Polonya’da Evlenmek

,
Polonya’da Evlenmek

Polonya, bilinen resmini ismiyle Polonya Cumhuriyeti’dir. Polonya’da evlenmek isteyen çiftlerin bilmesi gereken çeşitli işlemler bulunur. Bunlar vize, izin ya da her iki ülkenin de yasal olarak sunduğu şartlardır.

Polonya’da Evlenmek

Polonya’da evlenmek için belirli belgeler bulundurulmalıdır. Belgeler;

 • Evlendirme ehliyet belgesi
 • Uluslararası doğum kayıt örneği
 • Ve nüfus kayıt örneğidir.

Evlendirme ehliyet belgesinin yalnızca 3 ay geçerlilik süresi bulunur. Belgenin alınması son derece kolaydır. Evlendirme ehliyet belgesi tarafınıza verilmesi gerektiği takdirde kesinlikle yanınızda evleneceğiniz kişinin bulunması gerekir.

Birlikte gittiğiniz takdirde evlendirme ehliyet belgesi, önceden bekar olduğunuza dair bir nitelik taşıyan belge olduğu için yanınızda evleneceğiniz kişinin bulunması lazım. Evraklar içerisinde evlenilecek kişinin pasaportu önemlidir. Bu kişinin Polonyalı bir vatandaş olduğuna dair doğum kağıt örneği de, evrak dosyaları içerisinde bulundurulmalıdır. Polonya’da evlenmek için istenilen belgeler Türkiye sınırları içerisinde hazırlanıyorsa bunun yurt dışında da geçerli olması adına, apostil ettirilmesi gerekir. Apostil işlemi ise valilik ya da kaymakamlık doğrultusunda sağlanır.

Fakat Polonya’da bu işlemler gerçekleştirilecekse, Polonya’nın yasal olarak sunduğu şartlara karşın alınması gerekir. Burada da önceden vize işlemleri tamamlanıp, ardından Polonya’nın gerek duyduğu nitelikleri karşılayacak şekilde hazırlanmalıdır. Fakat Türkiye’den alındığı için bir valilik ya da kaymakamlıkla kısa sürede apostil ettirilmesi mümkündür.

Apostil ettirilirken Polonya diline çevrilmesi, çiftlerin yapması gereken diğer bir detaydır. Belgeler tam anlamıyla tamamlandıktan sonra sivil kayıt ofisine gidilmesi gerekir. Polonya sınırları içerisinde bu belgeler hazırlanıyorsa, sivil kayıt ofisinde nikah günü seçilmelidir. Burada dışarıdan gelen davetlinin sayısı, önceden belirli işlemlerin hazırlanması gibi etmenler bulunur.

Bunlar eksiksiz oluşturulmalıdır. Polonya’da evlenmek isteyen kişiler bir ay içerisinde bu işlemleri tamamlayamaz. Her birinin belirli bir işlem süresi bulunur. Bu sebeple düğün tarihi planlanmışsa, düğün tarihinden yaklaşık 2 ay öncesinde işlemlerin tamamlanması gerekir.

Bir ay öncesi için süre yetersizdir. Bu da düğün planının aksamasına sebep olur. Bu yüzden Polonya ya da gerek Türkiye’deki konsolosluklardan işlemlerin yapılabilmesi için yeterli zamanın olduğundan emin olunması, önemlidir.

Polonya Vatandaşı İle Evlenmek

Polonya vatandaşı ile evlenmek isteyen kişinin, vize işlemlerini tamamlaması gerekir. Burada tercih edilen vize, aile birleşimi vizesidir. Aile birleşimi vizesi Polonya’ya evlenmek amacıyla giden kişilerin alması gereken vize türüdür. Genel olarak 180 günlük verilir. Fakat Polonya’da hem evlenip sonrasında halen orada ikametgah etmek istediğiniz takdirde aile birleşim vizesi ile birlikte oturum iznininde alınması gerekir. Oturum izni uzun süreli ya da dönemsel olarak farklılık gözetir. Aile birleşimi vizesi için başvuru yapılacak yer, Polonya Konsolosluğu ya da Polonya Büyükelçiliğidir. Tercihan bulunan bölgede Polonya Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş diplomatik müdürlükler yer ediniyorsa buralarda da müracaata geçip, başvuruda bulunabilir. Aile birleşimi vizesi için gerekli olan evraklar şu şekildedir;

 • Başvuru formu
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Uluslararası evlenme kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kağıdı
 • İkametgah belgesi
 • Polonya’da bulunan vatandaşın ikametgah belgesi
 • Polonya’da bulunan vatandaşın kimlik belgeleri
 • Bankadan alınan 3 aylık hesap dökümleri, bankanın aktif bir banka olması önemlidir.
 • Maaş bordrosu
 • Seyahat sigortası
 • Önceden bir evlilik yaşanılmışsa ve bu evliliğin bittiğini gösterilen boşanma belgesi
 • Evlilik öncesi çocuk var ise çocuklarla ilgili konsolosluktan istenilen çeşitli belgeler yer edilir.

Polonya aile birleşimi vizesi için gerekli olan evrakların hazırlanması bir ay süre dışına aksayabilir. Burada ıslak imza ya da sezonluk olarak konsolosluktan alınan randevular gibi etmenler yer edinir. Düğün gününden yaklaşık 3 ay önce müracaatta bulunması çift için önemlidir.

Polonyalı Biriyle Evlenmek

Polonyalı biriyle evlenmek diğer bir ifade ile Polonya yasal şartlarının uygun bir evlilik işlemlerinin hazırlanmasıdır. Polonya Konsolosluğu ya da Polonya Büyükelçiliği ile irtibata geçtiğiniz takdirde Polonyalı biriyle evlenmek üzere gerekli olan şartları güncel şekli ile edinebilirsiniz.

Konsolosluklar yurtdışı da ilgili işlemlerde her yıl güncellik bulundurur. Güncel olan bilgilerle geçmiş yıldaki bilgiler birbiriyle uygunluk taşımaz. Polonya’da evlenmek ve Polonya Konsolosluğunun uygun gördüğü şartları taşımak için önceden vize işlemlerinin eksiksiz ve sorunsuz olarak hazırlanması gereklidir.

Polonya Vatandaşı İle Evlilik

Polonya vatandaşı ile evlilik hem Polonya vatandaşı, hem de Türk vatandaşı için ayrı ayrı işlemlerin hazırlanmasını gerektirir. Polonya vatandaşı kendi ülkesindeki Türk konsoloslukları ile irtibata geçip, başvuruda bulunmalı. Türk vatandaşı ise bulunduğu bölgedeki Polonya Konsolosluğu ya da Polonya Büyükelçiliği ile irtibata geçip, ayrı bir şekilde başvuruda bulunmalıdır.

Her iki ülke için de gerekli olan konsolosluk şartları sağlandıktan sonra Polonya vatandaşı ile evlilik süreci tamamlanır. Burada önemli olan nitelik Polonya vatandaşının Polonya’da yaşadığına dair ikametgah belgesini kesinlikle evrak dosyasında bulundurulmasıdır. Bu konsolosluğun yasal olarak istediği önemli bir şarttır.

Turist Vizesi İle Polonya’da Evlilik

Turist vizesi ile Polonya’da evlilik, söz konusu değildir. Evlenip sonrasında balayı tatilini Polonya’nın herhangi bir turizm beldesinde yaşamak isteyenler için turist vizesi geçerli olabilir. Fakat evlilik amaçlı seyahatte, turizm vizesi doğru değildir.

Bu Polonya sınırları içerisinde Türk vatandaşı için sorun oluşturabilir. Aile birleşim vizesi alınmalıdır. Aile birleşim vizesi, evlilik amaçlı bir ziyaret gerçekleştiği takdirde de kabul görür. Fakat turist vizesi ile Polonya’da evlenmek isteyen çiftler, sınırda problem yaşayabilir. Bu vize turizm amaçlı dönemsel olarak ziyaret gerçekleştirmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Evlenme, evlilik ya da bunun gibi amaçlar doğrultusunda tercih edilmez.

Polonya Evlilik Vizesi

Polonya evlilik vizesi, Polonya da evlenmek isteyen çiftlerin alması gereken vize türüdür. Evlilik vizesi olarak ayrı bir vize çeşidi bulunmaz. Aile birleşim vizesi içerisinde evlilik vizesi de dâhildir. Polonya’da evlenmek, Polonyalı bir vatandaşla hayatını birleştirmek isteyen kişi Polonya evlilik vizesi konusunda gerekli olan evraklar için yetkili diplomatik müdürlüklere başvuruda bulunmalıdır.

Burada hizmet gösteren Polonya Konsolosluğu ya da Polonya Büyükelçiliği ile irtibata geçip, başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunda ziyaretin evlilik amaçlı olduğunu kesinlikle belirtilmelidir. Bunun sebebi evrakların bu yönde hazırlanacağı için önemlidir.

Evlilik vizesi içerisinde gerekli olan evraklar, her iki birey için de ayrı bir nitelik taşır. Konu ile ilgili güncel bilgileri öğrenmek için gerek Türk konsolosluğu, gerekse Polonya konsolosluğu ile irtibata geçilmesi her iki vatandaş için de mümkündür.

Polonya’da Düğün

Polonya’da düğün için Türkiye’den gelecek olan misafirlerin bilmesi gereken belirli etmenler bulunur. Bunlar özellikle vize işlemleri için geçerlidir. Polonya’ya düğün için gelmek isteyen Türk vatandaşlar, kendi kişisel vizeleriyle bu durumu sağlayabilir.

Vizelerini yeiletebilir ya da tekrardan yeni bir vize çıkartılması da mümkündür. Henüz bir vizesi ya da pasaportu olmayan vatandaşlar ise aile birleşim vizesini tercih edebilir. Polonya’ya hem düğün hem de turizm amaçlı gelmek istenildiği takdirde turist vizesi tercih edilebilir. Dönemsel olarak ne kadar süre kalınacağına göre vize türleri farklılık sağlar.

5/5 - (1 vote)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.