Polonya Vize Başvuru Formu

Polonya Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır ve bu sebepten Polonya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin öncelikle Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Polonya vize başvuru formu – visa center aynı zamanda Schengen vize başvuru formudur.

Dolayısıyla Polonya’ya gitmek isteyen kişilerin yapması gereken ilk şey Schengen vizesi başvuru formu doldurmaktır. İbraz edilmesi gereken diğer belgeler ise pasaport, biyometrik fotoğraf, Schengen vize başvuru ücretinin ödendiğine dair bir belge, seyahat edecek olan kişinin Polonya’ya seyahat etme amacını bildirdiği bir dilekçe, seyahat sağlık sigortası ve Polonya’ya seyahat edecek kişinin son üç aylık finansal durumunu özetleyen bir belgedir. Polonya vize başvuruları çoğu zaman en az 15 en çok ise 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Polonya Schengen Vize Başvuru Formu

Polonya Vize Form

Polonya vize Sponsor Tahhütnamesi

Polonya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının öncelikle Polonya vizesine başvurmaları gerekmektedir. Polonya Schengen ülkesi olduğundan dolayı Schengen vizesi alarak Polonya’ya seyahat edilebilmektedir.

Başvuru formu doldurulurken eksiksiz bir şekilde bilgiler yazılmalıdır. Polonya’ya gitme amacınız doğrultusunda başvuru formunuzu doldurulmalıdır. Başvuru formunda yer alan vize türlerinden seçim yapılmalıdır.

Schengen vizesine başvuru sürecinde tarafınıza gönderilen mailde yer alan evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Talep edilen evraklar seçilen vize türüne göre farklılık gösterecektir.

Seçilen vize türü ile evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmalıdır. Hazırlanan evraklar ile Schengen vize başvuru formunda doldurulan bilgiler arasında uyum olmalıdır. Birbiri ile çelişen bilgiler başvurunun kabul edilememesine sebep olacaktır.

Schengen vize başvurusu yapılırken vize türü seçilmelidir. Oturum vizesi, aile birleşimi vizesi, Eğitim vizesi ve çalışma vizesi seçilebilecek uzun süreli vize türlerindendir.

Ancak kısa süreli seyahat ediyorsanız turistik, ticari, kültürel etkinlik ya da eğitim vizelerinden birini seçmeniz gerekmektedir. Vize türlerine göre vize ücreti farklılık gösterebilmektedir. Başvuru sürecinde talep edilen vize ücreti yatırılmalıdır.

Yatırılan ücretin yatırıldığına dair banka dekontu başvuru dosyasının içine konulmalıdır. Talep edilen vize ücreti başvurunun kabul edilmemesi durumunda geri iade edilmektedir.

Polonya Schengen Vizesi Form ve İstenen Belgeler

Kişisel bilgileriniz gösteren ve vize başvurusu sırasında tamamlanması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar:

  • Schengen vizesi başvuru formu.
  • Pasaport ve fotokopisi (Pasaportunuzun seyahatinizden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)
  • Güncel halinizi yansıtan biyometrik fotoğraf
  • Polonya’ya seyahat edeceğiniz ulaşım araçlarını ve seyahatiniz sırasında konaklayacağınız otelin rezervasyon bilgilerini gösteren belgeler
  • Schengen vize başvuru ücretinin ödendiğine dair banka dekontu
  • Seyahat etme nedeninizi de bildiren vize talep dilekçesi
  • Seyahat ettiğiniz süre boyunca geçerli olacak seyahat sağlık sigortası
  • Finansal durum. Banka hesap dökümleri (Son 3 aylık)

Polonya Vize Basvuru Formu

Polonya vizesi başvuru süreci duruma bağlı olarak 15-30 gün içinde sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir.  Aynı zamanda Polonya’ya seyahat etmek isteyen bazı pasaport sahipleri vize almalarına gerek kalmadan ülkeye gidebilecekler.

Bu pasaport sahipleri 180 gün periyodunda 90 güne kadar kalış süresi geçerlidir. Özel, diplomatik veya hizmet pasaportlarına sahip Türk vatandaşları Schengen Vizesi almadan Polonya’yı ziyaret edebilmektedir. Daha detaylı bilgi almak ve akılda kalan soruların yanıtlanması için vize merkezlerindeki uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Polonya vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/polonya-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Oyla! post