Finlandiya Vize Başvurusu

Finlandiya Vize Başvurusu

Başkenti Helsinki olan Finlandiya, Kuzey Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Rusya, Norveç ve İsveç’e komşu şekilde bulunan Finlandiya; İskandinav yarımadasında bulunur. Finlandiyaya yapacağınız seyahatler için vize almanız gerekmektedir.

Finlandiya Vize Gerekli Midir ?

Finlandiya’ya yapılacak seyahatleriniz için vize alım aşaması gerekir. Vize alım aşamasını sizin adınıza yönlendirecek daha profesyonel firmalar bulunur. İsterseniz bu firmalar aracılığı ile de vize alım aşamasında gerçekleştirebilirsiniz. Finlandiya, Schengen ülkeleri arasında yer alan bir ülkedir. Bundan dolayı Schengen bölgesi ülkelere geçerken Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

Finlandiya’ya yapacak olduğunuz seyahatler 180 gün içinde en fazla 90 gün olacak şekilde düzenlenmiş, tek giriş ve çok girişli şekilde alınması gerekiyorsa, Schengen vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Finlandiya Vize Başvurusu

Finlandiya Vize Başvurusu

Finlandiya Vize Türleri

Finlandiya’ya yapılacak olan seyahatinizin türü vize türünü belirlemektedir. Finlandiya vize türleri:

 • Finlandiya Turist vizesi
 • Finlandiya Aile ve Arkadaş vizesi
 • Finlandiya İş vizesi
 • Finlandiya Eğitim vizesi
 • Finlandiya Kültürel Aktivite vizesi

Finlandiya Vizesi Evrakları  

Finlandiya’ya yapacağınız seyahatler için bulundurmanız gereken belgeler vardır. Bu evraklar temin edildikten sonra Türkiye’de bulunan Finlandiya Konsolosluğuna teslim edilmelidir.
 • Finlandiya vizesi başvuru formu; bu formun içerisindeki bilgiler doğru bir şekilde beyan edilmiş olmalıdır. Sonra içerisinde kişisel olarak doldurmanız gereken ve seyahatinize dair bilgilerin de istendiği bir içeriğe sahiptir.
 • Pasaportunuz geçerliliğini koruyacak şekilde evraklar arasına yerleştirilmelidir. Seyahat biçiminizden sonraki 3 ayı daha kapsayacak şekilde alınmış bir pasaport olmalı, yıpranmamış ve yırtılmamış olmalıdır.
 • Finlandiya Büyükelçiliğine el yazınız ile yazmış olduğunuz bir hitap yazısı, imzalı bir şekilde vize talep dilekçesi olarak sunulmalıdır.
 • Size ait güncelliğini koruyan, 2 adet arka fonu beyaz bir şekilde bulunan, biyometrik fotoğrafınız evraklar arasına yerleştirilmelidir. Bu fotoğraf altı ay içerisinde çekilmiş olup gerekli ölçülere uygun bir şekilde bulunmalıdır.
 • Seyahat yapacağınız Finlandiya ülkesi için işyerinizden almış olduğunuz konsolosluğa hitaben yazılmış bir izin evrak yazısı bulunmalıdır.
 • Çalıştığınız iş yerine ait son 3 ayı kapsayacak şekilde çıkartılmış maaş bordrosu belgesi
 • SGK 4A hizmet dökümü bilgileri evrakları içerisinde yerleştirilmelidir.
 • Size ait üzerinde TC numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği kaşelenmiş olarak bulunmalı ve ek evrak olarak eklenmelidir.
 • Seyahatiniz süresini kapsayacak şekilde alınmış seyahat sağlık sigortası
 • Seyahatiniz boyunca ve bitimine kadar tüm masrafları karşılayabileceğinizin ispatı niteliğindeki, size ait banka hesabınızın son 3 aylık hesap dökümü belgeleri ek evraklara eklenmelidir.
Finlandiya vizesi güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/finlandiya-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Finlandiye Vizesi Sık Sorulan Sorular

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?
İskandinav Yarım Adası ülkelerinden Finlandiya, Baltık Denizi’ ne kıyısı olması nedeniyle doğa turizminin gözde bölgeleri arasında da yer almaktadır. Finlandiya, 90 günü aşmayacak seyahatler için Schengen vizesi ile ziyaret edilmektedir.
Finlandiya Vizesiz Girilir Mi?
Finlandiya’ ya turizm, ticaret ya da eğitim, aile ve arkadaş ziyareti gibi çok çeşitli nedenlerle ziyarette bulunmak isteyen bordo pasaport hamilleri ülkeye ancak vize ile giriş yapabirler. Siyah, gri ve yeşil pasaport sahiplerinin ise 180 günlük zaman içinde en afazla 90 günlük Finlandiya seyahatlerinde vize muafiyeti vardır.
Finlandiya Vizesi Türleri Nelerdir?
Finlandiya ziyaretleri ziyaret nedenine göre türlere ayrılmaktadır. Genel olarak ise seyahat süresine göre iki ana gruba ayrılır:
Finlandiya Schengen kısa süreli C tipi vize ve Finlandiya uzun süreli D tipi vize Finlandiya’ yı yalnız gezmek amacıyla ziyaret edecek olanlar Finlandiya turizm vizesi, Finlandiya’ da ticari faaliyette bulunmak isteyenler Finlandiya ticari vize, ülkede arkadaş ya da aile ziyaretinde bulunmak isteyenler Finlandiya aile ziyareti vizesi alabilirler.

Evlilik nedeni ile Finlandiya’ da oturma izni alacak olanlar ise Finlandiya aile birleşimi vizesine başvuruda bulunacaklardır.

Finlandiya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
Finlandiya Schengen vizesi başvuruları, konsolosluğun resmi biçimde yetkilendirdiği yasal başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuru sahibi, seyahat planına uygun biçimde, doğru beyanlarla başvuru formunu doldurarak başvuru merkezinden randevu almalıdır. Eksiksiz hazırlanmış başvuru evrak dosyası randevu gününde teslim edilerek Finlandiya vizesi almak için biyometrik işlemler tamamlanır.
Finlandiya Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?
Schengwen üye ülke vatandaşları, Finlandiya’ da serbest biçimde dolaşım hakkına sahiptir.
Finlandiya Vize Ücreti Ne Kadardır?
Finlandiya Schengen vize ücretleri elçilik ve danışmanlık ücreti toplamı Şubat 2020 itibari ile 110 Euro olmuştur.
Finlandiya Vize Başvurusu

Finlandiya vize başvurusu yapmak için, ülkenin dış temsilcilikleri tarafından yetki verilen danışma merkezleri aracılığı ile işlemler başlatılmalıdır.

Finlandiya vize başvurusu nereye yapılıyor?

Vize başvurularında karar verme yetkisi Finlandiya büyükelçiliğine aittir ancak başvurular akredite edilmiş ve yetkilendirilmiş kurumlar aracılığı ile yapılır.

Finlandiya vize ücreti ne kadar?

Finlandiya dış temsilcilikleri tarafından belirlenen harç ücreti vize türüne göre farklıdır. Harç ücretinin yanı sıra aynı zamanda lise başvuru işlemlerini gerçekleştiren firmalar için ek hizmet bedeli de talep edilmektedir.

Finlandiya vize var mı?

Finlandiya tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulanmaktadır, Siyah, yeşil ve gri pasaportlarda vize muafiyeti söz konusudur.

 

Oyla! post