılması gereken vize talep dilekçesinde yer alması gereken hususlar ise şöyle:

 • Avusturya’ya yapmayı düşündüğünüz seyahatin amacını iyi bir şekilde ifade etmek.
 • Dilekçe üzerinde ülkeye yapacağınız giriş ve ülkeden çıkış tarihlerini ayrı ayrı belirtmek.
 • Avusturya’ya gerçekleştirmeyi düşündüğünüz seyahatler için ülkede doğacak olması muhtemel ve kesin masrafların kim tarafından ve nasıl ödeneceğini, nasıl karşılanacağını belirtmek.
 • Tüm bunlar dışında, ek dilekçe talebi zorunlu olan SGK’lı çalışan, ev hanımı ve öğrenci durumlarında da işyerinizden ya da sponsor bireyden dilekçe alınması şarttır.

Bu maddeleri destekleyen vize başvuru belgeleri ile Avusturya ticari vize talep dilekçesi Avusturya Başkonsolosluğu’na iletilmelidir.

Avusturya Ticari Vize Dilekçe Örneği

Avusturya, Avrupa’nın ekonomik anlamda en gelişmiş ülkeleri arasında yer alıyor. Kişi başına düşen milli gelirden tutun da ortalama asgari ücret verilerine kadar Avusturya son yıllarda büyük bir yükselişte. En büyük ithalat ve ihracat partneri Almanya olan ülkede, birbirinden farklı pek çok ticari alanda büyük bir ivme kaydedilmiş durumda. Avusturya’ya yapacağınız ticari bir seyahat için almanız gereken vize türü ise Avusturya ticari vizesi. Avusturya ticari vize talep dilekçesi ile bu vizeye başvurabilirsiniz. Dilekçede yer alması gereken bilgiler:

 • Avusturya seyahatinizin amacını belirtmek.
 • Avusturya seyahatinizin tarihlerini belirtmek.
 • Avusturya seyahati için çalıştığınız şirketteki görev ve pozisyonunuzu belirtmek.
 • Avusturya seyahatinde oluşacak masraflarınızın nasıl ödeneceğini belirtmek.
 • Dilekçenizin şirket antetli kâğıdına yazılması ve şirket yetkilisi imzasını taşıması, kaşesini içermesi.

Ek olarak, diğer vize türlerinde olduğu gibi dilekçenizi destekleyici nitelikte vize başvuru belgeleri sunmak.

Avusturya vizesi nasıl alınır? Tüm detayları incelemek için  visacenter.com.tr/avusturya-vize-basvurusu/ bağlantısını inceleyebilirsiniz.
Başa dön tuşu
whatsapp
× Avusturya Vizesi