Green Card En Kolay Nasıl Alınır? - Visa Center

Green Card En Kolay Nasıl Alınır?

Her yıl milyonlarca insan Green Card başvurusu yaparak Amerika’ya gitmelerinin yolunu açacak olan çekilişin sonucunu bekliyor. Amerika Birleşik Devletleri tarafından tanınan resmi bir hak olan bu belge sayesinde Amerika’da yaşama hayallerinize sonunda kavuşabilirsiniz. Herkesin katılımına açık olan bir çekiliş yardımı ile değerlendirmeleri yapan sistem, yıllık periyotlarla binlerce kişiye hak tanıyor. Bu kişilerden biri olabilmek için Green Card nasıl alınır hususunda bilgi sahibi olmanız ve buna göre adım adım başvurunuzu yapmanız gerekir.

Green Card Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde nüfusun artış hızı pek de yüksek değil. Bu yüzden ülke çapında kültürel çeşitlilik de toplam nüfus da sürekli azalıyor. Bunun önüne geçmek isteyen ülke çareyi böyle bir sistem geliştirmekte bulmuş. Bir nevi çeşitlilik vizesi olarak düşünebileceğiniz uygulama tüm dünyadan katılımcılara açık. Elbette her ülke için kontenjan değişiyor.

Ancak göçmen olmak ve Amerika’da yaşamak isteyen herkes şansını deneyebiliyor. Türkçe yeşil kart anlamına gelen uygulama, kazanan kişiye oy kullanmak dışında bir ABD vatandaşının sahip olduğu tüm hakları tanıyor. Bir diğer avantaj ise çekilişi kazanmanız halinde Türk vatandaşlığından vazgeçmek zorunda olmamanız. Böylece Green Card sayesinde oturum hakkı elde ederken Türkiye’de de yaşamaya devam edebilirsiniz.

Her yıl organize edilen çekilişler aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı toplamda 55.000 kişiye Green Card vermektedir. Çekilişe katılım internetten başvuru ile yapıldığı için herhangi bir ekstra başvuruya gerek yoktur. Çekiliş sonuçları ABD Göçmenlik Bürosu tarafından kendi resmi sitelerinden duyurulur. Başvuru sırasında sistemin vermiş olduğu kod ile sonucunuzu kontrol edebilirsiniz.

Çekilişi kazanan kişiler diğer adımları tamamlayarak ABD’de oturum hakkı kazanır. Ülkede 5 yıl geçiren kişiler Amerikan vatandaşı olmak için başvuru yapabilirler. Vatandaşlığa hak kazanmak için Amerika’da yaşamak ve vergi ödemek yeterli olmaktadır.

Green Card’ın Avantajları Nelerdir?

Birçok kişi için Amerika’da yaşama fikri oldukça cazip olsa da bazıları ise bunun ne işine yarayacağını merak eder. Ayrıca bazı kişiler buradaki ailesini, eğitimini ve işini bırakmak zorunda kalacağını düşünür. Ancak Green Card şartları sağlandığı ve çekiliş kazanıldığı halde oturum izni almanın ötesinde başka haklara da sahip olursunuz. Aslında oy kullanma hakkı dışında bir ABD vatandaşının yaptığı her şeyi siz de yapabilirsiniz. Ayrıca yakın aile bireylerinizi de bu haktan yararlandırabilirsiniz.

Çekilişi kazanan kişilerin evli ve / veya çocuklu olması durumunda eşi ve 21 yaşından küçük tüm çocukları da bu haktan yararlanabilir. Kendisi ile birlikte eşi ve çocukları da hem oturma hem de çalışma iznine sahip olur; beş yılın sonunda vatandaşlık için başvurabilir. Ancak kişi istemediği takdirde eşini ya da çocuklarını yanında götürmek zorunda değildir. Dolayısıyla kendisinin istememesi durumunda aile bireyleri herhangi bir hak iddia edemez.

Çekilişi kazanan kişinin çocukları da kendisi de sadece Amerikan vatandaşlarına sunulan eğitim burslarından yararlanabilir. Dilerse kişi Amerika’da kendi işini ve şirketini kurabileceği gibi, resmi kurumlarda da çalışabilir. Çekiliş sonucunda ABD sürücü belgesi alabilir ve ülke içinde eyaletler arasında dilediği gibi kendi aracı veya toplu taşıma araçları ile seyahat edebilir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çekiliş sonucunda kazanılan haklar oldukça göz kamaştırıcı olabilir. Ancak bu haklara sahip olabilmek için öncelikle Green Card başvurusu nasıl yapılır konusunda bilgi edinmelisiniz. Çekiliş her yıl yılda bir kez bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Ayrıca başvurular da internet üzerinden alınır. Çekiliş sırasında herhangi bir başvuru sahibine imtiyaz tanınmaz. Her katılım eşit şartlarda yarışır ve eşit şansa sahip olur. Sadece Green Card şartları konusunda yeterince dikkatli davranmayanların başvurusu geçersiz sayılır. Bu nedenle öncelikle şartları incelemeniz ve buna uygun başvurunuzu gerçekleştirmeniz önerilir.

Her ne kadar Green Card ekşi sözlükte son derece popüler bir konu olsa da başvuru şartları için resmi siteleri referans almanız gerekir. Amerika Birleşik Devletleri şartlarda her sene güncelleme yapabilmektedir. Bu yüzden de eğer Green Card forum sitelerinden bilgi alıyorsanız konuların güncel olarak açıldığından emin olmalısınız. Yine de eğer İngilizceniz varsa en doğru bilgiyi Göçmenlik Bürosu’nun resmi sitesinden almanız mümkündür.

Green Card Başvuru Şartları

Başvuru yapabilmek için en önemli iki şart eğitim durumu ve iş deneyimi ile ilgilidir. Eğer en son bir ortaöğretim kurumundan mezun olduysanız, o halde en az 2 yıllık iş deneyimine sahip olmanız beklenir. Ya da en az lise mezunu olmanız yeterlidir. Bu iki kıstastan birini sağlayan herhangi bir kişi çekilişe katılabilmektedir. Her ne kadar başvurular tüm dünya vatandaşlarına açık olsa da ABD her yıl hangi ülkelere katılım hakkı tanıyacağına karar vermektedir. Türkiye vatandaşları şu an için çekilişe katılma hakkına sahip kişiler arasındadır.

İnternet ortamında size Green Card alma konusunda yardımcı olacağını iddia eden birçok reklam karşınıza çıkabilir. Ancak dvlottery.state.gov Green Card başvurusu için tek yetkili sitedir. Bunun dışında herhangi bir site ya da kurum aracılığıyla başvuru yapılması mümkün değildir. Özellikle de İngilizce bilmeyenler, kendisine dil konusunda yardım edeceğini iddia edenlere kolaylıkla güvenebilmektedir. Fakat bu standart dolandırıcılık numarasına inanmamalı ve kişisel bilgilerinizi başvuru için kimseyle paylaşmamalısınız. Zaten bu sahte kurumların ve sitelerin sayfada gezinme sonrasında size hiç güven vermediğini kolayca fark edeceksiniz.

Green Card Çekilişi Ne Zaman 2020

Başvurular her yılın Kasım ayında yapılmakta ve bir ay süre tanınmaktadır. Dolayısıyla Green Card çekilişi ne zaman 2020 yılında yapılacak diye merak ediyorsanız Kasım 2020’yi beklemelisiniz. Bu bir aylık zaman içerisinde şartları iyi bir şekilde analiz etmeli ve başvurunuzu koşulları sağlayacak şekilde gerçekleştirmelisiniz. Başvuru esnasında size verilen kodu kullanarak çekiliş başvurusu devam ettiği sürece başvurunuzda değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca eğer başvurmaktan vazgeçerseniz başvurunuzu geri çekme hakkına da sahipsiniz.

Sonuçlar ise bir sonraki yılın Mayıs ayında yine aynı site üzerinden açıklanmaktadır. Sonucunuzu öğrenebilmek için kodunuzu kaybetmemeniz gerekir. Bu yüzden başvuru esnasında kodu güvenli bir yere kaydettiğinizden emin olmak isteyebilirsiniz. Çekilişi kazanmadıysanız kazanana kadar her yıl yeniden başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca evliyseniz eşinizle birlikte başvuru yaparak şansınızı iki katına çıkarabilirsiniz. Kazanmanız durumunda ise süreç sonraki adımlarla devam eder.

Green Card Nasıl Alınır?

Eğer ilk başvurusunuz sırasında size verilen teyit numarası ile kontrol ettiğinizde çekilişi kazanmışsanız, Green Card almak için hak kazandınız demektir. Peki, Green Card nasıl alınır diye telaşa kapılabilirsiniz. Aslında hem ABD Dışişleri Bakanlığı hem de Göçmenlik Bürosu bu noktada katılımcıları detaylı olarak bilgilendirmektedir. Öncelikle çekiliş sonucunuz olumlu sonuçlandıysa bir süre sonra konsolosluktan bir e posta alırsınız.

Aldığınız e postada Green Card konsolosluk görüşmesi için belirlenen gün ve saat bilgileri yer alacaktır. Ayrıca web sitesi üzerinden de görüşmeye katılacağınız tarihi ve saati öğrenebilirsiniz. Yapılan mülakatların sonucuna göre kesin hak kazananlar belirlenir. Hak sahibi kişilerin belgeleri görüşmeden sonra 3 – 4 gün içinde adreslerine gönderilir. Bu belgeleri kullanarak vize sürecine başlanır.

Green Card sahibi kişiler vize işlemlerini tamamladıktan sonra 6 ay içinde Amerika’ya giriş yapmak zorundadır. Eğer ülkede ikamet etmeyi planlamıyorlarsa her sene düzenli olarak giriş çıkış yapmaları gerekir. Aksi halde oturum hakkı kişinin elinden geri alınmaktadır.

Başa dön tuşu
×