Hizmet Pasaporta Schengen Vizesi Gerekir Mi?

Hizmet Pasaporta Schengen Vizesi Gerekir Mi

Hizmet pasaportu schengen vizesi gerekir mi; Vize işlemlerinde AB üzerinde gri pasaportla hizmet amaçlı geçişlerde schengen vizesi alınmaktadır. Ancak 2020 yılında olan covid 19 nedeniyle Avrupa parlamentosu geçiş sınırlandırması yaparak gri ve yeşil pasaportlu vatandaşların schengen vizesine kısıtlamalar getirerek ülkeler arasındaki geçişin 180 gün içinde engellenmesini uygun görmüştür.

Pandemi Yeşil Pasaport

Yeşil pasaport düzenlemelerinde ülkeler arası geçişlerde, schengen vize uygulaması bulunmaktadır. Ancak 2022 yılında schengen geçiş izinlerine AB tarafından kısıtlama getirilerek, salgının artışının kısıtlanması ön plana taşınmıştır. Yeni ülke düzenlemelerinde ülkeler arasındaki geçişler için schengen vizesi uygulaması birçok ülkeden kaldırılmış, Türkiye vatandaşlarının yeşil pasaportla schengen vizesi alması kısıtlanmıştır.

 • Kısıtlamalarda, Schengen vizesi bulunan vatandaşların ülkeye giriş yapması için izin belgesi alması gerekmektedir.
 • Sağlık kontrollerinden geçerek Covid 19 testine tabi tutulurlar.
 • Uygulamada Gri ve Yeşil pasaportlu vatandaşlar bulunmaktadır.
 • Vizesiz konaklama gün sayısına kısıtlama getirilmiştir.
 • Schengen vizesi uygulamasından muaf olan yeşil ve gri pasaportlu vatandaşların 18 yaş altı ve 70 yaş üstü olanların vize ücretinden muaf olacağı da açıklanmıştır.

Hizmet pasaportu schengen vizesi gerekir mi; 2022 yılından önceki dönemde Avrupa üzerinden hizmet verecek olan gri pasaportlu vize sahipleri schengen vize işlemlerini yapmaktadır. 180 günlük AB yolculuklarında kullanılan Schengen vize işlemlerinde, Gri ve Yeşil pasaport uygulamalarına yönelik kısıtlamalar 2022 yılında hala geçerlidir.

Hizmet Pasaportu Nasıl Alınır?

Hizmet pasaportu almak için yurtdışında görev yapacak olan kişilerin hususi idareciler ve belediyeler tarafından alabilecekleri belgelerdir. 5682 sayılı pasaport kanunu gereğince, milli sporcularında gri pasaport alma hakkı bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti üzerinden gri pasaport alınması için mesleki alanın belirtilmesi gerekliliği vardır. Vizesiz giriş işlemlerinin yapılması için gri pasaport düzenlemelerinin kullanılmasına gerek duyulur.

Gri pasaport için gerekli belgeler; Pasaport başvurusu işlemleri için gri pasaport hakkının bulunması ve başvuru nedenlerinin belirtilmesi gerekir. Yurtdışında görev yapacak olan belirli bir meslek alanına sahip, ticari ve hizmet alanı kapsamında yapacağı çalışmaların yurtdışındaki şirketler tarafından da onaylanmış olan kişilere verilmesi uygun görülmüştür.

 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Türkiye’den alınmış sağlık kurulu raporu
 • Pasaport defter bedeli harcı ve dekontu
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Önceki pasaportun aslı
 • Hizmet pasaport talep formunun örneği
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Engelli kişiler için muafakname belgesinin sunulması
 • Gri pasaport başvuru işlemlerinin tamamlanması ve pasaportun çıkması 3 ile 7 gün olarak düzenlenmiştir.

Yeşil Pasaport İle Fransa’ya Nasıl Gidilir?

Fransa schengen ülkeleri arasında yer alan AB üyesi ülke politikasına bağlıdır. Yeşil pasaportla Fransa’ya gitmek için Fransa konsolosluğu üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru kapsamında, 2 pasaport sayfasının boş olması, 3 aylık maaş bordrosu ve yeşil pasaportun en az 10 yıllık bir süre içinde çıkmış olması gerekmektedir.

Pasaport işlemlerinde ve vize başvurularında konsolosluğun talep ettiği belgelerin ıslak imzalı olarak verilmesi şartı yer alır. Vize başvuru işlemlerinde belgelerin eksiksiz teslim edilmesi ve Fransa’ya gidiş nedeninin açıklanması gerekir.

Aynı zamanda vizenin D tipi ve C tipi vize olarak da bildirilerek, çıkış ve dönüş tarihlerine göre rezervasyonların da yapılmış olması gerekliliği bulunur.

Yeşil Pasaport Seyahat İzni Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport seyahat izni alınması için turistik, iş, ziyaret, eğitim ve gezi nedenlerine dayalı başvuru yapılması gerekmektedir. Türkiye’de geçerliliği bulunan yeşil pasaport prosedüründe, pandemi döneminden kaynaklı schengen ülkeleri arasındaki geçiş izinlerine kısıtlama getirilmiştir.

Schengen ülke prosedüründeki yenilikler ve düzenlemeler için Vize merkezi temsilcileriyle, pasaport ve vize uygulamaları hakkında bilgi alabileceğiniz online başvuru alanından yararlanabilirsiniz. AB üzerinden Covid 19 süreci hakkında sizlere detaylı bilgi verilerek, schengen ülke politikalarına yönelik evrak ve başvuru seçeneklerinde destek olunacaktır.

Pandemi Yeşil Pasaport Schengen Hakları Nelerdir?

Pandemi döneminde gri ve yeşil pasaportların schengen gezi hakları kısıtlanmıştır. Bu süreçte seyahat izninin alınması için konsolosluk üzerinden sağlık raporu ve test sonucu ile yeninden başka ülkeye geçiş yapılacağına dair belge verilmesi gerekmektedir. Ülkeler arası geçişlerde uygulanan schengen prosedürü aynı şekilde işlemektedir. Ancak pasaport ve vize başvurusu yapılmadan ülke geçişiyle ilgili sağlık raporu ve geçiş izni belgesinin alınmış olduğu bildirilmelidir.

 

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.