Havana Küba

Havana Küba

Havana Küba tam adıyla San Cristobal de La Habana olarak anılan şehirdir. Küba’nın başkenti olması nedeniyle geniş bir tarihe sahiptir. Ayrıca Karayipler’in de en büyük şehridir. Puro denilince akıllara gelen ilk şehirdir. Geçimini de puro, mısır ve şeker kamışından sağlamaktadır. Sanayi konusundan da gelişmiştir.

Almanya İş Arama Vizesi

Havana Küba Konumu ve Nüfusu

Havana Küba toplamda 728,26 km kare alanda kurulmuş tarihi çok eskiye dayanan bir ildir. Rakımı 59 mt’dir. Konumu ise tam olarak 23.8 kuzey, 19.2 güney, 85.2 batı, 73.8 doğu meridyenleri üzerinde bulunmaktadır. Bir ada ülkesi olduğu için dört tarafı denizlerle kaplıdır. Adaya en yakın bir diğer büyük ülke ise Florida’dır.

Havana nasıl bir yer?

Havana her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Turizm açısından oldukça gelişmiş bir ülkedir.

Küba Avrupa ülkesi mi?

Küba, Karayipler’de bulunan ada ülkesidir.

Havana’nın neyi meşhur?

Havana, turizm açısından oldukça meşhur bir ülkedir. Turizm noktasında her türlü etmeni bulunur.

Havana nüfusu toplam 2,131,480’dir. Yoğunluğu ise kilometre kare başına 2,892’dir. Bu nedenle dünyanın en yoğun nüfusa sahip şehirleri arasında yer almaktadır.

Havana Küba Gezilecek Yerleri

Havana Küba gezilecek yerleri çok fazladır. Bu nedenle önemli olan yerleri bilmek gezi rotanızda size yardımcı olacaktır.

  • Eski Havana – Habana Vieja: Burası İspanyollar tarafından inşa edilmiştir. Bu nedenle İspanyol havasını en çok hissedeceğiniz yerdir. 16. Yüzyılda inşa edilmiş bu yapı tarihi bir nitelik taşımaktadır. UNESCO tarafından da Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilmiş bir güzelliktir.
  • Küba Plaza de la Catedral – Katedral Meydanı: Eski Havana’da bulunan en popüler meydanlardan biridir. İki eşitsiz kule ile inşa edilmiştir. Mimari yapısı barok dönemini yansıtmaktadır. Bohem ve gotik yapısı ile görülmeye değecek bir alandır.
  • Plaza de Armas: 1520’lerin başında daha kent kurulurken oluşturulmuş bir meydandır. Bu nedenle en eski meydanlardan biridir. Küba tarihini gözlerinizle incelemek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken alanlardan biridir.
  • Museo de la Revolucion – Küba Havana Devrim Müzesi: Küba’nın devrimini ve Batista rejiminin devrilmesi sürecini yansıtan bir müzedir. Küba denildiği zaman akıllara gelen en önemli kelimelerden biri de devrimdir. Küba’ya gidildiğinde devrimin detaylarını öğrenmeden dönülmemelidir.
Havana Küba

Havana Küba

Havana Küba Önemli Bölgeleri ve Konuştuğu Dil

Havana Küba belirli mahallelere bölünmüştür. Bu mahalleler; La Havana Vieja (Eski Havana), Central Habana (Havana’nın Merkezi), Malecon (Sahil Yolu), Vedado, Miramar ve Playa ve Havaalanı bölgesi’dir. Tüm şehir belirtilen bu bölümlerden oluşmaktadır. Özellikle Eski Havana ziyaret gerçekleştirmek için en uygun alandır. Önemli birçok yapı bu alanda bulunmaktadır. Ayrıca şehrin asıl yapısını ve geçmişini yansıtan alandır.

Havana uzun süre boyunca İspanyollar’ın sömürgesi altında kalmıştır. Bu nedenle İspanyollar’dan çok fazla kültürel örnek taşımaktadırlar. Şehrin genelinde ise kullanılan dil İspanyolca’dır. İspanyolca bu şehir için kabul edilmiş resmi dildir. İspanyol etkisinin dışından şehirde Korsika dili ve Galiçya dili de kullanılmaktadır.

Havana Küba Tarihi

Havana Küba tarihi 1515 yılında başlamaktadır. Kurucusu Conquistador Diego Velazquez de Cuellar’dır. Burada belirtilen conquistador kelimesi keşifçi ve fatih asker anlamına gelmektedir. İspanyolca bir kelimedir. İlk oluşturulduğu yer bugün Batabano olarak anılan yerdir. 1519 yılında ise Küba’ya taşınmıştır ve önemli bir askeri, ticari liman haline gelmiştir. Eskiden İspanya’ya bağlı olan bu şehirde birçok İspanyol etkisi gözlenebilmektedir.

1519 yılında oluşturulmuş şehir korsanların saldırısı nedeniyle yıkılmıştır ve sömürüye açık hale gelmiştir. 1553- 1555 yılları arasında yağmalanmaya maruz kalan şehir 1607’de yeniden kurulmuştur. Kurulduğu o andan itibaren de Küba’nın başkenti olmuştur.

Büyük Britanya 1762 yılında şehir almıştır ve karşılığında Florida’yı alarak şehri İspanyollara vermiştir. Bunun ardından Amerika’nın en değerli korunan ve eğlence merkezi olan şehri haline gelmiştir.

1959’da Küba’da gerçekleştirilen devrimin ardından şehir artık Amerika ve İspanya’nın değişik yollarla sömürgesinden kurtulmuştur. 3 Ocak 1959’da Küba’lı devrimciler şehrin yeniden alınmasını ve düzeltilmesini sağlamıştır. 1959’dan beri şehir Küba’ya dahildir ve Küba’nın en önemli şehirlerinden biridir.

Havana Küba’nın en önemli ekonomi kaynaklarından biridir. Özellikle tütün ve tekstil ürünlerinde ün kazanarak ciddi gelirler elde edilmesini sağlamıştır. Havana’ya ait olarak bilinen Havana Club içeceği de buradan gelmektedir. Ayrıca korsan filmlerine konu olan günümüzde de içecek olarak kullanılan romun ana vatanıdır. Rom içeceği de Havana için önemli bir gelir kaynağıdır.

Havana Küba Videosu;

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.