Güney Kıbrıs Schengen Geçerli Mi?

Güney Kıbrıs Schengen Geçerli Mi

Güney Kıbrıs Schengen geçerli mi; Akdeniz’de bulunan Güney Kıbrıs Rum cumhuriyeti Türkiye’den bağımsızdır. Avrupa bölgesinde bulunan ülke anlaşmalarına göre schengen ülkeleri sözleşmesinde yer almamaktadır. Bu nedenle schengen ülke politikalarına uygunluk taşımamakta, vize başvuru prosedürü de Güney Kıbrıs Avrupa bölgesinde bulunan ülke anlaşmalarına göre schengen ülkeleri sözleşmesinde yer almamaktadır Cumhuriyeti’ne göre düzenlenerek, D tipi ve C tipi vize seçeneklerini kabul etmektedir.

Güney Kıbrıs’a Nasıl Geçilir?

Kıbrıs vatandaşları için vize uygulaması olmasa da, Güney Kıbrıs’a geçecek olan Türkiye vatandaşları için vize uygulaması bulunmaktadır. KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçişler sadece Avrupa vatandaşlarına hak verilmiştir. Vize engeliyle karşılaşmamak için pasaport ile başvuru yapılarak Güney Kıbrıs için ayrıca vize alınması gerekir.

Güney Kıbrıs vize başvuru işlemleri nasıl yapılır; KKTC üzerinden geçiş yapacak vatandaşların Güney Kıbrıs Rum cumhuriyeti konsolosluğuna başvuru yapması gerekmektedir. Güney’e geçiş yapılması için Türkiye’den T.C nüfus cüzdanı, T.C pasaportu ve İstanbul Kıbrıs Başkonsolosluğu üzerinden başvuru prosedürüne düzenlemeler yapılır. Güney Kıbrıs’a gitmek için 90 günlük seyahat hakkı verilmiştir. Kıbrıs aynı zamanda KKTC vizesinden muaftır.

  • Güney Kıbrıs vize başvurusu işlemleri için 30.000 Euro teminat şartı bulunmaktadır.
  • 2 biyometrik fotoğraf pasaportun 6 aylık geçerliliği bulunmalıdır.
  • Pasaport en az 10 yıllık olmalıdır.
  • Nüfus kaydı ve seyahat sağlık sigortası işlemlerinin yerine getirilmesi şartı bulunur.
  • Banka mevduatı ve rezervasyon işlemlerinin de yapılmasıyla konaklama, uçak rezervasyon işlemleri yerine getirilmelidir.

Güney Kıbrıs Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Güney Kıbrıs vizesi için gerekli olan evraklar, Avrupa schengen ülkelerine geçişle aynı prosedürle işlemektedir. Ülkenin başvuru işlemlerinde konsolosluk üzerinden D tipi ve C tipi vize başvuru nedenlerine bağlı olarak seçenekler sunulmuştur. Vize başvuru işlemlerinde, ülke temsilcilerinin sunduğu evrak ve gerekli belgelerin hepsinin ıslak imzalı olması gerekir.

  • Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyetine bağlı Konsolosluğa ülkeden çıkış nedenini belirten dilekçe ve vize formu verilmelidir.
  • 3 aylık maaş bordrosu ve hesap dökümü verilmelidir.
  • Güney Kıbrıs ziyaret ve eğitim vizesi başvuru formu verilmelidir
  • İş yeri için iş yeri yazısı verilmesi gerekmektedir.
  • Ulaşım rezervasyon bilgileri ve otel rezervasyon bilgileri gerekmektedir.

Güney Kıbrıs’a Türkler Girebilir Mi?

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ne Türklerin giriş yapması için vize alması gerekmektedir. Vize işlemlerinin yapılmasıyla, ülkeye geçiş 180 gün ile 90 gün arasında verilir. Vize işlemlerinde, gerekli evrakların eksiksiz verilmesi, sigorta ve vize ücretinin ödenmesi gerekliliği vardır. Güney Kıbrıs Rum konsolosluğu üzerinden başvuru yapılması gerekir.

Güney Kıbrıs Rum vize ücreti; Güney Kıbrıs Rum cumhuriyeti vize ücreti 20 Eurodur. Ücret konsolosluk üzerinden ödenmelidir. Türkiye vatandaşlarının Güney bölgesine geçiş yapması için uygulanan prosedür tıpkı diğer ülkelere geçiş gibi vize ve pasaport başvuru işlemleriyle yapılmaktadır. Kıbrıs konsolosluğu üzerinden yapılacak başvurularla, adayların dilekçe ve form prosedürünü uygulaması şartı bulunur.

KKTC Vatandaşları Güney Kıbrıs’a Gidebilir Mi?

Güney Kıbrıs Rum bölgesine KKTC vatandaşı olduğunuz takdirde geçiş yapabilirsiniz. Vizesiz geçmeniz için KKTC vatandaşı olmanız TC vatandaşı olmamanız gerekliliği vardır: Türkiye’den geçişlerde vize işlemi uygulanırken Güney Kıbrıs Rum cumhuriyetine KKTC vatandaşları geçebilir. Uygulama prosedüründe sadece Kuzey Kıbrıs’tan kiralanan araçlarla geçiş yoktur.

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ne Avrupa ülkesinden ve KKTC’den serbest vizesiz geçiş seçenekleri sunulmaktadır. Uygulamada sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güney bölgeye geçmesi için vize başvurusu yapması gerekir. KKTC’ye Türkiye’den vizesiz ve pasaportsuz geçiş bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a geçişlerde T.C kimliği ile vize şartı bulunur.

Güney Kıbrıs Kaçak Geçiş Nasıl Yapılır?

Güney Kıbrıs kaçak geçiş suç olarak ülkeler arasında deport kararının çıkması ve suçlunun yakalanması prosedürü uygulanabilmektedir. Güney Kıbrıs Rum cumhuriyeti, Avrupa üzerinden de takip edilen ve vize uygulamalarında AB haklarını da taşımakta olan düzenlemeler yapmıştır.

Güney Kıbrıs Schengen geçerli mi: AB ülkeleriyle anlaşmalı olmasa da bağımsız ada kuruluşlarından olarak, Schengen kadar kolay bir geçiş vizesine sahiptir. Kolay vize alınabileceği gibi Avrupa’daki vatandaşların Güney Kıbrıs Schengen olarak geçişleri bulunur. Ülke politikası gereğince kolay geçiş ve vizesiz işlemlerin de yapıldığı ülkeler bulunmaktadır.

Güney Kıbrıs Schengen vize işlemleri için Güney Kıbrıs Rum vize merkezi üzerinden işlemlerin yapılması, evrak düzenlenmesi ve prosedür şartlarının gerçekleşmesi için irtibat kurarak, işlemleri başlatabilirsiniz.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.