Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya seferleriniz için alınması gereken belgelerin hepsi Türkiye’de bulunan Etiyopya Konsolosluğu aracılığıyla gerçekleşir. Konsolosluktan istenen belgelerin teslim edilmesi sonucunda kısa sürede vizeniz çıkmış olur. Vize alım süreçlerinizi sizin adınıza daha hızlı ve profesyonel bir şekilde yönetecek olan firmalara başvurarak yardım alabilirsiniz.

Etiyopya Vize Dilekçe Örneği

Etiyopya vizesi başvuru formu online olarak çıktı şeklinde alınıp el ile doldurulduktan sonra konsolosluğa iletilebilecek bir formdur. Bu form içerisinde size ait olan kişisel veriler ve seyahatinizi detayı ile anlattığınız bilgiler yer almaktadır.

 • Etiyopya vize talep dilekçesi; bu dilekçeyi içerisinde büyükelçiliğe hitaben yazmış olduğunuz bir İngilizce yazı yer alır. Kendi el yazınız ile yazıp imzaladığınız bir dilekçedir.
 • Geçerliliği bulunan bir pasaport. Bu pasaport seyahatinizin bitiminden sonraki 6 ayı kapsayacak şekilde alınmış olmalıdır.
 • Güncelliğini koruyan, son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf, istenen ölçülerde olmalı ve beyaz arka fona sahip olmalıdır.
 • Seyahatiniz süresince Etiyopya’da konaklayacağınız otelin rezervasyon bilgileri ile birlikte uçak bilet bilgileri belgeler arasına eklenmelidir.
 • Etiyopya’daki bir şirket tarafından davet ediliyorsanız, gideceğiniz şirket tarafından size gönderilmiş imzalı ve kaşeli bir davetiye mektubu ek evraklar arasına eklenmelidir.
Etiyopya vizesi güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/etiyopya-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiyopya Vize Ücretleri

Etiyopya vize başvuru ücreti belirleyen faktörler, seyahatinizin süresi ve başvurduğunuz vize türü olacaktır. Bu nedenle başvurduğunuz vize kategorisine bağlı olarak Etiyopya Büyükelçiliği Vize Bölümü yetkililerinden ya da Etiyopya Konsoloslukları adına hizmet veren vize danışma kurumlarından güncel ücretleri öğrenebilirsiniz.

 • Etiyopya vize ücreti 2023 yılında 1 aylık süre için 75 dolar olmaktadır.
 • Etiyopya’ya yapacağınız 90 günlük seyahatler için vize ücreti 100 dolardır.
Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya Vize Başvurusu

Eriyopya Turistik Vize İşlemleri

Nedir? :Diplomatik pasaport hamillerinin 90 günden uzun süreli seyahatleri ya da diğer pasaport hamillerinin tüm turistik gezileri için yapacağı seyahatlerinde ülkeye girebilmek için aldığı izne Etiyopya turistik vizesi denmektedir. Dilerseniz bu vizenin Konsolosluğa ulaşmadan e-vize olarak alınması da mümkündür.

Kaç günlük alınabilir? : Etiyopya vizesi alan kişiler için en fazla  3 ay vize geçerliliği sağlanır.

Nereye başvurulur? : Etiyopya turistik vize için başvurularınızı Etiyopya Devleti Türkiye temsilciliklerinden şahsen ya da Etiyopya vizesi almanız için hizmet veren vize temsilcilikleri aracılığıyla yapmanız mümkündür.

Gerekli evraklar nelerdir? : Etiyopya vizesi için gerekli evraklar;

 • Etiyopya vize talebi dilekçesi
 • Vize başvuru formu
 • Pasaportun aslı
 • Biometrik ve vesikalık fotoğraf (4cm x 5,5 cm boyutlarında, rötuşsuz 1 adet biometrik ve 2 adet vesikalık olacak şekilde)
 • şeklinde sıralanmaktadır.
 • Etiyopya e vize almak isteyenler ise pasaportun ve bir adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğrafın sisteme taratarak yüklemelidir.

Biometrik veri gerekli midir? : Etiyopya vize başvurusu için özellikle parmak izi alınması işlemi şart değildir. Ancak görevliler güvenlik gereği gerekli görürse, sizi parmak izinin yani biometrik verinin alınması için temsilciliğe çağırma yetkisine sahiptir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Etiyopya vizesi alırken seyahatinizden 3 ila 4 hafta öncesinde başvurunuzu yapmanız tavsiye edilir.

Ne kadar sürede çıkar? : Etiyopya turistik vize başvurusu genel olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Randevu nasıl alınır? : Aracı vize danışma merkezi ile iletişime geçerek ya da şahsi başvuru için direkt Konsoloslukla görüşülerek randevu alınabilir.

Etiyopya Vize Basvurusu

Etiyopya Vize Basvurusu

Etiyopya Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Etiyopya ticari vizesi, iş ve ticaret amacıyla ülkeye seyahat edeceklerin alması gereken vize kategorisidir.

Kaç günlük alınabilir? : Kısa süreli bir vize olarak Etiyopya ticari vize ile maksimum 90 gün ülkede kalma hakkınız olur.

Nereye başvurulur? : Başvurular için hizmet veren aracı kurumlarla görüşebilir ya da şahsi olarak direkt Etiyopya Ankara Büyükelçiliği vize bölümüne başvuru yapabilirsiniz.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Etiyopya’daki firmadan temin edilmesi gereken davetiye, ziiyaret edilecek Etiyopya firmasının kendi antetli kağıdına yazılmış olmalı ve yine şirketin adres, iletişim bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmelidir. Ayrıca davetiye kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır.

Etiyopya Ticari Vize Gerekli evraklar nelerdir? : Etiyopya vizesi için sunacağınız kimlik, pasaport ve ulaşım bilgilerine ek olarak, ticari vize için davetiye ve Etiyopya’daki firmaya ait vergi levhası, faaliyet belgesi fotokopileri gibi evrakları sunmanız istenmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Olası sorunlarla karşılaşmamanız adına, planlı seyahat gününden  15 ila 20 gün öncesinde başvurunuzu tamamlamanız tavsiye edilmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Dilerseniz aracı kurumlar ile bulunduğunuz ilden kolayca randevu alabilir dilerseniz de direkt Ankara Büyükelçiliği ile görüşerek şahsi randevu için tarih alabilirsiniz.

Etiyopya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Etiyopya aile ziyareti vizesi bu ülkedeki bir yakınınızı ziyaret etmek amacıyla almanız gereken vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Etiyopya ziyaret vizesi ile ülkede bulunmanız için maksimum 30 gün izin verilir.

Nereye Başvurulur? : Başvurunuzu şahsi olarak Ankara’ya seyahat ederek Büyükelçiliğin vize bölümüne yapabilir ya da bulunduğunuz ildeki Etiyopya vize hizmeti veren danışma merkezi üzerinden yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Vize başvurusunda sunulan seyahat, kimlik, pasaport ve form bilgilerinin haricinde Etiyopya’daki yakınınızdan davetiye temin ederek evraklarınıza eklemelisiniz.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Etiyopya ziyaret vizesi için sunacağınız davetiye, kişinin konaklama adresini ve otelde ya da yakınının yanında kalacağı süreyi gösterecek şekilde olmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Yaklaşık 3 hafta içerisinde sonuçlanan bu vize başvurularının sorun yaşamamanız adına seyahatten 1 ay öncesinde yapılması tavsiye edilir.

Randevu nasıl alınır? : Şahsi başvurular için Büyükelçilik ile, aracı kurum hizmeti ile başvuru için bulunduğunuz ildeki yetkili kurumla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Etiyopya Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Üçüncü bir ülkeye seyahat edecek olup Etiyopya üzerinden aktarma yapacak ve transit alanı terk etmek zorunluluğu olacak olan vatandaşlarımızın alması gereken izin türüdür. Etiyopya transit vize uygulaması, havaalanındaki transit bölgeyi terk etmeyecek yolcular için geçerli değildir ve bu kişilerin vize alması gerekli değildir.

Kaç günlük alınabilir? : Havalimanını terk etmenizi gerektiren aktarma seyahatleri için seyahat amacına uygun vize talebinde bulunmanız ve bu süreye uygun vize kategorilerini incelemeniz gerekmektedir.

Nereye Başvurulur? : Yolculuğunuzun transit vize gerektirmediğinden emin olmak için Büyükelçilik ya da havayolu şirketi ile iletişime geçebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Etiyopya transit vize almanızı gerektirmeyen durumlar için herhangi ek bir belge istenmez. Ancak havalimanını terk edecekseniz, seyahatinize uygun talep ettiğiniz vize kategorisinde hangi belgeleri temin etmeniz isteniyorsa, bu belgeleri, başvuru esnasında sunmanız gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Havalimanından aktarmanız için transit vize gerekli olduğunu teyit ettikten sonra dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Büyükelçilik ile görüşmeniz, ilgili vize için randevu almanız konusunda yeterli olacaktır.

Etiyopya Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Etiyopya’da yaşamak ve aynı zamanda çalışmak, eğitim almak gibi haklara sahip olmak için alınması gereken izin türüdür.

Kaç günlük alınabilir? : Oturum izni alanlar için en az 6 ay süreyle ülkede kalma hakkı tanınır.

Nereye Başvurulur? : Etiyopya oturum izni için ülkeye giriş yaptıktan sonra kimlik kartı çıkartmanız gerekir. Kimlik kartı için ise iniş yaptığınız bölgedeki emniyet şube ile görüşme yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kimlik kartı çıkartmak için pasaportunuzu ve vizenizi  temin ederken sunduğunuz kişisel verilere ek, Etiyopya’da ikamet edeceğiniz bir adresi göstermeniz gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Ülkeye yaptığınız yasal giriş sonrasında oturum izni almak için 14 gün hakkınız vardır.

Randevu nasıl alınır? : Etiyopya’da yaşayacağınız bölge içerisindeki Yabancılar Bölgesel Nüfus Memurluğuna veya bulunduğunuz bölgedeki emniyet amirliğine belge sunmak adına direkt başvuru yapabilirsiniz.

Etiyopya Öğrenci Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Nedir? : Eğitim alma amacıyla Etiyopya’ya seyahat edecek öğrenci ya da öğrenci adaylarının alması gereken uzun süreyi kapsayan izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Etiyopya öğrenci vizesi ile dahil olacağınız eğitim programı süresince ülkede bulunmanıza izin verilir.

Nereye Başvurulur? : Dilerseniz vize başvuru danışmanlığı alarak Etiyopya öğrenci vizesi için tüm işlemlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Gerekli evraklar nelerdir? : Etiyopya vizesi için sunduğunuz kişisel bilgilerin haricinde, seyahat amacınıza yönelik eğitim belgelerini de yetkililere göstermelisiniz.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Planlı seyahatinize 2 ila 5 ay kalan zaman diliminde başvurunuzu tamamlamanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : İlinizde bulunan vize danışma merkezi ile irtibata geçmeniz randevu almanız için yeterlidir.

Etiyopya Vatandaşlık Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Etiyopya’nın talep ettiği kriterleri sağlayarak kendi vatandaşlığından vazgeçip Etiyopya vatandaşlığı alınması işlemleridir.

Kaç günlük alınabilir? : Etiyopya vatandaşlığı alanlar, sahip oldukları hakları yaşam boyu koruyabilir ve bir süre bitimi söz konusu değildir.

Nereye Başvurulur? : Etiyopya vatandaşlık başvurusu öncesinde kimlik kartı başvurusu yapmanız gerekir. Kimlik kartı başvurusu online olarak yapılmaktadır. Sonrasında sizden istenen oturum süresi, evlilik gibi kriterleri yerine getirerek ilgili belgeleri Etiyopya’daysanız Etiyopya Dışişleri Bakanlığı, değilseniz Etiyopya Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği onaylamalıdır. Onaylanan belgeler ile Etiyopya Yabancılar Ofisi’ne başvuru yapılmalıdır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Etiyopya vatandaşlığı almanız için ya belli süre ülkede ikamet etmeniz ve ülken kültürüne uyumlu olduğunuzu teyit etmeniz ya da en az bir ebeveynin Etiyopya vatandaşı olması veya bir Etiyopya vatandaşı ile evli olmanız şartı aranır. Hangi yoldan bu başvuruyu yapacağınıza bağlı olarak;

 • Ebeveynlerin Etiyopya kimlik kartı fotokopisi
 • Başvuru sahibinin Etiyopya’da yasal ikamet belgesi
 • Başvuru sahibine referans olacak Etiyopyalı vatandaşın Etiyopya doğum belgesi
 • Etiyopya’daki bir kurumun finansal belge veya eğitim belgesi

gibi belgeleri sunmanız gerekecektir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Yasal oturum süresini tamamlama yoluyla başvuru yapacak kişilerin önce ülkede yasal olarak 5 sene ikamet etmesi ve sonrasında başvuru yapması gerekmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Oturum izni şartını tamamlayan ya da akraba ve evlenme gibi kriterleri karşılayan kişiler, diledikleri zaman ilgili kurumla iletişime geçerek randevu alabilir.

Etiyopya vizesi hakkında daha fazla bilgi için tarafımıza visacenter.com.tr/iletisim/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Etiyopya Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Etiyopya vize reddi pek sık karşılaşılan bir durum olmasa da güvenlik açısından kusurlu görülmeniz, önceki vizenizin bitiş tarihinden sonra ülkenize dönmeniz ya da evraklarınızı eksik sunmanız halinde vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

İtiraz Hakkı

Vize başvurusu ret alan kişiler için redde itiraz söz konusu değildir.

Ücret İadesi var mı?

Etiyopya için vize reddi alanlar, ödemiş olduğu harç bedelini geri alamamaktadır.

Etiyopya Konsolosluklar

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği

Adana Fahri Konsolosluğu

Antalya Fahri Konsolosluğu

Bursa Fahri Konsolosluğu

Mersin Fahri Konsolosluğu

Konya Fahri Konsolosluğu

Etiyopya’nın ülkemizde hizmet veren temsilcilikleridir.

Etiyopya konsolosluk iletişim adresleri için  visacenter.com.tr/etiyopya-konsoloslugu/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Etiyopya Vizesi Önemli Notlar 2023

Afrika kıtasında yer alan ve en kalabalık ikinci ülke olarak kabul edilen Etiyopya Cumhuriyeti, Doğu Afrika’da bulunan bir ülkedir. Sudan, Somali, Cibuti ve ülkelerine komşu konumdadır. Etiyopya’ya yapacağınız seyahatler için vize almanız gerekir.

Etiyopya Vize Gerekli midir 2023
Etiyopya seyahatleriniz için vize almanız gerekmektedir. Etiyopya kapı vizesi bulunmayan ülkelerden biri olmaktadır. Hizmet, Hususi ve Umuma mahsus pasaport a sahip olan kişilerin Etiyopya vizesi alması gerekir. İstisnai olarak yalnızca diplomatik pasaporta sahip olan kişilerin Etiyopya’ya yapacakları seyahatler için 90 günü aşmamak şartıyla vize almaları gerekmemektedir.
Etiyopya Vize Türleri
Etiyopya vize türleri yapılacak seyahatin türüne göre değişim gösterir. Yapmış olduğunuz seyahatteki değişimden kaynaklı olarak belgelerde de farklılıklar görülebilmektedir. Turizm amacı ile yapacağınız Etiyopya seyahatleri için internet üzerinden e-vize aracılığı ile vize alımını gerçekleştirebilirsiniz. Etiyopya Ticari vizesi Etiyopya Turizm vizesi Etiyopya Aile Birleşim vizesi Etiyopya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi Etiyopya Eğitim vizesi
Etiyopya’ ya Vizesiz Girilir Mi?
Etiyopya’ ya 90 günü aşmayacak ziyaretleri için yalnızca siyah pasaport sahipleri vzesiz girip yapabilmektedirler. Estonya ziyaretleri gri, yeşil ve bordo pasaport hamilleri için vize ile yapılabilmektedir. Estonyan kapı vizesi uygulaması ise kaldırılmıştır.
Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?
Seyahat tarihinin bitişinden itibaren en az altı ay daha geçerli bir pasaport Etiyopya vize başvuru evrakları arasındadır. Ayrıca, Etiyopya vizesi başvuru formu özenle ve eksiksiz doldurulmalı, başvuru evrak dosyasına biyometrik fotoğraf, konaklama ve uçak rezervasyonları, aşı kartı, banka hesap bilgileri, sağlık sigortası ve başvuru ücretinin yatırıldığına dair dekont da eklenmelidir. Online başvurularda sisteme eksiksiz ve renkli taratılmalıdır.
Etiyopya’ ya Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?
Kenya ile Cibuti vatandaşları Etiyopya’ ya girişlerde vizeden muaftır.
Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya seyahati gerçekleştirecek olan çok vatandaşlarının vize alması uygulanan bir prosedürdür. Vize işlemleri şahsen gerçekleştiği gibi aynı zamanda yetkili kurumlar tarafından da yapılmaktadır.

Etiyopya vizesi nasıl alınır?

Etiyopya vizesi almak için konsolosluk ve büyükelçilik dışında aynı zamanda yetkilendirilen firmalar aracılığı ile ikamet edilen ilden işlem yapmak mümkündür.

Etiyopya çalışma vizesi kaç günde çıkar?

Etiyopya çalışma vizesi başvuru formu ile birlikte gerekli olan evrakların eksiksiz teslim edilmesi halinde 2 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.

Etiyopya vizeli mi?

Etiyopya bordo, gri ve yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşları için vizelidir. Bunun yanı sıra siyah pasaporta sahip Türk vatandaşları 90 güne kadar gerçekleştirecekleri seyahatlerde vizeden muaftır.

Oyla! post