Almanya Vize Başvurusu

Almanya Vize Başvurusu

Almanya vizesi nasıl alınır? başlıklı yazımız ilk kez Almanya’ya gidecek olan ve daha önceden bu tür prosedürleri bilmeyenler için çok iyi bir rehber olacaktır.

Almanya vize başvuru şartları güncellenmiştir. Almanya vize başvurusu için güncellenen sayfamıza >>> https://www.visacenter.com.tr/almanya-vizesi-rehberi/ adresinden ulaşabilirsiniz

Almanya vizesi kaç günde çıkar? Almanya vize randevu nasıl alınır? Almanya vize başvurusu için hangi evraklar gerekli?

Almanya vize ücretleri ne kadar? Almanya vize başvurusu İDATA üzerinden nasıl yapılır? gibi çok önemli soruların cevaplarını başka yerlerde aramadan tek bir yazı içinde bulacak ve istediğiniz tüm bilgileri edinebileceksiniz.

İçindekiler Kapalı

Almanya Vize İşlemleri

Bu sayfada Almanya vizesi ile ilgili her şey bulunmaktadır. Detaylı bir şekilde incelemeniz halinde vizenizi çok rahat alabilirsiniz

 • Almanya vize ücreti+ İDATA koordinasyon bedeli 755 lira olmakla birlikte, indirimli tarife uygulanan ülkelerin vatandaşları için 488 liradan yapılmaktadır. Bu bedellerin 221 lirası İDATA koordinasyon işlemleri için alınmaktadır. Almanya vize ücreti öğrenci için ekstra bir indirim yapılmamaktadır.
 • Almanya sadece turistik amaçlı ziyaret edilmiyor. Bu işin bir de ticari boyutu bulunuyor. Şirket sahipleri ya da ortaklarından biri Almanya vizesi için başvuru yaparsa ortak olan belgelerin yanı sıra güncel tarihli şirket evrakları bulundurmalı.
 • Şirket faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi, vergi levhası ve imza sirküleri fotokopisi ile SGK hizmet dökümü belgesi olmalıdır.
 • Aynı şekilde son 3 aylık dönem ve en az 8.000 lira bakiye olacak banka hesap özeti bulunmalı. Şirket çalışanları için ise banka hesap özeti dışında diğer belgeler gerekmektedir. Bunların yanında çalışanın son 3 aylık maaş bordrosu ve şirket tarafından yazılmış bir dilekçe gerekmektedir.
 • Bu dilekçe şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitap edilecek şekilde, antetli bir kağıda ıslak imza ile düzenlenecek. Başvuru sahibinin oraya gitmekte ki görevi, seyahat tarihi ve sponsoru da belirtilmelidir.
 • Almanya ticari vize ücreti diğer ücretlerle ve hizmet bedelleri ile aynı bedeldedir. Sonuçta her türlü Schengen vizesi alındığı için fiyatlarında bir farklılıkta bulunmuyor.
 • Almanya vizesi birçok kişi arasında oldukça popüler. Esasen bir Avrupa Birliği ve Schengen üye ülkesi olan Almanya vize başvurusu yapmak standart prosedürlere tabiidir. Yine de özel durumlar ve ilk kez başvuranlar için başvuru karışık, zor ve yorucu olabilir.
 • Türkiye’nin her yerinde hizmet veren Visa Center Global Vize Danışmanlık ile nasıl başvuru yapacağınızı düşünmenize gerek kalmaz. Süreç boyunca sağlanan danışmanlık sayesinde kafanız karışmadan ve gözünüz korkmadan vizenizi alabilirsiniz.
Almanya Vize Başvurusu

Almanya Vize Başvurusu

Almanya Vizesi Hakkında Genel Bilgilendirme

Hangi amaçla olursa olsun Almanya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları geçerli bir seyahat iznine sahip olmak zorundadır.

Eğer ikinci bir vatandaşlığınız yoksa, eşiniz AB vatandaşı değilse ve bordo pasaport sahibiyseniz vize almak zorundasınız.

Bunun dışında siyah renkli diplomatik pasaport; gri renkli hizmet pasaportu ve yeşil renkli hususi pasaport sahipleri vize almadan da ülkeyi ziyaret edebilirler.

Bu pasaportlardan birine sahip kişiler ülkede 180 gün içinde 90 güne kadar; yani yılda toplam 180 güne kadar kalma hakkına sahiptir.

Almanya’ya seyahatinizi gerçekleştireceğiniz tarihten 6 ay öncesine kadar vizeye başvurabilirsiniz. 2020 öncesi 3 ay olan bu süre yeni yıl ile birlikte 6 aya çıkarılmıştır.

Ancak birçok kişi erken başvuru ile konsolosluğun kendilerine daha erken başlayan tarihlerde vize vereceğini düşünmektedir.

Verilecek vizenin başlangıç süresi hesaplanırken seyahat tarihiniz baz alınır. Bu yüzden herhangi bir avantajınız olmayacağı gibi sürece erkenden başladığınız için rahatça yürütme şansınız olur.

Ayrıca başvuru sürecinde herhangi bir sorun çıkması durumunda soruna kolaylıkla müdahale edebilirsiniz. Eğer ilk başvurunuzda başvuruyu mümkün olduğunca erken yapmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece rahat bir süreç geçirmeyi garanti edersiniz.

90 güne kadar olan kısa süreli, yani C tipi Almanya Schengen vizesi başvurusu doğrudan konsolosluğa yapılmamaktadır.

Başvurular konsolosluk tarafından yetki verilmiş olarak resmi başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Nihai karar ise yine konsolosluğun olacaktır.

Ancak başvuruya hazırlanırken stratejik davranmak, evrakları tam ve doğru hazırlamak da olumlu sonuç olasılığını artırır.

Visa Center Global Vize Danışmanlık tüm başvuru sahiplerini doğru yönlendirerek vize onayı almayı kolaylaştırır. Ayrıca konsolosluğun talep ettiği evraklar vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Bu yüzden de hangi vizeye başvuracağınıza bağlı olarak hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğine ekstra özen göstermeniz şarttır.

Almanya’da daha uzun süre kalacak olanlar 90 gün üzeri için verilen D tipi vizeye başvurmalıdır.

Bu vize tipi aile birleşimiçalışma ve eğitim gibi durumları kapsar. Bu tip vizeye Almanya Büyükelçiliği ve Almanya Konsolosluğu’ndan başvurulmaktadır.

Ayrıca yetkili danışmanlık firmalarından da başvuru yapılabilir. Daha detaylı bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Amanya Vizesi Almanın Kolay Yolu

Adım: Bizimle İletişime Geçin

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Almanya vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

Adım: Evrakları Bize Ulaştırın

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Almanya vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.

Adım: Randevu Günü Parmak İzi Vermeye Gelin

Son 5 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verdiyseniz, siz gelmeden Almanya vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz.

Son Adım: İşlem Tamamlandı

Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.

Almanya Schengen Vizesi Hakkında Merak Edilenler

Bu konuda tecrübeli olsanız da olmasanız da Almanya Schengen vizesi ile ilgili pek çok soru işaretiniz olabilir. Bu soru işaretlerini gidermek adına sayfamızı inceleyebilir, bu yazıdan bilgi alabilirsiniz. Başvurunuzu Visa Center Global Vize Danışmanlık ile gerçekleştirmeniz durumunda uygulamanız gereken tüm adımların detaylı bilgisi size iletilmektedir. Ayrıca size başvuru sürecinde nasıl destek olduğumuzu ve nasıl hizmet verdiğimizi de görebilirsiniz.

Çalışma, eğitim ve Almanya’da kalacağınız süre durumuna göre uygun olarak hazırlanmış vize kategorilerini inceleyebilirsiniz. Her bir kategori için istenen gerekli evrakları da bulabilirsiniz. Çok sayıda kişi;

 • Almanya vize ücreti,
 • Almanya vizesi nasıl alınır,
 • Çok girişli ve uzun süreli Almanya vizesi alma yöntemleri,
 • Kimler Almanya vizesi alabilir,
 • Vize kaç günde çıkar, vize başvuru formu nasıl doldurulur,
 • Sponsorluk dilekçesi kim tarafından ve nasıl yazılır,
 • Vize reddedilirse ne yapılır,
 • Ret kararına nasıl itiraz edilir,
 • Ticari ve şahsi davetiye detayları nasıl ayrışır;
 • Almanya Büyükelçiliği ve Konsolosluğu adres ve iletişim bilgileri nedir gibi konuları merak etmektedir.
 • Detaylı rehberimizi incelediğiniz takdirde;
 • Almanya vize başvurusu sırasında en çok yapılar hatalar,
 • Almanya Schengen vize başvuru yaparken dikkat edilmesi gerekenler;
 • Uzun süreli Almanya Schengen vizesi alınır mı;
 • Almanya vize başvurusu için bankada ne kadar para gösterilmeli;
 • Almanya seyahati nasıl belgelenir;
 • Vize başvuru formu;
 • Vize başvurusu için randevu alma;
 • Vize için standart fotoğraf ölçüsü ve özellikleri;
 • Biyometri ve parmak izi;
 • Başvuru sonrası pasaport takibi;
 • Başvuru sonucu sorgulama;

Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz diğer ülkeler ile ilgili de ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kolay Almanya Vizesi Alma

1.Visa Center Global Vize Danışmanlık ile İletişime Geçin

Danışmanlık firmamız ile iletişime geçtiğinizde öncelikle durumunuz ve Almanya’da ne kadar süre kalacağınız analiz edilir. Buna göre hangi tip vizeye başvurmanız gerektiği belirlenir. Vizenin türüne bağlı olarak sunmanız gereken evrakların bir listesi size bildirilir.

2. Evraklarınızı Danışmanlık Merkezine Ulaştırın

Göndermiş olduğunuz ya da elden teslim ettiğiniz evraklarınız profesyonel danışmanlar tarafından kontrol edilir. Eksik ya da hatalı bir bilgi olup olmadığı incelenir. Tüm evraklar tamamlandıktan sonra başvuru dosyanız hazır hale getirilir.

3. Randevu Günü Parmak İzi Verin

Schengen vizesi için kayıtlı ve geçerli bir parmak izinizin veri tabanında olması gerekir. Eğer son 5 yıl içinde parmak izi vermediyseniz randevu günü vermelisiniz. Parmak izi sistemde zaten güncel olanların ise başvurularını merkezimiz gerçekleştirmektedir.

4. Vize Sonucunu Alın

Başvuru formunuz ve evraklarınız konsolosluğa gönderildikten sonra konsolosluk sonucunuzu olumlu ya da olumsuz olarak bildirir. Pasaportta belirtilen sonuç üçüncü şahıslarla kesinlikle paylaşılmaz. Kapalı bir şekilde merkezimize gelen pasaportunuz yalnızca size teslim edilir. Dilerseniz kurye hizmetinden yararlanarak pasaportun adresinize teslimatını da seçebilirsiniz.

Visa Center Global Vize Danışmanlık Nasıl Yardımcı Olabilir?

 • Göç etmeyi mi planlıyorsunuz? Tatilinizi geçirmek için mi Almanya’ya gitmek istiyorsunuz? Vize almak için atlamanız gereken tüm karmaşık adımlar zaten yeterince bunalmanıza yol açacaktır. Dahası arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen öneriler size çok yardımcı olmayabilir. Böyle bir durumda, seyahat ve göçmenlik konusunda her şeyi bilen bir vize danışmanı ile çalışmayı düşünebilirsiniz.
 • Göç süreci ülkenin kurallarına ve düzenlemelerine göre değişir. Her ülkenin göçmenler için kendi süreci vardır. Ayrıca, göçmenlik süreci çoklu göç programları, vize kategorileri gibi farklı yollar içerir. Basit bir deyişle, tüm vize süreci son derece karmaşık olabilir. Göç kuralları hükümet politikalarındaki değişiklikten etkilendiği için, bir aceminin terminolojiyi anlaması ve tüm güncellemeleri takip etmesi zorlaşır. Visa Center Global Vize Danışmanlık uzmanları vize sürecinde daha fazla uzmanlık ve bilgi katarak tüm süreci kolaylaştırırlar.
 • Ayrıca, vize kurallarına harfiyen uydukları için vize onayı şansını arttırırlar. Kısacası, bir uzman tüm süreci sizin için yönettiği için kendinizi emin ellerde hissedebilirsiniz.
 • Göçmenlik talimatlarını okuyarak vize başvurusu konusunda bilgi edinmeye çalışmak zihninizi gerekli gereksiz birçok bilgiyle doldurmak demektir. Yaş, deneyim, eğitim vb. konularına göre Almanya vize süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. Yanlış vize kategorisine başvurmak başvurunuzu uzun süre geciktirebilir. Bazen, vize başvurunuzdaki basit bir hata size çok pahalıya mal olabilir, çünkü reddedilme veya süreci yeniden başlatma olasılığı vardır.
 • Kimse böyle bir risk almak istemez. Bir vize danışmanından yardım almak hem paradan hem de zamandan tasarruf etmek anlamına gelir.
 • Başarılı bir vize işlemi için başvuru sahibi ile farklı resmi makamlar arasında net bir iki yönlü iletişim gereklidir. Schengen vizesine aşina değilseniz, ilgili makamla konuşarak sorunlarınızı çözmeniz mümkün olmayacağı için sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ancak bir danışman sizin adınıza hükümet süreçleriyle ilgileneceğinden sizi bu endişelerden kurtaracaktır.
 • Örneğin, vize başvurusunun takibi, acil sorulara cevap verilmesi vb. Ayrıca, tüm belgeleriniz doğru olsa bile ret ihtimali her zaman vardır. Kalifiye bir danışman, gerekçelerinizi, haklarınızı tanımlamanıza ve yanlış anlamaları gidermenize yardımcı olacaktır.
 • Bilirsiniz ki vize durumu mesleğiniz ve diğer özel ayrıntılarınızla birlikte medeni durumunuzdan da büyük ölçüde etkilenir. Bilgilerini yetkililere doğru zamanda düzgün bir şekilde iletmezseniz, vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Eğer erkek arkadaşınız tarafından davet edilmişseniz davet edenin erkek kardeşiniz olduğunu söylemek mantıksızdır.
 • Vize sürecinizde onay almanıza engel olarak küçük hatalar, sicilinize de işleyebilir. Bunlar size oldukça masum görünebilir ama gelecekte de sorun yaşamanıza yol açabilir. Bu yüzden uzman bir danışman sizi daima doğru yönlendirerek yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler konusunda bilgilendirir. Ayrıca danışmanlar vize sürecinin her aşamasında beklentilerinizi karşılamak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

 • Heyecanla, dürüstçe size yardımcı olacak ve size her türlü bilgiyi verebilecek güvenilir bir vize danışmanlık firması bulmak kolay değildir. Vize endüstrisinde, sahtekarlık yapan danışmanların namı oldukça popülerdir. Fahiş fiyatlar talep eden, halkı dolandıran, bilerek yanlış yönlendiren çok sayıda sahtekar mevcuttur. Örneğin, bu danışmanlar kişilere belirli bir vize için gerçekten uygun olup olmadıklarından bile asla bahsetmezler.
 • Visa Center Global Vize Danışmanlık, Türkiye’den Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişilere şeffaf ve güvenilir bir danışmanlık hizmeti sunar. Dürüstlük, şeffaflık ve etik davranış değerler daima önceliğimizdir. Merkezimizi tercih ettiğinizde:
 • Vize tipine uygun olup olmadığınızı belirlemek için ücretsiz bir değerlendirme yapıyoruz. İyi bir şansa sahip olup olmadığınızı veya şansınızı artırmanın yolları olup olmadığını böylece bilebilirsiniz. Bununla birlikte, eliniz zayıfsa, nasıl devam etmenizi ve neler yapabileceğinizi de size öneri olarak sunuyoruz.
 • Vize danışmanlarımız durumunuzu ve başarı olasılığınızı anlamak için ellerinden geleni yapıyorlar.
 • Doğru vizeyi olabildiğince çabuk almanız için etkili, sonuç odaklı bir Almanya vize stratejisi oluşturuyoruz.
 • Uzmanlarımız doğru belgeleri doğru zamanda teslim ettiğinizden ve başvuru dosyanızın doğru ve tam olduğundan emin olmadan dosyanızı göndermiyor.
 • Danışmanlarımız vize sürecinizi kolaylaştırmak için resmi avukatlar ve yabancı ülkelerdeki yasal temsilcilerle birlikte çalışmaktadır.
 • Tüm temsilciliklerimiz, müşterilerimize güncel bilgiler ve uzman tavsiyeleri sunmaktadır.
 • Zamanın vize konusunda değerli olduğuna inanıyoruz. Başvurunuzu olabildiğince hızlı gönderdiğimiz için kendimizle gurur duyuyoruz. Böylece sonuçları da bir an önce alma şansınız oluyor.
 • Çalışma saatleri içinde her zaman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Tüm e-postaları birkaç saat içinde cevaplıyoruz.
 • İlk kez parmak izi verecekseniz gerilmeniz normaldir. Danışmanlarımız randevu gününüzde başvuru merkezinde size parmak izi verirken eşlik etmektedir. Böylece kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Tüm vizeleri hazırlarken çok girişli ve uzun süreli olacak şekilde onaylanmaları için uğraşıyoruz. Almanya vize başvuru formu ile sunduğunuz belgelerin birbiri ile uyuşması çok önemli olduğu için bu konuya ayrıca dikkat ediyoruz.
 • Bir vize danışmanı mı arıyorsunuz? Vize almaya uygun olup olmadığınızı bilmek ister misiniz? Hangi tip vizeye başvurmanız gerektiğini merak ediyor musunuz? Türkiye’deki en güvenilir Almanya vizesi için danışmanlık sunan Visa Center Global Vize Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Kimler Visa Center Global Vize Danışmanlık Hizmetlerinden Yararlanabilir?

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturum izni olan yabancı uyruklular; 25 yaş ve üstünde olup sabit geliri olanlar; ev hanımları; öğrenciler ve 0-6 yaş arası çocuklar için Visa Center Global Vize Danışmanlık hizmeti verilmektedir.
 2. Merkezlerimiz Almanya Schengen vize başvurusu konusunda hizmet vermektedir. Eğitim kurumu bulma, staj ayarlama, göçmenlik ya da işe yerleştirme alanında da hizmet sunulmaktadır. Başta İstanbul, Ankara, Gaziantep ve İzmir olmak üzere Türkiye’deki tüm şehirlere hizmet vermekteyiz. Almanya vize başvurunuzu dilediğiniz şehirden gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Vizesi Türleri

Öncelikle Almanya’ya gidiş amacınıza karar vermeli ve bunu konsolosluğa da ispat etmelisiniz. Gidiş amacınız aynı zamanda sizin başvurmanız gereken vize türünü de etkileyecektir. Böylece kendi durumunuza en uygun evrakları toplayabilirsiniz. Almanya Konsolosluğu şu kategorilerde vize vermektedir:

 • Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Almanya Eğitim ve Öğrenci Vizesi
 • Almanya Konferans, Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 • Almanya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize
 • Almanya Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 • Almanya Turistik Vize

Almanya vizesi 2023 yılı güncel bilgilerdir.

 • Sitemizde en güncel bilgilere yer vermeye çalışıyoruz. Ancak vize başvurusu esnasında istenen belgeler Almanya Konsolosluğu tarafından sık sık değiştirilmektedir. Bu sebeple Visa Center Global Vize Danışmanlık ile iletişime geçerek en güncel durum hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Edinmeniz gereken en temel belge, sabit gelirli bir çalışan olduğunuzu ispatlamaktır. Bunun için SGK işe giriş bildirgesi alabilirsiniz. Belgenin kaşeli ve imzalı olması gerekmektedir. Ayrıca e-devlet üzerinden alabileceğiniz karekodlu belge de kabul edilmektedir. Sadece, belgeyi başvurudan en fazla 7 gün önce almalısınız. İş yerinden alacağınız maaş bordroları ise son 3 aya ait olmalıdır. Şirket yetkilisi belgeyi kaşeleyip imzalamalı. Çalışan konumunda iseniz şirkete ait sicil gazetesi, oda faaliyet belgesi, vergi levhası ve imza sirküleri sunmak zorunda değilsiniz. Ancak bu belgeleri sunmak konsolosluğa daha fazla güven verecektir.
 • Vize başvurunuzdan en fazla 15 gün önce alınmış banka hesap dökümü de gereklidir. Döküm son 3 aya ait olmalıdır. Üzerinde banka görevlisinin kaşesi ve imzası olmalıdır. Yine zorunlu olmamasına rağmen banka imza sirküleri Almanya vize başvuru dosyasına eklenebilir.

Almanya Uzun Süreli Schengen Vizesi Verir Mi?

Seyahat tarihinizden 6 ay önce vizeye başvuru yapabilirsiniz. Almanya Avrupa ülkeleri içerisinde popüler bir destinasyon olduğu için başvurular çok hızlı bir biçimde dolabilir. Bu yüzden Visa Center Global Vize Danışmanlık randevuları genelde ortalama 2 hafta sonrası için verilir. Belgelerinizin yakın geçmişte alınması ve güncel olması gerektiği için öncelikle randevu alıp sonra belgelerinizi hazırlamanızı önermekteyiz. Herhangi bir gecikme ve aksaklık olmaması adına seyahatinize en geç 2 ay kala vize sürecinize başlamanızı tavsiye ederiz.

Almanya Uzun Süreli Schengen Vizesi Almak

 1. Eğer ilk Schengen vizesi başvurunuzsa konsolosluk bilgilerinizi biraz daha fazla irdeleyebilir. Başvuru yaptığınız vize kategorisi, ekonomik statünüz, sosyal durumunuz, medeni durumunuz Almanya uzun süreli Schengen vizesi alma ihtimalini etkileyecektir. Seyahat amacınız arkadaş ya da aile ziyareti ise genelde seyahat süresi kadar vize vermektedir. Turistik amaçlı vizelerde de yine seyahatin süresi önem arz etmektedir. İlk ticari ve turistik vize başvurularında tek girişli verilme olasılığı yüksektir.
 2. İlk başvurularda özellikle kişinin finansal ve sosyal durumunu büyük bir öneme sahiptir. Özellikle ilk vizesine başvuracak kişilerin maddi durumunu resmi ve geçerli belgeler aracılığıyla ispat etmeni gerekmektedir. Düzenli bir yüksek gelir genelde iyi bir intiba bırakır. Konsolosluğun maddi durum konusunda şüpheye düşmesi başvurunun olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir. İlk verilen vizenin doğru kullanılması durumunda sonraki başvurularda daha uzun süreli ve çok girişli vize ihtimali artmaktadır.

Uzun Süreli Almanya Schengen Vizesi Kriterleri

 1. Eğer daha önce Schengen vizesi aldıysanız; bu vizeyi sürelere dikkat ederek ve çoğunluğunu vizeyi veren ülkede geçirerek kullandıysanız uzun süreli Almanya vizesi almak kolaydır. Son 3 yılda Almanya Schengen vizesi almış olmanız büyük bir artıdır. Sürekli olarak arkadaş ve aile ziyareti için Almanya’ya gitmeniz gerekiyorsa, durumunu kanıtlamanız halinde uzun süreli ve çok girişli vize alabilirsiniz. Ticari vizelerde ise ne kadar süredir o şirkette çalıştığınıza ve nerelere seyahat ettiğinize bakılır. Aynı şirket için daha önce Almanya’ya yapılmış bir seyahat artı puandır.
 2. Çoğu kişi turistik vize başvurusu yapmaktadır. Uzun süreli ve çok girişli turistik amaçlı Almanya vize başvurusu yapmak istiyorsanız önceki vizelerinizi nasıl kullandığınız son derece önemlidir. Geçmişteki vizelerinizle ilgili herhangi bir sorun yoksa, maddi durumunuz yeterliyse, düzenli geliriniz varsa gitgide daha iyi şartlara sahip vizeler alabilirsiniz. Ayrıca ülkeye daha sonra da seyahat edeceğinizi ispatlamanız çok girişli vize verilmesini sağlayabilir. Herhangi bir etkinlik bileti, konferans katılımı ya da eğitim kaydı bir sonraki seyahatinizin ispatı olabilir.

Almanya Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya Schengen vizesi için gerekli evraklar, Almanya’ya gidiş amacınıza (başvuru yapacağınız Almanya vizesi kategorisine) ve çalışma durumunuza göre değişmektedir. Aşağıda, Almanya vizesi için gerekli evraklar hakkında genel bilgi ve Almanya Schengen vizesi kategorileri paylaşılmıştır. Genel bilgi içerisinde Almanya vize evrakları hakkında genel bilgiler mevcuttur. Almanya’ya gidiş amacınıza uygun vize kategorisine tıklayıp ve ilgili sayfaya geçiş yaparsanız, geçiş yaptığınız sayfa içerisinde ilgili vize kategorisine ve  çalışma durumunuza ilişkin gerekli evraklar listesine ulaşacaksınız.

Almanya vizesi 2023 yılı güncel evrak listesi için visacenter.com.tr/almanya-vizesi-icin-gerekli-evrak adresini ziyaret edebilirsiniz.

Almanya Vizesi Almanın Püf Noktaları

Almanya Schengen vizesi hakkında merak edilen tüm soruları burada topladık. Merak ettiğiniz sorunun üzerine tıklayarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Eklememizi istediğiniz başka sorular varsa, bize mail atarsanız kısa sürede internet sitemize ekleyeceğiz.

 • Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?
 • Almanya Vize Ücreti Nekadar?
 • Almanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
 • Almanya Vizesi Nasıl Alınır?
 • Uzun Süreli ve Çok Girişli Almanya Vizesi Almanın Yolları
 • Kimler Almanya Vizesi Alabilir?
 • Almanya Vize Talep Dilekçesi ve Sponsorluk Dilekçesi Nasıl Yazılır?
 • Almanya Şahsi, Ticari, Eğitim ve Etkinlik için Davetiye Mektubu Detayları
 • Almanya Vize Reddi ve Redde İtiraz
 • Almanya Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği

Almanya Vize Başvurusunda Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Kişilerin en büyük soru işaretlerinden biri de vizeye başvururken ne kadar para gösterilmesi gerektiğidir. Bu konu, aynı zamanda retlerin de en büyük sebebidir. Ne kadar para göstermeniz gerektiği seçtiğiniz vize türüne, ne kadar kalacağınıza ve hatta kaç kişi gideceğinize göre değişmektedir.

Genellikle seyahatiniz için gerekli bir birikim sunmanız gerekir. Son anda yatırılan tutar şüphe çekerken, vadeli hesaptaki faiz geliri kabul görmeyebilir. Ancak vadesiz hesapta yeterli limit olması durumunda vadeli hesabınızı destekleyici ek gelir olarak sunabilirsiniz.

Almanya Arkadaş ve Aile Ziyareti Vizesi İçin Banka Hesabında Olması Gereken Para

Almanya arkadaş ve aile ziyareti vizesi için başvuracaksanız muhtemelen zaten karşı taraf size bir davetiye gönderecektir. O davet mektubunda tüm masrafların kendilerine ait olacağı yazıyorsa hesabınızda 1000 € göstermeniz oldukça yeterlidir.

Ancak size yalnızca konaklama fırsatı sunulacaksa, diğer masraflar size ait olacaksa kalacağınız süre boyunca günlük belli bir harcama yapacağınız varsayılır. Günlük 50 € üzerinden hesaplanan bakiyenin banka hesabınızda olması gerekir. Düzenli ve sigortalı işe sahip olanların sınırın biraz daha üstünde bakiye bulundurması tavsiye edilir. İş verenler için bulunması gereken bakiye değişmemektedir. Ayrıca bu tutara uçak biletleri dahil değildir.

Almanya Turistik Vize İçin Banka Hesabında Olması Gereken Para

Eğer Almanya turistik vize için başvuru yapacaksanız konaklama masraflarınızı karşılayabileceğinizi göstermeniz gerekir. Ayrıca konsolosluğun belirlediği günlük harcama limiti daha yüksek olacaktır. Ortalama günlük 150 € ve buna ek olarak konaklama masrafı tutarının banka hesabında bulunması gerekir. Gidiş ve dönüş uçak bileti de ayrıca yer almalıdır. Hesapta daha az bakiye olması ret ile sonuçlanabilir.

Almanya Fuar ve Ticaret Vizesi İçin Banka Hesabında Olması Gereken Para

Genelde fuar ve ticaret vizesi için başvuranların masrafları çalıştıkları firma tarafından karşılanmaktadır. Bu yüzden de kişilerin kendi banka hesaplarındaki bakiye çok da önemli değildir. Yine de herhangi bir aksilik yaşanması durumunda Almanya’da birkaç gün kalıp, konaklama ve diğer masraflar ile birlikte dönüş biletinizi alabilmeniz beklenir. Bunun için hesabınızda cüzi bir miktar olması yeterlidir. Öte yandan şirketin, çalışanlarının seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlaması gerekir. Bunun için şirket hesap dökümleri sunulabilir.

Almanya Öğrenci ve Eğitim Vizesi İçin Banka Hesabında Olması Gereken Para

Eğitim amaçlı Almanya’ya gidecek olan kişiler turistik vize başvurusuna benzer olarak başvurularını yapabilirler. Ancak günlük limit biraz daha düşüktür. Kalacağınız süre boyunca günlük ortalama 80 € tutarında bakiyenin hesabınızda bulunması yeterlidir. Öte yandan eğer herhangi bir burs ya da hibe kazandıysanız, eğitim ve konaklama masraflarınız karşılanacaksa bireysel birikiminiz gerekli olmayabilir.

Almanya Vize Başvurusu İçin Seyahat Süresini Planlama

Doğru bir seyahat planı yapmak vize başvurunuzun akıbeti açısından çok önemlidir. Genelde kişiler daha uzun süreli vize almak için çok da mantıklı olmayan aşırı uzun planlar sunabilirler. Ya da seyahat planının son dakika yapılması ortaya tutarsız durumlar çıkarabilir. Bu durum konsolosluk tarafından şüpheyle karşılanacağı için ret alma ihtimaliniz yükselir. Neyse ki Visa Center Global Vize Danışmanlık bu konuda kişileri doğru yönlendirmektedir. Her vizenin türüne göre yapmanız gereken plan değişmektedir.

Almanya Arkadaş ve Aile Ziyareti Vizesi İçin Seyahat Süresini Planlama

Okulunuzun tatil günlerinden ya da yıllık izin sürenizden daha fazla Almanya’da kalacaksanız bu durumu dilekçe ile beyan etmeniz gerekmektedir. Kanıtlanamayan uzun süreli seyahat planları vize reddine yol açabilmektedir. Öte yandan emeklilerin bağlı olduğu herhangi bir çalışma ortamı ya da okul bulunmadığı için 90 güne kadar kalmakta özgürdürler.

Almanya Turistik Vize İçin Seyahat Süresini Planlama

Turistik seyahat planınızı yaparken hem izin sürenizi hem de maddi kaynaklarınızı hesaba katmalısınız. İş yerinin size tanıdığı hak 15 iş günü iken 30 günlük plan göstermek şüphe uyandıracaktır. Daha uzun kalmayı planlıyorsanız da bunu nasıl yapacağınızı, bu durum iş yeri tarafından nasıl karşılanacağını, bütçenizi belirtmeniz gerekecekti.

Almanya Fuar ve Ticaret Vizesi İçin Seyahat Süresini Planlama

Bu vize türü için başvurular genelde zaten davetiye ile yapıldığı için bu tarz sorunlarla pek karşılaşılmamaktadır. Kişilere büyük çoğunlukla davetiye süresi kadar vize verilir. Düzenli olarak iş seyahati yapılacaksa uzun süreli vize de verilebilir.

Almanya Öğrenci ve Eğitim Vizesi İçin Seyahat Süresini Planlama

Eğitim ve öğrenci vizesi alacaklara da eğitimleri sürecinde geçerli olan bir vize sunulur. Ancak eğitimden önce ya da sonra ülkede seyahat etme planından bahsedilerek daha uzun süreli de vize alınabilir. Bu durumda uçak biletlerinin, hesap bakiyesinin ve konaklama belgelerinin de buna göre olması gerekmektedir. Öğrenciler bu tarz bir talepte bulunsa dahi konsolosluk eğitim süresine denk vize verebilir.

Almanya Vize Talep Dilekçesi ve Destekleyici Evraklar

Zorunlu olan belgelerin dışında Almanya vizesi için başvururken talep dilekçesi ve destekleyici belgeler sunmak elinizi güçlendirecektir. Visa Center Global Vize Danışmanlık deneyimlerine göre vize alması çok zor olan kişiler için bile bu şekilde vize alınabilmiştir.

Mesela ticari maksatlı Almanya’ya bir seyahat gerçekleştirecekseniz, firma ile geçmişte de münasebetleriniz vardıysa bunların belgelerini eklemek vizenizi sorunsuz bir şekilde almanızı sağlar. Ya da aile ve arkadaş ziyareti yapacaksanız, ancak karşı taraf mesela hasta olduğundan ötürü size davet mektubu yollayamıyorsa, kaldığı hastaneden gönderilecek belgeler konsolosluk tarafından olumlu karşılanacaktır. Mümkün olduğunca standart gerekli belgelerin dışında ev evrak ve dilekçe sunmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece seyahat amacınız ile ilgili de konsolosluğu daha iyi ikna edebilirsiniz.

Almanya vize dilekçesi nasıl yazılır Örnek Almanya vize dilekçesi için visacenter.com.tr/almanya-vize-dilekce-ornegi/ bağlantısına bakabilirsiniz.

Almanya Vize Başvurusu İçin Fotoğraf Ölçüsü Standartları

Her ülkenin vize başvurusunda talep ettiği fotoğraf ölçüsü standartları değişiklik göstermektedir. Schengen bölgesinde ise aynı standartlar kabul edilmektedir. Fotoğraf çektirmeye gittiğinizde fotoğrafçının bu standartlara uyarak çekim yapması önemlidir. Fotoğrafın belirlenen standartların dışında olması çok basit bir hata olabilir, ancak vizenizin reddedilmesine neden olur.

 • Biyometrik fotoğraf 35 x 45 mm boyutlarında olmalı;
 • Fotoğraf üstünde düzenleme yapılmamalı;
 • Arka fon desensiz ve beyaz olmalı;
 • Son 6 ay içinde çekilmiş olmalı;
 • Yüz net bir şekilde görünmeli; kulaklar ve alın açıkta olmalı;
 • Küpe, gözlük, piercing gibi takılar bulunmamalı;
 • Başörtüsü kullanan kişilerde de kulaklar ve alın kısmı görünür olmalı;
 • Fotoğraf bulanık olmamalı; net olmalı.

Almanya Vize Başvurusu İçin Parmak İzi

Bilgi Kaydı Sistemi kapsamında Almanya vize başvurusu yapacak herkes parmak izi vermek zorundadır. Tüm Schengen üye ülkeleri 25 Eylül 2014 tarihinden beri Biyometrik Bilgi Kaydı Sistemi (VIS) usulünce işlem yapmaktadır. Pasaportunuzda VIS ibaresi yer almadığında vize müracaatında biyometrik bilgilerinizin ibraz edilmesi gerekir. Verilen parmak izleri sistemde 5 yıl tutulmaktadır. Schengen vizesi başvurusu için verilen parmak izi farklı vizeler (Ör. Dubai) için kullanılamaz. Bir kez parmak izi verenlerin 5 yıl içinde tekrar vermesine gerek yoktur.

Almanya Vize Başvurusu İçin Randevu

Visa Center Global Vize Danışmanlık ile Almanya vize başvurusu için tamamen ücretsiz bir şekilde randevunuzu alabilirsiniz. Çok sayıda dolandırıcı ve sahte firma olduğu için başvurularınızı yetkili aracı kurumlarla yapmanız önemlidir. Randevunuzu bize ulaşarak telefon üzerinden de alabilirsiniz. Visa Center Global Vize Danışmanlık Almanya vize başvuru sürecini en başından sonuna kadar başarıyla yürütmektedir. Hem sizin için en uygun zaman dilimine randevu bulmak hem de mümkün olan en yakın randevuyu almak görevimizdir.

Almanya Schengen Vizesi ile Seyahat Edilebileceğiniz Ülkeler

Almanya vizesi aldığınızda sadece Almanya’ya değil; tüm Schengen bölgesine ziyarette bulunabilirsiniz. 1985 yılında yürürlüğe giren Schengen Anlaşması’nın bir sonucu olarak oluşturulan Schengen Bölgesi, hepsi ortak bir vize politikasını paylaşan 26 Avrupa ülkesini kapsamaktadır. Aslında, geçerli bir Schengen vizesi ile Avrupa Birliği (AB) artı dört EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) üyesi ülkeyi kapsayan 22 ülkeye seyahat edebilirsiniz.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka ,Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Ayrıca İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeler oldukları için Schengen vizesi verme yetkisine sahiptir. Bu ülkeleri de aynı vizeyle ziyaret edebilirsiniz. Bu ülkeler dışında Hırvatistan, Bulgaristan, Romanya, Monaco, Vatikan ve San Marino da Schengen vizesi ile ziyaret edilebilmektedir. Sonuç olarak Almanya Schengen vizesi alarak 32 farklı ülkeyi görebilirsiniz. Tek girişli vize alsanız dahi bu ülkeler arasında dolaşabilirsiniz. Çok girişli vize aldığınız takdirde Schengen bölgesine giriş çıkış yapma hakkınız olur.

Schengen vizesi başvuru işlemleri son derece yorucu ve karmaşık olabilir. Ancak Visa Center Global Vize Danışmanlık ile bu süreci yürüttüğünüzde hiçbir zorluk yaşamamış olursunuz. Herhangi bir konuda daima sizleri yönlendiren uzman danışmanlarımız sayesinde kolay bir şekilde vizenizi alabilirsiniz.

Vize Başvurusu Sonrası Pasaport Takip

Başvurunuz yapıldıktan sonra tüm süreç merkezimiz tarafından takip edilmektedir. Başvurunuzun sonuçlanmasının ardından konsolosluk pasaportunuzu tarafımıza ulaştırır. Hiç vakit kaybetmeden size haber vererek pasaportunuzun teslim almaya hazır olduğunu bildiririz.

Dilerseniz ek kurye hizmetini seçerek pasaportunuzu adresinize de isteyebilirsiniz. Başvurunuz sırasında size verilen vize takip fişi sayesinde başvuru durumunuzu online olarak da kontrol edebilirsiniz. Ancak bu şekilde başvuru sonucunuzu olumlu ya da olumsuz olarak öğrenme şansınız yoktur. Sadece başvurunuzun ne aşamada olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Almanya Vize Ücreti

Daha önce 60 €’dan başlayan Almanya vize ücretlerine 2020 itibariyle  20 euro zam gelmiştir. Buna göre güncel ücretlendirme tablosu aşağıdaki gibidir. Bu tutarlara danışmanlık ücreti ayrıca eklenmektedir.

Almanya vize ücretleri, Almanya konsolosluk harcı ve aracı kurum hizmet bedellerine  visacenter.com.tr/almanya-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/  sayfasından detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Almanya Vizesi Önemli Noktarlar 2023

Almanya vize başvurularında öncelikle kişinin randevu alması gerekmektedir. Randevu işlemlerini ücretsiz bir şekilde internet sayfasından yapabilmektesiniz.

Türkiye’de bulunan vatandaşların Almanya’ya çıkabilmek için vize başvurularında bulunması gerekmektedir. Vize başvuruları genellikle;

 • Aile ziyareti
 • Eğitim
 • Öğrenci
 • Turistik

Ticari olmak üzere çeşitli amaçlar içermektedir.

Almanya vize başvurularında kullanılacak olan belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin bir çoğunluğu güncel konumda bulunmalıdır. Genellikle son 6 ay içerisinde aktif olarak yapılan işlemlerin ön planda tutulduğu bir evrak süreci bulunur. Sizin yerinize de vize başvuru işlemlerini gerçekleştiren firmalar bulunmakla beraber, kişisel olarak da vize başvurularında bulunabilirsiniz.

Almanya’ya gitmeniz gereken seyahat süreci öncesinde en yakın zaman dilimine alınan randevu işlemleri ile beraber kısa süre içerisinde evrakların eksiksiz bir şekilde bir araya getirilip teslim edilmesi süreci başlar.

Türkiye üzerinden vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin bulunulan İl ya da ilçe deki Almanya Konsolosluğuna giderek burada idata aracılığı ile başvuruda bulunabilmektedir.

Almanya Vize Randevu İşlemleri Nelerdir?

Almanya’ya çıkışlarda vize alabilmek için öncesinde bir randevu almak gerekmektedir. Randevu alınmadan hiçbir şekilde vize işlemleri gerçekleştirilmez. İnternet üzerinden alınabilen randevularda özellikle randevu tarihi ve saatini dikkatli seçmeniz gerekir.

Size belirtilmiş olan randevu gün ve saatinde konsoloslukta bulunmanız gerekmektedir.

Almanya vize randevularında herhangi bir ücret ödenmemektedir. Bunu bireysel olarak internet siteleri üzerinden gerçekleştirebilirken anlaşma yapmış olduğunuz firma aracılığıyla da gerçekleştirilebilmektedir.

İDATA  Aracılığı ile Almanya Vize Randevusu Almak

İDATA aracılığı ile Almanya konsolosluğu vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin ödemeleri gereken bir miktar ücret bulunmamaktadır Randevu için belirli bir ücret temin edilmez.

Almanya İDATA Randevu Nasıl Alınır?

İdata üzerinden randevu alabilmeniz için randevu tarihini de size uygun olacak şekilde; tarih ve saati ile beraber oluşturmanız gerekiyor. Yapmış olduğunuz başvurunun sonrasında herhangi bir sebepten dolayı, tarih ve saat üzerinde değişim yapabilmektesiniz.

Bunun için kuruma bildirmeniz gerekir. Randevu saatine yetişememe gibi durumlarda evraklar noktasında problemler yaşanabilmektedir.

İdata randevuya geliş yapmadan önce özellikle en az 1 saat öncesinde ofiste bulunmanız gerekir. Evrakların eksik olmadığına dair belirli işlemlerin yapılmasının ardından başvuru kısmına geçilir.

iData Almanya Vize Ücretleri Ne Kadardır?

İdata Almanya çıkışlarda vize ücretlerinde standart bir ücret uygulanmaktadır. Bu ücretlendirme euro kuru üzerinden değerlendirilir. Konsolosluk aracılığı ile belirlenmiş olan idata ücretleri şu şekildedir:

12 yaş ve üzeri yetişkin kişilerde Schengen vize ücretleri 80 euro, Ulusal vize ücretleri 116 euro. 90 gündrn altı süreçlerde seyredecek olan eğitim vize ücretlerinde herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

0-6 yaş arasında vize ücretlerine baktığımızda Schengen için bir vize ücreti talep edilmemektedir. Ulusal anlamda 0-6 yaş vize ücreti 116 euro’dur.

Almanya Vizesi Red İşlemleri Ne Demektir?

Yapmış olduğunuz vize başvurunuzun ardından evraklarınızı teslim ettikten sonra vizenizin reddedilmesi ve süreci yaşanabilir. Reddedilme sürecinde ödemiş olduğunuz ücretler sizlere geri verilmemektedir.

Ücretinin iadesini talep etmek için konsolosluğa dava açabilirsiniz. Genellikle bu süreçte tekrar bir başvuru alıp yeniden evrakları düzenlemeniz gerekir. Aracı bir kurum ya da kuruluş ile başvurma faaliyetinde bulunduysanız başvuru yapmış olduğunuz firmada size de geri ödeme yapmamaktadır.

Reddedilmiş olan vize başvurularınızı tekrar yapmanız en doğru olandır. Reddedilme sebebiniz konsolosluk tarafından sizlere bildirilmektedir. Eksikleri tamamlayarak tekrar yeni bir başvuruda bulunabilirsiniz.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vizesini gerekli evrakları oluşturduktan sonra Almanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunarak alabilmektesiniz. Özellikle Almanya konsolosluğu eksiksiz bir şekilde tüm belgelerin getirilmiş olması ile beraber vize işlemlerini de daha kısa sürede hızlı onay işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Almanya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Almış olduğunuz Almanya vizesinde kullanarak Schengen bölgesinde bulunan 26 ülkeye seyahat etme hakkınız bulunmaktadır. Bu ülkelerin ismi sırasıyla şu şekildedir:

 • İsviçre
 • Estonya
 • Fransa
 • İspanya
 • Yunanistan
 • Danimarka
 • Malta
 • Hollanda
 • Slovenya
 • Belçika
 • Macaristan
 • İtalya
 • Slovakya
 • Polonya
 • İsveç
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Avusturya
 • Zlanda
 • Norveç
 • Portekiz
 • Çek Cumhuriyeti
 • Yunanistan
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Finlandiya

Almanya Vize Başvurusu İDATA İşlemleri Nasıl Yapılır?

 • İdata Almanya vize başvurularını, Almanya Konsolosluğuna ileten aracı kurum şeklinde geçer. 90 gün ve daha kısa süreli olan başvurular kabul etmektedir. Bunun için yetkilendirilmiş olan tek kurum idatadır. Almanya ve İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdur.
 • İdata vize başvuruları için öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Belirli gün ve tarihte vize başvuru merkezinde bulunması şarttır.
 • Almanya vize başvurularında idata şubesine tüm evrakları eksiksiz bir şekilde gönderdiğinizde değerlendirme süreci başlamaktadır. Belgelerin içerisinde çelişkili ifadeler olacak şekilde bilgiler bulunmamalıdır. Birbiriyle çelişen bilgilerin bulunduğu takdirde vize başvurunuz reddedilecektir.
 • Evraklar içerisinde bulunan belgelerin ibraz edilmesi önemlidir. Vize başvurularında buna dikkat edilmektedir. Küçük çocuklar için de bu işlemlerin ayrı olarak uygulanması gerekir.
 • Vize başvuru evraklarınız arasında maddi durumu bulunmayan ya da başka kişilerle sponsor olunan kişiler için de ek dosya barındırılması şartı aranır. Bu ek dosyada bulunacak olan destekleyici belgelerin ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe ile sunulması gerekir.
 • Eğer kişi Almanya vize başvurularında şahsi olarak başvuruda bulunmayacak, bir şirket aracılığı ile bu işlemi yapacaksa pasaporta sahip olan kişinin idata’ya ıslak imzalı bir vekaletname bırakması gerekir.

Almanya Vizesi Nedir?

Yurtdışına vize çıkışları gerçekleştirebilmek için pasaport sahibi olunmalıdır. Türkiye’de bulunan bir vatandaşın Almanya’ya seyahat amacı ile çıkmak istemesi durumunda sahip olduğu bordo pasaport ile beraber vize başvurusunda bulunması gerekir.

Eğer kişi 90 günü aşacak herhangi bir Almanya ziyaretinde bulunacaksa bunun için özel bir vize başvurusu gerekir.

Bunun dışındaki süreçlerde yani 6 ay içinde kişi Almanya ziyaretine gelme durumu söz konusuysa eğer; yeşil, gri ve siyah pasaportları bulunuyorsa bilinçsiz bir şekilde çıkış yapabilir. Bunun sebebi de Almanya ile Türkiye arasında imzalanmış olan bize muafiyet antlaşmasıdır.

Türkiye ile Almanya arasında bulunan bu anlaşmaya biraz daha açıklık getirelim. Almanya 26 ülkenin yer aldığı schengen üyesi kurulunda bulunan ülkelerdendir.

Bu 26 ülke arasında imzalanmış olan anlaşma gereğince bu şartlar söz konusu olmaktadır.

Anlaşma içeriğine göre Schengen bölgesinde bulunan vatandaşlar herhangi bir iç sınır kontrolüne tabi olmadan özgür bir şekilde seyahat haklarını kullanabilmektedirler.

Fakat Schengen Bölgesi’nin belirli noktalarında kontrolleri bulunur. Bunlar sınır bölgeleri, havaalanları ya da sınır hatları gibi kontrol yerleridir. Buralarda kişinin seyahatine dair belirle bilgiler istenip sorular sorulabilmektedir.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya’daki aile ziyaretlerinde çıkış işlemleri için yapılacak ziyaret vizesi yaklaşık olarak vize evrakların tesliminden 5 ile 15 gün içerisinde değişen aralıklarda çıkış işlemi başlamaktadır.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Almanya aile ziyareti vizesi için gerekli olan evraklar, Almanya’daki aileniz tarafından gönderilen bir davetiye
 • Kişiye ait 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Çalışılan şirkete dair SGK giriş bildirgesi
 • Bunun dışında aile ziyareti vizeleri için çalışanlar için, şirket işletmeleri için, emekli için, devlet memurları için, öğrenci için ve ev hanımları için farklı belgeler istenmektedir.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Öğrenci Evrakları Nelerdir?

Öğrencilerin Almanya’ya aile ziyareti için vize başvurusunda bulunması gerekir.

 • Bunun için gerekli olan evraklar seyahat dönüşü de kapsayacak şekilde geçerli olan 3 aylık pasaport
 • Eksiksiz de doğru beyanlar ile doldurulmuş olan vize başvuru formu
 • Kişiye ait olan de son 6 ay içinde çekilmiş olmak şartı ile 2 adet biyometrik fotoğrafı bulunmalıdır.
 • Öğrenci olduğuna dair belgesinin orijinal formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Okul izin yazısı
 • Eğer bir sponsor aracılığı ile gidecekse, çalıştığı şirkete dair gerekli evrak dokümanları
 • Yolculuk yapacağı sırada gidiş ve geliş biletleri uçak rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası

Almanya Turist Vizesi Ne Demektir?

Almanya’ya seyahat amacı ile turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişinin alacağı vize tipi kısa süreli vize olarak geçmektedir. 90 günü aşmayacak şekilde verilen bir vizedir.

Almanya Vize Başvuru Formunda Ne Yer Alır?

Almanya’ya çıkışlarda vize başvuru formu konsolosluklar aracılığı ile yetkilendirilmiş olan kurumlar aracılığı ile yapılabilmektedir. Bunun dışında vize başvuru merkezleri aracılığı ile ya da turizm ve seyahat acentaları aracılığı ile yapılabilmektedir. Almanya vize başvurularında Schengen vizesi başvuru formu önemlidir.

Almanya’ya çıkışlarda kullanılacak olan vize başvuru formu iki farklı dilde hazırlanması gerekmektedir. Bu Türkçe ve Almancadır. Almanya vize başvuru formu kişinin kendi el yazısında barındırmalıdır. Vize başvuru formunun doldurma işlemleri bilgisayar ortamında hazırlandıktan sonra çıktı alınıp el ile bilgilerin doldurulması gerekir.

Almanya Schengen vizesi başvuru formu üzerinde kişisel bilgileriniz yer alır.

 • İsim
 • Soyisim
 • Doğum tarihiniz
 • Doğum yeriniz
 • Doğduğunuz ülke
 • Uyruğunuz
 • Senin cinsiyetin
 • Medeni durumunuz
 • Anne kızlık soyadınız
 • Sizin yasal veliniz olarak kabul edilen kişinin; isim, soyisim ve adres bilgileri
 • Vatandaşlık numaranız
 • Seyahat belgesi türü
 • Pasaportunuza dair veriliş, bitiş tarihleri, belge numarası veren makam üzerine dair bilgiler istenmektedir.
 • Bunun dışında yaklaşık iki sayfayı bulan bu vizeyi neden istediğinize dair daha açık ve net bir şekilde bilgilerinizin okunabilecek ve kişisel verilerinizin de yer aldığı bir form düzenlenir. Onun sonuna doğru yine kendi imzanızı atmanın istenecektir. Bu sırada ek belgeleri de burada bildirebilirsiniz.
Almanya vize başvuru formu nasıl doldurulur? Doldurulmuş Almanya vize form örneklerine visacenter.com.tr/almanya-vize-basvuru-formu/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Almanya Konsolosluğu

Almanya vize başvuru işlemlerinizi ve belge tasdik onaylarınızın yapıldığı kurumdur. Almanya Konsolosluğuna başvuruda bulunarak kısa sürede aldığınız onay ile birlikte Almanya’ya çıkış işlemlerinizi tamamlamış olursunuz. Yine başvuru evraklarınızı bu Konsolosluğa teslim ederek belirli bir süre teslim alma gününüzü beklemektesiniz. Almanya Konsolosluğu; eğitim, ticari, seyahat, turistik gibi sebeplerden dolayı sizlere vize verme hakkına sahiptir.

Almanya konsolosluk iletişim adresleri için visacenter.com.tr/almanya-konsoloslugu/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar Ekşi

Almanya vize başvuruları ekşi yorumları şu şekildedir:

“2 hafta önce idata ofisinden başvurduğum ve bugün 6 aylık multisini aldığım vizedir.”

not: davetiye üzerine kültürel vize.

“Perşembe günü başvurduğum, aynı haftanın cumartesi günü pasaportumla beraber bir yıl süreli elime ulaşmış vizedir. İdata’ya bir kuruş verilmemiştir.”

“Aldığım vizeler arasında en ince eleyip sık dokuyan görevlilere sahip vize. 10 günlüğüne bir iş görüşmesine gidecektim. Bilet, davetiye, diğer evraklar hazırdı. Sağlık sigortasını yanlışlıkla bir gün az yaptırmışım. Görevli geri yolladı, sigortayı bir gün uzattırdım. Vizeyi de ne eksik ne fazla, kalacağım gün sayısı kadar verdiler.

Almanya Vize Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Almanya’ya gidecek olan kişilerin vize başvurularını belirli evrak toplama ve evrakları teslim süreci dışında bekleme aşaması bulunur. 22 günlük gibi bir bekleme aşamasının daha kısa sürede gerçekleşmesini isteyen kişiler şunları yapabilir:

Almanya vize hızlandırma işlemleri olarak davetiye yolu önerilmektedir. Almanya’da bulunan bir yakınınız ya da firmanız tarafından gönderilen davetiye ile birlikte daha hızlı ve kısa sürede bizde işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Bunun dışında eğitim amacıyla gidecek olan kişiler orada bulunan eğitim kurumunun daveti sonucunda da daha hızlı bir şekilde vize işlemlerini sürdürebilirler.

Almanya D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Almanya D tipi vize “ulusal vize” başvurularını ifade etmektedir. 90 günden fazla bir süre Almanya’da bulunmak isteyen kişilerin alması gereken bize türüdür. D tipi vize aile birleşimi, çok amaçlı ikamet ve öğrenci vizelerini içermektedir. D tipi vize başvurularında belirlenmiş olan vize bölümüne şahsen başvuruda bulunmak gerekir.

Belgelerin eksiksiz temini ve gerekli ücretin ödenmesi sonucunda kısa sürede D tipi vizeniz tarafınıza ulaştırılacaktır.

Davetiye ile Almanya’ya Gitmek için Gerekli Evraklar

Seyahat ticaret eğitim gibi sebeplerden dolayı Almanya’ya gitmek isteyen kişiler çeşitli yollar ile bu ülkeye çıkış yapabilmektedirler. Pasaport ve vize işlemleri ardından gerçekleştirilebilecek olan seyahat işlemlerini davetiye yolu ile de gerçekleştirebilmektesiniz.

Almanya’da bulunan vize resmi bir ziyaret davetiyesi gönderebilecek olan yakınınız veya akrabanız eğer bir iş kurumu ile gidecekseniz, orada bulunan bir iş kurumu davetiye gönderir.

Gezi amacı ile ya da iş seyahati amacı ile bu davetiye alınabilmektedir. Sizin adınıza gönderilen bu resmi davetiye ile beraber vize alış süreciniz daha kısa olacaktır. Çünkü konsolosluk işlemlerinde Almanya’da bulunan bir yakınınızın daveti ile olduğu için güven anlamında sıkıntı yaşanmayacaktır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Randevu Nasıl Alınır?

İkamet ettiğin ile göre değişen Almanya Başkonsolosluklarına başvuru işlemleri için randevuda bulunabilirsiniz. Öncelikle vize başvuruları öncesinde idata firmasının çağrı merkezlerini kullanarak aile birleşimi vizesi için randevu alabilmektesiniz. İnternet üzerinden online randevu alınabildiği gibi telefon numaraları aracılığı ile de alınabilmektedir.

İdata çağrı merkezi Almanya aile birleşimi vizesi randevusunu Hafta içi pazartesi ve cuma günleri arasında sabah 8.00 ile 12.30 arasında vermektedir. Randevular ücretli bir şekilde olmakta, 7 euro gibi bir miktar ödeme yapılması gerekmektedir. Randevuların telefon aracılığı ile aranarak alınması gerekmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Vize Bekleyenler 2020

Almanya aile birleşimi vizesi Türkiye’de yaşamakta olan fakat Almanya’da birinci dereceden yakını konumunda eşi veya çocuğu bulunan kişilerin Türkiye’de yaşayan reşit olmayan çocukların Almanya’ya geçebilmelerini sağlayacak olan vize türüdür. Almanya aile birleşim vizesi uzun süreli yani D tipi vize kategorisinde yer almaktadır.

Almanya aile birleşimi vizesi ile beraber kısa süreli değil daha uzun süreli oturma hakkı kazanılmış olmaktadır. Belirli evrak ve prosedürlerin tamamlanması ile beraber Almanya aile birleşimi için Konsolosluğa vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Evrakların güncel ve ıslak imzalı olması gerekir. İbraz ettirilmiş olan belgelere ek belgeler konsolosluk tarafından istenebilmektedir.

Almanya aile birleşimi vize başvurularını için İstanbul ve İzmir olmak üzere iki bölgede başkonsolosluk bulunur. Bunun dışında Büyükelçilikler aracılığı ile de bu işlem gerçekleştirilmektedir. Ankara’da Almanya büyükelçiliği bulunmaktadır.

Almanya aile birleşimi için gerekli güncel evraklar ve hızlı randevu için visacenter.com.tr/almanya-aile-birlesimi/ adresini hemen ziyaret edin.

Vize başvurusunda bulunmak için öncelikle randevu talebi oluşturmanız gerekmektedir. Konsolosluklarda yaşanan yoğunluk nedeni ile vize işlemlerinizi randevu alarak gerçekleştirmek durumundasınız. Vize başvurusu için sizden istenilen belgeleri eksiksiz ve istenilen şekilde sunmanız gerekmektedir.

Sizden istenile belgeleri vize türüne uygun olarak sunmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ikamet ettiğiniz bölgede İDATA Almanya vize merkezi var ise kolaylıkla vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

İDATA’ nın yapmış olduğu açıklamaya göre vize başvuruları için ön kayıt başlamıştır. Ulusal vize ve Schengen vizesi için başvuru yapacak kişiler konsolosluk ya da büyükelçilik aracılığı ile vize başvurusunu gerçekleştirebilir. Aynı zamanda seyahat edeceğiniz ülke adına hizmet veren vize merkezleri ve e-vize aracılığı ile online vize başvurunuzu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Konsolosluğu aracılığı ile vize başvurusu yapacak kişiler %20 oranında zamlı ücret ödemek zorundadır. 2 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak bu ödeme türü 80 £uro’dan 110 £uro’ya çıkarılmıştır.

Eğer bulunduğunuz yerde Almanya Konsolosluğu veya Elçiliği yok ise Almanya vize merkezlerine başvuru yapılabilir. Sizden istenilen belgeleri vize başvuru türüne göre düzenleyerek başvurunuzun işleme alınmasını beklemelisiniz.

İDATA Nedir?

İDATA, Türkiye de İstanbul da hizmet veren merkezdir. Burada İtalyan vizesi Almanya vizesi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yetkili kurumda hizmet veren temsilciler sizlere gerekli belgeler hakkında bilgi vermektedir. Bu bilgileri göz önüne alarak vize başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. İtalyan Başkonsolosluğu’nun ve Almanya Konsolosluğunun yetkilendirdiği kurum olan İDATA’ da hızlı ve güvenilir bir şekilde vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Vize Randevusu Almalı Mıyım?

Almanya vizesi için başvuru yapacak kişilerin vize randevusu alması gerekmektedir. Konsoloslukta yaşanan yoğunluktan dolayı Almanya vizesini alacak kişilere randevu sistemi ile hizmet verilmektedir. Sizlere tavsiyemiz seyahat tarihinizden 3 ay öncesinde Almanya Konsolosluğu aracılığı ile vize başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Vize türüne göre yapacağınız başvuruda yetkili kurum ek belge talebinde bulunabilir.

ALMANYA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Tabloda listelenen formları indirerek lütfen bizimle 0850 307 96 81 numaradan ücretsiz iletişime geçiniz.
ALMANYA TİCARİ BELGELER ALMANYA TURİSTİK BELGELER
Almanya Vize Başvurusu 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Almanya Vize Başvurusu 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Almanya Vize Başvurusu 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Almanya Vize Başvurusu 4 – jpg Resmi Başvuru Formu Örneği
Almanya Vize Başvurusu 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi Almanya Vize Başvurusu 4 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize almak istediğiniz ülke için Vize Rejim Tablosuna bakınız.
Duyuru! Pasaportunuzu kullanabilmeniz için geçerlilik süreniz, seyahat süreniz artı 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.
2023 Almanya Vize Ücreti Nedir?
Almanya’ya seyahat etmeyi planlayan kişilerin 80 £uro ödemesi gerekmektedir. 2 Şubat 2023 tarihinden itibaren vize ücretleri 60 £uro’dan 80 £uro’ya yükselmiştir. Ayrıca Almanya’ya seyahat edecek 6 ile 12 yaş arası çocukların ödemesi gereken vize ücreti 35 £uro’dan 40 £uro’ya yükselmiştir. 0-6 yaş arası çocuklar için ücret alınmıyor.
Almanya Vize Başvurusu

Almanya bir Avrupa Birliği üyesi ülkesidir ve Schengen bölgesine dâhildir. Bu sebeple her türlü vize işlemlerinde Schengen vize prosedürü uygulanır. Almanya vize başvurusu yapmak için Türkiye’deki Almanya büyükelçiliklerine başvuru yapılması gerekir.

Almanya vize başvurusu başladı mı? Almanya’ya ziyarete bulunacak Türk vatandaşlarından bordo pasaportlu olanlar için vize şartı bulunur. Fakat yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi Türk vatandaşları için 180 gün içerisinde 90 günden fazla olmayacak şekilde vize muafiyeti söz konusudur. Almanya vizesi bu sebeple bordo pasaportlu vatandaşlar için şarttır.

Schengen vizesi almak için öncelikle seyahat türü belirlenmesi gerekir. Turistik, ticari, aile ya da arkadaş ziyareti, transit vize gibi kısa süreli vizeler denilen C tipi vize ya da oturum izni, aile birleşimi izni, Erasmus eğitim vizesi gibi uzun süreli vizeler denilen D tipi vize seçenekleri bulunur.

Almanya turist vizesi ne zaman açılacak, Almanya ile Türkiye arasında şu an için vize işlemleri ile ilgili bir açıklama yapılmazken başvurular açıldıktan sonra resmi evrak prosedürleri devam edecektir. Daha önce Schengen vizesi alınmadı ise biyometrik verilerin tanıtılması gerekir.

Türkiye Almanya vize başvuruları açıldığı zaman eğer daha önce alınmış bir Schengen vizesi var ise tekrar vize alımı daha kolay olacaktır. Eğer daha önce vize alınıp kullanılmamış ise yeni vize başvurusunda olumsuz bir etkiye sebep olabilir. Fakat yine de olağanüstü bir durum yok ise vize tekrar verilecektir.

Almanya Vize Ücreti

Almanya Schengen ülkesi olarak vize süreçlerinde Schengen prosedürlerini uygulayan bir ülkedir. Türk vatandaşlarından da Almanya’ya ziyarette bulunacak bordo pasaportlu olanlar için Schengen vizesi alınması gerekir. Almanya vize ücreti başvuru esnasında ödenerek belgelenmesi gerekir.

Almanya vize başvurusu yapılırken Almanya büyükelçiliğinin sitesinden online olarak da işlemler gerçekleştirilebilir. Schengen vizesi alınması durumunda ayrıca bir Almanya vizesi alınması şartı yoktur. Başvuru yapılırken ilk adım seyahat amacına göre vize tipini seçmektir.

Almanya için vize başvurusu yapılırken turistik vize seçilmiş ise turistik vize başvuru evraklarının düzenlenmesi ve Almanya vize ücreti 2023 yılına göre ödenmiş olması gerekir. Aile ziyareti, transit vize, eğitim vizesi gibi farklı vize türleri için başvuru şekilleri farklı olacaktır.

Schengen vize ücreti 2023 yılı için turistik vize, ticari vize, aile vizesi ve öğrenci vizesi için vize harç bedeli olarak 80 Euro ödenmesi gerekir. Çalışma vizesi için ödenmesi gereken vize ücreti ise 160 Euro olarak belirlenmiştir. Ödeme işlemi online olarak banka kartı ya da kredi kartı ile yapılabilir. Turistik vize başvurusu yapıldıktan sonra ortalama 1 hafta içerisinde sonuçlanır.

Türkiye Almanya vize işlemlerinin yapılabilmesi için başvuru ücretinin ödenmiş olması ve evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. Almanya bir Schengen ülkesi olduğu için akredite başvuru merkezleri aracılığı ile de vize işlemleri yürütülür. Fakat yine de vize onayının çıkıp çıkmayacağı ile ilgili son söz konsolosluğa ait olacaktır.

[/aç/kapat]

Almanya vizesi almak için ne yapmalıyım?
Almanya vizesi almak isteyen kişilerin seyahat sebeplerine uygun olarak vize türüne karar verdikten sonra gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde toparlamaları ve konsolosluklara sunmaları gerekmektedir.
Almanya vize ücreti ne kadar?
Almanya vizesi için ödenmesi gereken miktar ortalama olarak 83€’dur.
Schengen vize başvuruları ne zaman başlayacak?
Ulusal vize başvurusu yapacak kişiler ülkede 90 günden fazla kalacağı için seyahat tarihlerinden 90 gün önce, 90 günden daha az kalacak kişilerin başvurularını 180 gün evvelden başlatmaları gerekmektedir.

Almanya Vize Başvurusu Videosu;

5/5 - (1 vote)