Portekiz Aile Birleşimi

Portekiz Aile Birleşimi

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Portekiz’de yaşayan biriyle evliyse veya evli olduğu kişi Portekiz vatandaşı ise Portekiz aile birleşimi vizesine ihtiyaç duymaktadır.

Portekiz Konsolosluğu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişi Portekiz aile birleşimi vizesi ile Portekiz’de ailesi ile beraber yaşayabilmektedir. Portekiz aile birleşimi vizesi D tipi olarak adlandırılan vizedir. Bu vize tipi uzun süreli oturma imkanı sağlamaktadır.

Aile birliğinin sağlanması mutlu yuvalar için oldukça önemlidir. Yuvaların bir bütün olması için aile birleşimi vizesi alınması gerekmektedir. Portekiz Aile Birleşimi – Visa Center sitesinde detaylıca anlatılmıştır. Sitede aile birleşimi vizesi için gerekli olan belgelerin hepsi açıklanmıştır. Merak edilen tüm bilgilere Visa Center sayesinde kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Portekiz Aile Birleşimi

Portekiz Aile Birleşimi

Portekiz Aile Birleşimi Vizesi

Eğer bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının eşi Portekiz’de yaşıyorsa veya bir Portekiz vatandaşı ile evli ise Portekiz aile birleşimi vizesi talep ederek, Portekiz’de ailesiyle birlikte yaşayabilir. Bu durumda temin edilen vize D tipi adı verilen uzun süreli oturma imkanı sağlayan vizedir.

Evlilik sayesinde bir araya gelmiş olan çiftlerin ve çocuklarının birlikte yaşaması sebebiyle uzun süreli olarak bu vize talep edilir.

Bu konuda Portekiz, vize başvurusu gerçekleştiren kişiler için çok detaylı bir inceleme sağlayacağından dolayı vize sonucu beklenirken, gayet uzun bir süre ile karşılaşılabilir. Şahsen gerçekleştirdiğiniz başvurularda kabul ile karşılaşmanız ile birlikte aynı zamanda evlilik şartı çoğu zaman öne sürülmektedir.

Portekiz aile birleşimi vizesi gerçekleştirilirken, öncelikle konsolosluk üzerinde başvuru sağlanır ve konsolosluk tarafından size verilen vize başvuru formu doldurulur. Başvuru formu, ülkenin dili kapsamında eksiksiz ve tam doğru olarak hazırlandıktan sonra talep edilen tüm evraklar teslim edilir ve başvuran kişinin parmak izi taranarak biometrik veri temin edilir.

Portekiz aile birleşimi gerçekleştirilmesi için talep edilen evraklar arasında;

 • Öncelikle vize talebi için sebep ve ilişkileri içeren talep dilekçesi,
 • 10 yıldan eski olmamak üzere bir yıl daha geçerli, 2 boş sayfası bulunan deforme olmamış pasaport,
 • Sizin ve eşinizin uluslararası doğum kayıt örneği,
 • Sabıka kaydı,
 • 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Uluslararası geçerliliğe sahip evlenme kayıt belgesi,
 • Emniyet müdürlüğünden alınmış son 10 yıl içerisindeki yurtdışı giriş çıkışları gösteren ülkeye giriş belgesi ve İngilizce tercüme edilmiş hali,
 • Evlilik cüzdanınızın aslı,
 • Seyahat ve sağlık sigortaları,
 • Finansal durumunuzu gösteren belge,
 • Başvuru ücreti dekontu,
 • Portekizce dil bilgisi belgesi veya sınav sonuç belgesi,
 • Portekiz’de yaşayan eşiniz için pasaportunun fotokopisi, tapu fotokopisi veya kira kontratı,
 • Portekiz vatandaşı eşiniz bulunuyorsa, maaş bordrosu ve doğum belgesi talep edilmektedir.
Konsolosluk tarafından talep edilen bu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra başvuru işlemleri yaklaşık 1 ay gibi bir süreç sonucunda tamamlanabilir. Randevu alırken resmi tatillere dikkat etmeli ve konsolosluğun ya da elçiliğin çok yoğun olduğu kapalı olduğu günler göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca aile birleşimi vizesi talep eden kişi, mutlaka vize başvurusunu şahsen yapmalıdır.
Portekiz Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için https://www.visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.

 

Portekiz için vize gerekiyor mu?
Evet, bordo renkli pasaporta sahip kişiler vize almalıdır.
Portekiz Schengen vizesi ne kadar?
Vizenin alınma süresine göre değişiklik göstermekle beraber 1 seneden fazla kalacak kişilerin 90 Euro ödemesi gerekmektedir.
Portekiz Türkiyeye vize istiyor mu?
Evet, normal pasaportu olan kişiler vize uygulamasına tabiidir.
Oyla! post