Schengen Vizesi İle İsveç’e Gidilir Mi?

Schengen Vizesi İle İsveç'e Gidilir Mi

Schengen Vizesi ile İsveç’e gidilir mi: İsveç, Avrupa ülkesi olmasının yanı sıra aynı zamanda Schengen bölgesi içinde yer almaktadır. Bundan dolayı alınabilecek ilgili vize sayesinde bu ülkeye seyahat edebilmenin önünde bir engel yoktur. Vize tipinin çok girişli olması esastır. Serbest dolaşım hakkını böylelikle, ifade edilmiş zaman dilimi içerisinde kullanabilirsiniz.

Schengen Vizesi

Schengen vizesi özel olmasının yanı sıra aynı zamanda 26 farklı ülkede geçerliliği olmasıyla büyük bir öneme sahiptir. 1985 senesinde buna göre proje gündeme gelmiş ve imzalar atılmıştır. Bunun ardından 1995 yılında da serbest dolaşım başlamıştır. Başlangıç noktasında sadece sınırlı sayıda ülke söz konusu iken aradan geçen zamanın ardından bunun genişletilmiş olduğunu görmekteyiz.

Şu anda 26 tane ülke bu kapsamda yer alıyor. Fakat yakın bir gelecek içinde 4 farklı ülkenin de buna dahil edileceğini unutmamak lazım. Bu anlamda Türkiye de bundan faydalanabilmek için başvurmuş, görüşmeleri yapmıştır. Fakat bu konuda olumlu bir geri dönüş yoktur. İşte bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsveç başta olmak üzere bu tip ülkelere gidebilmesi için Schengen vizesini alması gerekmektedir. Başka bir ülkeden elde edilmiş olan Schengen vizesinin de kabul edilmiş olduğunu hemen ifade etmek lazım. Bu, elbette bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

Schengen Vizesi İle İsviçre’ye Gidilir Mi?

İsveç’e gidebilmek için Schengen vizesi kullanılabilir. Bu konuda koyulmuş olan bir kısıtlama hiçbir şekilde yoktur. Fakat şunlara dikkat etmek gerekmektedir;

 • Sadece Schengen vizesi kabul edilmektedir. Onun haricindeki ülkelerden alınmış olan bir vize ile İsviçre girişinin yapılması söz konusu olamaz.
 • Multi vizeler kabul edilir. Tek girişli olan bir Schengen vizesi bu ülke tarafından kabul edilmez. Multinin anlamı ise alınmış ülke haricinde kalmış diğer Schengen ülkelerine hem girişin hem de çıkışın rahatlıkla yapılabilmesini sağlayan evrak olmasıdır. Bu izin geçerliliği konusunda hiçbir problem yoktur.
 • Seyahatinizi başlatabilmek için hangi ülkeden alındıysa oraya ilk olarak girişin yapılması temel bir parametredir.
 • Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, örneğin Belçika Schengen vizesi varsa ve siz bununla aynı zamanda İsviçre ziyaretini yapmak istiyorsanız gideceğiniz ilk yer İsviçre değil Belçika olmalıdır.
 • Ancak bunun yapılmasının ardından İsviçre girişini gerçekleştirmek mümkündür.
 • Bu tip bir vizenin süresi farklılık göstermektedir. Bu zaman dilimi dolmadan giriş yapılmalıdır. Sürenin yeterli olmadığı hallerde ise hiçbir zaman giriş söz konusu olamaz.

Bu kurallar ve şartlar tüm Schengen ülkeleri için geçerli olmasından dolayı değişiklik içermemektedir. Böylelikle tek bir vizeyle, ilgili kriterlerin sağlanması halinde rahatlıkla diğer ülkelere de seyahatinizi yapabilirsiniz.

İsveç’e Vize Almak Zor Mu?

Vize süreci çok zor olmamakla beraber yapılması gerekenler şu şekilde karşımıza çıkıyor;

 • 6 ay geçerliliği bulunan, 2 sayfası boş ve aynı zamanda yaprakları yıpranmamış bir pasaport üzerinden vize alım sürecini başlatmak gerekmektedir.
 • Önceki vize ve pasaport bilgileri sunulur.
 • 2 tane biyometrik fotoğraf istenir.
 • Hem tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin hem de kimlik fotokopisinin sunulması sürecin ayrılmayan bir parçası olarak dikkat çekmektedir.
 • Banka hesap dökümü, otel ve uçuş rezervasyonları, sağlık sigortası, meslek belgeleri de olmalıdır.

İsveç Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir?

İsveç vizesine sahip olan bir kişinin ziyaret edebileceği birden çok ülkenin olması genel olarak bir avantaj şeklinde karşımıza çıkıyor. Bunların tümünün Schengen ülkesi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ancak burada önemli olan şey ise vizenin türüdür. Çünkü tek girişli bir vize ile bunu yapmak mümkün değildir. Bu yüzden çok girişli olması şarttır.

İsveç Pasaportu İle Vizesiz Gidilen Ülkeler

Schengen Vizesi ile İsveç’e gidilir mi: İsveç Pasaportu olan kişiler, Schengen kapsamında yer alan ülkelere gidebilirler. Bunlar; Lihtentaşyn, İsviçre, İspanya, Slovenya, Slovakya, Portekiz, Polonya, Norveç, Hollanda, Malta, Lüksemburg, Litvanya, Letonya, İtalya, İzlanda, Macaristan, Yunanistan, Almanya, Fransa, Finlandiya, Estonya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Belçika’dır. Firmamız üzerinden hem bu ülke vizesi hem de daha farklı konularda hızlı şekilde bilgi almanızın önünde bir engel yoktur. Deneyimlerimizi sizinle paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyacağız.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.