Almanya’da Yaşam Şartları Nasıl?

,
Almanya Vize İşlemleri

Almanya’da Evlenmek

Almanya’da evlenmek için Almanya konsolosluğundan vize başvurusu işlemlerini başlatmanız gerekmektedir. Vize işlemleri için vize merkezi üzerinden uluslararası temsilcilerle birlikte süreç takip edilecek ve vize rezervasyon işlemleriniz için destek olunacaktır.

Almanya’da Evlenmek

Almanya’da resmi olarak evlenmek için ülke prosedürü oldukça zorlaştırmıştır. Özellikle dil bilmek, evlenecek olan çiftin birbirini tanıma süreciyle birlikte gerekli olan belgelerin eksiksiz olarak sunulması şartlar arasındadır. Almanya’da evlenmek için şartlar ve belgeler olarak kesin bir prosedür uygulanmakta ve bir eksiklik olduğu takdirde ret kararı çıkmaktadır.

Almanya’da evlenmek için uluslararası vize temsilcilerinden danışmanlık hizmeti alarak, sürecin hızlanmasını ve eksiksiz bir şekilde ilerleyerek, evlilik işlemlerine Almanya üzerinden başlamanız sağlanacaktır.

Almanya’da nasıl evlenilir; Almanya’da evlilik işlemlerinin yapılması için öncellikle Türkiye’den Almanya konsolosluğu üzerinden evlilik vizesi alınması ve uzun süreli vize başvurunuz kabul edildikten sonra geriye kalan evlilik işlemlerinizi Almanya’daki göçmenler bürosu üzerinden devam ettirmeniz gerekmektedir. Yasal olarak resmi evlilik işlemlerinin kabul edilmesi için dil yeterliliğinizin de Almanca olarak ispatlanması da evlilik prosedürü gereğince kabul edilmektedir.

Almanya’da evlilik başvurusu; Almanya’da evlilik başvusu için ‘’Ehefahigigkeitszeugnis’’ belgesine ihtiyacınız vardır. Belgeyi almak için yabancıların başvuru yaptığı göçmenler bürosuna giderek, vize işlemlerinden sonra evlilik işlemlerini partnerinizle birlikte gerçekleştirmeniz gerekir. Partnerinizin mali durumu, birlikteliğiniz ve ikamet edeceğiniz adres de dahil olmak üzere bütün süreç sorgulanır ve takip altına alınır.

Almanya’da resmi nikah süreci; Resmi nikah süreci diğer Avrupa ülkelerinden farklı işlemektedir. Evlenecek kişilerin karşılıklı olarak evliliği kabul ettiğini yasal yollarla, şahitlik ve tanıklıkla ispatlamaları gerekir. Bunun için yüzük takılması ve evlenen kişilerin aile bireyleri hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Evlenme dairesi aşamasına geçmek için nikah tarihine kadar sürecin problemsiz ilerlemiş olması önemlidir.

Ehefahigkeitszeugnis belgesi nereden alınır; Almanya’da evlenmek için Ehefahigkeitszeugnis belgesi, evlilik için bir Alman vatandaşı ve bir Türkiye vatandaşı için verilen ve ülkedeki büyükelçilikten başvuru yapılarak alınabilen belgedir. Almanya’da resmi nikah kıyabilmeniz için Ehefahigkeitszeugnis belgesini büyükelçilikten vize başvurusu sonrası almanız şartı bulunur.

Almanya Vatandaşı ile Evlenmek

Almanya vatandaşı ile evlenmek için Türkiyeli vatandaşın A1 seviyesinde Almanca bildiğini belgelerle kanıtlaması gerekmektedir. Almanya’da evlenmek için gerekli olan prosedürlerden biri partnerlerin birbirini aynı dilde konuşarak tanımış olmasını ispatlamasıdır. Almanca belgesi almak için sınava girilmesi ve dil yeterliliği prosedürünün tamamlanması sonucunda göçmenler dairesine bu belgenin de verilmesi gerekir.

Almanya’da oturma izni; Almanya vatandaşıyla evlenmek için dil yeterliliği sınavına girmeden önce oturma izninin alınması ve evlilik sürecinin bu şekikde başlatılması gerekir. Alman vatandaşı olan partnerinizin maddi durumu ve yaşam standartları da oturma izni almanız için önemlidir. İki kişiyi geçindirecek standart bir mali duruma sahip olması ikamet adresinde ‘’eğer siz çalışıyorsanız’’ bulunmanız için yeterli olacaktır.

 • Evlilik kapsamında birlikte yaşamak için Almanya’da ciddi bir ilişki içinde olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.
 • Evlilik işlemlerini başlatmadan önce partnerin vize almış olması şartı vardır.
 • Oturma izni sonrasında evlilik işlemleri için göçmenler bürosuna başvuru yapılmalıdır.
 • A1 düzeyinde dil bilmek de Almanya’da evlilik için prosedür şartları arasında yer almaktadır.
 • Tarafların kendi rızasıyla evleneceklerine dair çapraz sorgulama ile mülakat yapılacaktır.
 • Geçim güvencesi için sosyal yardım ve benzeri durumların olmadığı tamamen kişilerin kendi kazançlarıyla evlenebilecekleri kanıtlanmalıdır.
 • Ülkeye giriş yasağı bulunmamalıdır.

Evlilik için iki kişinin de kendi geçimini sağlayabileceği maddi yeterlilik ve karşı tarafın mali durumuna destek olacak maddi yeterlilik olmalıdır.

Almanya’lı Biriyle Evlenmek

Almanya’lı biriyle evlenmek için prosedür şartlarında maddi durum güvencesi ve çiftin ciddi bir ilişkide olduğunuzu kanıtladıkları durumlar ön plandadır. Prosedüre göre aile birliğinin sağlanması için Türkiyeli vatandaşın dil bilmesi ve mali durumunun da yeterli düzeyde olması şartı vardır. Almanya evlilik düzenlemelerinde özellikle bir eşin diğerinin maddi durumuna sığınmasını desteklememektedir. Bu nedenle birikimin olduğunun kanıtlanması da evlilik süreci için önemlidir.

Almanya vize sürecinin öncellikle aile birleşimi ve evlilik vizesi üzerinden 3 ay kabul görecek pasaportun bulunmasıyla kabul edilmesi önemlidir. Turist, ziyaret ve yeşil pasaport vizesi için de konsolosluk üzerinden partner ziyaretinin gerçekleşeceğine dair belge almanız vizenizin evlilik için olduğunu bildirmeniz önemlidir.

Almanya Vatandaşı ile Evlenmek

Almanya vatandaşı ile birliktelik yaşamanız ve daha sonra evlilik işlemlerine başlamanız için Türkiye’den vize başvurusu yapmanız gerekir. Başvuru tarihi için en az 14 gün önceden randevu alarak Almanya vatandaşı ile evlenmek için sürecin başlamasını sağlayabilirsiniz. Almanya’dan deport kararı almamış olmanız ve ülke sınırlarını terk etmenizin istenmemesi de evlilik süreci için önemlidir. İşlemlerin başlatılması için daha önce evlilik yapılmışsa ve boşanma gerçekleşmişse mutlaka vize alırken bildirilmesi gerekir.

Almanya evlilik işlemlerinde, başvuru yapılması sürecini 6 ay olarak tutmuştur. 6 ay içinde evlilik işlemlerinin başlatılması ve evlenecek çiftin öncelikle mülakata girerek süreci tamamlaması gerekmektedir.

Almanya’da Evlenmek İçin Gerekli Belgeler;

Almanya’da evlenmek için Türkiye’li vatandaşın pasaportunun en az 2 sayfasının boş olması ve vize başvurusu sırasında 6 aylık Almanya’da bulunabilme hakkına sahip olması gerekmektedir.

 • 3 biyometrik fotoğrafla birlikte tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Almanya vatandaşın ikametgah adresi, kimlik bilgileri ve mali durumu
 • Sağlık sigortası teminatı
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Meslek durumu ve ikamet edilecek adres
 • Dil yeterlilik belgesi

Turist Vizesi ile Almanya’da Evlilik

Almanya schengen vize prosedürüne uygunluk taşımakta olan vize başvurularını kabul etmektedir. Turist vizesi ile Almanya’da evlilik için vize başvurusu evresinde mutlaka evlilik için Almanya’da bulunulacağının bildirilmesi şartı vardır. Ancak Almanya’da tanıştınız ve çok kısa sürede evlenmeye karar verdiniz bu durum Almanya hükümeti için şüpheli bulunmaktadır. Partnerlerin bir süre birlikte olması ve bu sürecin 2 yıl kadar uzun bir süreç olarak gösterilmesi gerekir.

Partnerlerin birbirini tanıyor olması ve uzun süreli bir birlikteliği ispatlayacak bilgilere sahip olmaları gerekmektedir. Aynı dili konuşmak, kültürel yeterlilik ve mali durum yeterliliği de Almanya’da evlenmek için öncelikler arasında bulunur.

Almanya Evlilik Vizesi

Almanya evlilik işlemleri için Türkiye’de bulunan partnerin konsolosluğa başvuru yapması gerekmektedir. Almanya evlilik vizesi almanız için uzun süreli vize şartlarının yerine getirilmesi ve belgelerin eksiksiz olarak konsolosluğa teslim edildikten sonra geriye kalan sürecin Almanya’daki evlilik prosedürüne göre devam ettirilmesi Almanya hükümeti vize ve evlilik prosedürüne göre düzenlenmiştir.

Almanya’da evlenmek isteyen çiftin, birlikteliğini kanıtlaması için mülakat yapılacaktır. Mülakatta kişilere özel sorular sorularak, birlikteliklerini kanıtlamaları ve evlilikte ciddi olduklarını bildirmeleri gerekir. Bu aşamada tarafların aile, kişisel bilgileri ve vücutlarına dair soruların da sorulması uygundur.

Almanya’da Düğün

Almanya’da evlenecek çiftin, evlilik prosedürünü yerine getirdikten sonra düğün için Türkiyeli misafirlerin ağırlanması noktasında, vize başvurusu evresi için davetiye göndermesi önemlidir. Düğüne gelecek kişilerin aile ziyareti veya arkadaş ziyareti vize seçeneklerini kullanması, konsolosluk üzerinden alınan davetiyeyle birlikte vize başvurusu yapması şartı vardır.

Davetiye prosedüründe kişi sayısı, isim soyisim ve düğün tarihinin belirtilmesiyle birlikte gelecek kişilerin vize prosedürüne uygun evrak düzenlemeleri yapması önemlidir.

Almanya Haritası

Belirlenmiş olan kullanım amacı için ülkenin kuşbakışı görünümünün belli oranda küçülterek düzlem üzerinde gösteren Almanya haritası belirlenmiş ölçekler ile çizilmektedir. 1871 yılında Prusya’nın düzenlemeleri ile Versay’da kurulan modern Almanya başkent olarak Berlin’i belirledi.

Geçmişi Cermenlerin ilk olarak Roma İmparatorluğu döneminde devlet kurmasına kadar dayanır. Bugünkü kullanılan harita modern Almanya’nın kuruluşundan itibaren şu anki yapısını göstermektedir.

Almanya Haritası Türkçe

Hem coğrafi hem de fiziki olan Almanya haritası detaylı şekilde ülkedeki şehirleri, arazileri, dağları, ovaları ve akarsuları gibi birçok özelliği net şekilde ortaya koymaktadır.

Ülkede yaşayan Türk kökenlilerin 3 milyona yakın olan nüfusu ülke haritasının Türkçe basılmasına neden olmaktadır. Almanya’da yaşayan Türkler, Türkçe olarak basılmış Almanya haritasına kolaylıkla erişim sağlamaktadır

Almanya Haritasında Köln Nerede?

405,15 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Köln, yüzölçümü dışında nüfusu açısından da Almanya’nın 4. büyük şehri olarak adını duyurmaktır. 53 metre rakıma sahip olan şehir ülkenin batısında yer almaktadır. Ren-Ruhr bölgesinin güneyinde bulunan Köln, Almanya haritası üzerinde yüzölçümünün büyük olması bakımından kolaylıkla bulunmaktadır.

Almanya Haritası Frankfurt

Almanya’nın ticari kalbi olarak adlandırılan Frankfurt aynı zamanda bankalar kenti olarak bilinmektedir. Main Nehri kıyısında kurulan ve 730 binin üzerinde nüfusa sahip olan 5. büyük şehir Frankfurt, Almanya haritası Hamburg kentinin kolay bulunması gibi ülke haritası üzerinde zorlanmadan ve çok rahat bulunmaktadır.

Almanya Haritası Komşuları

Orta Avrupa’da bulunan Alp dağlarından Kuzey Avrupa ovasına Kuzey denizinden Baltık Denizi’ne kadar ulaşan oldukça geniş bir coğrafyaya sahip olan Almanya aynı zamanda Avrupa’nın en çok nüfusa sahip ülkesi.

Almanya’nın sınırları 349 bin 223 km² kara parçası dışında 7798 km²si su kaynağıdır. Aynı zamansa toplam 357 bin 021 km²’lik bir alanı kaplayan Almanya’nın komşuları oldukça fazladır.

Almanya haritası dünya üzerinde ülkenin merkezi bir konuma sahip olduğunu gösterir ve bundan dolayı hiçbir kıta parçasında olmayacak kadar sayıda komşu ülke sayısı olduğunu ortaya koyar.

 • Kuzeyinde Danimarka
 • Doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti
 • Güneyinde Avusturya ve İsviçre
 • Batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda ile komşudur.

Almanya Nüfusu 2022

Almanya 9 yıl aradan sonra ilk kez nüfusunda düşüş yaşıyor, düşüşün en önemli nedeni ölümlerin artması ve göçün azalması olarak değerlendiriliyor. Almanya nüfusu 2011 yılından bu yana ilk kez gerileme kaydetti Federal İstatistik Dairesinin paylaştığı verilere göre ülkenin nüfusu 2020 yıl sonu itibari ile 12 bin kişi gerileyerek 83.2 milyon oldu.

2011-2019 yılları arasında düzenli şekilde artış yaşanan nüfus 80,3 milyondan 83,2 milyona yükselmişti. 1972 yılından bu yana doğum oranına göre ölüm sayısı yüksek olmasına rağmen ülkedeki göç nüfusun artış göstermesine destek oluyordu.

Almanya Nüfusu Ne Kadar

Almanya nüfusu 2020 yılı sonu itibariyle belirlenen nüfusunu 83.2 milyon olarak açıkladı. Federal Nüfus Araştırmaları Enstitüsü gelecek yıllarda ölüm sayısının artmaya devam etmesine rağmen doğum sayısında herhangi bir artış beklemediğini duyurdu. Buna göre Almanya’nın 2060 yılında zayıf göç oranı devam ettiği sürece nüfusunun 67,6 milyon göç oranının hızlı olması ile 76,5 milyon ifade edildi.

Almanya Nüfusu Yıllara Göre

Özellikle Almanya’da yaşayan Türkler tarafından Almanya nüfusu kaçtır sorusu var cevaplandırmak önem kazanmaktadır. 1972 yılında 2011 yılına kadar düzenli olarak artış gösteren Almanya nüfusu doğu ve batı Almanya’nın birleşmesinden bu yana sürekli artıyordu. Ancak ölümlerin sayısının doğanlardan daha fazla olması ve göçün azalmasından dolayı ülke nüfusu hem azalıyor hem de yaşlanıyor.

Almanya Nüfusunun Yüzde Kaçı Türk

Almanya resmi rakamlarına göre ülkede yaklaşık 1 milyon Türk yaşıyor, Almanya nüfusu 2022 yılında 80 milyonun üzerinde iken yabancı sayısı 10 milyondan fazla. Göçmen kökenli geçmişe sahip olanların sayısı ise 20 milyonu geçmiş durumda.

Yabancıların Almanya’da kalma süresine göre Türkler 28.8 yıl ile ilk sırada yer alıyor. Resmi olmayan rakamlara göre Türk kökenlilerin toplama ile birlikte ülkede yaşayan Türk sayısı 3 milyonu aşıyor.

Almanya Nüfusunun Yüzde Kaçı Aşılandı

Koronavirüs ile tüm dünyada süren mücadele Almanya’da da devam ediyor şu ana kadar ülkenin %38’ine 2.doz aşı uygulandı. İlk aşı olanların oranı ise %55, ilk doz aşılamada ilk sırada Bremen, son sırada ise Saksonya yer alıyor. Almanya’da aşılama 2020 yılının sonunda başladı, ilk olarak yaşlı bakım evlerindeki 80 yaş üstü ve sağlık personeli aşılandı.

Almanya İş İlanları 2022

Avrupa’nın hatta dünyanın sanayi devleri içerisinde yer alan Almanya’da işgücü piyasasında birçok kural ve yasa yer alır. İş bulmak isteyenlerin öncelikle bazı şartları yerine getirmesi gerekir.

Almanya iş ilanları internette iş bulmaya yardımcı olacak birçok web sitesinde yer almaktadır ancak ülkede iş ararken ilk olarak başvuru yapılması gereken kişinin yaşadığı bölgede bulunan iş bulma kurumudur. İnternet sitelerinde iş ilanı ararken bu sitelere kayıt olmak ve potansiyel işverenler için nitelik ve deneyimleri tanımlayan bir profil oluşturmak önemlidir.

Almanya İş İlanları Sitesi

İnternette oldukça büyük ve kapsamlı iş arama sitelerinde oluşturulan profil, iş teklifi almayı sağlarken aynı zamanda potansiyel işverenler tarafından görüntülenme olanağı sağlar.

Almanya fabrika iş ilanları 2022 yılı içerisinde en fazla işçi arayan alan olarak dikkat çekiyor. Dolayısıyla web sitelerinin mültecilere özel iş bulma hizmeti sağladığı da dikkate alındığında profil oluşturmak önem kazanıyor.

Almanya İş Ve İşçi Bulma Kurumu

Almanya’da çalışmak isteyenlerin ilk olarak çalışma iznine sahip olması gerekiyor ayrıca mesleki eğitim sertifikası ile birlikte yüksekokul ya da herhangi bir eğitim kurumundan alınmış diploma ihtiyaç duyulan evraklar arasındadır.

Almanya iş ilanları sahibinden web sitesi üzerinden de paylaşılmaktadır, iş arayanlar farklı web siteleri üzerinden kendine en uygun olan pozisyonu rahatlıkla bulmaktadır.

Almanya İş İlanları Facebook

Tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da da Facebook en çok kullanılan sosyal medya mecraları arasında yer almaktadır. Almanya’da iş ilanları 2020 yılında olduğu gibi 2022 yılında da Facebook sosyal medya hesapları üzerinden iş arayanlar ve işverenleri buluşturmaya devam ediyor.

Almanya’daki Türk Şirketleri İş İlanları

Bir milyonun üzerinde Türk ve 3 milyonu aşan Türk kökenli nüfusa sahip olan Almanya’da iş ilanları Türk şirketler tarafından da verilmekte. Ülkeye yatırım yapan Türk iş insanları hem Türk hem de yabancı uyruklu personel ihtiyacını verdiği iş ilanları ile çözmektedir.

Türk patronlar tarafından yayınlanan işçi alımı ile birlikte personel arama gibi Almanya iş ilanları iş arayan kişiler ile eleman arayanlar firmaları ücretsiz şekilde bir araya getirmektedir.

Almanya Asgari Ücret 2022

Alman hükümeti her iki yıl arayla belirlenmiş olan komisyonlar ile bir araya gelerek asgari ücrete yapılacak olan zam hakkında karar alır. Almanya asgari ücret Almanya hükümeti tarafından 2022-2022 yılları için 1614 Euro olarak belirlendi. Ülkede insansın düşük olmasından dolayı asgari ücret Almanya’da saatlik olarak hesaplanmaktadır.

Almanya Asgari Ücret 2022 Ne Kadar

Özellikle otomotiv ve teknoloji sektöründe oldukça büyük bir öneme sahip olan Almanya, en yüksek asgari ücret veren 5 ülke içerisinde yer alıyor. Almanya asgari ücret 2022 net olarak ücret uygulamasında 9. 60 Euro olarak belirlenmiştir.

31 Aralık 2022 tarihinde yeniden güncellenecek olan Almanya asgari ücret saatlik 10.45 Euro olacak şekilde planlanmakta.

Almanya Asgari Ücretli Çalışan Oranı

Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Almanya’da 83.2 milyon nüfusun yaş ortalaması 44.6 şeklindedir, ülke nüfusunun sadece yüzde 2’lik kısmı asgari ücret ile çalışmaktadır. Ancak ülkede asgari ücret ile çalışan birinin aldığı maaş zengin birinin maaşı ile çok farklı değildir, Almanya asgari ücret miktarı en yüksek maaş oranla 3 kattan daha azdır.

Almanya Asgari Ücret Kaç TL

Almanya asgari ücretinin kaç lira olduğunu hesaplayabilmek için güncel kurdan Euro karşılığına bakmak gerekir. Almanya asgari ücret net olarak 1614 Euro olduğuna göre x günlük kur asgari ücretin kaç lira olduğunu ortaya koyar.

Almanya Asgari Ücret Aylık

2 yılda bir düzenleme yapılan Almanya asgari ücret miktarı 18 yaşından büyük tüm işçiler için geçerlidir. Almanya asgari ücret 2020 yılına göre 2022 ve 2022 yıllarını kapsayan düzenlemede artış 4 adımda gerçekleştiriliyor.

 • 1 Ocak – 30 Haziran 2022
 • 1 Temmuz – 31 Aralık 2022
 • 1 Ocak – 30 Haziran 2022
 • 1 Temmuz 31 Aralık 2022 şeklinde belirlenen asgari ücret artışı 9.50 Euro’dan başlayarak 10.45 Euro’ya kadar artmaktadır.

Ülkede her sektörde ortalama maaşlar farklılık göstermektedir, en düşük ücret olan vasıfsız personel maaşı 1557 Euro iken uzman doktor maaşı 4700 Euro’dur. Maaşlar bölgeye göre de değişime uğrar büyükşehirlerde yaşam maliyetine göre yüksek maaşlar belirlenirken eyaletlerin birçoğunda ortalama maaş üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır.

Almanya’da Saat Kaç

Günün hangi zaman diliminde olduğumuzu anlamaya yarayan saat, güneş tarafından belirlenir. Güneşin mevcut durumu ve hareketi saatin kaç olduğunu gösterir. Sürekli hareket eden dünya, ülkeler arasında saat farkının yaşanmasına neden olur. Almanya ile Türkiye arasında da 1 saatlik fark bulunmaktadır ve Almanya’da saat kaç öğrenmek isteyenlere kısa bilgi Almanya, Türkiye’nin 1 saat gerisindedir.

Almanya’da Hava Saat Kaçta Kararıyor

Enlem ve boylam farkına göre Almanya’da havanın aydınlanma ve kararma saatleri yaz ve kış mevsimlerine göre farklılık göstermektedir. Yaz aylarında güneşin batışı akşam saat 22:00 sularında gerçekleşirken sabah 05:00 sularında hava aydınlanmaya başlıyor. Kış aylarında ise güneşin batışı olan saat 17:00 civarında hava kararırken günün aydınlanması sabah 09:00 civarına yaklaşıyor.

Almanya’da Kaç Saat Çalışır

Almanya’da full time, yarı zamanlı ve mini job şeklinde iş sözleşmeleri bulunmaktadır. Full time çalışma saatleri 35 ile 40 saat arasında mini job iş sözleşmelerinde ise yaklaşık 10 saattir.

Ülkede hiçbir işçi resmi olarak 50 saatten daha fazla çalışamaz, birçok firmada işe giriş çıkış saatleri kesin bir süre olarak belirlenmez, personel istediği zaman girip istediği kadar çalışıp istediği zaman gitme hakkına sahiptir. Personel için önemli olan haftalık çalışma saatlerini doldurmasıdır.

Almanya’da Saat Kaçta Ezan Okunuyor

Aynen Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da ezan ve namaz vakitleri şehirden şehre farklılık göstermektedir. Şehirler arasında ciddi saat farkları yerine dakikalar olarak fark etmektedir. Güneşin doğuşuna ve batışına göre belirlenen ezan saatleri aynı zamanda iftar saatini de belirlemektir.

Almanya’da iftar saat kaçta sorusunun cevabı Müslümanlar açısından önemlidir, Diyanet tarafından her yıl Almanya’da yaşayan Türkler için iftar saati belirlenmektedir.

Almanya’da Oruç Saat Kaçta Açılıyor

Almanya’da saat kaç sorusu oruç tutanlar için önem kazanır, ülkede oruç zamanı 16 saati aşmaktadır, Diyanet tarafından belirlenen oruç tutma süreleri Almanya’daki güneşin doğuşu ve batışı ile mevsime göre farklılık göstermektedir.

Ancak Almanya’da kaç saat oruç tutuluyor şeklindeki soruya 16 saat 30 dakika olarak net bir süre vermek doğrudur. Coğrafi konum ve güneşin doğuşu ile batışı hesaplanarak belirlenen imsak ve iftar vakitleri arası her şehre göre değişmektedir.

Almanya Bayrağı

Almanya Federal Cumhuriyeti milli ve resmi bayrak olarak siyah, kırmızı ve sarı renkleri kullanır. 23 Mayıs 1949 yılında kullanıma giren Almanya bayrağı, ortasında bulunan kartal simgesiyle birlikte hükümetin resmi bayrağı ilan edilmiş, kartalsız olarak da milli bayrak lolarak kullanılmıştır. Enlemesine 3 eşit parça siyah, kırmızı ve altın sarı olarak tasarlanmıştır.

Almanya Bayrağı Anlamı

Almanya 1813 yılında Napolyon’a karşı girdiği savaşta, para ve asker sıkıntısı çekmiştir. O günün şartlarının verdiği zorluklar bugün Almanya bayrağı sembollerini ve renklerini oluşturur. Parasızlıktan dolayı asket üniformalarını baştan aşağı siyaha boyamış olan Almanya, sarı düğmeler ve kırmızı bez parçalarının boyanan kumaşta tam kapanmamasına neden olmuştur. Alttan çıkan bu renkler Almanya’nın renklerini oluşturmuş ‘’Hak, Özgürlük ve Beraberlik’’ olarak simgelenmiştir.

Avrupa’nın birçok ülkesinde şerit renk bayrak kullanılmaktadır. Fransa bayrağı da aynı şekilde dizayn edilmiş, mavi tonlara sahiptir. Belçika bayrağı da Almanya bayrağına çok benzemekte, renkler farklı sıralarda ve dikine doğru sıralanmış vaziyettedir. Bunun nedenleri köklerin benzerlik taşımasına da bağlıdır.

Çin Bayrağı

1 Ekim 1949 yılında kullanılmaya başlayan Çin’in bayrağı sarı yıldız ve kırmızı renklerini bir araya getirmiştir. Özellikle yıldız ve kırmızı renkleri köklerine dayandıran Çin, kan, gökyüzü ve birlik beraberliği sembolize eden anlamları milli iradesine karşı çok kullanmaktadır. Çin Halk cumhuriyeti bayrağı günümüzdeki haliyle kullanılır.

Japonya Bayrağı

Beyaz zemin üzerine kullanılan kırmızı büyük bir halka bulunmaktadır. Bu halka Japon kültüründe tamamen güneşi sembolize eder. Japonya, 1868 yılından günümüze aynı bayrağı kullanan en eski devletlerden biridir. Hinomura ‘’Güneş Dairesi’’ olarak geçen bayrak, ilk kez 27 Şubat 1870 yılında resmi olarak kullanılmış, Japon inanış, kültür ve devlet değerlerini taşımaya başlamıştır. Asya ülkelerini de tesmil eden renklerle kuşanmıştır.

Rusya Bayrağı

Beyaz, mavi ve kırmızı şeritten oluşan Rus bayrağı, milli bayrak olarak 1954 yıllarında kullanılmıştır. Günümüzdeki hali Panslavizm renkleri olarak yansımış, bayrak hükümetin dünya üzerindeki milli esaslarını temsil etmektedir. İngiltere bayrağı ve Alman bayrakları gibi ülkedeki inanış, hükümete olan bağlılık ve siyasi görüşleri de bir araya getirmiştir.

 

5/5 - (2 votes)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.