İspanya Aile Birleşimi

ispanya aile birleisimi vatandaslik

Günümüzde İspanya aile birleşimi gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için İspanya Ankara Büyükelçiliği ve İspanya Dışişleri Bakanlığı kapsamında vize çalışmaları sağlanmaktadır. Gerçekleştirilecek müracaatlar bu noktalara uygun şekilde ve istenilen tüm belge ve bilgileri sağlayacak şekilde gerçekleştirilir. Özellikle yapılacak tüm başvurularda İspanya konsolosluğu, başvuruların İspanyolca tercümesini mutlaka istemektedir.

Bir AB vatandaşı ile aile birleşimi talep edildiğinde, yasalara bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan başvuru sahiplerinin veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanyolca tercüme evraklar sunması gerekmektedir. Başvuru bizzat vize talep eden kişi tarafından gerçekleştirilir ve bu kapsamda;

  • İngilizce ve İspanyolca başvuru formu,
  • Yeni çekilmiş biometrik fotoğraf,
  • Başvuran kişi ve eşinin pasaportlarının aslı ve fotokopisi,
  • Evli kişiler için evlilik kayıt örneği ve fotokopisi,
  • İspanya’da bulunan eşin özel olarak eşinin yerleşimi için hazırladığı davet dilekçesi,
  • Çocuklar için anne ve baba yakınlık derecesini gösteren doğum belgesi,
  • Çocuklar için doğum kayıt örneği,
  • Uçak bileti rezervasyonu talep edilmektedir.

İspanya’da yerleşik olan Avrupa Birliği ülkesi vatandaşları ayrıca İspanya oturma kartı ve İspanya’ya olan bağlantısını gösteren evraklar hazırlamalıdır. Bu evraklar arasında da valilikten alınan ikamet belgesi, ikameti belirleyen son 4 ayın telefon, su, enerji ve elektrik faturaları ve sürekli ikamet ettiğini gösteren belgeler bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı resmi makamlardan evliliğinin mutlak kabul edildiğini gösteren bir belgeyi almalıdır.

AB vatandaşı olmayan bir kişi ile aile birleşimi gerçekleştirecek ise yine İspanyolca tercüme ile birlikte belgeler sunulur. Diğer noktada sunulan belgelere ek olarak sağlık raporu, adli sicil kaydı, İspanya’da bulunan eşin almış olduğu resmi oturma belgesi, evlilik cüzdanı ve İspanya’da bulunan kişinin oturma kartının fotokopisi bulunmaktadır.

Kategorilere bağlı olarak hazırlanan bu belgeler dışında yaklaşık 2 hafta sonrasında onay verilmesi mümkündür. Başvuran kişi vize alma işleminden sonrasında İspanya’ya ulaştıktan sonra en geç 30 gün içerisinde yabancılar polisine başvurarak oturma kartı talep etmelidir. Ancak tüm belgeler tamamen hazırlanıp, ücret ödenmesi gerekmeden başvuru yapılsa dahi vize başvuruları mutlaka onaylanacak anlamına gelmeyecektir.

ispanya ziyaret vizesi 1