Danimarka’da Evlenmek

,
Danimarka’da Evlenmek

Danimarka, bilinen resmi ismi ile Danimarka Krallığı’dır. Danimarka’da evlenmek için Danimarka konsolosluğunun sunduğu belirli şartların sağlanması gerekir. Burada evlilik vizesi, katılımcıların yapması gerekenler ya da bunun gibi birçok etmen yer edinir.

Danimarka’da Evlenmek

Danimarka’da evlenmek için belirli şart ve koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bunlarla birlikte Danimarka konsolosluğunun, tarafınızdan istediği evraklarında eksiksiz, sorunsuz bir şekilde evrak dosyasının içerisinde yer edilmesi önemli bir detaydır. Danimarka’da evlenmek için gerekli olan evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport ya da kimlik kartı
 • Evlenme ehliyet belgesi
 • Sağlık raporu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Avrupa birliği vatandaşı olmayanlar için oturum izni ya da giriş damgası
 • Kayıt sertifikası
 • Önceden bir evlilik yaşanılmışsa bunun bittiğine dair boşanma kağıdını gösteren belge olarak yer edinir.

Bu belgeler, Danimarka konsolosluğundan alınan randevuyla zamanında teslim edilmelidir. Böylelikle süreç istenilen düzeyde tamamlanır.

Danimarka Vatandaşı İle Evlenmek

Danimarka vatandaşı ile evlenmek için en önemli detay, Danimarkalı olan kişinin orada yaşadığına dair bir ikametgah belgesini bulundurması gereklidir. Danimarka’da evlenmek, Danimarka Konsolosluğu ya da Danimarka Büyükelçiliği ile iletişime geçip bir başvuru talebinde bulunulması ile gerçekleşir. Burada Danimarka evlilik yasaları içerisinde, belirli niteliklerde yer edilir.

Türk vatandaşının bu şartları karşılaması Danimarka’da evlenmek için önemli bir durumdur. Talebinde başvuru formu yer edinir. Bu başvuru formunda Danimarka ziyareti için gerekli olan vize işlemlerinin, Danimarka’da evlilik amacıyla olduğunun belirtilmesi gerekir.

Evlilik amaçlı bir ziyaret, Danimarka vize türlerine göre ayrıştırılır. Burada ne kadar süreçte Danimarka da bulunulacağına göre oturum izni yer edinir. Yalnızca evlilik amacıyla bir Danimarka ziyareti olacaksa, kısa süreli bir vize yeterlidir. Fakat Danimarka’da evlenip, ardından yaşamına Danimarka’da devam etmek isteyen kişiler için uzun süreli oturum izninin, Danimarka Konsolosluğu ile irtibata geçip edinilmesi gerekir. Burada Danimarka evlilik başvurusu içerisinde oturma izni ile beraber, belirli bir süre kapsamında sigortalı işte çalışılması da şartları içerisinde bulunur.

Danimarkalı Biriyle Evlenmek

Evlenmek isteyen çiftlerin gerek Danimarka konsoloslukları, gerekse Türk konsoloslukları ile ayrı ayrı başvuruda bulunması gerekir. Danimarka’da evlenmek için Türk vatandaşı belirli vize süreçlerini Danimarka Konsolosluğu ya da Danimarka büyükelçiliğinden alınan başvuru talebine göre gerçekleştirmelidir. Danimarka vatandaşının da, Türk konsolosluğunu tarafından sunduğu şartlarını yerine getirmesi vize işlemleri içerisinde gerekli olan evrakların hazırlanması adına önemlidir. Burada hazırlanması gereken evraklar hem Danimarka vatandaşı, hem de Türk vatandaşı için farklılık gözetir. Önceden bir evlilik söz konusu olmuşsa, kesinlikle evrak dosyası içerisinde belirtilmelidir. Aynı zamanda Danimarka vatandaşının Danimarka’da yaşadığına dair ikametgah belgesi de, evrak dosyasında büyük bir önem taşır. Burada Danimarka Konsolosluğu, ıslak imzalı olarak belirli belgeler ister. Bu belgeler eksiksiz ve yasaların gerektirdiği nitelikleri karşılayan şekilde olmalıdır.

 • Kişisel bilgilerle uyuşmazlık
 • Yaş sınırının tutmaması
 • Danimarka konsolosluğunun istediği niteliklerin yerine getirilmemesi ya da bunun gibi birçok etmen de evrak, onay görmez.

Evlilik vizesi için gerekli olan süreç tamamlanmaz. Bununla birlikte oturum izni, vize ya da diğer evraklar kabul görmediği için aynı şekilde onaylatılamaz. İlerleyen süreçlerde tekrar da oturum izni gibi bir başvuruda bulunulduğu takdirde bu süreçte karşınıza çıkabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için Danimarka’da evlenme sürecinde gerekli olan her türlü evrağın, özenli bir şekilde hazırlanması çift açısından önemlidir. Bu konuda dikkat edinilmesi gerekir.

Danimarka Vatandaşı İle Evlilik

Danimarka vatandaşı ile evlilik, aile birleşimi vizesiyle gerçekleşebilir. Aile birleşimi vizesi diğer bir ifade ile evlilik vizesini de içinde bulundurur. Aile birleşimi vizesi için tarafınızdan istenen çeşitli evraklar bulunur. Danimarka’daki Türk temsilciliklerine yapılan başvurularda bu evraklar onay görmelidir. Bu hem Danimarka vatandaşı, hem de Türk vatandaşı için önemlidir. Aile birleşimi vizesi içerisinde talep edilen belgeler, şu şekildedir;

 • Çiftlerin 18 Yaşına Girmiş olması
 • 1 yıl geçerli olarak yer edilen pasaport
 • Uluslararası evlenme kayıt örneği
 • Eşlerden herhangi birinin öncesinde evliliği var ise boşanıldığına dair kayıt örneği
 • Vize ücreti
 • Ortada evlilik öncesi bir çocuk var ise çocukların doğum kayıt örnekleri ve bunun gibi konsolosluğun lüzum gördüğü çeşitli belgeler yer edilir.

Danimarka’da evlenmek isteyen çiftler, Danimarka sınırında evrak süreci esnasında bir problem yaşamamak için her iki konsolosluğunda sunduğu şartları taşımaları gerekir. Aksi takdirde evrak kontrolünde problem oluşur.

Turist Vizesi İle Danimarka’da Evlilik

Turist vizesi ile Danimarka’da evlilik, yalnızca evlilik sonrasında balayını Danimarka’da gerçekleştirmek isteyen çiftler için geçerli olur. Turist vizesi bütün yurtdışı seyahatlerinden de bilindiği üzere turizm amaçlı bir ziyaret gerçekleştirmek istenildiği takdirde verilir.

Uçuşunuz herhangi bir ülkeye turizm amaçlı olduğu takdirde turist vizesi alınır. Fakat herhangi bir ülkede evlenme amacıyla ziyaret gerçekleştirilecekse burada turist vizesi önerilir. Evrak sureti, vizeye göre hazırlandığı için evlenileceğine dair bir vize tercih edilmelidir.

Burada genel olarak aile birleşimi vizesi bulunur. Aile birleşimi vizesi diğer bir ifade ile evlilik vizesini de içinde yer edindirir. Turist vizesi, Danimarka evlenmek isteyen çiftlerin balayını da Danimarka’da herhangi bir tatil bölgesinde gerçekleştirmek istedikleri takdirde, alabilecekleri vize türüdür. Fakat başvuru formunda bu detayın belirtilmesi önemlidir.

Danimarka Evlilik Vizesi

Danimarka’da evlenmek isteyen çiftler, Danimarka evlilik vizesi almalılar. Danimarka evlilik vizesi, vize türleri içerisinde yer edinen aile birleşim vizesi ile aynı eş değeri taşır. Aile birleşim vizesi Danimarka’da evlenip sonrasında Danimarka’da ikamet edecek kişilere göre değişkenlik gözetir. Burada uzun süreli bir seyahat gerçekleşecekse D tipi vize alınmalıdır. Fakat yalnızca evlenmek amacıyla bir Danimarka seyahati yapılıyorsa C tipi vize yeterlidir. Aile birleşimi vizesi diğer bir ifade ile evlilik vizesi yerine geçtiği için Danimarka’da evlenmek isteyen kişilere önerilir. Başvuru sürecine göre bu durum önceden belirtilirse, farklı vize tipleri uygulanır. Evrakların hazırlanma süreci de, bu doğrultuda gerçekleşir.

Danimarka’da Düğün

Danimarka’da düğün yapacak olan çiftlerin dışarıdan misafirleri, vize işlemlerini hallettikleri takdirde katılım sağlayabilirler. Burada vize süreci, dışarıdan gelen katılımcılar için farklılık gözetir. Evlenecek olan çift, evlilik vizesi ile Danimarka’da düğün yapabilir.

Fakat misafirler ya da akrabalar vize işlemleri halihazırda bulunursa, yeniletip düğüne davetli olarak katılır. Fakat herhangi bir vize, pasaport ya da konsolosluk gibi süreçlerden geçmeyenler için yeniden kısa süreli olarak bir vize işlemi sağlamalılar.

Burada Danimarka Konsolosluğu ya da Danimarka Büyükelçiliği ile irtibata geçip, yalnızca düğüne katılım amacıyla vize işlemleri yapılmalıdır. Buradaki evraklar farklılık gözetir. Hem düğüne katılım sonrasında da

Danimarka’da belirli bir süreye kadar bulunacak olan kişiler için uzun süreli vize tipini tercih edebilirler. Bu vize tipi D vize olarak adlandırılır. Danimarka’da düğün için dışarıdan katılanlar yani düğüne Türkiye’den gelecek misafirler, çalıştıkları kurumlarından aldıkları izinleri evrak dosyası içerisinde bulundurmalılar. Bu durum Danimarka konsolosluğunun tarafınızdan istediği bir işlemdir. Misafirler evrakları eksiksiz, sorunsuz ve Danimarka Konsolosluğunun gerek duyduğu şartlara göre hazırlayıp düğünden yaklaşık 1 ya da 1 buçuk ay öncesinde tamamlaması gerekir.

5/5 - (1 vote)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.