Fransa Vatandaşı Nasıl Olunur 2023

,
Fransa Vatandaşı Nasıl Olunur

Fransa vatandaşı nasıl olunur; Avrupa Birliğine bağlı olan Fransa’da vatandaşlık almak için öncellikle vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Fransa hükümeti vatandaşlık şartlarını oturma izni, çalışma izni ve en az 3 yıl boyunca ülkede ikamet etme prosedürüne uygun geliştirmiştir. Fransa’da vatandaş olmak için evlilik ve çalışma da aynı şartlarla kabul görmektedir.

Fransa Evlilik Yoluyla Vatandaşlık

Fransa vatandaşı nasıl olunur; Fransa’da vatandaşık almak için Fransız vatandaşıyla evlenmek de bir yöntemdir. Ancak bunun sahte olmaması gerçek evlilik olması gerekir. Fransa hükümeti vatandaşlık verme konusunda oldukça sıkı denetimler yapmakta, dil yeteriliği ve kültürel yeterlilik istemektedir.

Fransız vatandaş olmak için yapılması gerekenler arasında öncelikle vize almak gerekmektedir. Daha sonra Fransa vatandaşlık başvurusu yapmanız ve oturma izni ile birlikte göçmenler bürosuna gitmeniz gerekir. Fransa’da doğdum vatandaşlık almak istiyorum gibi sorularınız varsa, öncelikle 11 yaşına kadar Fransa’da ikamet etmiş olmanız gerekmektedir.

Fransa Vatandaşlığı Kaç Para?

Fransa vatandaşlık şartları 2023 prosedürüne göre evlilik ve ülke sınırında kesintisiz bir şekilde 3 yıl ile 5 yıl ikamet etmiş olmanız gerekmektedir. İltica nedenlerine bağlı olarak da prosedür şartları bulunur. Fransa vatandaşı olmak için hükümete ödemeniz gereken bedel 400 bin dolar olarak kabul edilir. Ülke sınırları içinde 5 yıl ikamet etmiş olmak aynı zamanda suça karışmamış olmanız da şartlar arasında yer almaktadır.

Fransız Vatandaşı Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Fransa’dan ülkemize gelecek olan bir turist, vizesiz olarak gelebilmektedir. Şartlar ve koşullara uygunluk derecesine bakılarak, Türkiye’de ikamet etmesi için 90 gün vizesiz olarak kalma hakkı vardır. Pasaportu bulunan her AB vatandaşı ülkemize vizesiz gelebilir, 90 gün ikamet edebilir.

İtalya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Fransa gibi İtalya’da da 5 yıl ikamet etmek ve bu süreçte maddi olarak devlete bağlı olmamak gerekir. Evlilikle birlikte İtalya’da vatandaş olmak için de 5 yıl ikamet ve en az 2 yıl evli kalma şartları bulunur. Evliliğin yapılması durumunda tarafların en az 1 yıl aynı adreste ikamet etmesi şartı da vatandaşlık hakkı için kabul edilmektedir.

5/5 - (1 vote)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.