Kamerun Vize Başvuru İşlemleri

Kamerun Vize Başvuru İşlemleri

Atlas okyanusuna kıyısı bulunan Kamerun Afrika kıtasında yer alır. Kamerun’un başkanlık sistemi ile yönetildiğini bilinmektedir. Kamerun’a yapılacak olan turistik, eğitim veya aile vizelerinde pasaport alınması gerekir. Pasaporta sahip olan kişiler belirli bir şarta göre vize almak zorunda kalırlar.

Kamerun Vize Dilekçe Örneği

Kamerun’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları eğer bordo, siyah, yeşil ve gri pasaporta sahipseler, muhakkak ki vize almaları zorunludur. Ancak resmi bir makamda bulunan; gri, siyah ve yeşil pasaporta sahip olan vatandaşların 90 günü geçmemek kaidesiyle kameruna yapacakları seyahatlerde vize almaları gerekmez.

Kamerun Turistik Vize İşlemleri

Kamerun Vizesi Nedir? : Bordo pasaport hamili vatandaşlarımızın kısa süreli ve ticari amaçlı olmayan seyahatlerinde Kamerun vizesi alması gerekmektedir.

Kamerun Vizesi Kaç günlük alınabilir? :Kısa süreli Kamerun vizesi almanız halinde 180 gün içinde 90 güne kadar ülkede bulunabilir ve seyahat edebilirsiniz.

Kamerun Vize Başvuru İşlemleri

Kamerun Vize Başvuru İşlemleri

Kamerun Vizesi için Nereye başvurulur? : Kamerun vize başvurusu için kişinin şahsen Kamerun Konsolosluğuna evrak teslim etmesi ya da aracı vize kurumu ile görüşmesi gerekir.

Biometrik veri gerekli midir? : Kamerun vize başvurusu esnasında parmak izinin verilmesi zorunlu tutulmaz.

Kamerun Vizesi için Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Başvurunuzu gecikme nedeniyle sorun yaşamamanız adına gidiş tarihinin 15 ila 20 gün öncesinden yapabilirsiniz.

Kamerun Vizesi Ne kadar sürede çıkar? : Genelde başvuruların 5 iş günü içerisinde sonuçlandığı gözlemlenmiştir. Ancak ülkenin iç durumuna ve siyasi gündemine bağlı olarak bu süre değişmektedir.

Kamerun Vizesi Randevu nasıl alınır? : Vize merkezleri ya da şahsi başvurular için Konsolosluk yetkilileri ile görüşmeniz halinde uygun tarih ve saatler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kamerun Vize Başvuru Evrakları 2022

Kamerun’a yapacak olduğunuz seyahatlerde öncelikle online olarak vize başvuru formunu doldurmanız gerekir. Vize başvuru formu içerisinde Kamerun Konsolosluğu için alınmış randevu, tarih ve saatinde orada bulunmanız gerekir. Burada sizlerden belirli evraklar istenmektedir.

Kamerun vizesi başvuru evraklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pasaport 10 yıldan eski olmamak şartı ile alınmış bulunan Kamerun seyahati sonrasında, 3 ay daha geçerliliğini koruyan 2 sayfası boş pasaportunuz yer almalıdır.
 • Kamerun vize başvuru formu
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş bulunulan, arka fonu beyaz, istenen ölçülere uygun, 2 adet biyometrik fotoğraf
 • TC kimliğinizin yazılı bulunduğu nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Seyahatiniz boyunca geçerliliğini koruyacak olan seyahat sağlık sigortası
 • Çalıştığınız iş yerine de dair SGK 4A hizmet döküm belgesi
 • Çalıştığınız iş yerinde son 3 ayı kapsayan maaş bordrosu
 • Seyahatiniz boyunca ve sonrasında tüm aşamaları karşılayabileceğinizi ispat edici sizin adınıza açılmış banka hesap dökümünü belgeniz
 • Kamerun seyahatinizde uçuş biletiniz ve Kamerun’da rezervasyon yapılmış otelin bilgileri ek belgeler olarak yer almalıdır.
 • Uluslararası aşı sertifikası bulunmakla beraber üzerinde sağlık bakanlığı tarafından onaylatılmış ibaresi olmalıdır.
 • Vize harç bedelinin ödendiğine dair banka dekontu ek evrak olarak eklenir.
 • Davetiye yolu ile Kameruna çağrılma durumunuz söz konusuysa; aile, arkadaş veya akrabalarınızdan gönderilmiş bir davetiye mektubu
Kamerun vizesi güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/kamerun-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kamerun Ticari Vize İşlemleri

Kamerun Ticari Vizesi Nedir? :  Ticari amaçlarla, iş görüşmesi, seminer gibi organizasyonlarda bulunma amacıyla Kamerun seyahati yapacak çalışan ya da şirket sahiplerinin Kamerun ticari vize alması gerekir.

Kamerun Ticari Kaç günlük alınabilir? :Kısa süreli vize türünde olan bu vize, 180 gün içinde 90 güne kadar ikame ve faaliyet hakkı verir.

Kamerun Ticari için Nereye başvurulur? : Kamerun ticari vize başvurusu için şahsen Konsolosluğa ya da aracı vize merkezlerine evrak teslimi gerekmektedir.

Kamerun Ticari Vizesi Davetiye nasıl olmalıdır? : Kamerun seyahati öncesinde karşı taraftaki şirketten temin edilecek olan davetiye yazısı, şirketlerin bilgilerini, başvuru sahibinin unvan ve görevini, seyahatin hangi tarihler arasında olacağını ve sponsor olan kişinin finansal kaynaklarını göstermelidir.

Kamerun Ticari  Vizesi Gerekli evraklar nelerdir? : Kamerun ticari vizesi için asgari olarak sunulan kimlik ve pasaport bilgileri haricinde davetiye ve şirkete dair evraklar (Kamerun şirketinin imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi fotokopileri) gösterilmelidir. Ayrıca vize dilekçesi şirket yetkilisi tarafından ve şirketin antetli kağıdı üzerine hazırlanmalıdır.

Kamerun Ticari Vize için Ne zaman başvurmak gerekir? : Seyahatinizden 15 ila 20 gün öncesinde işlemleri başlatmanız yeterli olacaktır.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluğun çalışma saatlerinde direkt başvuruda bulunabilir ya da vize merkezimizi arayarak uygun saatleri öğrenebilirsiniz.

Kamerun ticari vizesi gerekli evraklar >>  visacenter.com.tr/kamerun-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/

 

Kamerun Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Kamerun aile ziyareti vizesi ile kişilere Kamerun’daki herhangi bir yakınını ziyaret izni verilmiş olur.

Kaç günlük alınabilir? : 180 gün içerisinde 90 güne kadar bu vize ile ülke sınırlarında bulunabilirsiniz.

Nereye Başvurulur? : Kamerun vize başvurusu için gerekli belgeler ile Fahri Konsolosluğa şahsen başvurabilir ya da vize merkezimiz aracılığıyla evrakların iletilmesini sağlayabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Standart evrakların haricinde Kamerun’da bulunan yakınınızdan davetiye almanız ve bu davetiyeyi evraklara eklemeniz gerekir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Kamerun ziyaret vizesi almak isteyenlerin sunacağı davetiye içerisinde kişilerin yakınlığı, finansal destekleri, davet edenin pasaport bilgileri ve seyahatin tarih aralıkları beyan edilmelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru yapmak için seyahat etmeyi planladığınız günden 15-20 gün öncesinde işlemleri başlatabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Çalışma saatleri içerisinde Konsolosluk yetkililerine ya da vize merkezimize ulaşarak evrak teslimi zamanlarını öğrenebilirsiniz.

 

Kamerun Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Kamerun vatandaşlığı ile ülke hükümetinin halkına sunduğu tüm temel ve sosyal haklardan faydalanılması sürecidir.

Kaç günlük alınabilir? : Kamerun vatandaşlığı alanlar için sınırsız ikame hakkı söz konusudur.

Nereye Başvurulur? : Kamerun vatandaşlık başvurusu için Konsolosluk yetkilileri ile görüşme yapmanız ve evraklarınızı şahsen teslim etmeniz gerekir. Bu süreçte yetkililerle görüşmeden öncesinde vize merkezimizden danışma hizmeti alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kamerun vatandaşlığı için yatırım, evlilik ya da uzun süreli oturum izni gibi hangi nedeni öne sürerek başvuruda bulunacağınız çerçevesinde sizden farklı belgeler temin etmeniz istenecektir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru içim oturum iznini öne sürmek isteyenlerden genelde en az 10 sene ülkede yasal olarak bulunması talep edilir. Bu süre yatırımlarınıza, doğum yerinize,  evliliğinize vb. bağlı olarak değişmektedir. Bu sürenin ardından başvurunuzu gerçekleştirmeniz için sakınca yoktur.

Randevu nasıl alınır? : Başvuru yapmak istediğiniz dönemde Konsoloslukla görüşme sağlayarak başvuru saatlerini öğrenebilirsiniz.

Kamerun Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Çalışma, eğitim ya da aile üyeleriyle birlikte yaşamak için uzun süre ülkede oturum hakkı almanız gerekir.

 Kaç günlük alınabilir? : Kamerun oturum izni süreniz sunduğunuz finansal kaynaklara, yapacağınız iş ya da alacağınız eğitimin süresine bağlı olarak değişmektedir.

Nereye Başvurulur? : Kamerun oturum izni başvurusu için ülkenin dış temsilciliğine başvuru yapılması gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Eğitim, iş ya da evlilik gibi hangi neden üzerinden bu izne başvurduğunuza bağlı olarak evraklarınız değişkenlik gösterir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Yaklaşık olarak, seyahatinizin 1 ila 3 ay öncesinde izin için başvuru yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Yetkili vize merkezimiz yetkililerine ulaşarak görüşme için sağlanan sürecin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Kamerun Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Kamerun vize reddi çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Ancak sunulan evraklarda eksik ya da yanlışlık görülmesi halinde yetkililer vize başvurunuzu reddedecektir. Ayrıca güvenlik sebebiyle de ülkenin yer yer başvuruları onaylama konusunda sınırlandırma getirdiği görülmektedir.

İtiraz Hakkı

Vize reddi alanlar, evraklarından eminse ve yeni bir değerlendirme talep ediyorsa dilekçe yoluyla yetkililere erişim sağlayabilir.

Ücret İadesi var mı?

Kamerun vize reddi alanlar için herhangi bir ücretin geri iadesi söz konusu değildir.

Kamerun Vize Ücretleri

Vize danışma merkezine hizmeti için ya da vize için harç olarak ödediğini ücretler sıklıkla kur farkından dolayı güncellenir. Başvurunuzun yaklaşmasıyla birlikte yetkililerden kendi vize kategorinizi belirterek en doğru ücretleri öğrenebilirsiniz.

Kamerun Konsolosluklar

Kamerun Hükümeti, Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu aracılığıyla ülkemizde dış temsilini gerçekleştirmekte ve yetkisi dahilinde hizmet vermektedir.

Kamerun konsolosluk iletişim adresleri için  visacenter.com.tr/kamerun-konsoloslugu/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Kamarun Vizesi Önemli Notlar 2022

Kamerun Vize Türleri

Kameruna yapılacak olan seyahat türüne göre vize türü de değişmektedir. Buna bağlı olarak vizenin çıkış süreci de farklı olmaktadır. Her bir vize türü farklı bir belgeye sebep olabilmektedir. Kamerun Konsolosluğundan hangi belgelerin alınması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 • Kamerun ticari
 • vizesi
 • Kamerun aile arkadaş ziyareti vizesi
 • Kamerun turistik vizesi
 • Kamerun çalışma vizesi
 • Kamerun eğitim vizesi

Kamerun Vize Ücretleri 2022

Kamerun’a yapacağınız seyahatlerde vize başvuru ücretleri ve harç ücretleri yapacağınız seyahat türüne göre değişmektedir. Gri, yeşil ve siyah pasaporta sahip olan Türk vatandaşları kameruna çıkışlarda herhangi bir vize harcı bedeli ödememektedirler.

Kamerun’a yapılacak olan seyahatlerin vize ücreti ile express vize ücreti birbirinden farklı miktarları içerir.

Kamerun Vize nedir?

Kamerun vize, Kamerun sınırları içerisine seyahat etmek isteyen ve konaklama yapmak isteyen başvuru sahiplerine verilen, her iki ülke içerisinden giriş ve çıkış yapma amacı ile yetkili resmi makamların kişiye verdiği resmi bir belgedir.

Kamerun Vizesi İşlemleri Nasıl yapılır?

Kamerun vizesi, Kamerun sınırları içerisine seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaportuna sahip olan başvuru sahipleri vize işlemlerine tabi tutulmaktadırlar. Ancak diğer kategorilere ait olan başvuru sahipleri, 180 gün içerisinde bulunan 90 günlük süreli konaklamalar ve seyahatler için vize işlemlerinden ve vize ücretinden muaf tutulmaktadırlar.

Kamerun Vizesi Nasıl Alınır?

Kamerun vizesi için konsolosluk makamı kişi ile ek görüşme talep edebilmektedir. Bu durumdan dolayı kişi yanına bir önceki belgelerinin fotokopilerini bulundurmasında fayda vardır. Kamerun vizesi başvuruları ise mümkün olan en erken tarihte, yani 1 ay öncesinden yapılması tavsiye edilmektedir.

Kişi başvuruda bulunacak olan ve seyahat nedenine göre olan vize kategorisini belirlemesi ve ardından merkezin müşteri temsilcisi ile iletişim haline geçerek kendisi için en uygun randevuyu talep etmesi gerekmektedir. Ardından vize ücretini de tahsil ederek başvuru dosyası içerisine ekledikten sonra, başvuru dosyası ile vize merkezine gitmesi gerekmektedir.

Kamerun Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kamerun vize başvuru formu, seyahat edecek olan kişinin doldurması gereken zorunlu ve resmi bir belgedir. Bu belge içerisinde seyahat nedenini, seyahat zaman tarihlerini ve kişisel bilgilerini doğru ve tutarlı bir şekilde girmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu form içerisinde verilecek olan bilgiler ile başvuru sahibinin kimlik bilgileri kesinlikle tutarlılık göstermesi gerekmektedir.

Kamerun vize formu nasıl doldurulur? Doldurulmuş Kamerun vize form örneklerine  visacenter.com.tr/kamerun-vize-basvuru-formu/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Kamerun Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kamerun vizesi sonuçlanma süresi, kişinin başvuruda bulunduğu kategoriye ve zaman aralıklarına göre değişkenlikler göstermektedir. Kamerun vizesi başvuru sonuçlanma zamanı ise, işleme alınan vize için sonuçlanma süresi en fazla 4 iş günü içerisinde netice bulur. Ancak vize türüne ve başvuru süresine göre de değişkenliklerin yaşanması mümkündür.

Ancak başvuru sahibi acil sebeplerden dolayı ekspres vize başvurusunda bulunmuş ise, 1 iş günü içerisinde sonuç almaktadır. Bunun yanı sıra acil bir neden yok ise, kişi ekspres vize başvurusunda bulunamamaktadır. Ayrıca, ekspres vizeler için ayrı bir ücret tahsil edilmektedir.

Kamerun Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kamerun vizesi gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport
 • Kamerun Vize Başvuru Formu
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Kamerun Vize Talep Dilekçesi
 • Vize Harç Dekontu
 • Kimlik Fotokopisi
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Aşı Kartı
 • Rezervasyon Bilgileri

Kamerun Vize İşlemleri

Kamerun vize işlemleri, vize merkezleri ya da acenteleri tarafından sağlanmaktadır.

Kamerun Visa Berlin

Kamerun Visa Berlin tarafından yapılacak olan vize başvuruları, randevusuz bir şekilde kesinlikle vize başvuru işlemlerinin kabulünde bulunmamaktadır. Bu nedenle başvurudan önce randevu alınması zorunludur.

Kamerun Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için  visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.
Kamerun vizesi kaç günde çıkar?
Kamerun vizesi normal şartlarda 7 iş günü içerisinde sonlanmaktadır.
Kamerun vize ücreti ne kadar?
Kamerun vize ücreti 115€’dur.
Kamerun vize istiyor mu?
Kamerun normal pasaporta sahip olan kişilerden vize istemektedir.
Oyla! post