Özbekistan Vize Başvurusu

Özbekistan vize başvurusu – Visa Center için yapılması gerekli olan bazı şartlar vardır. Vize başvurusu yaptırabilmeniz için öncelikle bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.

Vize, Özbekistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken kısa vadeli izindir. Özbekistan için vize alan kişiler 90 güne kadar kalma hakkına sahip olacaktır. Gerekli belgeleri konsoloslukların yetkilendirdiği vize merkezlerine teslim etmeniz gerekmektedir.

Özbekistan vizesi alabilmeniz için hazırlamanız gereken gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Vize başvuru formunu eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir.
 • Güncel olmak şartıyla kullanmakta olduğunuz pasaportunuz.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Otel rezervasyonu belgesine ihtiyacınız olacaktır.
 • Islak imzalı olan vize talebi dilekçesi gerekmektedir.

Özbekistan Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Herhangi bir ticari faaliyette bulunmaksızın, gezi amacıyla Özbekistan’a gidecek vatandaşlarımızın alması gereken kısa süreli izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Özbekistan vizesi 30 güne kadarki seyahatleriniz için gerekli görülmemektedir. Ancak vize sahipleri 90 güne kadar kalma hakkına sahip olmaktadır.

Nereye başvurulur? : Özbekistan vize başvurusu için kişiler dilerse Özbekistan Ankara Büyükelçiliği ve Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğuna kendileri başvuruda bulunabilirler. Belgeleri düzenleme ve iletme konusunda destek almak için başvuruların Özbekistan Konsolosluklarının yetkilendirdiği vize merkezleri aracılığıyla yapılması da mümkündür. Özbekistan’a giriş yapılmasını takip eden ilk 3 gün içerisinde ise ikamet için kayıt yaptırılması zorunludur.

Özbekistan Vize Başvurusu 1 – ozbekistan turistik vize

Özbekistan vizesi için gerekli evraklar;

 • Vize başvuruformu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Islak imzalı vize talebi dilekçesi
 • Güncel pasaport
 • Biometrik fotoğraf (3.5 cm x 4.5 cm. boyutlarında ve 2 adet)
 • Otel rezervasyonu belgesi

şeklinde listelenmektedir. Turistik vize başvurularında hem ülkeye giriş hem de çıkış esnasında otel rezervasyonu ve faturasının gösterilmesi zorunludur.

Biometrik veri gerekli midir? : Parmak izinin alınması için zorunluluk yoktur. Ancak yetkililer gerekli gördüğü halde sizi bu amaçla çağırma hakkına sahiptir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Vize işlemlerinize seyahatinizden önceki 15 günde başlamanızı öneririz.

Ne kadar sürede çıkar? : Genel olarak 3 ila 5 iş günü içinde başvurular sonuçlanmaktadır.

Randevu nasıl alınır? : Temsilciliklerin vize bölümüne ya da yetkili vize merkezine danışarak belge teslimi için uygun zamanları öğrenebilirsiniz.

Özbekistan Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Fuar, seminer, iş görüşmesi, toplantı gibi iş ve ticarete odaklı seyahatler için Özbekistan’da bulunması gereken vatandaşlarımızdan istenen vizedir.

Nereye başvurulur? : Özbekistan ticari vize işlemleri evrakların yetkili vize merkezleri aracılığıyla iletilmesi ya da kişinin direkt Başkonsolosluk ile görüşme sağlaması mümkündür. Ülkeye giriş sonrası kayıt mevzuatı yine geçerlidir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Özbekistan ticari vizesi daha önceki senelerde davetiye gerektirse de artık böyle bir uygulama söz konusu değildir. Yalnızca başvuru formu içerisinde seyahatinizin amacını ticari olarak seçmeniz halinde şirketinize dair bazı detaylı bilgileri vermeniz gerekmektedir. Yetkililer şirketinizi arayıp bu bilgilerin doğruluğunu teyit edeceklerdir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Kısa süreli vize kapsamında pasaport, fotoğraf ve vize talep formu verilmesi yeterlidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru için planladığınız gidiş gününden en az 10 gün önce belge teslimi yapmış olmanız tavsiye edilir.

Randevu nasıl alınır? : Başkonsolosluk yetkilileri Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 10.00-12.00 saatleri arası vize başvurularını kabul etmektedir. Bunun haricinde vize danışma merkezi aracılığıyla başvuruda bulunacakların kendi yakınındaki yetkili merkezle iletişime geçmesi yeterlidir.

 Ozbekistan Vizesi

Özbekistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Özbekistan aile ziyareti vizesi vatandaşlarımıza Özbekistan’daki herhangi bir yakınlarını ziyaret etme şansı tanır.

Kaç günlük alınabilir? : Bu vize en fazla 90 güne kadar ülkede kalma hakkı sağlasa da ilk başvurularda bu süre daha az olmaktadır.

Nereye Başvurulur? : Özbekistan vize başvurusu için gerekli belgeler sizin tarafınızdan Başkonsolosluğa iletilebilir ya da vize merkezi aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Pasaport, kimlik, otel rezervasyonu haricinde istenen ekstra bir belge yoktur. Yalnızca formu uygun kategoride doldurmanız gerekmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Özbekistan ziyaret vizesi için davetiye sunulmasına gerek yoktur.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu planlı gidişinizden en az 10 gün önce yapmanız tavsiye edilir.

Randevu nasıl alınır? : Çalışma günleri ve saatleri içerisinde temsilciliklerin vize merkezine randevu olmaksızın erişebilirsiniz. Vize merkezi aracılığıyla yapacağınız başvurular için yetkili merkezlerle görüşmeniz gerekmektedir.

Özbekistan Vize Başvurusu 2 – ozbekistan vatandaslik

Özbekistan Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Özbekistan üzerinden aktarma uçuşu yapacak ve kontrollü olarak ücret karşılığında havalimanından kısa süreli olarak ayrılacak vatandaşlarımızın alması gereken vize türü, Özbekistan transit vize olacaktır.

Kaç günlük alınabilir? : Özbekistan transit vize ile kişilere 72 saate kadar ülkede kalma hakkı tanınır.

Nereye Başvurulur? : Başvurular vize merkezleri aracılığıyla ya da kişinin şahsen Konsolosluklara başvurmasıyla gerçekleştirilir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Özbekistan transit vize için gerekli evraklar kısa süreli vizelerde verilen standart evraklara ek olarak yapılacak aktarma uçuşunu gösteren belgelerdir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Aktarma amaçlı seyahatinizin gerçekleşmesinden 10 gün öncesinde başvurunuzu tamamlamanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Danışmayı tercih ettiğiniz vize merkezi ile iletişime geçebilir ya da Konsolosluk yetkililerine çalışma saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Özbekistan Vizesi Gerekli Evraklar : 2021 Vize Ücreti Ne Kadar?

Bağımsızlığını kazanmış ülkeler arasında bulunan Özbekistan; Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve Türkmenistan’a komşu bir ülkedir. Özbekistan’a yapacak olduğunuz seyahatler için vize alınması gerekir.

Özbekistan Vize Gerekli midir 2021

Özbekistan’a yapılacak olan seyahatlerde vize başvurusunda bulunmak gerekir. Umuma mahsus ya da hizmet içeriklerine sahip pasaporta sahip kişilerin Özbekistan’a yapacakları seyahatler için vize almaları gerekmektedir.

Özbekistan ziyaretlerinde diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşların vize almaları gerekmemektedir. Yalnız bunun şartı 90 günü aşmamak kaidesi ile yapılacak seyahatlerde geçerli olmasıdır

Birkaç ülkede olduğu gibi Özbekistan’da da 5 günlük yapılacak ziyaretler için vize alınması gerekmemektedir.

Özbekistan’da yapılan vize uygulamalarındaki 2018 yılında bir değişiklik neticesinde hususi, bordo ve hizmet pasaportuna sahip olan kişilerin 30 günü aşmamak kaidesiyle yapacakları seyahatleri vizesiz yapabilme hakları bulunmasıdır.

Özbekistan Vize Türleri

Özbekistan vize türleri

 • Özbekistan Ticari vizesi
 • Özbekistan Turist vizesi
 • Özbekistan Çalışma vizesi
 • Özbekistan Aile izni vizesi

Özbekistan Vizesi Evrakları 2021

Özbekistan’a yapılacak olan seyahatler için öncelikle Özbekistan Konsolosluğuna iletilmesi gereken Özbekistan vize başvuru formu bulunur. Bu başvuru formunu eksiksiz bir şekilde içindeki bilgilerin doğru olduğundan emin olduktan sonra imzalayarak Konsolosluğa teslim etmelisiniz.

Başvuru formu içerisinde belirtilen gün ve saatte yapılacak olan konsolosluk ziyaretleri sonucunda istenen evrakları da teslim ederek vize aşamalarını gerçekleştirmiş olursunuz.

 • Özbekistan vizesi başvuru formu
 • Özbekistan’da geçerli olacak pasaporttur.  Pasaportun yıpranmamış ve aşınmamış olması gerekmektedir. Seyahat bitiminden sonraki 6 ayı daha kapsayacak şekilde geçerliliği bulunmalıdır.
 • Özbekistan’a seyahat edecek olan kişiye ait, anlaşılır şekilde çekilmiş,.2 adet biyometrik fotoğraf fotoğrafın ölçüleri başvuru evrakları içerisinde belirtilen şartlara uymalıdır.
 • Özbekistan’a yapılacak seyahat uçağının bilet fotokopisi ve Özbekistan’da kalınacak otelin rezervasyon bilgileri bulunmalıdır.
 • Seyahatiniz sırasında tüm masrafları karşılayacağınız miktarın bulunduğu banka hesap bilgileriniz
 • Çalışan konumun da yapılacak olan seyahatler için çalıştığı işyerine ait maaş bordrosu örneği

Özbekistan vizesi güncel evrak listesi için https://visacenter.com.tr/ozbekistan-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Özbekistan Vize Ücretleri 2021

Özbekistan’a yapılacak olan seyahat’in çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. 90 günü aşmayacak olan seyahatler için alınması gerekmemektedir. Bunun dışında yapılacak olan vize işlemlerinde uzun süreli ya da farklı bir nedene bağlı olarak değişkenlik gösterir.

 Ozbekistan Vize Basvurusu

Başa dön tuşu
whatsapp
× Özbekistan Vizesi