Türkiye’Den Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye’Den Vize İstemeyen Ülkeler – Visa Center

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt dışı seyahatleri için birtakım evrakları hazırlaması gerekir. Bu evraklar içinde en önemli olanı vizelerdir. Çünkü vize olmadan gidilmek istenen ülkeye giriş yapılamaz ve bu belgeyi almak için bir dizi işlem yapılması gerekir.

Devletlerarası yapılan anlaşmalarla karşılıklı olarak vatandaşlarına vize muafiyeti getirilebilir. Ülkemiz de birçok ülke ile bu tip anlaşmalar yapmıştır. Bu nedenle bir yurt dışı seyahati yapılacaksa öncelikle gidilecek ülkelerin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti uygulayıp uygulamadığı araştırılmalı ve hazırlıklar buna göre yapılmalıdır. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler hizmeti alındığı takdirde firma çalışanları bu konuda gerekli bilgilendirmeleri yaparak bir yol haritası çizebilir.

Vize isteyen ülkeler ve vizesiz gidilen ülkeler ile ilgili detaylı bilgileri pek çok internet sayfasında aramak yerine bu yazımızda bulabileceksiniz. Özellikle yaz mevsimi geldiği zaman seyahat severlerin turistik amaçla başka diyarları keşfetme arzusu ortaya çıkar. Ancak başka ülkeye gitmek demek pek çok prosedürü de beraberinde getirmek demektir. Bu yüzden seyahate çıkacak olan insanlar genellikle vize gerektirmeyen ülkeleri tercih ederler. Bu sayede sadece bir pasaport ile birlikte, vizesiz bir şekilde sınırlarına girişlere izin veren ülkelere ziyaret gerçekleştirilir.

vizesiz ulkeler

[toc]

Son zamanlarda globalleşmenin de artmasıyla birlikte pek çok kıtada onlarca ülkeye vizesiz gidebilme imkanı oluştu. Vizesiz ülkeler Avrupa kıtasında genellikle çok daha fazladır. Çünkü ülkelerin birbirine yakınlığı ve politik, ticari şartları nedeniyle diğer ülke vatandaşlarına kolaylıklar sağlamayı benimsemişler. Bu da o bölgelere yoğun ilginin oluşmasına neden oluyor. Yazımızın bulunduğu sayfada gezinme yaparken size çok yararlı olacak bilgilere rahatlıkla ulaşabilmeniz için her bir detayı önemle araştırdık.

Vizesiz Ülkeler Sadece Avrupa İle mi Sınırlı?

Vizesiz ülkeler sadece Avrupa kıtasıyla sınırlı değil. Afrika ve Asya ülkelerinde de ülkelerin ikili anlaşmalarından dolayı vizesiz bir şekilde gidebilme olanakları bulunuyor. Özellikle seyahat severlerin çok merak ettiği ve gitmekten en çok zevk aldığı kıtaların başında Afrika geliyor. Afrika kıtasının inanılmaz bir gizemi ve kendine has bir özelliği bulunuyor. Geniş alabildiğine büyük topraklar ve medeniyetin beşiği olarak adlandırılabilecek kadar güzel ülkelerin olduğu bu kıtaya seyahat etmek herkesin hayalidir.

Afrika vizesiz ülkeler bakımından oldukça geniş bir listeye sahiptir. İnsanların bu toprakların gizemini çözmek ve farklı bir kültür, inanç gibi değerleri taşıyan bu sınırları keşfetme arzusu her zaman olmuştu. Botsvana, Fas, Libya, Madagaskar, Mauritius, Mozambik, Seyşel Adaları, Togo, Uganda gibi ülkeler 90 güne kadar vizesiz dolaşma imkanı vermektedir. Güney Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Burundi, Svaziland, Zambiya gibi ülkelere de vizesiz gidebilirsiniz ancak buranın süresi 30 gün ile sınırlı tutulmuş.

Muhteşem doğası, o eski ve eşsiz bir şekilde doğal kalmış kültürleri, inançların farklılığı, geleneklerin orjinalliği, kısacası her adımda yeni bir noktanın keşfedileceği bir coğrafyadan bahsediyoruz. Hemen herkesin hayatının bir noktasında bulunan bu coğrafyaya seyahat etmeyi kesinlikle planlamanız gerekmektedir. Vizesiz Afrika ülkeleri sayesinde yanınıza sadece pasaportunuzu ve uçak biletinizi almanız yeterli olacaktır. Vize işlemleri ve o sıkıcı uzun süreci yaşamak zorunda kalmamak için tercih edilmesi gereken güzel rotalardan biridir.

Vizesiz ülkeler içinde Avrupa ve Afrika kıtaları kadar Asya bölgesinden de çok güzel ülkeler bulunmaktadır. Daha egzotik ve farklı alanları görmek isteyen seyahat severlerin uğrak rotalarından birisidir Asya kıtası. Vizesiz Asya ülkeleri çok sınırlı bir ölçüye sahip olsalar da insanların özellikle tercih ettiği ülkeleri barındırmaktadır. Kore, Japonya, İran, Hong Kong gibi ülkeler vize sürelerini 90 güne kadar çıkartan ülkelerin başında geliyor. Doğu Timor, Filipinler, Kamboçya, Kazakistan gibi ülkeler ise 30 gün ile sınırlı tutsa da en çok rağbet gören Asya ülkelerinin başında geliyor. Bu da onları oldukça cazip kılıyor. Kırgızistan ise süresiz bir şekilde verdiği vize ile oldukça dikkat çekmektedir.

Sadece bu kadarla sınırlı kalan bir liste yok tabi ki. Ancak tek tek o ülkelere girmeyelim, malum yazımız uzun ve detaylı bir yazı olduğu için tüm bilgilere yeterince yer vermeye çalışıyoruz. Ancak şu kadarını söyleyebiliriz ki, vizesiz ülkeler bizim Dünya’yı keşfetme arzumuzu daha da kamçılıyor. Dünya’nın her noktasına gidebilmek ve oranın havasını solumakla birlikte, yaşantısı görmek, insanları tanımak, gelenek göreneklerine tanıklık etmek çok farklı birer duygudur. Bu duyguyu anlatmak çok zordur. Çünkü o an, o coğrafya da olduğunuz zaman tamamen fiziksel ve ruhsal olarak insanın değiştiğine inananlardanım. Tamamen oranın etkisi, büyüsü ve enerjisi altına giriyorsunuz. Bu da sizi bambaşka biri yaptığı gibi kendinizi tanıma fırsatı veriyor.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Vizesiz gidilen ülkeler oldukça fazladır ancak pasaport çoğu ülkenin olmazsa olmazıdır. Çünkü sınırların güvenliği, böyle büyük bir Dünya’da oldukça zordur ve kimin nereden nasıl bir etki yaratacağını, 8 milyarlık nüfusta kestirebilmek de imkansızdır. Bu yüzden pasaport bir nevi insanın geçmişini gösteren ve kim olduğunu, ne olduğunu, yaşantısı hakkında pek çok bilgiyi verecek olan bir belgedir. Yani kısacası bu belge çok önemlidir ve her ülke kendi sınırlarına girecek olan insanın pasaportu görmek ister.

Tabi yine burada devletler ve ikili ilişkiler ile yönetilen politikalar ortaya çıkıyor. Burada birbirlerine çok yakın olduğunu düşünen ve her alanda bir iş birliği içine giren ülkeler bu tür prosedürlerde gevşemeye gidebiliyorlar. Mesela Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna ve Gürcistan ülkelerin gittikleri zaman pasaport ihtiyaçları duymuyor. Sadece kimlik kartları ile birlikte bu ülkelerin sınırlarına rahatlıkla girebiliyorlar. Bu oldukça güzel bir durum ve ülkeler içinde gerek ticari gerek kültürel anlamda da paylaşımların üst düzey olmasına olanak sağlıyor. Çok sınırlı ve az sayıda olan pasaportsuz gidilen ülkeler listesinin artması en büyük temennimizdir.

Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler

Türkiye’nin bu zamana kadar uyguladığı vize politikası ülkeler ile olan ikili ilişkilerine göre değişiklik göstermekteydi. Esnek bir vize uygulamasını rafa kaldıran Türkiye, karşılıklı olarak vize uygulamasını kaldırmayı gündemine almış ve bu konuda da oldukça başarılı olmuştur. Seyahat etmek ne kadar çok serbest bırakılırsa kültürel, siyasi ve ticari yakınlıkla o derece artacaktır.

Türkiye’nin coğrafi konumu ve bölgedeki şartlarından dolayı oldukça karışık bir vize politikasına sahiptir. Türkiye, Schengen bölgesinde yer alan pek çok ülkeye vize uygularken, bazılarına da 90 gün vize muafiyeti koyuyor. Türkiye, Avrupa Birliğinde olmaması ancak aday olması nedeniyle Schengen vizesini Türk vatandaşlarına vermektedir.

Rus Pasaportu İle Vizesiz Gidilen Ülkeler

Rus pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler Abhazya, Güney Osetya Cumhuriyeti, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Ukrayna gibi ülkelere girmesi için yeterli bir kimlik belgesidir. Rus yerli pasaportu, Rus vatandaşları için birinci derecede kimlik belgesidir. Rus vatandaşlar 14 yaşında iken bu belgeyi alır ve 20 yaşından sonra yenilemesi gerekir. Pek çok bilgi ve veri bu belge üzerinde kayıtlıdır.

Gürcistan Pasaportu İle Vizesiz Gidilen Ülkeler

Gürcistan pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler 2019 listesine Schengen ülkelerinin 2017 yılında girmesi ile birlikte büyük bir başarı sağladı. Gürcistan vatandaşları sadece Avrupa’da Schengen bölgesinde bulunan ülkelere vizesiz gitmiyor, Dünya’nın pek çok ülkesi Gürcistan halkının ülkelerine vizesiz bir şekilde gelmelerine izin veriyor. Karadeniz bölgesinin doğusunda olması ve doğa güzellikleri ile insanları büyülemeyi başaran bu ülke, tüm Dünya tarafından da sevilmektedir.

Gürcistan vatandaşları Avrupa’da pek çok ülkeye vizesiz bir şekilde girebiliyor. Bu ülkelerin başında, Belçika, Avusturya, Almanya, Danimarka, İspanya, Estonya, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Yunanistan, Fransa, Slovenya, Slovakya, Macaristan, Finlandiya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler gelmektedir. Ayrıca AB üyesi olmayan İzlanda, Norveç ve İsviçre gibi ülkelere de vizesiz olarak gidebiliyor. Gürcistan vatandaşları toplamda 114 ülkeye vizesiz bir şekilde yolculuk edebiliyor.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler sayesinde seyahat için hiçbir şekilde izin almak, konsolosluğa başvurmak zorunda kalmadan uçak bileti ve pasaportla gitmek mümkündür. Bu noktada Avrupa sınırları içerisinde yer alan vizesiz gidilebilecek bazı ülkelerin içinde; Ukrayna, Sırbistan, Moldova, Makedonya, Kosova, KKTC, Karadağ, Bosna Hersek, Belarus, Azerbaycan, Arnavutluk ve Andorra yer almaktadır.

Vize isteyen ülkeler, Türk vatandaşlarının buralara giderken bir vize almasının zorunlu olduğu yerlerdir. Bunların içinde Schengen ülkeleri ilk sırada gelir. Buna örnek vermek gerekirse; Almanya, Belçika, İngiltere, Fransa, İrlanda, Macaristan, Bulgaristan, Yunanistan, İtalya, Norveç, Finlandiya, İsveç, İsviçre gibi ülkelerin bulunduğunu görmekteyiz. Aynı zamanda ABD ve Kanada gibi ülkeler de Türk vatandaşlarından vize talebinde bulunmaktadır.

Vizesiz ülkeler seyahati son derece kolay olmasıyla dikkat çeker. Buna göre standart olarak tanımlanmış ve her daim istenen temel belge pasaporttur. Bunun yanı sıra herhangi bir sorun çıkmaması için yanınızda iki tane fotoğraf bulundurmanız da tavsiye edilir. Buna ek olarak seyahat bilgisi olarak tanımlanmış uçuş rezervasyonu, otel rezervasyon evrakı yeterli olacaktır. Hangi ülke olursa olsun eğer vize söz konusu değilse, pasaport yeterlidir.

Vize istemeyen ülkeler 2022 senesinde de gidilebilecek olan yerlerin içinde bulunur. Asya’da yer alan vize istemeyen ülkelerin içerisinde Filipinler, Filistin,  Güney Kore, İran, Hong Kong, Japonya, Kazakistan, Katar, Kırgızistan, Makao, Maldivler dikkat çekmektedir.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022 senesinde Amerika kıtasında yer alan ülkelerden de oluşmaktadır. El Salvador, Brezilya, Bolivya, Belize, Bahamalar, Arjantin, Kosta Rika, Honduras seyahatlerini vize olmadan yapmak mümkündür. Bunun için sahip olunan pasaportun bordo renkli olması en temel kuraldır.

Oyla! post