Özbekistan Vize Başvurusu

Özbekistan Vize Başvurusu

Özbekistan vize başvurusu – Visa Center için yapılması gerekli olan bazı şartlar vardır. Vize başvurusu yaptırabilmeniz için öncelikle bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.

Özbekistan Vize Dilekçe Örneği

Vize, Özbekistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken kısa vadeli izindir. Özbekistan için vize alan kişiler 90 güne kadar kalma hakkına sahip olacaktır. Gerekli belgeleri konsoloslukların yetkilendirdiği vize merkezlerine teslim etmeniz gerekmektedir.

Özbekistan vizesi alabilmeniz için hazırlamanız gereken gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Vize başvuru formunu eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir.
 • Güncel olmak şartıyla kullanmakta olduğunuz pasaportunuz.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Otel rezervasyonu belgesine ihtiyacınız olacaktır.
 • Islak imzalı olan vize talebi dilekçesi gerekmektedir.

Özbekistan Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Herhangi bir ticari faaliyette bulunmaksızın, gezi amacıyla Özbekistan’a gidecek vatandaşlarımızın alması gereken kısa süreli izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Özbekistan vizesi 30 güne kadarki seyahatleriniz için gerekli görülmemektedir. Ancak vize sahipleri 90 güne kadar kalma hakkına sahip olmaktadır.

Nereye başvurulur? : Özbekistan vize başvurusu için kişiler dilerse Özbekistan Ankara Büyükelçiliği ve Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğuna kendileri başvuruda bulunabilirler. Belgeleri düzenleme ve iletme konusunda destek almak için başvuruların Özbekistan Konsolosluklarının yetkilendirdiği vize merkezleri aracılığıyla yapılması da mümkündür. Özbekistan’a giriş yapılmasını takip eden ilk 3 gün içerisinde ise ikamet için kayıt yaptırılması zorunludur.

Özbekistan Vize Başvurusu

Özbekistan Vize Başvurusu

Özbekistan vizesi için gerekli evraklar;

 • Vize başvuruformu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Islak imzalı vize talebi dilekçesi
 • Güncel pasaport
 • Biometrik fotoğraf (3.5 cm x 4.5 cm. boyutlarında ve 2 adet)
 • Otel rezervasyonu belgesi

şeklinde listelenmektedir. Turistik vize başvurularında hem ülkeye giriş hem de çıkış esnasında otel rezervasyonu ve faturasının gösterilmesi zorunludur.

Biometrik veri gerekli midir? : Parmak izinin alınması için zorunluluk yoktur. Ancak yetkililer gerekli gördüğü halde sizi bu amaçla çağırma hakkına sahiptir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Vize işlemlerinize seyahatinizden önceki 15 günde başlamanızı öneririz.

Ne kadar sürede çıkar? : Genel olarak 3 ila 5 iş günü içinde başvurular sonuçlanmaktadır.

Randevu nasıl alınır? : Temsilciliklerin vize bölümüne ya da yetkili vize merkezine danışarak belge teslimi için uygun zamanları öğrenebilirsiniz.

Özbekistan Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Fuar, seminer, iş görüşmesi, toplantı gibi iş ve ticarete odaklı seyahatler için Özbekistan’da bulunması gereken vatandaşlarımızdan istenen vizedir.

Nereye başvurulur? : Özbekistan ticari vize işlemleri evrakların yetkili vize merkezleri aracılığıyla iletilmesi ya da kişinin direkt Başkonsolosluk ile görüşme sağlaması mümkündür. Ülkeye giriş sonrası kayıt mevzuatı yine geçerlidir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Özbekistan ticari vizesi daha önceki senelerde davetiye gerektirse de artık böyle bir uygulama söz konusu değildir. Yalnızca başvuru formu içerisinde seyahatinizin amacını ticari olarak seçmeniz halinde şirketinize dair bazı detaylı bilgileri vermeniz gerekmektedir. Yetkililer şirketinizi arayıp bu bilgilerin doğruluğunu teyit edeceklerdir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Kısa süreli vize kapsamında pasaport, fotoğraf ve vize talep formu verilmesi yeterlidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru için planladığınız gidiş gününden en az 10 gün önce belge teslimi yapmış olmanız tavsiye edilir.

Randevu nasıl alınır? : Başkonsolosluk yetkilileri Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 10.00-12.00 saatleri arası vize başvurularını kabul etmektedir. Bunun haricinde vize danışma merkezi aracılığıyla başvuruda bulunacakların kendi yakınındaki yetkili merkezle iletişime geçmesi yeterlidir.

Özbekistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Özbekistan aile ziyareti vizesi vatandaşlarımıza Özbekistan’daki herhangi bir yakınlarını ziyaret etme şansı tanır.

Kaç günlük alınabilir? : Bu vize en fazla 90 güne kadar ülkede kalma hakkı sağlasa da ilk başvurularda bu süre daha az olmaktadır.

Nereye Başvurulur? : Özbekistan vize başvurusu için gerekli belgeler sizin tarafınızdan Başkonsolosluğa iletilebilir ya da vize merkezi aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Pasaport, kimlik, otel rezervasyonu haricinde istenen ekstra bir belge yoktur. Yalnızca formu uygun kategoride doldurmanız gerekmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Özbekistan ziyaret vizesi için davetiye sunulmasına gerek yoktur.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu planlı gidişinizden en az 10 gün önce yapmanız tavsiye edilir.

Randevu nasıl alınır? : Çalışma günleri ve saatleri içerisinde temsilciliklerin vize merkezine randevu olmaksızın erişebilirsiniz. Vize merkezi aracılığıyla yapacağınız başvurular için yetkili merkezlerle görüşmeniz gerekmektedir.

 

Özbekistan Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Özbekistan üzerinden aktarma uçuşu yapacak ve kontrollü olarak ücret karşılığında havalimanından kısa süreli olarak ayrılacak vatandaşlarımızın alması gereken vize türü, Özbekistan transit vize olacaktır.

Kaç günlük alınabilir? : Özbekistan transit vize ile kişilere 72 saate kadar ülkede kalma hakkı tanınır.

Nereye Başvurulur? : Başvurular vize merkezleri aracılığıyla ya da kişinin şahsen Konsolosluklara başvurmasıyla gerçekleştirilir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Özbekistan transit vize için gerekli evraklar kısa süreli vizelerde verilen standart evraklara ek olarak yapılacak aktarma uçuşunu gösteren belgelerdir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Aktarma amaçlı seyahatinizin gerçekleşmesinden 10 gün öncesinde başvurunuzu tamamlamanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Danışmayı tercih ettiğiniz vize merkezi ile iletişime geçebilir ya da Konsolosluk yetkililerine çalışma saatlerinde ulaşabilirsiniz.

Özbekistan Vizesi Gerekli Evraklar : 2022 Vize Ücreti Ne Kadar?

Bağımsızlığını kazanmış ülkeler arasında bulunan Özbekistan; Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve Türkmenistan’a komşu bir ülkedir. Özbekistan’a yapacak olduğunuz seyahatler için vize alınması gerekir.

Özbekistan Vize Gerekli midir 2022

Özbekistan’a yapılacak olan seyahatlerde vize başvurusunda bulunmak gerekir. Umuma mahsus ya da hizmet içeriklerine sahip pasaporta sahip kişilerin Özbekistan’a yapacakları seyahatler için vize almaları gerekmektedir.

Özbekistan ziyaretlerinde diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşların vize almaları gerekmemektedir. Yalnız bunun şartı 90 günü aşmamak kaidesi ile yapılacak seyahatlerde geçerli olmasıdır

Birkaç ülkede olduğu gibi Özbekistan’da da 5 günlük yapılacak ziyaretler için vize alınması gerekmemektedir.

Özbekistan’da yapılan vize uygulamalarındaki 2018 yılında bir değişiklik neticesinde hususi, bordo ve hizmet pasaportuna sahip olan kişilerin 30 günü aşmamak kaidesiyle yapacakları seyahatleri vizesiz yapabilme hakları bulunmasıdır.

Özbekistan Vize Türleri

Özbekistan vize türleri

 • Özbekistan Ticari vizesi
 • Özbekistan Turist vizesi
 • Özbekistan Çalışma vizesi
 • Özbekistan Aile izni vizesi

Özbekistan Vizesi Evrakları 2022

Özbekistan’a yapılacak olan seyahatler için öncelikle Özbekistan Konsolosluğuna iletilmesi gereken Özbekistan vize başvuru formu bulunur. Bu başvuru formunu eksiksiz bir şekilde içindeki bilgilerin doğru olduğundan emin olduktan sonra imzalayarak Konsolosluğa teslim etmelisiniz.

Başvuru formu içerisinde belirtilen gün ve saatte yapılacak olan konsolosluk ziyaretleri sonucunda istenen evrakları da teslim ederek vize aşamalarını gerçekleştirmiş olursunuz.

 • Özbekistan vizesi başvuru formu
 • Özbekistan’da geçerli olacak pasaporttur.  Pasaportun yıpranmamış ve aşınmamış olması gerekmektedir. Seyahat bitiminden sonraki 6 ayı daha kapsayacak şekilde geçerliliği bulunmalıdır.
 • Özbekistan’a seyahat edecek olan kişiye ait, anlaşılır şekilde çekilmiş,.2 adet biyometrik fotoğraf fotoğrafın ölçüleri başvuru evrakları içerisinde belirtilen şartlara uymalıdır.
 • Özbekistan’a yapılacak seyahat uçağının bilet fotokopisi ve Özbekistan’da kalınacak otelin rezervasyon bilgileri bulunmalıdır.
 • Seyahatiniz sırasında tüm masrafları karşılayacağınız miktarın bulunduğu banka hesap bilgileriniz
 • Çalışan konumun da yapılacak olan seyahatler için çalıştığı işyerine ait maaş bordrosu örneği

Özbekistan vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/ozbekistan-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Özbekistan Vize Ücretleri 2022

Özbekistan’a yapılacak olan seyahat’in çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. 90 günü aşmayacak olan seyahatler için alınması gerekmemektedir. Bunun dışında yapılacak olan vize işlemlerinde uzun süreli ya da farklı bir nedene bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Ozbekistan Vize İstiyor Mu?
Özbekistan, 2018 yılının başında yapmış olduğu anlaşmayla birlikte Türkiye ve 6 diğer ülkeye 30 güne kadar vizeyi kaldırmıştır. Yapacağınız seyahatler için en fazla 30 güne kadar ülkede kalma şartıyla vizesiz ikamet olanağına sahipsiniz.
Özbekistan Vize Muafiyeti
30 güne kadar seyahatler için vize muafiyeti tanınan Özbekistan tarafından Türkiye’deki konsolosluklarda 5 gün içinde vize verilmektedir. Özbekistan’a gitmek üzere uçak bileti, otel bileti, seyahat sigortası poliçesi gibi evrakların tümünün vize başvurusunda ibraz edilmesi gereklidir. Vize başvurusu yapılması gerekmeyen 30 güne kadar olan vize muafiyeti, seyahat sigortası alınmasına engel değildir.
Özbekistan Uçak Bileti
Ankara ve İstanbul’dan Özbekistan’a gitmek üzere hafta içi ve hafta sonu kalkan uçaklar, vizesiz şekilde seyahatiniz için uygundur. Seyahatlerinizi gerçekleştirmek için, pasaportunuzun ve kimliğinizin yanınızda olması gerekmektedir. Uçak biletinizi almadan önce konsolosluğa haber vermeniz zorunlu değildir.
Özbekistan Vize Başvurusu
Özbekistan’a seyahatinizin nedeni 30 günden kısa süreli turistik veya ticari bir ziyaret ise vize almanıza gerek yoktur. Çalışmak, öğrenim görmek veya Özbekistan’a taşınmak gibi bir amacınız varsa mutlaka konsoloslukla iletişime geçmeniz gerekiyor.
Özbekistan Konsolosluğu
Özbekistan Konsolosluğu İstanbul Levent, Lale Sokağı, No: 8’de yer almaktadır. Telefon Numarası 0212 323 20 37 olarak duyurulmuştur.
Özbekistan Büyükelçiliği
Özbekistan’ın Türkiye’de bulunan büyükelçiliği hafta içi her gün 10:00 ile 16:00 arasında hizmet vermektedir.
Özbekistan Kırmızı Pasaport
Özbekistan’a gidecek kırmızı pasaport sahipleri vizeden muaftır.
Özbekistan Yeşil Pasaport
Yeşil pasaport sahipleri 30 güne kadar vizeden muaftır.
Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar
Özbekistan konsolosluğuyla iletişime geçilmesi ve başvuru yapılması halinde, Türkiye’deki kurumlardan kısa sürede geri dönüş yapılmaktadır. 3 gün ile 5 gün arasında vize çıkarılması mümkün olan Özbekistan büyükelçiliklerinden çalışma ve öğrenim izinleri de alınabiliyor.
Özbekistan Vize İstiyor Mu 2020
Bordo, yeşil ve gri pasaportu bulunan vatandaşlar, 30 güne kadar vize alma zorunluluğu olmadan seyahat edebilirler. 30 günden uzun süreli vizelerin alınması için yapılacak başvurular Türkiye’de 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.
Tacikistan Vize İstiyor Mu?
Tacikistan’da vatandaşlarımız tarafından son 6 ay içerisinde 60 güne kadar vizesiz bir şekilde ikamet edilmesi mümkündür. Tacikistan’a yapılacak olan seyahatlerde, diplomatik pasaport sahiplerinin 90 güne kadar vize süresi bulunmaktadır. Hususi pasaport sahipleri tarafından 30 günden uzun süreli konaklamalar için vize alınması zorunludur.
Türkmenistan Vize İstiyor Mu?
Türkmenistan’ın kanunları gereği, sadece Tacikistan ve Özbekistan vatandaşları tarafından 5 güne kadar vizesiz şekilde ikamet edilmesi mümkündür. Türkiye dahil diğer her ülke vatandaşının vize alması gerekmektedir.
Özbekistan’dan Vize İstemeyen Ülkeler
Özbekistan vatandaşı olan kişiler tarafından Gürcistan, Rusya, Kırgızistan ve Belarus’a vizesiz seyahat edilebilir. Ayrıca Ermenistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Moldova da vize talep etmeyen ülkeler arasında yer alıyor.
Özbekistan Seyahat Kısıtlaması
Pandemi döneminde Özbekistan tarafından, riskli olduğu düşünülen birçok ülkeye seyahat kısıtlaması getirilmiştir. Virüs bulaşma hızının azaltılması ve ülke içerisinde virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla getirilen kısıtlamanın süresini konsolosluktan öğrenmek mümkündür.
Özbekistan’a Otobüs Var Mı?
Adana, Konya, İstanbul, Ankara ve Isparta’dan Özbekistan’a gitmek üzere otobüs kalkmaktadır.
Özbekistan Bordo Pasaport
Bordo pasaportu bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almadan en fazla 30 güne kadar Özbekistan ikametine izin veriliyor.
Özbekistan Giriş Çıkış
Özbekistan’a giriş çıkışlar, vizesiz şekilde 30 güne kadar yapılabilir. Aile birleşimi, çalışma izinleri veya öğrenim izinlerinin alınmasıyla birlikte daha uzun süreli vizeye sahip olabilirsiniz.
Özbekistan Gezisi

Özbekistan’a gezi amaçlı olarak gitmek isteyen kişilerin ülke kültürü hakkında pek çok şeyi merak ettiğini görmekteyiz. Şiddetli karasal iklimin gözlemlendiği bu ülke, aynı zamanda içerisinde Taşkent, Semerkand, Buhara gibi en güzel şehirleri de bulundurur. Bu ülkeye dair merak edilen konular arasında ilk olarak Özbekistan’da yaşam pahalı mı sorusu gelmektedir.

Özbekistan’da hayat standartlarının oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. Yani bu Özbekler için böyle. Ancak Türk birine göre iki ülke arasında fiyat karşılaştırılması yapıldığında Özbekistan’daki fiyatların biraz daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak dediğimiz gibi orada yaşayan biri için fiyatlar ve alınan maaşlar dengededir.

Özbekistan kuralları pandemi ile birlikte başlamış olup, turistik geziler için yapılacak seyahatler, ülkede artan vaka sayısı nedeniyle yasaklanmış durumdadır. Ancak yurtdışına tedavi amaçlı çıkan kişiler, Özbekistan’da okuyan öğrenciler, Özbekistan’da uzun süreli oturma izni olan ve mülk sahibi olan yabancı kişiler, transit ve transfer geçiş yapacak olan kişiler için bilet satışı yapılmakta ve ülke sınırlarına girilebilmektedir.

Özbekistan gezisi yapacak olan kişilerin bu esası dikkate almaları ve buna göre vize işlemlerini ertelemeleri önerilir.

Özbekistan turu seçenekleri de pandemi dolayısıyla ertelenmekte olup, turistik geziler için vize alınmaya başladığında yeniden gündeme gelecektir.

Özbekistan’da çalışmak ise pek çok ülkeye göre daha avantajlı görülmektedir. Çünkü ülkede hem iş açısından hem de maaş açısından fırsatlar göz doldurmaktadır.

Özbekistan'a Arabayla Nasıl Gidilir?

Özbekistan’a gitmek için sadece vize işlemleri değil, yolculuk konusu da fazlasıyla merak edilmektedir. Bu yüzden ilk olarak Özbekistan’a gitmek için hangi yolların tercih edilebileceği üzerinde duracağız.

Özbekistan’a uçakla gitmek en çok tercih edilen seyahat yöntemlerinden biridir. Ülkemizden Özbekistan’a (Taşkent’e ) direkt olarak uçuş gerçekleştirilebileceği gibi, aktarmalı olarak gerçekleştirilen uçuşlar da mevcuttur. Bu konuda tercih sizlerin.

Özbekistan’a arabayla nasıl gidilir sorusu için ise ilk olarak Türkiye- Özbekistan arası mesafenin yaklaşık 4.215, 5 km olduğunu belirtelim. Bu mesafelik bir yol ise ancak 49 saat civarında alınabilmektedir. Ülkeye gitmek için öncelikle Türkiye’den Gürcistan’a buradan Rusya’ya daha sonra Rusya üzerinden de Kazakistan ve en nihayetinde Özbekistan’a ulaşabileceğiniz keyifli bir rota çizebilirsiniz.

Özbekistan’a otobüs var mı merak edenler için birkaç firmanın kara yolculuğu imkanı sağladığını ancak seyahat kısıtlaması nedeniyle artık seyahat için bilet alınamadığını belirtelim. Bu konuda merak ettikleriniz için bizlerle iletişime geçebilir ve vize işlemleriniz konusunda bizlerden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Özbekistan uçak bileti fiyatları tercih edeceğiniz hava yolu firmasına ve uçuş çeşidine göre farklılık gösterecektir. Eğer aktarmalı bir uçuş türü seçecekseniz fiyatların biraz daha yükseleceğini söyleyebiliriz.

Özbekistan para birimi nedir merak edenler için ise; bu ülkedeki para biriminin Özbekistan Somu olduğunu söyleyelim. Buna göre 1 Özbekistan Somu; 0.00082 Türk Lirası etmektedir.

Özbekistana gitmek için ne gerekli?
Özbekistan’a gitmek isteyen kişiler vizeden muaflardır.
Türkiye'den Özbekistan'a vize var mı?
Hayır, belirlenen süreç içerisinde ülkede kalacak olan kişiler vizeden muaftır.
Özbekistan'a vize isteniyor mu?
Hayır, vize işlemi uygulaması olmadan ülkeye girebilmektedir.
Oyla! post