Fransa Aile Birleşimi Vizesi

fransa aile birlesimi vatandaslik

Çok uzun yıllardan bu yana yasal yollar sayesinde Fransa’da ikametini sürdüren bir aile üyeniz bulunduğunda, siz de onun yanına yerleşmek için Fransa aile birleşimi vizesi fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Fransa Konsolosluğu tarafından direkt olarak incelenen ve tüm yetki ile kontrol edilen bu işlemlerde size verilen vize uzun süreli yani (D) tipi vize olarak adlandırılmaktadır. Bu kapsamda Fransa resmi makamları çerçevesinde Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi tarafından belirlenmiş bazı kurallar bulunmaktadır.

Fransa’dan talep edeceğiniz bu vize, birçok Avrupa ülkesine göre çok daha hassas ve kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. Bu nedenle özellikle başvuru sürecinde çok özenli bir şekilde hazırlık gerçekleştirilmeli, belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalı ve tüm işlemler düzenli şekilde takip edilmelidir. Bu kapsamda hazırlanan belgeler ile birlikte yapılan başvuru onaylandığında, aldığınız vize ile birlikte Fransa’da Göç ve Entegrasyon Ofisi’ne müracaat ederek, kayıt gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Aile birleşimi vizesi verilmesi konusunda Fransa hükümeti tarafından talep edilen noktalar arasında birleşim talebi sırasında gösterilen eş ve akrabanın en az 18 ay Fransa’da ikamet etmiş olma şartı bulunmaktadır. Aile birleşimi talebinde bulunmak için başvuran kişilerin 15-65 yaş arasında bulunması gerekmektedir. Ayrıca başvurulacak kişilerin Fransız dilbilgisine ve Fransız toplum kültürüne ve değerlerine dair bilgisini ölçebilmek amacıyla bir inceleme gerçekleştirilir. Sonrasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Fransa’da kabul ve entegrasyon sözleşmesi imzalamak zorundadır.

Aile birleşimi gerçekleştirmek için başvuruculardan;

  • Pasaport,
  • Biyometrik fotoğraf,
  • Kimlik fotokopisi,
  • İkamet belgesi,
  • Oturma izni için üst bölümü doldurulmuş OFII başvuru formu,
  • Fransız vatandaşı olan eşin kimlik belgesi, sertifikası ve doğum belgesi.
  • Evlilik durum belgesi,
  • Fransa’da imzalanan evlilik akdinin son 2 aya ait fotokopisi ve aslı,
  • Türk vatandaşı eşin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği talep edilmektedir.

Yabancı pasaporta sahip olan kişilerin pasaport, fotoğraf, kimlik fotokopisi, ikametgah ve evlilik akdini kanıtlayacak belgesi olması gerekecektir. Tüm belgeler mutlak şekilde Fransızcaya çevrilmiş olmalı ya da İngilizce olarak sunulmalıdır. Çeviri işlemleri tarafınızdan gerçekleştirilir ve Türkçe evraklar asla kabul edilmez. Detaylı bir inceleme yapıldığı için işlemler birkaç ay gibi bir süre alır ve konsolosluk tarafından talep edilen ücretin eksiksiz ödenmesi gerekir.

fransa aile arkadas ziyareti vizesi