Parmak İzi ( Vis) Vize Bilgi Sistemi

Parmak İzi ( Vis) Vize Bilgi Sistemi

İlk olarak Afrika ülkelerinde kullanılmaya başlanan ve daha sonrasında tüm dünyaya yayılan vize bilgi sistemi, vize başvuruları esnasında konsoloslukta yapılan işlemleri kapsar.

Vize Randevu İşlemleri

Parmak izi ( vis) vize bilgi sistemi – Visa Center blog yazısında detaylı bir şekilde sizlere anlatılmıştır. Vize bilgi sistemi kişinin parmak izinin alınarak evrensel bir sisteme kayıt edilmesi ve pasaportuna işlenmesi anlamına gelir.

Konsolosluğa vize başvurusunda bulunacak olan bir bireyin işlemleri bittikten sonra parmak izini sisteme taratması istenir. Vize bilgi sistemi dünya genelinde geçerli olan bir sistemdir. Bu sistem hakkında detaylı bilgi alabilmek, hangi koşullarda gerekli olduğunu öğrenebilmek için yazının okunması gerekir.
Vize için parmak izi ne zaman veriliyor?
Vize işlemlerini yapmadan evvel eğer hiç parmak izi vermediyseniz, vize işlemleri yapılırken geç olmadan parmak izlerinin verilmesi gerekmektedir.
Parmak izi belgesi nereden alınır?
Parmak izleri iData ofislerinde alınmaktadır.
Almanya vizesi için parmak izi nerede veriliyor?
Almanya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin parmak izleri iData’ya verilir.

Parmak İzi Sistemi

 Schengen ülkesi vize başvuruları için 25.09.2014 tarihinden itibaren parmak izi sistemine zorunlu geçiş yapılmıştır. Bu tarihten sonraki vize alacak kişilerin mutlaka parmak izi vermeleri gerekmektedir. Vermiş oldukları parmak izi bilgileri 5 ( Beş ) yıl süre ile saklanmaktadır.

Parmak İzi ( Vis) Vize Bilgi Sistemi

Parmak İzi ( Vis) Vize Bilgi Sistemi

Sonraki vize başvurularında şahsen gelmelerine gerek kalmadan Acentemiz aracılığı ile  veya Vekâletname ile başvuru yapabilirler ancak bazı Konsolosluklar her durumda vize başvurusu yapacak kişileri şahsen istemekte ve her seferinde parmak izi almaktadırlar. Sürekli karıştırılan bir konu olan Emniyette pasaport alımı için verilen parmak izi geçerli olmamaktadır.

Parmak İzi Vis Vize Bilgi Sistemi

Parmak izi vis vize bilgi sistemi vize talebinde bulunan her bir birey için zorunlu hale getirilmiştir. Parmak izinin geçerliliği 5 yıl sayılmaktadır. Fakat başvuracak kişi eğer ki son 4 yıl 11 ay içerisinde Schengen vizesi almışsa parmak izi vermek için zorunlu değildir.

Önemli Bilgiler

  • Alınmış olan parmak izleri, Schengen ülkelerinin dışındaki ülkeler için geçerli değildir.
  • Evlilik yapan kişilerde veya boşanmış olan kişilerde soyadı değişikliği meydana geldiği zaman tekrardan dijital parmak izi gereklidir.
  • Pasaport işlemleri için verilmiş olan dijital parmak izleri, vize işlemleri için geçerli değildir.
  • 12 yaş üzeri için parmak izi sistemi geçerlidir.
  • Kişinin adında ya da soyadında ö veya ü bulunuyorsa, parmak izi vermek için başvuru merkezine gitmek zorundadır.

Bazı durumlarda Schengen Konsolosluğunda parmak izi bulunuyorsa bile tekrar verilmesi için çağırabilmektedirler.

Bu sistem ile kabul etmeyen ülkeler bulunmaktadır. Bu ülkeler:

  • Danimarka
  • Litvanya
  • Finlandiya
  • Malta
  • Hırvatistan

Biyometri uygulamasının tamamlanması için başvuru merkezine gitmek zorunludur.

Parmak İzi ( Vis) Vize Bilgi Sistemi Videosu;

Oyla! post