Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Almanya Konsolosluğu Aile Birleşimi için gerekli olan şartlar ve belgeler bulunmaktadır.Başvurların ne kadar önce yapılırsa o kadar işlem sürecinde vakit kazanılmış olmaktadır.

Almanya Aile birleşimi vize süreci gerek randevu gerek randevudan sonraki işlemlerin incelenmesi 2-5 ay gibi bir süreyi kapsayabilmektedir.Almanya Aile Bileşimi için gerekli olan zorunlu başlıca belgeler aşağıdaki gibi olup daha detaylı bilgi için İdata veya Almanya Konsolosluğu tarafından bilgi alınılmalıdır

almanya aile birleşim vizesi

*Kiişinin 1 aydan eski olmayan kafa ile çene arası 3.5—4.5 ebatlarında 4 adet biyometrik fotoğrafı daha önce herhangi bir vizede kullanmamış olması gerekmektedir.

*Müracaat vize başvurusunda bulunan ziyaretci tarafından şahsen yapılmalıdır.

*Pasaportun geçerli bir pasaport olması olup geçerlilik süresinin en az 1 ( Bir ) yıl süre olması gerekmektedir.

*Almanya Aile birleşimi Vize başvuru formunun Almanca büyük harflerle ve eksiksiz tam ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir

*Nüfus il müdürlüklerinden veya bu belgeyi vermekle yetkili olunan ilgili makamlardan Uluslararası geçerliliğe sahip evlilik belgesi aslı ve fotokopisi gerekmektedir.

*Başvuru yapan kişinin hem evlenmeden önceki hem evlendikten sonraki tam tekmil vukatlı nüfus kayıt örneği ve 2 adet fotokopisi

Almanya Aile Birleşimi

Almanya aile birleşimi, ulusal vize kategorisi içerisinde yer almasından dolayı uzun süreli (D tipi) vize olarak geçmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişilerin aileleri ya da eşleri bakımında Almanya sınırları içerisinde daha uzun konaklama hakkına sahip olacaktır. Bu nedenle, aile birleşimi nedeni ile uzun süreli bir vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Ancak aile birleşimi vizesi Schengen vizesine göre prosedür olarak değişkenlikler göstermektedir.

Ancak, başvuruda bulunacak olan kişi 90 günlük bir süreç zarfı içerisinde Almanya sınırları içerisinde konaklama yapacak ise, ya da 90 günden daha az bir seyahat planı gerçekleştirecek ise, sadece C tipi (kısa süreli) Schengen başvurusunda bulunması yeterli olacaktır.

Almanya Aile Birleşimi Dil Şartı Kalktı Mı?

Almanya aile birleşimi vize kategorisinde başvuruda bulunacak olan kişiler, başvurularını direkt olarak yetkili resmi makam olan konsolosluklara ya da büyükelçiliklere yapması gerekmektedir. D tipi (uzun süreli, ulusal vize) kategorisi içerisinde yer alan aile birleşimi vize başvurusu sadece başvuru yapacak olan kişi tarafından konsolosluğa ya da büyükelçiliğe yapılması gerekmektedir.

Bu nedenle, aracı bir konumda yetki sahibi olan vize başvuru merkezleri ya da vize başvuru firmaları, yapılacak olan uzun süreli seyahatler nedeni ile vize başvurularını kabul etmemektedir. Aile birleşimi vizesi için müracaat edecek olan şahıslar, birebir konsolosluk ya da büyükelçiliğe gitmesi gerekmektedir. Almanya aile birleşimi dil şartı ise 2020 yılında da talep edilmektedir. Bu nedenle aile birleşimi vize türünde başvuruda bulunacak olan kişilerin muhakkak A1 seviyesinde Almanca bildiğine dair 6 aydan eski olmamak koşulu ile sertifika beyan etmesi gerekmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Yeni Yasa

Almanya aile birleşimi yeni yasa gereğince, aile birleşimi vizesi için müracaat edecek olan kişilerin başvuruları direkt olarak konsolosluğa yapılması gerekmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişilerin en yakın olduğu bölgede ve bağlı olduğu bölgeye göre konsolosluk ya da büyükelçiliğe giderek bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 18 yaşın altında başvuruda bulunacak bir birey mevcut ise ve çocuk Alman vatandaşı ise, başvurular anne ve babası tarafından yapılması gerekmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Yeni Yasa 2020

Almanya aile birleşimi yeni yasa 2020 yılından itibaren, 18 yaşın üzerinde olan başvuru sahibinin aile ile beraber aile birleşimi vizesinde başvuru gerçekleştirmesi mümkün değildir. Ayrıca bunun yanı sıra Almanya aile birleşimi vize kategorisi 2020 yılında oluşan mevcut şartları doğrultusunda 18 yaş sınırı bu yıl itibari ile de şartlarını devam ettirmektedir.

Belirtilmesi gereken diğer bir konu ise;

  • Başvuruda bulunacak olan şahıs, yetkili resmi makam olan konsolosluktaki mülakat aşamasında belirli bir düzey kapsamı içerisinde Almanca dilini konuşabilir ise, A1 Almanca dil sertifikası evrakının beyan edilmesinden muaf bir şekilde tutulacaktır.
  • Ayrıca ruhsal, bedensel ve zihinsel bir engele sahip olan doktor raporu bulunan başvuru sahipleri de Almanca dilinin A1 sertifikasından muaf tutulacaklardır. Bunun yanı sıra Almanca A1 dil sertifikası eğitimine engeli bulunan, yani kişisel sebepler doğrultusunda sertifika alamayacak olan başvuru sahiplerinin yapacak olduğu Almanya aile birleşimi vizesi olumsuz bir değerlendirme süreci kapsamında ret kararı ile sonlanacaktır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Bekleyenler

Almanya aile birleşimi vizesi bekleyenler ve bunun beraberinde de Almanya aile birleşimi vize başvurusu askıya alınmış olan vize başvuru sahipleri, Almanya’nın yetkili resmi makamları sayesinde ailelerine ulaşabilmesi adına vizeleri onaylanmaya başlamıştır.

Dünya kapsamı içerisinde yaşanan olağanüstü pandemi (COVID-19) salgını nedeni ile pek çok ülke sınırları içerisinde yaşanılan durum gibi, Türkiye sınırları içerisinde de konsolosluk yetkili makamları tarafından kişilerin yapmış olduğu tüm vize başvuruları durdurulmuştur. Ancak bunun yanı sıra, Almanya ülkesi bir süre önce işlemlerinin yapmaya başlamıştı ve bu nedenle ticari seyahat nedenleri doğrultusunda yapılan vize başvurularını kabul etmeye başlamıştı.

Ancak Türkiye ülkesinin sınırları içerisinde Almanya ülkesinin sınırları içerisine seyahat edilmesini istemeyen Alman hükümeti, geçen dönemde alınan yeni bir karar doğrultusunda Almanya aile birleşimi vizesi bekleyenler için yeni bir düzenleme ile, yapılan başvurular için başvuru sahiplerine bir bilgi aktarımında bulunmuştur. Geçen dönemlerde vize başvurusunda bulunanların ve akabinde de işlemleri son bulan kişilerin onaylı vizelerinin pasaport içerisinde basılarak taraflarına teslim edilme aşamasında bulunduğunu belirtmiştir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar 2020

Almanya aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar 2020 başlıklı sorunun cevabı, başvuruda bulunacak olan kişilerin evrak beyanını eksiksiz ve evrak içerisindeki bilgilerin kendi kimlik bilgileri ile tutarlı olması akabinde 3 ay gibi ön görülen bir süre zarfı içerisinde sonuç almaktadır. Bu nedenle, Almanya aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunacak olan şahısların konsolosluğa ya da büyükelçiliğe eksiksiz ve tam bilgi doğruluğu içeren evrak beyanlarının akabinde 3 ayda sonuç alır.

Ancak, başvuruda bulunacak olan kişi eksik evrak, hatalı ve tutarsız bilgiler doğrultusunda başvuru yapacak ise, konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından ret kararı ile sonuç alacaktır. Ancak inisiyatif içerisinde ek evrak talebi gelir ise, bu süre 6 aya kadar çıkabilmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Almanya için aile birleşimi vizesi, Türkiye ülkesinin sınırları içerisinde Almanya ülkesinin sınırları içerisine eş ya da aile durumlardan kaynaklı D tipi (uzun süreli) vize müracaatında bulunulan bir vize kategorisi içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda bu vize kategorisi, Almanya Ulusal Vize türü olarak da kayıtlarda geçmektedir. Almanya aile birleşimi vizesi adına başvuruda bulunacak olan kişilerin Almanya aile birleşimi vizesi, sadece konsolosluk ve büyükelçilikler tarafından kabul edilmektedir.

Aracı konumunda yetki sahibi olan ve kişiler adına doğru bir politika izleyerek başvuru yapan vize başvuru merkezleri veyahut vize başvuru firmaları, uzun süreli olan (D tipi) vize başvurularını kabul etme yükümlülüğüne sahip değildir. Sadece kısa sureli olan ve C tipi Schengen vizesi olarak yer alan vize türleri için kişilerin vize başvurularını kabul etmek ile yükümlülerdir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Ret Nedenleri

Almanya aile birleşimi vizesi ret nedenleri içerisinde en çok etki eden unsur, başvuru sahibinin eksik evrak ya da hatalı bilgiler beyan etmesi sonucunda olmaktadır. Kişinin finansal geliri ikamet edecek olduğu ev için yeterli değil ise, A1 seviyesinde Almanca bilgisine sahip değil ise, yani ilgili kurumlar tarafından yapılan sınav sonucunda başarı sağlayamamış ve adli sicil kaydı da temiz değil ise direkt olarak ret kararı ile sonuçlanacaktır.

Almanya Aile Birleşimi Dil Şartı

Almanya aile birleşimi dil şartı, Almanya sınırları içerisinde eş durumunda ya da aile durumunda yerleşmek isteyen kişilerin kesinlikle dil şartına uyarak A1 düzeyde Almanca dil sertifikası beyan etmesi gerekmektedir. A1 Almanca dil seviyesinin sertifikası yetkili konsolosluk ya da büyükelçiliğe beyan edilmesinin akabinde, kişinin vize başvurusu olumlu bir şekilde sonuç alabilecektir.

Ayrıca Almanca A1 dil belgesine sahip olmayan kişilerin başvuruları, evrakların ya da bilgilerin ne kadar tutarlı ve akabinde doğru olursa olsun başvuruları ret kararı ile sonuç bulacaktır.