Schengen Vizesine Sahip Ülkeler

Schengen Vizesine Sahip Ülkeler

Schengen vizesine sahip ülkeler arasında ortak vize programı sayesinde serbest giriş çıkış adımlarını sorunsuz şekilde tamamlamanıza imkan verilmektedir. Schengen ortak vize programı sayesinde vizenin alınmasının sonrasında bu vize programına dahil olan kişilerin her ülkeye giriş adımında ayrı bir vize başvurusunda bulunmasına gerek kalmadan tek biri vize üzerinden gerekli olan erişim adımları tamamlanabilir.

Schnegen vizesi başvuru adımlarını tamamlarken kişilerin özellikle firmamızdan danışmanlık lamasına da imkan verilmektedir. Firmamızın yetkilileri ile iletişim kurarak vize başvuru adımına dair tüm detaylara hakim olabilirsiniz. Vize harcının ödenme adımından vize başvurusunun değerlendirilmesi ve onaylanmasına kadar farklı alanlarda bilgi almanız imkan vermekteyiz.

Schengen Vizesi

Schengen vizesi başvuru adımlarını tamamlarken formun eksiksiz doldurulmasına büyük önem vermeniz gerekmektedir. Form kapsamında yer vermeniz gereken bilgiler;

  • Schengen vizesi kapsamında adınız, soyadınız, uyruğunuz, doğum tarihiniz eksiksiz biçimde sunulmalıdır. Bu verilerden herhangi birinde sorun meydana gelmesi durumunda başvuru formu geçerliliğini yitirecektir.
  • Başvuru formunun ıslak imzalı olarak sunulması gerekir. işlemlerin büyük bir kısmının online olarak tamamlanmasına izin verilirken başvuru formu hali hazırda ıslak imzalı şekilde talep edilmektedir.
  • Ev adresinizi açık olarak sunmalısınız. Başvuru yapan kişinin iletişim numaraları, medeni hali de talep edilecektir. Bu verilerin en güncel hali ile başvuru formunda yetkililere ulaştırılması gerekir.

Bu bilgilerde ya da sizden istenen temel belgelerde bir eksikli ya da yanlış yönlendirme tespit edildiği anda giriş adımının yarıda kalacağının da ayrıca belirtilmesi gerekir. Vize talep adımlarına dair taleplerinizin ne durumda olduğunu incelemeniz için size bir referans numarası da sunulacaktır. Bu referans numarası üzerinden gerekli olan tüm bilgilendirme adımları sorunsuz tamamlanabilir.

Schengen Ülkeleri

Fransa, Almanya, Slovenya, Lüksemburg, Hollanda, Belçika, Çekya Schengen kapsamında olan ülkelerden sadece bazılarıdır. Bu ülkeler arasına yenileri eklenmeye devam etmektedir. Avrupa’da yer almasına rağmen Schengen ortak vize programına dahil olmayan ülkeler de vardır. Bunlardan ikisi Romanya ve Bulgaristan olarak karşımıza çıkmaktadır. İlerleyen senelerde Romanya’nın da Schengen ortak vize programında yerini bulacağına ilişkin açıklamalara yer verilmektedir.

Schengen ülkelerine giriş adımlarında VIS adı verilen bir bilgilendirme sistemi de dikkat çekmektedir. Vize sahiplerinin giriş ya da ülkedeki kurallara aykırı bir adım atması durumunda tüm Schengen ortak vize programına dahil olan ülkelerin anında bilgilendirilmesine imkan tanınmaktadır.

Bu şekilde güvenlik sorunlarının ortaya çıkması da engellenmiş olacaktır. Schengen ile bir yandan sınırların olabildiğince pasif hale gelemsi sağlanırken aynı zamanda güvenliğin sağlanması konusunda da bir sorun meydana getirilmemektedir.

Schengen Vizesi Süresi

Bir Schengen vizesinin 180 günlük süreç içerisinde sadece 90 gün boyunca aktif olarak kullanılmasına imkan verilmektedir. Bu noktada kısa süreli vizeler arasında değerlendirildiğinin de belirtilmesi gerekir. Schengen vizeniz ile birden çok ülkeyi gezmeyi planlıyorsanız özellikle en fazla kalacağınız ülke üzerinden vize talep adımını tamamlamanız daha doğru olacaktır. Örneğin Hollanda Belçika ve Almanya’ya gidecek olan kişilerin zamanının büyük çoğunluğunu Almanya’da geçirecek olması durumunda Schengen vizesini de Almanya’dan talep etmesi daha doğru olacaktır.

Seyahat sürecine ilişkin detaylı bilgi almak için uçak saatlerine dairi de oldukça dikkatli olmanız gerekir. gidiş dönüş uçak biletlerinizin eksiksiz bir biçimde sunulmasına büyük önem verilmektedir. Kişilerin kalacakları yeri beyan ederken de özellikle otel rezervasyonunu kurumsal bir belge ile sunması gerekmektedir. Seyahat sürecini kapsayacak şekilde hem seyahat sigortası hem de sağlık sigortasına sahip olmanız istenmektedir. Bu şekilde bir aksaklık meydana geldiği zaman ihtiyaçların karşılanmasına ilişkin sorun oluşmayacaktır. Tüm Schengen ülkelerinde bu sıkı denetimler yapılmaktadır.

Schengen Nedir?

Schengen vizesine sahip ülkeler arasında serbest şekilde seyahat edebilirsiniz. Kısa süre geçerliliği olan vizeler arasında değerlendirilen Schengen üye ülkeler arasında seyahat etme adımını çok daha sorunsuz bir biçimde tamamlamanızı mümkün kılacaktır. Vize talep adımlarında daha uzun bir süre kalmayı planlayan kişilerin D grubu vize alması daha doğru olacaktır. D grubu vizeye ek olarak oturum ya da çalışma izni de talep etme hakkınız olacaktır. Oturum talep etmek isteyen kişilerin şanslarını aile birleşimi üzerinden denemeleri de mümkün olacaktır. Eğer bir ülkenin vatandaşı ile evlendiyseniz aile birleşimi sebebi ile oturum almanız daha kolay olacaktır.

 

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.