Özbekistan Vize Başvuru Formu

Özbekistan Vize Başvuru Formu

Özbekistan’a gitmek istediğiniz zaman yapmanız gereken ilk işlem pasaport almaktır. Pasaportunuz var ise yapmanız gereken ikinci işlem ise vize başvurusu yapmaktır. Vize başvuru için gerekli olan belgeler, sizden yetkililer tarafından istenir. Bu belgeler, doğru şekilde tamamlanmalıdır.

Özbekistan Vize Başvurusu

Aksi halde vize başvurunuz reddedilir. Bu bakımdan vize başvurusu yaparken sizden talep edilen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamanız gerekir. Bilgilerin eksik ya da hatalı olması, işlemlerinizin reddedilmesine neden olur. Bu bakımdan Özbekistan vize başvuru formu – Visa Center için gerekli olan belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Vize başvurunuzun tamamlanması için belgelerinizi tam zamanında yetkililere teslim etmeniz gerekir. Böylece işlemlerinizi hızlandırmış olursunuz.

Özbekistan Vize Başvuru Formu

Özbekistan Vize Başvuru Formu

Özbekistan Vize İşlemleri

Özbekistan Yolcu-Bilgi-Formu T

ürkiye’den Özbekistan’a gitmek isteyen gri ve yeşil pasaport sahibi vatandaşların vize alması zorunludur. Diplomatik pasaporta sahip vatandaşların 3 ayı geçmeyen ziyaretleri için vize başvurusu yapma zorunlulukları bulunmamaktadır.

Ancak 3 ayı, yani 90 günü geçen ziyaretlerde diplomatik pasaport sahibi vatandaşlar için de vize zorunluluğu bulunmaktadır. Özbekistan’ı ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımızın ilk olarak vize başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Önemli: 2018 yılının Şubat ayında alınan yeni bir karara göre Türkiye’den Özbekistan’a gitmek isteyen hususi pasaport, hizmet pasaportu ve umuma mahsus pasaport sahibi olan vatandaşlar, 1 ayı yani 30 günü geçmemek şartı ile Özbekistan’a vizesiz seyahat edebilecektir.

Özbekistan başvuru formu doldurulurken girilen bilgiler doğrultusunda Özbekistan Konsolosluğu sizi yakında tanır. Başvuru formunun Özbekistan’a gitmek isteyen Türkiye vatandaşları için önemi büyüktür. Başvuru formu doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Yanlış bilgiler başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Başvuru formu uluslararası kabul edilen bir belge olduğundan formun yanlış ve sahte bilgiler ile doldurulması suç sayılabilmektedir.

Başvuru formundaki bilgiler ile Özbekistan Konsolosluğu tarafından istenen evraklar arasında uyum olmalıdır. Birbiri ile çelişen bilgiler yine başvurunuzun iptal edilmesi demektir. Özbekistan başvuru formunda seyahat amacınıza göre vize türü belirtilmelidir.

Turistik, ticari, öğrenci ya da aile ziyareti vizelerinden seyahat nedeninize uygun olanı seçmeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz vize türü doğrultusunda tamamlamanız gereken evraklar da farklılık gösterecektir. Aynı zamanda konsolosluk tarafından talep edilen vize ücreti de vize türüne bağlı olarak değişebilir.

Vize ücreti Özbekistan Konsolosluğu tarafından belirlenen banka hesaplarına yatırılabilmektedir. Başvuru sürecinin olumsuz sonuçlanması durumunda, vize ücreti iadesi Özbekistan Konsolosluğu tarafından yapılamaktadır.

Özbekistan Vize Belgeleri

Özbekistan vize başvuru formunu doldurduktan sonra ülkeye vize alabilmeniz için bazı evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi seçtiğiniz vize türüne göre evraklar farklılık gösterebilir. Aşağıda listelenen evraklar tüm vize türleri için tamamlanması gereken genel evraklardır.

  • Vize talep dilekçesi
  • Özbekistan vize başvuru formu
  • Seyahat bitiminizden sonra 6 aylık geçerliliği bulunan pasaportunuz
  • Nüfus cüzdanınızın 1 adet fotokopisi
  • En fazla 6 ay önce çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Şahsi banka hesap cüzdanınız
  • Özbekistan seyahatinde konaklayacağınız otel rezervasyon bilgileriniz ve ayrıca uçak biletiniz
Özbekistan vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/ozbekistan-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Özbekistan Vize Ücreti
Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 30 güne kadar vize almadan ülkeye seyahatlerine izin vermektedir. 6 ay içerisinde en fazla 60 güne kadar vizesiz bir şekilde Özbekistan’da ikamet etme hakkına sahipsiniz.
Özbekistan 90 Günlük Tek Girişli Vize
Türkiye Cumhuriyeti ve diğer ülkelerin vatandaşları tarafından Türkiye’den Özbekistan’a gitmek üzere 158 Türk Lirası vize ücreti ödenmesi gerekiyor.
Özbekistan 90 Günlük Çift Girişli Vize
Konsolosluklar ve büyükelçilikler aracılığıyla Özbekistan’a 90 günlük çift girişli vize alarak gitmek istediğinizde 277 Türk Lirası vize ücreti ödemeniz gerekiyor.
Özbekistan 90 Günlük Çok Girişli Vize
90 gün boyunca Özbekistan’da ikamet etmek için vize almak isteyen kişilerden 395 Türk Lirası çok girişli vize ücreti talep edilmektedir.
Özbekistan Vize Başvurusu
İstanbul ve Ankara Özbekistan konsolosluğu aracılığıyla vize başvurularını yapabilirsiniz.
Özbekistan E- Vize Fiyatı
Özbekistan’ın turistler için turistik ve ticari vize taleplerine elektronik vize aracılığıyla verdiği yanıtlar da ülkeye seyahat için geçerlidir. E- vize türü için turistlerden 20 Dolar tutarında vize tasdik ücreti talep edilmektedir.
7 Güne Kadar Özbekistan Vizesi
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından 30 güne kadar olan vizeye yönelik Özbekistan’a herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor. Vize anlaşması bulunmayan ülkeler ise 40 Dolar tutarında 7 günlük tek girişli vize ödemesi yapmak durumundadır.
90 Güne Kadar Tek Girişli Vize
90 güne kadar tek girişli vize için Özbekistan konsolosluğuna 80 Dolar ödenmelidir. Bordo, yeşil, gri pasaport sahipleri tarafında bu vize türüne yönelik başvuru yapılması mümkündür.
6 Aya Kadar Tek Girişli Vize
6 aylık vize almak için Özbekistan konsolosluğuna başvuru yaptığınızda ödemeniz gereken ücret 120 Dolar olarak belirlenmiştir.
Özbekistan'a vize isteniyor mu?
Hayır, pasaport türü fark etmeksizin kişiler vizeden muaf olarak ülkeye girerler.
Özbekistan vize ücreti ne kadar?
Özbekistan’a yapılacak olan 30 günü aşacak olan seyahatlerde kişilerin tek girişlik vize için ödemesi gereken tutar 158, çift girişlik vize için 277, çok girişli vize içinse 395 Türk Lirası’dır.
Özbekistan çalışma vizesi kaç günde çıkar?
Vize işlemleri sırasında bir problem çıkmaması dâhilinde süreç 3 veya 5 iş günü içerisinde son bulmaktadır.
Oyla! post