Macaristan Vize Başvuru İşlemleri

Macaristan Vize Başvuru İşlemleri

Macaristan seyahatleri için vize başvuru formunun doldurulması ve vize başvuru merkezine tüm belgelerle birlikte teslim edilmesi gerekiyor.

MACARİSTAN Vize Dilekçe Örneği

Macaristan vize başvuru işlemleri – visa center vize türlerine göre farklı işlemlerle yapılmaktadır. Vize başvuru işlemleri için vize merkezlerinden online randevu alınması gerekiyor. Randevu tarihinde, vize işlemleri için istenen tüm belgelerin hazırlanmış ve teslim edilmesi gerekiyor.

Macaristan vize işlemlerinde, vize türüne göre farklı belgeler isteniyor. Macaristan seyahatlerini yapacak olanlar vize türleri için şu ücretleri ödemelidir.

 • turistik vize 105 Euro,
 • eğitim vizesi 105 Euro,
 • ticari vize 105 Euro,
 • ziyaret vizesi 105 Euro,
 • 6 -12 yaş arası çocuklar için 25 Euro,

 Macaristan vize işlemlerinde, turistik vizeler, 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretler için verilmektedir.

Macaristan Vize Türleri

Macaristan vize türleri yapılacak seyahat’in türüne göre farklılıklar göstermektedir.

 • Macaristan Schengen Vizesi
 • Macaristan Transit Vizesi
 • Macaristan Turistik Vizesi
 • Macaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Macaristan Eğitim Vizesi
 • Macaristan Tıbbi-Sağlık Vizesi
 • Macaristan Kültürel Aktivite Vizesi

Macaristan Vizesi Evrakları 2022

Macaristan seyahatiniz için öncelikle Macaristan başvuru formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formunu büyük harfler ile ve el yazınızla doldurmanız ve imzalamanız gerekir. Vizenizin kabulünde önemli bir nokta olan vize başvuru formunu  ihmal etmeden doğru bilgiler ile doldurmak gerekir.

 • Orijinalliğini koruyan, 10 yıldan eski olmayacak şekilde, yıpranmamış ve seyahat bitiminizi de kapsayan pasaport. Bu pasaportun son 2 sayfası boş bir şekilde bulunmalıdır.
 • Size ait olan anlaşılır; arka fonu beyaz, belirli ölçülere uyan, 2 adet biyometrik fotoğrafınız
 • Macaristan’da kalacağınız otelin rezervasyon bilgileri
 • Macaristan’a yapacağınız uçağın uçuş bilgileri
 • İş yerinde çalışan olarak gidecek olduğunuz Macaristan seyahatinizde, işvereniniz tarafından imzalı bir izin belgesi gerekmektedir.
 • Kişiye ait önlü-arkalı nüfus kimlik kartının fotokopisi
 • Çalıştığınız iş yerine ait 3 aylık maaş bordrosu çıktısının ek evraklar kısmına eklenmesi gerekir.
 • Seyahatiniz boyunca yolculuğunuzun güvenilir olduğunun kanıtı niteliğinde ki seyahat sağlık sigortası poliçe örneği evrakların arasında yerleştirilmelidir.
 • SGK 4A hizmet döküm belgesi Macaristan yolculuk evrakları arasına yerleştirilmelidir.
 • Öğrenci olarak yapılacak olan Macaristan seyahatleri için öğrenci transkribi veya öğrenci belge diploması yeterlidir.i
Macaristan vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/macaristan-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Macaristan Vizesi Ücreti 2022

Macaristan seyahatleriniz için vize harç ve konsolosluk ücreti

 • Macaristan turistik vize başvuru ücreti 105 Euro
 • Macaristan eğitim vizesi başvuru ücreti 105 Euro
 • Macaristan ticari vize başvuru ücreti 105 Euro
 • Macaristan ziyaret vizesi başvuru ücreti 105 Euro
 • 6-12 yaş arası çocuklar için yapılacak olan vize başvuru ücreti 25 Euro

Macaristan Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Macaristan turistik vizesiMacaristan’da yalnızca gezip görme amaçlarıyla 90 günden az bulunacak vatandaşlarımızın alması gereken vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Macaristan turistik vizesi90 güne kadar geçerliliğe sahip olabilmekte yalnızca bir istisna olarak ilk başvurular 30 güne kadar verilebilmektedir.

Nereye başvurulur? : Macaristan vize başvurusu için tercih edilen ve Konsolosluk tarafından yetkilendirilen bir vize danışma acentesi ile çalışılması mümkündür.

Macaristan Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Macaristan ticari vizesi, ülke içinde yeni bir iş için görüşme, toplantı vb. yapacak, fuara katılacak, işle alakalı organizasyonda görev alacak kişilerin aldığı vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : 90 güne kadar uzayabilen bir geçerlilik süresi olan bu vize, sunduğunuz çalışma ve projelerin detaylarına göre sürelendirilir.

Nereye başvurulur? : Yetkili vize danışma kurumlarına başvuru yapmanız gerekmektedir.

Macaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir ?:  Herhangi bir akrabası ya da arkadaşı Macaristan’da ikamet eden kişilerin, ziyaret amaçlı gerçekleştireceği yolculuklarından önce temin etmesi gereken vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Maddi güce, kişilerin yakınlığına, seyahatin detaylarına vb. kriterlere göre, değerlendirme yapan yetkililer, vizenin geçerlilik süresine karar vereceklerdir.

Nereye Başvurulur? : Macaristan vize başvurusu için gerekli belgelerikamet alanınızda olan herhangi bir yetkili vize danışma merkezine iletilerek başvurular sağlanır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Macaristan’da yer alan kişinin gönderdiği davetiyenin ve yine sizin standart kişisel belgelerinizin sunulması şartı aranır.

Davetiye nasıl olmalıdır? Macaristan aile ziyareti vizesiiçin istenen davetiyede yurt dışında bulunan yakının bilgileri yer almalıdır. Bu kişi, kendi ikamet adresini, iletişim bilgilerini, kişisel bilgilerini, yakınlık derecenizi ve imzasını gösterecek şekilde davetiyeyi düzenlemeli ve pasaport ve kimlik fotokopisini de eklemelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Genel olarak başvuruların gidiş gününden 30 ila 60 gün önce tamamlanması tavsiye edilir.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için istenen vize danışma merkeziyle iletişime geçilmesi gereklidir.

Macaristan Vize Başvuru İşlemleri

Macaristan Vize Başvuru İşlemleri

Macaristan Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Macaristan transit vize alacak kişiler, bir ülkeye seyahat edecek olup Macaristan üzerinden aktarma uçuşu gerçekleştireceklerdir.

Kaç günlük alınabilir? : Macaristan transit vizesahiplerine yalnızca aktarma uçuşuna kadar ülkede bulunma izni verilir.

Nereye Başvurulur? : Kişiler ikamet alanına yakında herhangi bir yetkili vize danışma kurumuna başvuru yaparlar.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Macaristan transit vize için gerekli evraklar prosedür üzerine sunulan standart başvuru belgelerinin haricinde, Macaristan’da gerçekleştirilecek aktarma uçuşuna dair rezervasyon ya da biletlerdir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Aktarmanın gerçekleşeceği günden 30 gün öncesine randevu alınması tavsiye edilir.

Randevu nasıl alınır? : Danışmak için tercih ettiğiniz kurum, size ilgili konuda randevu sağlamaktadır.

Macaristan’a Vize Gerekli midir 2022

Macaristan yapılacak olan seyahatlerde bordo pasaporta sahip olan vatandaşların muhakkak ki vize almaları gerekmektedir. Macaristan Schengen adı verilen anlaşma kapsamında bu alana giren ülkelerden biridir. Bundan dolayı bazı ülkeler ile anlaşması bulunur.

Maceristan Schengen bölge üyelerinden olduğu için kısa süreli (90 gün) seyahatleri için Maceristan Schengen vize başvurusu gerekmektedir.

Tüm vize başvuru işlemlerinizi sizin adınıza yapacak olan belirli acentalar bulunur. Bu aracı kurumlar sayesinde daha hızlı bir şekilde vize alım işlemleriniz gerçekleşebilir.

Macaristan Vizesi Nedir?

Macaristan vizesi, Macaristan Schengen vizesi adına seyahat nedenine göre birbirinden farklı belgeler talep edilmektedir. Bu nedenden dolayı başvuruda bulunacak kişinin seyahat nedenlerine bağlı olarak evrakları hazırlaması gerekmektedir. Bu nedenle kişinin başvurusunun olumlu bir şekilde ve zamanında sonuçlanması açısında önemlidir.

Macaristan Vizesi Kolay Mı?

Macaristan vizesi kolay mı sorusunun cevabı, başvuruda bulunacak olan kişinin talep edilen evrakları ve bilgileri eksiksiz, hatasız bir şekilde ibraz etmesi akabinde kolaydır. Macaristan sınırları içerisine yapılacak olan seyahat nedenine göre vize türlerinde değişikler olmaktadır. Bu nedenle kişinin de seyahat nedenine göre evrak hazırlaması ve bilgilerini tutarlı bir şekilde beyan etmesi gerekmektedir.

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan vizesi, seyahat nedeninin belirlenmesinin akabinde hazırlanacak evraklar ile başvuruda bulunularak alınmaktadır. Bu nedenle başvuru sahibinin ilk adımda seyahat nedenini belirlemesi ve daha sonrasında da vize harç bedelinin dekontunu da dosya içerisinde barındırarak bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.

Macaristan Vizesi Ekşi

Macaristan vizesi ekşi yorumlarına göre, Macaristan Schengen vizesi kapsamı içerisinde olmasından dolayı parmak izinin verilmesi için merkeze gidilmesi gerekmektedir. Akabinde başvuru dosyasını merkeze eksiksiz bir şekilde teslim ettikten daha sonra, başvuru işlemleri başlamaktadır. Ancak, başvuru türü uzun süreli (D tipi) olacak ise direkt olarak konsolosluğa gitmesi gerekmektedir. Vize merkezleri sadece C tipi (kısa süreli) başvuruları kabul etmektedir.

Macaristan Vizesi Antalya

Macaristan vizesi Antalya, Antalya ili ve çevresinde ikamet eden kişilerin Antalya Macaristan vize başvuru merkezine müracaatta bulunması gerekmektedir.

Macaristan Vizesi Ankara

Macaristan vizesi Ankara Büyükelçiliği, başvuruda bulunacak olan uzun süreli (D tipi) müracaatlar için kişiyi mülakata çağırarak başvuru işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Macaristan Vizesi İzmir

Macaristan vizesi İzmir ve çevre illerinde ikamet eden kişilerin başvurularını Fahri Konsolosluğu’na yapmaları gerekmektedir. Ancak, Macaristan ülkesi Schengen kapsamında olan bir ülke olduğu için, prosedür gereğince VIS (parmak izi) uygulaması yapmaktadır. Bu nedenle kişiler başvuruda bulunmak için bizzat başvuru merkezine gelerek başvuruda bulunmaları talep edilmektedir.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan vizesinin sonuçlanma süresi 7 iş günü olarak ön görülmektedir. Macaristan Konsolosluğu vize işlemlerinden daha sonra, hazırlanan evrak ile ilgili herhangi bir eksiklik ya da tutarsızlık tespit etmediği ve resmi zamanlara denk gelmediği sürece başvuru işlemleri 7 iş günü (1 hafta) içerisinde sonuç bulmaktadır. Ancak bu kısa süreli (C tipi) vize başvuru sürecini kapsayan bir bilgidir.

Direkt olarak konsolosluğa ya da büyükelçiliğe yapılan aile birleşimi ve oturum izni gibi uzun süreli Schengen vize başvurular (D tipi) 3 aya kadar sürebilmektedir. Akabinde, hatalı bilgi beyanı, eksik evrak ibrazı ya da konsolosluk ve büyükelçiliğin yoğunluğuna denk gelmesinin akabinde, 3 aylık ön görülen süre zarfı uzamaktadır. Başvuruda bulunacak olan kişinin tüm bunları göz önünde bulundurması gerekmektedir.
Macaristan Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için https://www.visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.
Macaristan vizesi nasıl alınır?

Macaristan vizesi Macaristan Büyükelçiliği’nde kolay bir şekilde alınır.

Macaristan vize veriyor mu?

Macaristan bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarından kesinlikle vize ister.

Macaristan vize ne kadar sürede çıkar?

Macaristan vizesi 7 iş günü gibi bir süre zarfında çıkar.

Oyla! post