Avusturya Başkenti

,
Avusturya Başkenti

Avusturya’nın başkenti, Viyana’dır. Viyana aynı zamanda Avusturya’nın en büyük şehridir. Avusturya’nın bilinen 9 eyaletinden yüzölçümlerine göre bakıldığı zaman en küçük yüzölçümüne sahip şehridir. Yaklaşık olarak 1.900.000 kişilik nüfusa sahip en kalabalık kenti olarak yer edilir.

Avusturya Başkenti Neresidir?

Viyana’da, Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biri insan yaşamaktadır. Nüfus bakımından viyana, Avrupa Birliği’nin birçok kentleri arasında 10.kentidir. Birleşmiş milletler bürosuyla 4 resmi merkez temsilciliği yer edinir. Dört resmi merkez temsilciliği içerisinde Viyana’da bunlardan birisine sahiptir. Kentte bulunan birçok önemli kuruluş mevcuttur. Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü, Agit ve Opec şeklindedir.

Avusturya Başkenti Viyana

Viyana gerek tarihi güzelliği, gerek doğal güzelliği, gerekse muhteşem doyumsuz manzaralar ile her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Türkiye’den de her yıl binlerce kişi Avusturya’ya seyahat gerçekleştirir. Avrupa’nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline gelmiş olan Avusturya Londra, New York ve Paris’ten sonra 2.000.000 nüfusu ile dünyanın bilinen en büyük 4. Kentidir. I dünya savaşı sonrasında Avusturya nüfusu dörtte birini kaybetmiştir. Viyana coğrafi konumu ile itibariyle imparatorluk sürecinde çoğu imparatorluğun başkentliğini yapmıştır. Gerek mimari, gerekse kültürel açıdan bakıldığı zaman dönemin tarihini de yansıtır. Avrupa’nın en güzel şehirleri içerisindedir. Birleşmiş milletler eğitim, bilim ve kültür örgütü tarafından Avusturya’nın başkenti viyana, dünya kültür mirası olarak kabul edilmiş. Viyana’nın en önemli sembolü ise Stefan Kilisesi’dir. Şehrin tam merkezinde bulunan Stefan kilisesi yerli ve yabancı turistlerin seyahatlerinde ilk ziyaret ettikleri yerdir.

Avusturya’nın Başkenti Ve Para Birimi

Avusturya’nın başkenti viyana, muhteşem güzelliğe sahip olan bir şehirdir. Aynı zamanda Avusturya’nın yüksek nüfusa sahip olan şehirleri içerisinde ilk sırada yer alır. Avusturya’nın başkenti viyana olmakla beraber, para birimi Euro’dur. Ülke sınırları içerisinde Euro geçerlidir. Türk vatandaşları Avusturya seyahati gerçekleştirecekleri sırada para birimlerini Euro’ya çevirmelidir. Avusturya’nın başkenti viyana daha çok mimari yapılara sahiptir.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.