Avusturya Asgari Ücret 2023

,
Avusturya Asgari Ücret

Avusturya’da çalışmak ve yaşamak isteyen birçok kişinin merak ettiği konular içerisinde asgari ücret miktarı da bulunur. Avusturya asgari ücret miktarı, yaşam koşulları ve çalışma şartlarına göre farklı seviyelerde değişkenlik göz etmektedir.

Avusturya Asgari Ücret Ne Kadar?

Avusturya gerek sağladığı iş olanakları, gerekse yaşam seviyesi ile birlikte dikkat çeken yaşam standartlarının başında gelir. Avusturya’da yaşamak için ortalama maaşlar, asgari ücret miktarı ya da yaşam maliyetine göre her kesim için farklılık oluşturur. Avusturya asgari ücret tutarı; 1500 Euro civarındadır.

Avusturya’da Asgari Maaş Sistemi

Avusturya yurtdışında çalışmak isteyen Türk vatandaşlar için tercih edilen cazip bir ülkedir. Her yıl birçok farklı sektör Avusturya için çalışmaktadır ve 20’nin üzerinde farklı sektörde göçmen kabul eder. Dünya genelinde milli gelir sıralamalarında Avusturya 12. Sıradadır. Zengin ekonomiye sahip ülkedir. Avusturya’da asgari maaş sistemi yaşlara ve işlere göre değişkenlik oluşturur. Avrupa’nın en refah ülkeleri arasında Avusturya’da asgari maaş sistemi, saat sistemlerine göre düzenlenir.

2023 Avusturya Asgari maaş miktarı, farklı kategorilerde düzenlenir. Avusturya Asgari Ücret Alan Kişi

  • 15 yaş üstü ve 18 yaş altı kişilere saatlik olarak 5,2 Euro asgari maaş verilir. Türk lirası açısından bakıldığı zaman bu miktar 48,35 TL’dir.
  • 18 yaş üzerinde çalışan kişiler için asgari maaş 6 Euro’dur. Türk lirasıyla bu miktar 55,79 liraya tekabül eder.

Avusturya’da farklı sektörlerde asgari maaş daha yüksek miktarlardadır. Asgari maaşın üstünde ücret verilir. Bu özel sektör için geçerlidir. Saatlik ücretler dışında aylık bazında Avusturya asgari ücret tutarı, 1500 Euro civarındadır. 2023 yılının son düzenlemelerine göre güncel fiyatlandırma bu şekildedir.

2023 Avusturya Asgari Maaş Miktarı

Avusturya’da sektör, saat, yaş gibi farklı oranlara göre asgari ücret güncel olarak 1500 Euro’dur. Fakat kişinin yaşı daha düşükse burada düşük miktarda bir asgari ücret alır. Avusturya asgari ücret net miktar, 1500 Euro’dur. Fakat bu ücretlendirme geçmiş dönemlere göre aynı değil. Her yıl Avusturya hükümeti sektör olarak ücretlendirmeler de değişkenlik yapar.

2/5 - (4 votes)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.