Polonya Aile Birleşimi Vizesi

polonya aile birlesimi

Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümü tarafından talep edilebilecek şekilde aile birleşimi vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Polonya’da eş ve akrabaları ile bir araya gelmesini sağlar. Türkiye’de yaşayan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz Polonya’da eşiniz veya çocuklarınız ya da anne babanızın gibi bir yakın akrabanız bulunuyorsa, aynı çatı altında toplanmak ve beraber yaşamak istediğiniz de aile birleşimi vizesi talep ederek oturma izni elde edebilirsiniz.

Normal koşullarda Polonya vizesi talep edilmesine göre aile birleşimi vizesi talep edildiğinde, işlemler daha zor ve uzun bir süre almaktadır. Yani Polonya hükümeti size sürekli oturma izin vereceği için çok hassas davranır ve yoğun bir inceleme gerçekleştirir.

Polonya aile birleşimi vizesi talep ettiğinizde, Polonya’da bulunan eşiniz veya anne babanız gibi akrabalarınızın ekonomik durumu gayet iyi olmalı ve birden fazla kişinin yaşayacağı boyutlarda bir gayrimenkule sahip olmaları gerekir. Ayrıca başvurucu olarak sizin Polonya’da kullanılan yabancı dile hakim olmanız gereklidir.

Polonya aile birleşimi talep etmek için öncelikle Polonya konsolosluğu üzerinden başvuru yapılır. Size sunulan form, Fransızca veya Flemenkçe doldurulmuş, ıslak imzalı, eksiksiz olmalıdır. Türkiye’de bu işlem Polonya İstanbul başkonsolosluğu veya Ankara büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirilebilir. Polonya ile birleşimi gerçekleştirmek için talep edilen evraklar arasında;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş, güncel 3 adet biometrik fotoğraf,
  • 8 yıldan eski olmamak üzere en az 2 yıl daha geçerli ve en az 2 sayfası boş olan deforme olmamış pasaport,
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Eğer evli iseniz ve eşinizin yanına yerleşecek iseniz evlilik cüzdanınızın fotokopisi,
  • Polonya’da yerleşik olan eşiniz veya akrabanız için gelirini ispat eden belge, sahip olduğu tapular veya kiracı ise kira kontratı,
  • Hem sizin hem de Polonya’da yaşayan yakınınızın gelir belgesi ile maaş bordrosu,
  • Konsolosluk tarafından talep edilen Polonya aile birleşim vizesi harç ücreti dekontu,
  • Eğer daha önce evlilik gerçekleştirdiyseniz, bu evlilikle ilgili boşanma evrakları veya eşinizin vefat belgeleri bulunmaktadır.

Başvuru yapmak isteyen kişi mutlaka 18 yaşından büyük olmalı ve bizzat konsolosluğa kendisi başvurarak tüm belgeleri eksiksiz teslim etmelidir. Resmi tatiller dışındaki her gün randevu alınarak işlem yapılabilir. Eğer kişi Polonya’da bir Polonya vatandaşı veya sürekli oturma izni bulunan bir kişi ile evlenerek oraya yerleşmek istiyorsa, bu durumu konsolosluk üzerinde kanıtlamalıdır. Eğer 3. derece bir akrabasının yanında kalacak ise bunu da ispatlamalıdır.

polonya vatandaslik aile birlesimi 1