Kanada Schengen Ülkesi mi?

Kanada Schengen Ülkesi mi

Kanada; Nato üyesi bir ülkedir. Kanada Schengen ülkesi mi; hayır. Yani Avrupa Birliği ülkesi arasında sınır kontrolü yoktur. Kanadalılar; herhangi bir ek belge ya da gereklilik olmaksızın, 6 aylık dönem için 90 güne kadar AB ülkelerinde kalabilir.

Kanada vatandaşı olmayan diğer ülke vatandaşları ise Kanada vizesi ve Schengen Bölgesi ülkelerine seyahat için Schengen vizesi almak zorundadır.

Schengen Vizesiyle Kanada’ya Nasıl Gidilir?

Schengen vizesi olan ve Kanada’ya gitmek için seyahat planı yapan kişiler, muhakkak Kanada vizesi almalıdır. Bunun yanında Schengen vizesiyle daha önce farklı Schengen ülkelerine birçok giriş-çıkış yapmış kişilerin, başvuruları çok daha kolay verilebilir.

Vizenin onaylanabilmesi için;

 • Özellikle Amerika vizenizin bulunması ve son 10 yıl içinde Amerika’ya giriş çıkış yapmanız durumunda, 4-5 iş günü içinde vizeniz onaylanabilir.
 • Türkiye ile aile bağı olup olmadığına bakılır.
 • Kanada’da yaşayan akraba ya da arkadaşın olup olmadığı, bu kişilerin yasal olarak oturup oturmadıkları gibi bilgiler, konsolosluk tarafından incelenir.

Kanada’ya seyahat edecek kişinin maaş bordrosu, banka hesap dökümleri, bu dökümlerin yeni tarihli olması gibi birçok bilgi de konsolosluğun incelemesine alınır.

Kanada Vizesi İçin Ne Kadar Maddi Güce Sahip Olmak Gerekir?

Kanada’ya seyahat etmek isteyenler, vize başvurusunda maddi gücünü gösterecek belgeleri de ibraz etmelidir. Bu belgeler; seyahat planı yapan kişilerin, seyahati boyunca kendini idame ettirecek düzeyle olduğunu gösterir.

Kanada vizesi için bankada en az 4bin TL ile 7bin TL arasında bir miktarın bulunması, konsolosluğun onay vermesini daha da kolaylaştırabilir. Bu miktar, Kanada’da kalma süresine göre de değişkenlik gösterebilir.

Avrupa Vatandaşları Kanada’ya Gitmek İçin Vize Almak Zorunda mı?

AB üyesi ülkeler ve Schengen Bölgesi ülkeleri, Kanada ile bazı anlaşmalar nedeniyle; 180 günün altındaki kısa süreli kalışlarda, vizeye ihtiyaçları bulunmaz.

 • Kanada’ya 6 aydan kısa ziyaret planlayan ve havayoluyla gelerek vize muafiyeti olan vatandaşlar Etias vize feragatnamesi, eTA ya da Amerika Birleşik Devletleri Esta vizesi feragatnamesi almalıdır.
 • Kanada onaylı bir eTA için; kişisel ve pasaport bilgilerinin bulunduğu çevrimiçi formu doldurmak, sağlık ve güvenlikle ilgili soruları cevaplamak gerekir.
 • Kanada için onaylı bir eTA; her girişte 180 güne kadar, birden fazla kısa kalışa izin verir ve onay tarihinden itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.

Avrupa’ya giden Kanada vatandaşları ise, Schengen bölgesine yapılacak seyahatlerde, varış tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli Kanada pasaportuna sahip olmalıdır.

Kanada’da Schengen Vizesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Schengen bölgesine gitmek için, Kanada vatandaşı olmayan tüm ülke vatandaşları; Schengen bölgesinden döndükten sonra, son 3 ay geçerliliği olan Kanada için geçerli daimî ikamet kartı ya da geçerli çoklu giriş vizesi sahibi olmalıdır.

Sadece Kanada’da ikamet edenlerin yani daimî ikamet edenler, Kanada öğrenci vizesi ya da çalışma izni bulunan kişilerin başvuruları kabul edilir. Uzun süreli ziyaretçi vizesine sahip kişilerin başvuruları, ancak kendi ülkelerinde başvuru yapamayacaklarını kanıtlamaları halinde kabul edilir.

Kanadalı olmayanlar; Schengen bölgesi vizesi için büyükelçilik ya da konsolosluğa şahsen başvuru yapar.

Hangi Schengen Ülkesinin Kanada’daki Büyükelçiliğine Schengen Vizesi için Başvurulması Gerekir?

Amazıcınıza ya da ziyaret sürenize bağlı olarak büyükelçilik ya da konsolosluğa başvuru yapmanız için, bazı net özellikler gerekir.

 • Bir Schengen ülkesi ziyaret ediliyorsa, gidilecek ülkeyi temsil eden büyükelçilik ya da konsolosluğa başvurulur.
 • Birden fazla Schengen ülkesi ziyaret edilecekse; ana varış yeriniz olan ülkeyi temsil eden büyükelçilik ya da konsolosluğa başvuru yapılır.
 • Schengen bölgesinde 90 günden fazla kalınacaksa; Schengen vizesi yerine oturma izni yani uzun süreli vize başvuru yapılmalıdır.

Kanada’da ikamet etmeyen kişilerin ise; ikamet ettiği ülkedeki büyükelçilik veya konsolosluğa başvuru yapması gerekir.

Kanada’da Schengen Vize Başvurusu ve İşlem Süresi Ne Kadardır?

Kanada Schengen ülkesi mi; hayır. Kanada bir Nato ülke üyesidir. Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları, Kanada’ya gitmek için, vize başvurularını yapmalıdır. Kanada’daki Avrupa vizesine yalnızca, Schengen ülkelerine planlanan seyahatten sonraki 3 ay içinde başvurulur.

Kabul edilen vize başvurularının işleme koyulması, ortalama 15 gün sürer. Bu yüzden Avrupa seyahatinden en az 15-20 gün önce, vize başvurularının yapılması gerekir. Ek belgelerin gerekli olduğu da unutulmamalıdır. Buna göre işlemlerin en fazla 60 günlük bir süreye yayıldığı bilinmelidir.

Bunun yanında başvuru sahipleri;

 • AEA ya da AB vatandaşı üyesi olan kişiler tarafından yapılan başvurular
 • Sağlık açısından ciddi tıbbi acil durumu olan kişiler, daha hızlı vize alabilir.

Tüm vize işlemlerinizi gerçekleştirmek ve doğru belgelerle vize başvurularınızı yapmak için, firmamızla iletişime geçebilir ve sürecin daha sağlıklı işlemesini sağlayabilirsiniz.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.