Green Card En Kolay Nasıl Alınır?

Green Card En Kolay Nasıl Alınır?

Yeşil kart almanın en kolay yollarından bahsederken, çoğu insan gerçekten “en hızlı” yolu kastediyor. Günümüzde, Amerika göçmenlik süreci herhangi bir kamu kurumu gibi, yavaş ve sinir bozucudur. Yeşil kart onaylanma sürecinin aylarca, yıllarca veya çok daha uzun sürebileceğini bilmek önemlidir. Bu yüzden, yeşil kart almanın en hızlı ya da en kolay yollarının ne olduğunu merak ederken, hızın çok göreceli bir kavram olduğunu unutmamalısınız. Ama yine de green card en kolay nasıl alınır? – visa center diye merak ediyorsunuz.

Grenada Konsolosluğu

Bunun cevabı, hangi göçmen kategorisine girdiğinize bağlı olacaktır. Bundan sonrası, hangi kategoriye girdiğinize ve doğduğunuz ülkeye bağlı olarak bekleme süresi nispeten kısa ya da uzun olabilir.

Her yıl milyonlarca insan Green Card başvurusu yaparak Amerika’ya gitmelerinin yolunu açacak olan çekilişin sonucunu bekliyor. Amerika Birleşik Devletleri tarafından tanınan resmi bir hak olan bu belge sayesinde Amerika’da yaşama hayallerinize sonunda kavuşabilirsiniz. Herkesin katılımına açık olan bir çekiliş yardımı ile değerlendirmeleri yapan sistem, yıllık periyotlarla binlerce kişiye hak tanıyor. Bu kişilerden biri olabilmek için Green Card nasıl alınır hususunda bilgi sahibi olmanız ve buna göre adım adım başvurunuzu yapmanız gerekir.

Green Card Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde nüfusun artış hızı pek de yüksek değil. Bu yüzden ülke çapında kültürel çeşitlilik de toplam nüfus da sürekli azalıyor. Bunun önüne geçmek isteyen ülke çareyi böyle bir sistem geliştirmekte bulmuş. Bir nevi çeşitlilik vizesi olarak düşünebileceğiniz uygulama tüm dünyadan katılımcılara açık. Elbette her ülke için kontenjan değişiyor.

Ancak göçmen olmak ve Amerika’da yaşamak isteyen herkes şansını deneyebiliyor. Türkçe yeşil kart anlamına gelen uygulama, kazanan kişiye oy kullanmak dışında bir ABD vatandaşının sahip olduğu tüm hakları tanıyor. Bir diğer avantaj ise çekilişi kazanmanız halinde Türk vatandaşlığından vazgeçmek zorunda olmamanız. Böylece Green Card sayesinde oturum hakkı elde ederken Türkiye’de de yaşamaya devam edebilirsiniz.

Her yıl organize edilen çekilişler aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı toplamda 55.000 kişiye Green Card vermektedir. Çekilişe katılım internetten başvuru ile yapıldığı için herhangi bir ekstra başvuruya gerek yoktur. Çekiliş sonuçları ABD Göçmenlik Bürosu tarafından kendi resmi sitelerinden duyurulur. Başvuru sırasında sistemin vermiş olduğu kod ile sonucunuzu kontrol edebilirsiniz.

Çekilişi kazanan kişiler diğer adımları tamamlayarak ABD’de oturum hakkı kazanır. Ülkede 5 yıl geçiren kişiler Amerikan vatandaşı olmak için başvuru yapabilirler. Vatandaşlığa hak kazanmak için Amerika’da yaşamak ve vergi ödemek yeterli olmaktadır.

Green Card En Kolay Nasıl Alınır?

Green Card En Kolay Nasıl Alınır?

Green Card’ın Avantajları Nelerdir?

Birçok kişi için Amerika’da yaşama fikri oldukça cazip olsa da bazıları ise bunun ne işine yarayacağını merak eder. Ayrıca bazı kişiler buradaki ailesini, eğitimini ve işini bırakmak zorunda kalacağını düşünür. Ancak Green Card şartları sağlandığı ve çekiliş kazanıldığı halde oturum izni almanın ötesinde başka haklara da sahip olursunuz. Aslında oy kullanma hakkı dışında bir ABD vatandaşının yaptığı her şeyi siz de yapabilirsiniz. Ayrıca yakın aile bireylerinizi de bu haktan yararlandırabilirsiniz.

Çekilişi kazanan kişilerin evli ve / veya çocuklu olması durumunda eşi ve 21 yaşından küçük tüm çocukları da bu haktan yararlanabilir. Kendisi ile birlikte eşi ve çocukları da hem oturma hem de çalışma iznine sahip olur; beş yılın sonunda vatandaşlık için başvurabilir. Ancak kişi istemediği takdirde eşini ya da çocuklarını yanında götürmek zorunda değildir. Dolayısıyla kendisinin istememesi durumunda aile bireyleri herhangi bir hak iddia edemez.

Çekilişi kazanan kişinin çocukları da kendisi de sadece Amerikan vatandaşlarına sunulan eğitim burslarından yararlanabilir. Dilerse kişi Amerika’da kendi işini ve şirketini kurabileceği gibi, resmi kurumlarda da çalışabilir. Çekiliş sonucunda ABD sürücü belgesi alabilir ve ülke içinde eyaletler arasında dilediği gibi kendi aracı veya toplu taşıma araçları ile seyahat edebilir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çekiliş sonucunda kazanılan haklar oldukça göz kamaştırıcı olabilir. Ancak bu haklara sahip olabilmek için öncelikle Green Card başvurusu nasıl yapılır konusunda bilgi edinmelisiniz. Çekiliş her yıl yılda bir kez bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Ayrıca başvurular da internet üzerinden alınır. Çekiliş sırasında herhangi bir başvuru sahibine imtiyaz tanınmaz. Her katılım eşit şartlarda yarışır ve eşit şansa sahip olur. Sadece Green Card şartları konusunda yeterince dikkatli davranmayanların başvurusu geçersiz sayılır. Bu nedenle öncelikle şartları incelemeniz ve buna uygun başvurunuzu gerçekleştirmeniz önerilir.

Her ne kadar Green Card ekşi sözlükte son derece popüler bir konu olsa da başvuru şartları için resmi siteleri referans almanız gerekir. Amerika Birleşik Devletleri şartlarda her sene güncelleme yapabilmektedir. Bu yüzden de eğer Green Card forum sitelerinden bilgi alıyorsanız konuların güncel olarak açıldığından emin olmalısınız. Yine de eğer İngilizceniz varsa en doğru bilgiyi Göçmenlik Bürosu’nun resmi sitesinden almanız mümkündür.

Green Card Başvuru Şartları

Başvuru yapabilmek için en önemli iki şart eğitim durumu ve iş deneyimi ile ilgilidir. Eğer en son bir ortaöğretim kurumundan mezun olduysanız, o halde en az 2 yıllık iş deneyimine sahip olmanız beklenir. Ya da en az lise mezunu olmanız yeterlidir. Bu iki kıstastan birini sağlayan herhangi bir kişi çekilişe katılabilmektedir. Her ne kadar başvurular tüm dünya vatandaşlarına açık olsa da ABD her yıl hangi ülkelere katılım hakkı tanıyacağına karar vermektedir. Türkiye vatandaşları şu an için çekilişe katılma hakkına sahip kişiler arasındadır.

İnternet ortamında size Green Card alma konusunda yardımcı olacağını iddia eden birçok reklam karşınıza çıkabilir. Ancak dvlottery.state.gov Green Card başvurusu için tek yetkili sitedir. Bunun dışında herhangi bir site ya da kurum aracılığıyla başvuru yapılması mümkün değildir. Özellikle de İngilizce bilmeyenler, kendisine dil konusunda yardım edeceğini iddia edenlere kolaylıkla güvenebilmektedir. Fakat bu standart dolandırıcılık numarasına inanmamalı ve kişisel bilgilerinizi başvuru için kimseyle paylaşmamalısınız. Zaten bu sahte kurumların ve sitelerin sayfada gezinme sonrasında size hiç güven vermediğini kolayca fark edeceksiniz.

Green Card Çekilişi Ne Zaman 2020

Başvurular her yılın Kasım ayında yapılmakta ve bir ay süre tanınmaktadır. Dolayısıyla Green Card çekilişi ne zaman 2020 yılında yapılacak diye merak ediyorsanız Kasım 2020’yi beklemelisiniz. Bu bir aylık zaman içerisinde şartları iyi bir şekilde analiz etmeli ve başvurunuzu koşulları sağlayacak şekilde gerçekleştirmelisiniz. Başvuru esnasında size verilen kodu kullanarak çekiliş başvurusu devam ettiği sürece başvurunuzda değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca eğer başvurmaktan vazgeçerseniz başvurunuzu geri çekme hakkına da sahipsiniz.

Sonuçlar ise bir sonraki yılın Mayıs ayında yine aynı site üzerinden açıklanmaktadır. Sonucunuzu öğrenebilmek için kodunuzu kaybetmemeniz gerekir. Bu yüzden başvuru esnasında kodu güvenli bir yere kaydettiğinizden emin olmak isteyebilirsiniz. Çekilişi kazanmadıysanız kazanana kadar her yıl yeniden başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca evliyseniz eşinizle birlikte başvuru yaparak şansınızı iki katına çıkarabilirsiniz. Kazanmanız durumunda ise süreç sonraki adımlarla devam eder.

Green Card Nasıl Alınır?

Eğer ilk başvurusunuz sırasında size verilen teyit numarası ile kontrol ettiğinizde çekilişi kazanmışsanız, Green Card almak için hak kazandınız demektir. Peki, Green Card nasıl alınır diye telaşa kapılabilirsiniz. Aslında hem ABD Dışişleri Bakanlığı hem de Göçmenlik Bürosu bu noktada katılımcıları detaylı olarak bilgilendirmektedir. Öncelikle çekiliş sonucunuz olumlu sonuçlandıysa bir süre sonra konsolosluktan bir e posta alırsınız.

Aldığınız e postada Green Card konsolosluk görüşmesi için belirlenen gün ve saat bilgileri yer alacaktır. Ayrıca web sitesi üzerinden de görüşmeye katılacağınız tarihi ve saati öğrenebilirsiniz. Yapılan mülakatların sonucuna göre kesin hak kazananlar belirlenir. Hak sahibi kişilerin belgeleri görüşmeden sonra 3 – 4 gün içinde adreslerine gönderilir. Bu belgeleri kullanarak vize sürecine başlanır.

Green Card sahibi kişiler vize işlemlerini tamamladıktan sonra 6 ay içinde Amerika’ya giriş yapmak zorundadır. Eğer ülkede ikamet etmeyi planlamıyorlarsa her sene düzenli olarak giriş çıkış yapmaları gerekir. Aksi halde oturum hakkı kişinin elinden geri alınmaktadır.

Green Card Almanın Kolay Yolları

Amerika’da yaşama ve çalışma hakkı veren Green Card sahibi olmanın 7 farklı yolu vardır. Green Card almanın kolay yolları arasında çekiliş yoluyla ve yatırım yoluyla başvuru yapma sayılabilir. Bunun dışında evlilik, akrabalık, çalışma, sığınma gibi farklı Green Card alma yolları vardır.

Green Card başvurusu yaparken şartlarına ve gerekli evraklara dikkat edilmesi gerekir. Aynı kişi adına birden çok başvuru yapılması halinde Green Card geçersiz başvuru sayılır.

Green Card nasıl alınır: Green Card alma amacına göre evlilik, çalışma, akrabalık, yatırım yapma veya çekiliş gibi farklı başvuru türleri vardır. Başvuru yapmak için ilgili formların doldurulması gerekir.

Green Card ile neler yapılır: Green Card alan kişiler Amerika’da süresiz oturum iznine sahip olur. Green Card sahibi kişilerin ülkede çalışma, yatırım yapma, eğitim alma gibi hakları vardır.

Green Card başvuru işlemleri Amerikan Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru tarihlerinde siteye girerek Green Card alma amacına göre bir başvuru formu doldurabilirsiniz.

Green Card alma yolları: Çekiliş, yatırım, akrabalık, çalışma, evlilik, sığınma, özel göçmenlik olarak yedi farklı türe ayrılmıştır.

Akrabalık yoluyla Green Card ailesinden biri Amerikan vatandaşı olan kişilerin başvuru yapabileceği türlerden biridir. Eş, anne, baba, kardeşlerinden biri Amerikan vatandaşı olan kişiler sponsor belgeleri ile başvuru yapabilir.

Çalışma yoluyla Green Card alacak kişiler Çalışma Bakanlığından çalışma izni alarak Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna müracaat edebilir.

Green Card genelde kimlere çıkar?

Green Card 18 yaşından büyük en az lise mezunu olan vatandaşlara verilmektedir. Lise öğrencisi olmayan ama uzmanlık ya da eğitim gerektiren bir alanda 2 yıl aralıksız çalışanlarda alabilir.

Green Card ne kadar sürede çıkar?

Green Card başvurusu yapıldıktan sonra çekilişler, yeşil kart kurasının ardından Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik Dairesi internet sitesi üzerinden öğrenilir.

Green Kart ücreti ne kadar?

Green Card alabilmek için başvuru sahibi pasaport, sağlık raporu, danışmanlık ücreti, Green Card ücreti, göçmen vizesi, tercüme evrak masrafı gibi ücretleri ödemek zorundadır.

Oyla! post