Almanya İş Arama Vizesi

,
Almanya İş Arama Vizesi

Almanya iş arama vizesi, Almanya tarafından verilmiş iş arayan ve meslek sahibi olan kişilerin iş bulabilmesi için geçerli vizedir. Doğru ve eksiksiz başvuru sayesinde başvurunuzu kabul ettirebilir ve Almanya’da ikamet ederek iş arayabilirsiniz. Bu başvurunun gerçekleştirebilmesinin en temel şartı yüksek öğretim mezunu olmaktır. Ancak her yüksek öğretim mezunu bu vizeye başvuru yapamamaktadır.

Seyahat Sigortası: Vize Başvurusu

Almanya Çalışma vizesi için bankada ne kadar para olmalı?

Almanya çalışma vizesi için banka hesabında 7 ila 8 bin TL bakiyenin bulunması yeterli.

Almanya iş arama vizesi kaç günde çıkar?

Almanya iş arama vizesi 7 ile 15 gün iş günü içerisinde çıkar.

Almanya iş arama vizesi dil şartı var mı?

Almanya iş arama vizesi için dil şartı sunulmaz. Ancak bu durum Almanya’da bulunma sürecine göre değişir.

Almanya İş Arama Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya iş arama vizesi başvurusunda belirli belgelerin ibraz edilmesi zorunludur. Bu belgelerin özenle hazırlanması ve eksiksiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurunuz kabul edilmeyecektir. Bu belgeler;

 • 2 adet başvuru formu: Başvuru formu içerisinde kimliğinize ve başvuru nedenlerinize dair sorular bulunmaktadır. Eksiksiz ve doğru bir şekilde başvuru formunu doldurmak önemlidir. Ayrıca başvuru formunda anlatılan durumlar Almanca olarak doldurulmalıdır.
 • Geçerli bir pasaport: Almanya başvurusu için geçerli ve aktif bir pasaportunuzun bulunması gerekmektedir.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf. Bu vesikalık fotoğrafların biometrik olması önemlidir. Pasaportunuzda bulunan fotoğrafı kullanmak mantıklı bir durum olacaktır.
 • Almanca hazırlanmış kendinizi ve öz geçmişinizi anlattığınız bir belge oluşturmalısınız. Burada okulunuzdan, iş tecrübelerinizden ve referanslarınızdan bahsetmeniz gerekmektedir.
 • Eğer varsa sertifikalarınızı mutlaka bu belgelerin içerisine eklemelisiniz. Yoksa sertifika zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Diplomanızın Almanya’da geçerli olması gerekmektedir. Bu nedenle Anabin H+ değerlendirme belgesi almalısınız. Bu belgeyi de eklemeniz büyük önem taşır.
 • İş arama planınızı gitmeden oluşturmalısınız. Bu planı kabul edilebilecek şekilde motivasyonlu olarak yazmalısınız. Planınız için kanıtlar sunmalısınız.
 • İş arama için doğrudan gidip iş arayacağım demek yeterli değildir. Öncesinde gerçekleştirdiğiniz iş başvurularının kanıtlarını, banka hesabınızı göstermeniz önemlidir. Sunduğunuz kanıtların vize için yeterli ve geçerli olması önemlidir.
 • Almanya’da kalacağınız süre içerisinde sağlık durumlarınızı karşılayacak sağlık sigortanızın olması gerekmektedir. Sağlık sigortanızın olmaması durumunda Almanya herhangi bir sağlık hizmetinizi karşılamayacağı için başvurunuz geri dönecektir.

Bu belgelerden herhangi biri olmazsa başvurunuzun kabul edilme ihtimali çok düşük olacaktır.

Almanya İş Arama Vizesi İçin Tecrübe Önemli Midir?

Almanya İş Arama Vizesi İçin Tecrübe Önemli Midir

Almanya iş arama vizesi başvurusu yapılırken sizlerden Almanca özgeçmişiniz istenmektedir. Özgeçmişinizin içerisinde bugüne kadarki bütün eğitimlerinizden ve belgelerinizden bahsetmelisiniz. Ayrıca iş tecrübelerinizi ve nerede ne kadar süre çalıştığınızı belirtmelisiniz. Eğer varsa çalıştığınız yerlerdeki referanslarınızı yazmalısınız.

Ancak bu özgeçmiş içerisinde tecrübenizin kesin olarak olması önemli değildir. Yani iş tecrübesi vize için ön koşul değildir. İş tecrübeniz var ve referanslarınız bulunuyorsa başvurunuzun kabul edilme ihtimali artacaktır. Kısaca açıklamak gerekirse iş tecrübenizin varlığı sizin için avantaj olacakken iş tecrübenizin olmaması sizin için bir dezavantaj değildir.

Almanya İş Arama Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Almanya İş Arama Vizesinin Süresi Ne Kadardır

Almanya iş arama vizesi başvurusu yapmanızın ardından başvurunuz onaylanırsa Almanya size vizenizi verecektir. Böylece iş arama sürecinizde Almanya içerisinde ikamet edebilirsiniz. Ancak bu vize ile gerçekleştirebileceğiniz ikamet süresi yalnızca 6 aydır. 6 ayın sonunda iş bulamamanız durumunda ülkenize geri dönmeniz zorunludur.

6 ay geçmesine rağmen hala iş bulma süreci için aktif belgeleriniz ve süreçleriniz bulunuyorsa yeniden ülkenizden başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak Almanya’da bulunduğunuz süreçte süre uzatmak için başvuru gerçekleştiremezsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi İçerisinde Hangi Durumların Kabul Edildiği Belirtilir?

Almanya İş Arama Vizesi İçerisinde Hangi Durumların Kabul Edildiği Belirtilir

Almanya iş arama vizesi içerisinde kesin olarak bazı durumları kabul ettiğinizi belirtmelisiniz. Bu maddeler;

 • Almanya’dan dönüş süreniz: Eğer belirlenen 6 ay içerisinde bir iş bulamazsanız 6 ay sonunda mutlaka ülkenize döneceğinizi kesin olarak belirtmelisiniz. Hala süreciniz olsa dahi 6 ay sonunda dönmeniz kesindir.
 • Almanya’ya gidiş nedeniniz: Almanya’ya iş aramak için gittiğinizi, neden Almanya’da çalışmak istediğinizi net ve ikna edici bir şekilde anlatmalısınız. Daha önceden gerçekleştirdiğiniz ve şuan aktif olan başvurularınızı kanıt olarak göstermelisiniz.
 • Gerekli şartları karşılamanız: Gerekli şartlar içerisinde birincisi Almanya tarafından kabul edilen bir diplomaya sahip olmanızdır. Diplomaya sahip olmanız ise kabul edilmek için yeterli bir belge değildir. Banka hesabınızı kanıt olarak göstererek 6 aylık süreç içerisinde barınma, yiyecek gibi faktörleri karşılamak için yeterli paranızın olduğunu sunmalısınız.

Almanya İş Arama Vizesi Videosu;

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.