İspanya’da Evlenmek

,
İspanya’da Evlenmek

İspanya, bilinen diğer ismi ile İspanya Krallığı’dır. İspanya’da evlenmek için İspanya Konsolosluğunun belirlediği prosedürler bulunur.

İspanya’da Evlenmek

İspanya, evlenmek üzerine alınan vize gibi işlemlerde Avrupa’nın bilinen en kolay ülkeleri arasında yer edinir. İspanya’da evlenmek için D tipi uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız tercih edilir. D tipi vize, uzun süreli vize tipidir. Aile birleşme işlemleri içerisinde yer edinir.

Türkiye’de bulunan İspanya Konsolosluğu ya da İspanya Büyükelçiliği ile iletişime geçerek, İspanya’da evlenmek için yapılan başvurularda evlilik vizesi adına aile birleşim vizesi tercih edilmelidir. Aile birleşimi vizesi ya da diğer bir ifade ile evlilik vizesi öncesinde tarafınıza verilen form, kesinlikle eksiksiz doldurulmalıdır. Burada form sonrasında vize talebi oluşturulur. Vize talebi, İspanya konsolosunun yasalarına göre D tipi uzun süreli vize şeklinde istenmeli.

Ardından vizedeki başvuru süreci, istenilen doğrultuda onaylanır. Belediye başvurusu üzerinden evlilik işlemlerini, çift birlikte başlatmalı. Burada partner ile birlikte belediyeye gidilirse, evlilik olduğuna dair ispatlayıcı bir nitelikte taşır.

İspanya Vatandaşı İle Evlenmek

İspanya vatandaşı ile evlenmek hem İspanya Konsolosluğu, hem de Türk konsolosluğu açısından belirli prosedürlerin uygulanmasını gerektirir. Öncelik olarak Türkiye’den İspanya Konsolosluğu ile iletişime geçip, gerekli olan vize işlemleri tamamlanmalı. Ardından partnerinizle birlikte İspanya’ya gidip, buradaki çeşitli prosedürlere uygun birliktelik kanıtlanmalıdır. İspanya vatandaşı ile evlenmek için Türk vatandaşı, İspanya Konsolosluğu’na ya da İspanya Büyükelçiliği’ne giderek bu amaca uygun vize işlemlerini eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde halletmeli. Ardından İspanya’da ikametten etme durumuna göre oturma izni alınmalıdır. Oturma izni uzun süreli ya da kısa süreli olarak farklılık gözetir.

 • İspanya’da evlenip sonrasında halen yaşamına burada devam edecek olan kişiler, uzun süreli oturma iznini tercih etmeli.
 • Fakat yalnızca evlilik amacıyla bir İspanya ziyareti olacaksa, kısa süreli vize tercih edilir.

İspanya evlilik vizesi için gerekli olan evraklar şu şekildedir;

 • Biyometrik fotoğraf
 • Pasaport
 • Tam vukuatlı nüfus kağıdı örneği
 • İspanya vatandaşının İspanya’da yaşadığına dair belge
 • Uluslararası evlenme kayıt örneği
 • İspanya’da yaşayan vatandaşın doğum belgesi
 • Her iki tarafa ait uluslararası alanda geçerli olarak bulunan doğum belgesi
 • Ve son olarak Türk vatandaşın İspanyolca bildiğini gösteren belge, evrak dosyası içerisinde bulunmalıdır.

Bu belgelerde ıslak imza gerekiyorsa, kesinlikle ıslak imzalı olmalı. Fotokopi şeklinde yer edilirse, evrak dosyasında kabul edilmez. Bu da vize ve oturma izni işlemlerinin onay almamasını sağlar. İlerleyen süreçlerde tekrardan oturma izni talebinde bulunduğunuz da, bu durum karşınıza çıkar. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için özenli bir evrak dosyası hazırlanmalıdır.

İspanyalı Biriyle Evlenmek

İspanyalı biriyle evlenmek için İspanya konsolosluğundan alınan vize ile beraber oturma izninin de sorunsuz bir şekilde tamamlanması, önemli bir detaydır. İspanya’da evlilik prosedürü, bilinen birçok ülkeye göre oldukça kolay ilerler. Burada gerek İspanya Konsolosluğu, gerekse Türk Konsolosluğu’nun zorlayıcı yanı bulunmaz. Belirli aşamalarla kişiler, İspanya’da evlenebilir. İspanyalı biriyle evlilik için İspanya yasalarına göre Türk vatandaşın 1 yıl süreç sonrasında vatandaşlık alma hakkı da bulunur.

Yani İspanya’da evlenip, İspanya vatandaşlığı almak istediğiniz takdirde bunu 1 yıl sonrasında rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Belediye üzerinden yapılan işlemler için partner ile birlikte gidilip, partnerinde bu evliliğe karşı olmadığı ispat edilmelidir. Ardından tarafınıza verilen belirli belgelerle, süreç tamamlanır.

İspanya Vatandaşı İle Evlilik

İspanya vatandaşı ile evlilik işlemleri, vizeyle tamamlanmaz. Burada İspanya sınırında herhangi bir problem olmaması için diğer belgelerinde kişilerin yanında bulundurulması gerekir. Aynı zamanda İspanya sınırları içerisinde de herhangi bir kurum ya da kuruluşa gidildiğinde, bu belgeler işlemlerin istenilen doğrultuda olması adına önemlidir.

 • Mali durum
 • İkametgah adresi
 • Çiftin mesleki durumu
 • Maddi durum
 • Evlilik açısından engel olmayacak etmenler, belge olarak hazırlanmalı.

İspanya’da ikametgah edilecekse, kesinlikle oturma izni önceden çıkarılmalıdır. Oturma izni de, İspanya vatandaşı ile evlilik işlemleri sırasında evrak dosyasında kopyası ile birlikte bulunmalı. Bunun beraberinde evlilik için ikametgah şartları da yer edinir.

 • İspanya’da evlenen çiftin aynı adreste ikamet ettikleri, ispatlı bir şekilde kanıtlanmalı.
 • İspanya’da evlilik sürecinin kısaltılması için İspanya vatandaşının bulunduğu bölgedeki belediyeye giderek, mali durum ve ikametgah adresi ile ilgili çeşitli düzenlemeleri de yapması gerekir.

Turist Vizesi İle İspanya’da Evlilik

Herhangi bir ülkeye turizm amaçlı bir ziyaret gerçekleştirecekse, turist vizesi alınır. Turist vizesi için hazırlanan evraklarda bu amaca uygun olarak şekillenir. Fakat turist vizesi ile İspanya’da evlilik işlemleri süreç, İspanya’da bulunan diplomatik müdürlükler tarafından başlatılır. Genel olarak evlilik işlemlerinde turist vizesi önerilmez. Turist vizesi ile hazırlanan evraklarla, evlilik vizesindeki hazırlanan evraklar birbiriyle aynı eşdeğeri taşımaz. İspanya’ya evlenmek amacıyla bir ziyaret gerçekleştirecekse, aile birleşimi vizesi ya da evlilik vizesi alınmalıdır. Böylelikle konsolosluktan istenilen evraklar da buna göre sağlanır. Ancak turizm amaçlı bir ziyaret gerçekleştirecek ise turist vizesi istenmelidir. İspanya’da evlenip, balayı sürecinde İspanya’nın herhangi bir tatil beldesi tercih edilecekse, İspanya turist vizesi alınabilir. Fakat evlenme amacı ile gidilen bir uçuşta, turist vizesi sınırda problem oluşturabilir. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi, İspanya Konsolosluğu’na müracaat ederek güncel bir şekilde edinebilirsiniz.

İspanya Evlilik Vizesi

İspanya evlilik vizesi ile beraber oturma izni de alınmalıdır. Buradaki oturma izni için D tipi yani diğer bir ifadeyle uzun süreli vize tercih edilmelidir. D tipi vize, İspanya 180 gün boyunca bulunulacağına dair alınan vizedir. Vize, İspanya Konsolosluğu üzerinden alınır. Bulunan bölgede İspanya Konsolosluğu ya da İspanya Büyükelçiliği var ise burada D tipi uzun süreli vize alınacağına dair başvuru talebinde bulunulmalıdır. D tipi vize uzun süreli olarak alınan vize tipi olduğu için aile birleşimi vizesi yerine de geçer. Oturma izninin alınması, göçmenler bürosu ile sağlanır. İspanya’da evlilik sürecinin başlatılması ve bu süreçte herhangi bir problemin oluşmaması için oturma izni ya da diğer bütün işlemlerdeki gerekli prosedürler, yerine getirilmelidir.

 • Partnerlerin birbirini tanıdığı
 • İspanya’da ikametgah edileceği
 • Ya da kişiler ile ilgili her türlü bilgi, İspanya Konsolosluğu tarafından yapılan mülakat ile birlikte gerçekleşir.

Bu mülakat tercihan İspanya göçmenler bürosu ile birlikte de yapılabilir. Mülakat işlemleri tamamlandıktan sonra evlilikle ilgili gerekli olan işlemlere de izin verilir. Bu iznin alınması, İspanya Konsolosluğu ve İspanya yasalarına göre önemlidir.

İspanya’da Düğün

İspanya’da düğün hazırlıklarının başlayabilmesi için belediyeden alınan evraklar kesinlikle çiftin yanında bulunmalı. Bu evraklar İspanya hükümetinin uluslararası evlilik prosedürüne uygun olmalıdır. Türkiye’den İspanya’ya düğün için davetli gelecekse, önceden davetiye gönderilmesi misafirlerin vize işlemleri adına önemlidir. Konsolosluk üzerinden gönderilen bu davetiye ile birlikte ziyaret vizesi alınabilir. Ancak ziyaret vizesi içerisinde, misafirler kesinlikle pasaport ya da sağlık sigortası da bulundurmalı. Bu süreç içerisinde yalnızca düğün için değil ikamette edilecekse, otel ya da uçak rezervasyon bilgileri de konsolosluk tarafından istenebilir. Bu belgelerin eksiksiz ve kişisel bilgilerle uyuşması, önemli bir detaydır.

5/5 - (1 vote)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.