Finlandiya Aile Birleşimi Vizesi

finlandiya oturum vatandaslik

Eğer eşiniz, anneniz, babanız veya kardeşiniz Finlandiya’da ikamet ediyorsa ve siz de onunla birlikte yaşamak istiyorsanız, oturma izni talep edebilirsiniz. Aksi takdirde geçici süreyle en fazla 90 güne kadar alabildiğiniz Finlandiya vizesi sayesinde onları ziyaret edebilirsiniz. Ancak özellikle eşiniz Finlandiya’da ikamet ediyorsa, aile birleşimi vizesi talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Avrupa’da birçok ülkede olduğu gibi Finlandiya’da yaşayan yakınınız olan aile üyesi, sizin için sponsor anlamına gelmektedir. Sponsor olan kişi sizin için vize başvurusu veya oturma izni talep edemese dahi size davet mektubu gönderebilir ve aile birleşimi vizesi almanız için sizin için önemli bir avantaj oluşturabilir. Özellikle aile bağları bu konuda çok önemli olduğu için sponsorunuzun eşiniz veya çocuğunuz olduğu durumlar daha avantajlıdır.

Avrupa’nın birçok ülkesine göre çok daha hassas bir yaklaşım gösteren Finlandiya’da ailenizin ve sizin oturma izni alabilmeniz için özellikle maddi gelirinizin yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Başvuru sırasında evlenme, boşanma, aile üyelerinden birinin ölümü veya çocuk sahibi olma gibi durumlarda mutlaka göçmenlik servisinde bu durumları da ek olarak bildirmeniz gerekecektir.

Finlandiya aile birleşimi gerçekleştirmek için sizden talep edilecek evraklar arasında;

  • Son 3 ay içerisinde çekilmiş, pasaportunda bulunan ve daha önce başka vize işleminde kullanılmamış biyometrik fotoğraf,
  • Son 10 yıl kapsamında çıkarılmış, en az 6 ay geçerli ve 2 boş sayfası olan pasaport,
  • Adres ve ikamet bilgilerini içerecek şekilde tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Yabancı uyruklu eş hakkında bilgiler bulunan uluslararası evlenme kayıt örneği,
  • 18 yaş altındaki çocuklar için anne ve baba tarafından onaylanmış muvafakatname,
  • Türk vatandaşı olmayan Finlandiya vatandaşı eşinin doğum belgesi,
  • Daha önce evlenen kişilerin sahip olduğu boşanma kararı ve tercümesi,
  • Finlandiya’da ikamet eden eşin oturma izni, pasaportu ve kimlik fotokopisi,
  • Başvuran kişinin yeterli derecede dil bilgisine sahip olduğunu belirten dil sınavı sertifikası veya diploma,
  • Her iki eşin Finlandiya’da evlilik gerçekleştirmek için başvurması sırasında talep edilebilecek uluslararası doğum kayıt örneği bulunmaktadır.

Tüm bu belgeler dışında konsolosluk bazen farklı belgelerin tercümeli şekilde teslim edilmesini isteyebilir. Her belge hem aslı hem de fotokopisi ile birlikte ibraz edilmelidir. İşlemler yaklaşık birkaç ay gibi bir sürede tamamlanacaktır.

finlandiya vize evraklari ucreti 2