Fransa ’da Yaşam Şartları Nasıl?

,
Fransa Vize Başvurusu

Fransa’da Evlenmek

Fransa’da evlenmek konsolosluğun gerek duyduğu vize işlemlerinin halledilmesi, dışarıdan gelen misafirlerin izinleri gibi birçok etmenle bulunur. Fransa’da evlenmek için başvuruda bulunan çift, düğünü de Fransa’da yapmak istediği takdirde belirli izinler, gerekli yetkili kurumlar tarafından alınmalıdır.

Fransa’da Evlenmek

Fransa’da evlenmek isteyen çiftler, Fransa Konsolosluğu’nun gerek duyduğu belirli vize işlemlerini tamamlamalıdır. Burada ülkenin kişisel olarak istediği yasal işlemlerde olabilir. Bunlar da özenli olarak yerine getirilmelidir. Fransa’da evlenmek ve sonrasında Fransa’da ikametgah etmek isteyenler için de uzun süreli oturum izni alınabilir. Bunlar Fransa’ya ayak basmadan önce Fransa konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği tarafından yapılır.

Fransa Vatandaşı İle Evlenmek

Fransa’ya evlenme amacı ile gidecek olan kişilerin vize işlemleri de, bu doğrultuda yapılmalıdır. Fransa vatandaşı ile evlenmek amacıyla yapılan vize başvurusu, aile birleşimi vizesi için gereklidir. Fransa’da evlenmek isteyen kişi yalnızca evlilik amacıyla bir ziyaret gerçekleşecekse burada uzun süreli oturum izni alınabilir. Uzun süreli oturum iznini, Türkiye’de bulunan Fransa Büyükelçiliği ya da Fransa Konsolosluğu tarafından alınabilmesi mümkündür. Fakat Fransa’da hem evlilik hem de kalıcı olarak hayatına devam etmek isteyen kişiler için uzun süreli oturum izni, daha çok tercih edilir. Yalnızca evlilik amacıyla bir Fransa ziyareti gerçekleşecekse, buradaki vize türü farklılık gözetir. Uzun süreli oturum iznine gerek kalmadan evlilik amacıyla Fransız ziyareti gerçekleştirecek olan kişiler, şu evrakları hazırlamalıdır;

 • Fotoğraf
 • Biyometrik fotoğraf
 • Gidiş dönüş uçak biletlerinin yer edindiği belge
 • Kimlik fotokopisi
 • Fransa vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Evlenme ehliyet belgesi
 • Konaklama belgesi
 • Şirket belgeleri
 • Finansal belgeler olmak üzere yer edinir.

Buradaki evlenme ehliyet belgesi, nişanlanma ya da önceki yaşamında çiftlerden herhangi birinin evlilik durumu olup olmadığına dair bir göstergedir. Geçmiş zamanlarda bir evlenme durumu yaşanmışsa, bunu gösteren ve şu anda o evliliğin bitirildiğine dair ehliyet belgesi de, evrak dosyasında büyük bir önem taşır. Verilen bu evrakların hepsi eksiksiz ve Fransa konsolosluğunun gerektirdiği şartlara uygun hazırlanmalıdır. Fransa sınırında herhangi bir problem olmaması için önceden evraklar özenli bir şekilde dosyada bulundurulmalı. Böylelikle seyahat planında aksama olmadan Fransa ziyareti gerçekleştirilebilir. Yalnızca Fransa’da bir evlilik gerçekleştirilip, ardından ülkeye tekrardan dönecek olan kişiler bu evrakları hazırlamalıdır. Uzun süreli olarak bir ziyaret gerçekleşeceklerde, buradaki evraklar kesinlikle farklılık gözetir. Fransa Büyükelçiliği, Fransa Konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği tarafından görevlendirilmiş diplomatik müdürlüklerle iletişime geçildiği takdirde uzun süreli oturumda gerekli olan evraklar, güncel bilgileri ile öğrenilebilir.

Fransalı Biriyle Evlenmek

Fransalı biriyle evlenmek isteyen Türk vatandaşı, konuyla ilgili çeşitli işlemlerin yapılabilmesi için Fransa Konsolosluğu ile irtibata geçmelidir. Burada her iki taraf için de aile birleşimi olduğu için hem Fransa Konsolosluğu, hem de Türk konsolosluğu tarafından istenilen çeşitli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Fransalı biriyle evlenmek ve düğününde Fransa’da gerçekleşmesi gerekiyorsa, vize işlemleri de burada farklılık sağlar. Fransa konsolosluğunun, evlilik için yasal olarak istediği belirli şartlarda yer edinir. Bu şartlarda hem Fransa vatandaşı, hem de Türk vatandaşı için onay görmelidir. Böylelikle herhangi bir sorun yaşanılmadan süreç tamamlanır.

Fransa Vatandaşı İle Evlilik

Fransa’da yaşayan Fransa vatandaşı ile evlilik amacıyla bir ziyaret gerçekleştirecek olan kişiler, bu amaca uygun çeşitli evraklarla vize işlemleri yapmalıdır. Burada amacına uygun evrakların hazırlanabilmesi için önceden vize başvuru formunda bu detayın belirtilmesi gerekir. Evliliği yalnızca Fransa’da gerçekleştirilip, tekrardan ülkeye dönülmesine göre durumlar değişebilir. Fransa’da evlenmek için iki alternatif seçenek bulunur. Buradaki oturum izni ya da vize gibi seçenekler de buna göre farklılık gözetir.

 • Fransa’da evlenip devamında orada hayatına devam etmek isteyen kişiler oturum iznini uzun süreli olarak süresiz bir şekilde Fransa Konsolosluğu ile iletişime geçerek oluşturabilir.
 • Fakat düğünün yalnızca Fransa’da olması ya da Fransa’da bir evlilik gerçekleştirilip kısa bir süreç içerisinde tekrardan ülkeye dönülecekse, burada da farklı yaptırımlar uygulanır.

Ancak sınırda herhangi bir problem olmaması için Fransa konsolosluğunun gerektirdiği şartlara uygun vize işlemleri yapılmalıdır. Aksi takdirde sınırda bir problem olursa ya da evraklar amacın dışında hazırlanmışsa, onay görmez.

Bu sebepten ötürü tekrardan oturma izni doğrultusunda vize işlemleri gerçekleşirken, önceden onay görmeyen vizeniz karşınıza çıkabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için dikkat etmekte fayda var. Özenli bir şekilde evraklar istenilen doğrultuda hazırlanırsa, problem yaşanmaz.

Turist Vizesi İle Fransa’da Evlilik

Turizm amaçlı bir yurt dışı seyahati gerçekleştirilecekse, turist vizesi tercih edilmelidir. Turist vizesi, turizm seyahatine uygun evrakları içerir. Turist vizesi ile Fransa’da evlilik sınırda problem oluşturur. Bu sebeple evlilik amacı doğrultusunda bir ziyaret olacağı için aile birleşimi vizesi ya da Fransa evlilik vizesi ile tercih edilmelidir. Turizm vizesi sürecinde istenilen evraklarla, evlilik amacı ile gidilen bir ziyaretteki evraklar farklılık gözetir. Fakat Fransa’da evlenip, balayını da Fransa’da gerçekleştirmek isteyen çiftler turizm amaçlı bir seyahat olarak turist vizesini tercih edebilir.

Fransa Evlilik Vizesi

Fransa’da evlenmek isteyen kişiler, Fransa evlilik vizesi hazırlamalıdır. Seyahat amacı da buna uygun evraklarla birlikte şekillenir. Fransa Konsolosluğunun, tarafınızdan istediği yetkilerine göre evraklar sunulmalı. Bu evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Rezervasyonlar
 • Kimlik fotokopisi
 • Fransa vize başvuru formu
 • Evlenme ehliyet belgesi
 • Şirket belgeleri
 • Konaklama belgesi
 • Ve son olarak banka dökümanlarınıza ait finansal belgeler yer edinir.

Bu belgeler oluşturulurken kişisel bilgilerle birlikte aynı niteliği taşımalıdır. Pasaport eski, yırtık ya da kullanılmayan bir yapıdaysa, vizeniz evraklarınız ve birlikte onay görmez. Fransa evlilik vizesi, aile birleşimi vizesinden farklıdır. Aile birleşimi vizesi, genel olarak Fransa’da uzun süreli kalacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türü 90 günden daha fazla süreli seyahatler için geçerlidir. Evlilik vizesi, evlilik amacı ile bir Fransız ziyareti gerçekleştirileceği zaman alınır. Vize içerisinde;

 • Önceden bir evlilik olmuşsa bunu gösteren belgeler
 • Ve çiftlerin evleneceklerine dair ispatlı belgelerde, evrak dosyası içerisinde yer edilmelidir.

Fransa’da Düğün

Fransa’da düğün için Türkiye’den gelecek olan kişiler, kendi vizeleri ile bir ziyaret gerçekleştirebilirler. Fransa’ya gidebilmek adına hazırda bulunan vize var ise vizenin yenileme işlemleri ve Fransa Konsolosluğu tarafından güncel bilgiler istenip, misafirler Türkiye’den Fransa’ya düğün için uçuş gerçekleştirebilir. Fakat herhangi bir vize, pasaport ya da bunun gibi işlemlerle daha önce uğraşmamış olan kişiler, aile birleşimi vizesini tercih edebilir. Aile birleşimi vizesi ile Fransa’da düğüne sorunsuz bir şekilde katılınır.

Aile birleşimi vizesinde pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, nüfus kağıt örneği, aile cüzdanı fotokopisi ve bunun gibi çeşitli etmenler istenir.

Önceden böyle bir vizeniz varsa, güncel haliyle yine iletebilirsiniz. Fakat ilk kez bir yurt dışı seyahati gerçekleştirecek olan kişiler Fransa Büyükelçiliği ya da Fransa Konsolosluğu ile irtibata geçerek, bir başvuruda bulunabilirler. Düğün gününden yaklaşık bir ya da bir buçuk ay öncesinde vize işlemlerinin halledilmesi, seyahat planının aksamaması için önemlidir.

Fransa Saat Kaç?

Fransa saat kaç; Fransa’da saat 1 saat geri konumdadır. Meridyen çizgisine göre hesaplanmakta olan saat ve dakika farkları, Türkiye konumuna paralel düşmekte olan Fransa’dan 60 dakika ileride gitmektedir. Zaman çizelgesinde, güneşin doğuşu ve batışıyla birlikte dünyaya düşen ışığın saniyelik hesaplamasına göre ülkeler arası hatta şehirler arası dakika ve saat farkı olmaktadır.

Fransa Türkiye Saat Farkı

Türkiye’de yaşayan bir insan saatine baktığında saat 11.00’ı gösterirken, Fransa’da saatine bakan bir insan için bu zaman dilimi 1 saat geri konumda olacak yani saat 10.00 olacaktır. Zaman çizelgesi meridyenler arasındaki çizgiler ve güneşin konumuna göre ayarlanmaktadır. Türkiye’de Ağrı ile İzmir arasında dakika farkı görüldüğü gibi dünyada ülkeler arasında saat farkı görülür.

Almanya’da saat kaç; Almanya’da saat 1 saat geridir. GMT+2 kullanımıyla dünya saatlerinde farklılıklar görülür. Bu durum Çin ile Amerika arasında ve Türkiye ile Almanya arasında da geçerlidir. Bütün ülkelerdeki uzaklık ve yakınlık mesafesiyle aynı kıtalarda, kuzey ya da güney kutbuna yakınlıkla belirlenen zaman çizelgesi olarak geçmektedir.

Paris Saat Kaç?

Ülkelerin başkentleri üzerinden ve meridyen farkları üzerinden şehirlerine göre saat hesaplaması yapılmaktadır. Fransa’nın başkenti olan Paris için 1 saat geri olan saat, Türkiye’de 1 saat ileri konumdadır. Paris, Tokyo, Şikago gibi şehirlere bakılarak, ülkelerdeki saat farklarını ileri ve geri konumlarına göre hesaplamak mümkündür. Fransa’da saat Türkiye’den 1 saat geri olarak hesaplanmalıdır.

Amerika’da Saat Kaç?

Fransa saat kaç; Fransa’da olan birinin saati geriyken Amerika’da bu durum oldukça farklıdır. Amerika Avrupa ülkelerinden ve Türkiye’den uzakta olan bir kıta olduğu için orada saat 8 saat geridedir. Yani siz akşam üzerini yaşarken, Amerika’da insanlar güne yeni başlıyor saat 8 ile 9 orasında olabiliyor.

Tokyo Saat Kaç?

Tokyo’da saat Amerika ve Avrupa’dan farklı konumdadır. GMT+9 konumuna göre saat Tokyo’da ileridir. Bu durumda da Avrupa arasında tamamen 5 saat fark vardır. Saatin 6 olduğu Avrupa ülkesinden Tokyo’ya bakıldığında saatin 11 civarı olduğu görülebilir. Ülkelerin saatleri meridyen konumuna göre düzenlenmiştir.

Fransa Para Birimi

Fransa para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Avrupa Birliğinin kullandığı para birimi olarak Euro, İtalya, Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerin de kullandığı, günlük alışverişlerini yaptığı aynı zamanda ekonomisini kalkındırdığı paradır. Bugün Türkiye’de 10 lira 1 Euro etmektedir. Fransa para birimleri CFP Frangı da kullanılmaktadır.

Fransa Frangı

Fransa Avrupa Birliği prosedürüne uymadan önce 1900’lü yılların başlarında Fransa frangı ile ekonomisine katkı sağlamaktaydı. Günümüzde her ülkenin kendi para birimi bulunurken, Avrupa Birliği 25 ülke arasında Euro bazında para kullanmaktadır. Hollanda para birimi de Euro olarak uygulamaya geçmiş, Dolardan sonra dünya çapında en çok kullanılan para birimlerinden biri olmuştur.

Fransa para birimleri Euro olarak, günlük yaşam, dış ve iç ticaret kaynakları da dahil olmak üzere her alanda kullanılmaktadır. Kendi para birimini değil Avrupa para birimini kullanmakta olan Fransa, Avrupa’nın en çok ticaret yapan ülkeleri arasında da yerini almıştır. Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkeyle dış ticaret anlaşmaları bulunur.

Almanya Para Birimi

Almanya Avrupa’nın ekonomik olarak en iyi kalkınan ülkelerinden biridir. Çalışkan bir millet olarak, otomotiv ve makine sektöründe ileri gelen markaları bulunmakta, bu alışverişleri de Euro üzerinden yapmaktadır. Hem halkın hem de devletin dış ticaret kaynaklarına yönelik bütün yatırımları Euro bazında hesaplayarak kara geçtikleri bir sistem uygulanır.

İtalya Para Birimi

İtalya, Avrupa Birliğinin en küçük ülkeleri arasındadır. Yeşil, kırmızı ve beyaz renklerin bulunduğu İtalya bayrağı, şarap ve peyniriyle dikkat çeken ülkelerden biridir. İtalya’da kullanılan para birimi de tıpkı Fransa para birimi gibi  Avrupa Birliğinin kullandığı Euro’dur. Ülke dış ticaretini ve iç ticaretini Euro bazında yaparak, ülke ekonomisine katkı sağlar.

Rusya Para Birimi

Rusya, Avrupa Birliğinden bağımsız kendi federal cumhuriyetini kurmuş ülkedir. Bağımsız olduğu gibi aynı zamanda bütün ekonomisini de Rus rublesi üzerinden yürütür. Ülkede Euro, Dolar ve diğer para birimleri geçerli değildir. 1 Rus Rublesi 0, 12 Türk lirasına eşit gelir. Bu nedenle enflasyon alanında da bağımsız olduğu için ilgi çeken ve yatırım yapılan bir para birimi olmamıştır.

Fransa Bayrağı

Mavi, beyaz, kırmızı şeritlerle soldan sağa doğru sıralanmış renk dizilimine sahip Fransa bayrağı, 1800 yılında kabul edilmiş, en eski Avrupa bayrakları arasındadır. Üç renk dikey banttan oluşan şeritlerle sembolize edilmiştir ve Fransız devrimine kadar dayanan anlamlar taşımaktadır. Eşitlik, özgürlük ve milliyetçilikle birlikte demokrasiyi de temsil etmektedir.

1814- 1830 Fransa Bayrağı

Büyük Fransa devriminden sonra, halkın eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi beklentisini milliyetçi bir bütünlük içinde sağlamış olan Fransa hükümeti, üç rengi de geçmişten günümüze uzanan renk sembolleriyle bir araya getirmiştir.  Fransa beyaz bayrak olayı sonrası, beyaz eşitliği, barışı simgelerken, kırmızı kardeşliği ve milliyetçiliği sembolize eder. Mavi hürriyeti ve bireyciliği aynı zamanda liberalizmi temsil eder.

İtalya Bayrağı ve Almanya Bayrağı gibi renkleri yan yana şeritler halinde sıralamış olan Fransa  bayrağı, geçirdiği zor günleri renklerle sembolize ederek, halkın birlik ve beraberliğini sağlamayı amaçlamıştır. Ülke genelinde milli bayrak ve hükümet bayrağı olarak kullanılan 1800 yılında kabul görmüş bayrak olarak kullanılır.

Almanya Bayrağı

Almanya bayrağında kırmızı, siyah ve sarı renkler tamamen geçmiş savaşlardan kalma parasızlıktan kaynaklı kullanılan ve halka ülkenin kişisel tarihini unutturmayacak sembolleri bir araya getiren anlamlarla bütünleştirilmiş şekilde sembolize edilir. Hollanda bayrağı ile benzerlik taşımaktadır. Özellikle renkler ve şeritler bütün Avrupa ülkelerinde karşımıza çıkan basit ve anlamlı bayraklardır.

İngiltere Bayrağı

İngiltere kraliyetini sembolize eden bayrakta, özellikle haç işareti ön plandadır. İyi bir deniz birliğine sahip olan İngiltere, bu nedenle mavi ve beyazla birlikte kırmızı haçın vurgulandığı bir bayrak seçmiştir. İngilizleri temsil eden ve kraliyet ailesini sembolize eden bayrak olarak dikkat çeken büyük ebatlara sahiptir.

Rusya Bayrağı

Rusya denize ve soğuğa karşı oldukça gelişmiş, yüz ölçümü en büyük ülkeler arasındadır. Panslavizm renklerini mavi, beyaz ve kırmızı olarak kullandığı bayrak, 1954 yılından günümüze kadar devam eden hükümet bayrağıdır. Yatay şeritler şeklinde tasarlanmış, beyaz, mavi ve kırmızı renklerle, kendi ülkesini temsil eden inanış, milliyetçilik ve devlet anlamlarını kullanmaktadır. Rusya’yı temsil eden beyaz ve mavi tonlar parlak aynı zamanda ağırlıklı kullanılmaktadır.

Fransa Nüfusu 2022

Fransa nüfus yoğunluğu Avrupa ülkelerine oranla fazla olan eski bir devlet yapılanmasına sahiptir. 17. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren uluslararası ilişkileri gelişmiş, ülkede 11 Fransa dili bulunan bölgesel ekonomik etkileri yüksek ülkedir. Fransa nüfusu günümüzde 67, 399,000 kişiden oluşmakta, kişi başına düşen milli gelir ise 49, 492 dolar olarak hesaplanmaktadır.

Fransa Nüfusu 2022

Fransa Nüfusu ülke genelinde yaşanan ölümlerle birlikte pandemi sürecinde düşüşe geçmiş olsa da, hala Avrupa’nın en kalabalık ülkeleri arasındadır. Birçok etnik kökenin yer aldığı Fransa’da, Türkiye nüfusuna göre oran az olsa da, göç sayısı ve doğum oranı yüksek ülkelerden biridir.

Türkiye nüfusu 85 milyona yaklaşırken, bu oran 2022 yılında Fransa’da 67 milyonu aşmamaktadır. Yaşam standartları yüksek, gelişmiş ülkeler arasında yer alan Fransa için ekonomi, dış ticaret ve ülke politikası oldukça önemli ve artışa geçmiştir. Yüzölçümü olarak da 640, 679 kilometre kareye sahip ülke Türkiye’ye oranla daha büyük ve geniş arazilere sahiptir.

Dünya Nüfusu 2022

Dünya nüfusunun sadece % 3 oranına sahip olan Fransa, aynı zamanda bu orana en yakın olan diğer Avrupa ülkeleri, doğum kontrolleri ve ülke vatandaşlarını bilinçlendirme konusunda ileri gelen ülkeler olmuştur. Dünya nüfusu 2022 yılında 7. 900. 236.000’dır. Bu oranın % 17 kısmını Çin ve diğer % 17 kısmını da Hindistan almaktadır.

Almanya Nüfusu 2022

Almanya göçmen sayısı yüksek ancak doğum oranları düşük olan ülkeler arasındadır. Türkiye’yle neredeyse aynı olan nüfusu 83 milyonu aşmamakta ve Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biri olarak anılmaktadır. Kuzey ülkelerine oranla kişi sayısı fazla, yıllık göç sayısı ile çalışma alanı genişliğinden sürekli artışa geçmiş ülkelerden biri olarak bilinmektedir.

ABD Nüfusu

Amerika Birleşik Devletleri 2020 yılında 329, 5 milyon nüfusa sahiptir. Rusya nüfusu üzerinden bakıldığında yüksek nüfus oranlarından birine sahip olan ABD Rusya’nın iki katıdır. 144, 1 milyon nüfusa sahip Rusya’dan sonra Japonya’da 125 milyon nüfus ile üçüncü en yüksek nüfusu olan ülkeler arasında yerini almaktadır. Tabi ki Çin ve Hindistan’dan bağımsız olarak hesaplanmıştır.

 

5/5 - (1 vote)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.