Norveç Vize Başvurusu

Norveç Vize Başvurusu

Norveç, hem tarihi hem de kendine has özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken bir ülkedir. Bu ülkeye gitmek için yapmanız gereken bazı işlemler vardır.

Norveç Vize Dilekçe Örneği

Norveç’e gidebilmek için öncelikle pasaport çıkartmanız gerekir. Pasaport işlemlerinizi tamamladıktan sonra vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Norveç vize başvurusu – Visa Center için birtakım evrakların hazırlanması gerekir. Evrakların tamam olması, vize başvurusu için son derece önemlidir. Vize başvurusu için lazım olan belgeler, size görevli kişiler tarafından iletilir.

Listede yazan evrakları en kısa sürede tamamlamanız, vize almanızı hızlandırır. Bu bakımdan Norveç’e gitmek için vize başvurusu yapmadan önce, belgelerinizi mutlaka kontrol edip eksik bir belgenin olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Norveç Vize Başvurusu

Norveç Vize Başvurusu

Norveç Vize Türleri

Norveç’e yapacak olduğunuz seyahat’in türüne göre vize türüde farklılık gösterir. Buna göre vize türlerinin oluşmasındaki etkenlerden biri de süresidir. Yapacağınız seyahat süresine göre de vize türleri birbirinden farklı olabilmektedir.

 • Norveç Turistik vize
 • Norveç Ticari vize
 • Norveç Çalışma vizesi
 • Norveç Eğitim vizesi
 • Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi

Norveç Vize Gerekli midir 2022

Yurt dışına çıkışlarda her ülke kendi içerisinde belirli vize şartları getirmektedir. Norveç için düşünecek olduğumuzda Norveç seyahatleri vize alım sürecini içermektedir. Bord pasaporta sahip olanların vize almaları gerekirken; Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaporta sahipleri 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf olurlar.

Vize alım süreçleri için vize danışma merkezleri 2022 yılında da hizmet vermeye devam etmektedir. Güvendiğiniz vize danışma merkezlerinin numaralarını arayarak Norveç vizesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Norveç Vizesi Evrakları 2022

Norveç seyahatleriniz için vize başvuru formunu doldurmanız gerekir. Vize başvuru formu içerisinde belirlenen gün ve saat içerisinde tüm evrakları toparlayarak götürmelisiniz.

 • Güncelliğini koruyan 6 aydan eski olmayacak şekilde çekilmiş biyometrik fotoğrafınız
 • Geçerliliğini koruyan yıpranmamış pasaport
 • SGK 4A hizmet dökümü belgeleri ile beraber çalıştığınız iş yerinize ait bulunan banka hesabınızdan 3 aylık maaş bordrosu örneği
 • Ticari anlamda yapılacak olan Norveç ziyaretleriniz için Norveç tarafından davet edildiğiniz kurumun imza ve kaşesini bulunduran bir davetiye
 • Norveç’te kalacağınız süre zarfında tüm seyahat planınızın masraflarını gerçekleştirebileceğiniz ispatı niteliğindeki sizin adınıza açılmış olan banka hesap döküman bilgileri
 • Öğrenci olarak yapılacak Norveç ziyaretleri için öğrenci belgesi
 • Seyahatiniz süresince sizi koruyacak ve güvencenizi sağlayacak olan seyahat sağlık sigortası
Norveç vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/norvec-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Norveç Vize Ücretleri 2022

Norveç’e yapılacak olan seyahatlerde belirlenmiş olan vize ücretleri

 • Norveç turistik vize ücreti 120 euro
 • Norveç transit vize ücreti 120 euro
 • Norveç aile ziyareti ücreti 120 euro
 • Norveç ticari vize ücreti 120 euro
 • Norveç kültürel vize ücreti 120 euro
 • Norveç öğrenci vizesi ücreti 120 euro

 

Norveç Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Turistik gezi amacıyla yapılacak olan Norveç seyahatlerinde alınması zorunlu olan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Norveç vizesi alanlar için ülkede turistik gezi amacıyla maksimum 90 gün süreyle izin hakkı tanınır.

Nereye başvurulur? : Norveç vize başvurusu size en yakın vize danışma merkezine ulaşmanız gerekir.

Biometrik veri gerekli midir? : Norveç vizesi için başvuru yapanlardan parmak izinin alınması yani biometrik veri kaydı tutulması için şahsen başvurmaları istenir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Herhangi bir yoğunluk nedeniyle planlarınızın aksamaması için 30 gün önceden başvuru yapmanız tavsiye edilir.

Ne kadar sürede çıkar? : Yetkililerin yoğunluk durumuna bağlı olarak 15 ila 21 gün içerisinde vize başvurunuz sonuçlanır.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için birlikte çalışacağınız vize danışma merkezine iletişim bilgileri üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Norveç Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Norveç’te fuara katılma, iş görüşmesi yapma ya da ticari amaçlarla bulunacak kişilerin işi gereği alması zorunlu tutulan vizedir.

Nereye başvurulur? : Norveç ticari vize işlemleri için istenen belgelerinizi vize danışma merkezi aracılığıyla iletebilirsiniz.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Norveç’te bulunan firma tarafından sağlanması gereken davetiye, her iki taraftaki firmanın da bilgilerini, başvuranın unvan ve görevini, seyahatin sponsor kaynağını kapsamalıdır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Norveç vizesi başvurusunda beyan edilen evraklara ek, davetiye mektubunun yetkililere sunulması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurular 15 ila 21 gün aralığında sonuçlansa da sorun yaşanmaması adına 1 ay öncesinden başvurunuzu yapmanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Belgelerin teslim edilmesi için randevu almak isteyenler, yetkili vize merkeziyle iletişime geçerek uygun tarihleri öğrenebilirler.

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Norveç aile ziyareti vizesi alan kişiler, Norveç’te bulunan bir akraba ya da arkadaş gibi yakınlarını ziyaret etmek için ülkeye giriş yapabilirler.

Kaç günlük alınabilir? : Kısa süreli klasmanda değerlendirilen bu vize için ülkede maksimum 90 gün kalma izni tanınır.

Nereye Başvurulur? : Norveç vize başvurusu için gerekli belgeler kendinize yakın bir vize başvuru merkezine sunulmalıdır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kimlik bilgilerinin ve seyahat detaylarının haricinde, Norveç’te bulunan yakınınızdan davetiye almanız ve evraklara eklemeniz gerekir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Norveç aile ziyareti vizesi almak isteyenlerden talep edilen davetiye içerisinde her iki tarafın da kimlik ve pasaport bilgileri, birlikte ikamet edilecek adres, finansal sponsor olacak kişi ve bu kişinin maddi kaynakları, seyahatin tarih aralığı gibi bilgileri kapsayacak şekilde olmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru döneminizde gerçekleşebilecek bir yoğunluktan dolayı sorun yaşamamanız için seyahatinizin 1 ay öncesinde başvuru işlemlerinizin son bulmasını öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için başvuracağınız yetkili merkeze telefon üzerinden ya da bizzat giderek ulaşarak randevu tarihi öğrenebilirsiniz.

Norveç Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Norveç transit vize uygulaması, ülke üzerinden başka bir ülkeye gidecek kişilerin aktarma esnasında havalimanında bulunmak amacıyla alması zorunlu tutulan kısa süreli izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Norveç transit vize ile yalnızca aktarma yapacağınız süre boyunca havalimanı sınırlarında kalmanıza imkan tanınır.

Nereye Başvurulur? : Başvurunuzu yine diğer kısa dönem vizelerde olduğu gibi kendiniz tercih ettiğiniz bir vize merkezi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Norveç transit vize için gerekli evraklar içerisinde kimlik ve seyahat bilgilerinizi gösteren standart belgelerin haricinde, bahsi edilen aktarma seyahatine dair bilet ya da rezervasyon belgesini kapsamalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu bahsi edilen aktarma tarihinden 1 ay önce yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezi yetkilileri ile telefon üzerinden ya da adrese ulaşarak iletişime geçebilir ve kendiniz için randevu tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Norveç Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Yabancı uyruklu kişilerin vatandaşlık haklarından temelli olarak faydalanmak adına takip etmesi gereken işlem dizisine Norveç vatandaşlığı başvuru denmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Norveç vatandaşlığı için başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler aksi bir durum yaşamadıkça haklarını ömür boyu taşıyabilirler.

Nereye Başvurulur? : Norveç vatandaşlık başvurusu için öncelikle oturum izni alınmalı ve bu amaçla online başvuru yapılmalıdır. Sonrasında kriterleri karşılayan ve belli sürelerde ülkede ikamet edenler Konsolosluklar aracılığıyla vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Norveç vatandaşlık başvurusu almak isteyenler ülkenin evlilik, yatırım, unvan, maddi kaynak gibi aradığı kriterlere yönelik tüm belgeleri sunması gerekir

Ne zaman başvurmak gerekir? : Kişinin maddi gücüne bağlı olarak istenen oturum süresini tamamlaması istenir. Bu süre zarfından sonra dilediği zaman başvuru hakkına sahiptir.

Randevu nasıl alınır? : Vatandaşlık için yapılacak görüşmeler ve belge teslimi amacıyla randevu almak isteyenler Norveç Konsoloslukları ya da Büyükelçiliği ile iletişime geçme zorunluluğundadır.

Norveç Erasmus Vizesi

Nedir? : Öğrenim ya da staj amacıyla Norveç’te bulunacak kişilerin, Erasmus Projesi’ne kabul alarak Norveç’e seyahat etmeden önce alması gereken vizedir.

Kaç günlük alınabilir? :  Norveç Erasmus vizesi alan kişilere eğitimini ya da stajını kapsayan süre boyunca ülkede barınma hakkı tanınır.

Nereye Başvurulur? : Yetkili vize başvuru merkezleri ile ilgili belgelerin teslim edilmesi mümkündür.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Norveç Erasmus vizesi başvurusu yapanlar, Norveç’teki okul ya da firma tarafından kabulüne dair belgeleri, bir önceki diplomasını, not dökümlerini, özgeçmişini, referans mektubunu ve sponsor kaynaklarını göstermektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Projeye kabulünüzün hemen sonrasında işlemlerinizi başlatmanız uygundur.

Randevu nasıl alınır? : Norveç Erasmus vizesi alarak kendini geliştirmek amacıyla projeye dahil olanlar, belgelerini sunmak için randevu alma amacıyla kendilerine en yakındaki yetkili vize merkeziyle irtibata geçebilir.

Norveç Öğrenci Vizesi

Nedir? : Yüksek öğrenim ya da yüksek öğrenim sonrası için eğitim almak isteyenlerin Norveç’teki herhangi bir üniversiteden kabul almasıyla birlikte, ülkeye girmek için alması gerekli olan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Norveç öğrenci vizesi alan öğrencilerimiz, eğitim programı boyunca ülkede kalma hakkı kazanır.

Nereye Başvurulur? : Başvurular için direkt Konsolosluk ile görüşme yapılmaktadır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Norveç vizesi için hazırlanan standart evrak dosyanıza, diplomanızı, özgeçmişinizi, not dökümlerinizi, tecrübelerinizi, motivasyon mektubunu, kabul aldığınız okulun detaylarını ve kabul mektubunu, maddi sponsor kaynaklarınızı ve dil yeterliliğini gösterir belgeleri eklemeniz gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru için olası seyahatin 60 gün öncesinde işlemlerin tamamlanması uygundur.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluklar ile iletişime geçen kişiler için uygun randevu tarihi düzenlenmektedir.

 

Norveç Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Bakımından sorumlu olduğu ya da birlikte yaşamayı talep ettiği birinci derece akrabaları ile Norveç’te ikamet edecek vatandaşlarımızın alması gerekli olan uzun dönem izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Bu izin en az 180 gün süreyle verilmekte ancak uzunluğu sunulan verilere göre değişkenlik göstermektedir.

Nereye başvurulur? : Başvuru sahipleri bizzat Konsoloslukla görüşme yapmak zorunluluğundadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Norveç aile birleşimi vizesi alacak kişilerin, kendi kimlik ve pasaport bilgilerine ek olarak Norveç’teki aile bireylerinin de şahsi bilgilerini sunmaları gerekir. Bu bilgilere ek olarak kişilerin varsa önceki evliliğinin bitmesine dair belgelerin ve güncel evlilik cüzdanlarının sunulması istenir. Evraklara, çocukların karne gibi eğitim belgeleri, birlikte ikamet edilecek olan adres, sponsor kaynağa dair belgeler gibi evraklar da eklenmelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru için olası sorunları önlemek adına en az 60 gün önceden işlemlerin tamamlanması gerekir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk yetkililerine ulaşmanızla birlikte, görüşme için uygun tarihleri öğrenebilirsiniz.

Norveç aile birleşimi için gerekli güncel evraklar ve hızlı randevu için https://www.visacenter.com.tr/norvec-aile-birlesimi/ adresini hemen ziyaret edin.

 

Norveç Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Norveç’te yaşamak, ülkede 3 aydan daha uzun süre çalışma ve eğitim gibi amaçlarla bulunmak ve haftada maksimum 20 saat olmak üzere işçi olabilmek için alınması gereken izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Norveç Hükümeti’nin sağladığı oturum izinleri en az 3 aylık olmakta, seyahat amacı ve finansal güce bağlı olarak bu süre uzamaktadır.

Nereye Başvurulur? : Norveç oturum izni başvurusu için şahsi olarak Konsolosluk ile görüşme sağlanması şarttır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişinin seyahat amacına ve oturum talebi nedenine bağlı olarak istenen evraklar değişiklik göstermektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuruların planladığınız seyahat gününden 60 ila 90 gün öncesinde tamamlanmış olması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk yetkililerine, kolayca bulabileceğiniz iletişim bilgileri üzerinden ulaşabilir ve yetkililerin randevu için uygun olduğu tarihleri öğrenebilirsiniz.

Norveç Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Norveç vize reddi almanızın farklı sebepleri olabilir. Bu sebepler arasında güvenlik açısından ya da ülkeye geri dönüşü ispatlama açısından yetersiz görülmeniz, evraklardan kaynaklı yanlışlar ve önceki seyahatlere ilişkin kusurlu hareketlerin tespiti oldukça yaygındır.

İtiraz Hakkı

Norveç vizesi başvurusu ret alanlar için evrakların düzenlenmesiyle birlikte redde  itiraz hakkı söz konusu olur.

İtiraz Şekli

İtiraz etme amacıyla, yeniden düzenlenen ve eksikleri giderilen evraklarla birlikte, değerlendirmenin tekrarlanmasını talep eden ıslak imzalı dilekçeyi başvuru yaptığınız kuruma iletebilirsiniz.

Ücret İadesi var mı?

Norveç vize reddi alanlar başvurusunu yenileme hakkına sahip olsa da ücretini geri alma gibi bir durum söz konusu değildir.

Norveç Vize Ücretleri

Yetkili vize merkezine ödediğiniz hizmet bedeli haricinde, yetkililerin yaptığı başvuru değerlendirmesi için vize başvurusu yapanların harç bedeli ödeme yükümlülüğü vardır.

Bu ücretler kur değerinden, güncel zamlardan ve başvurulan vize kategorisinden etkilenerek değişmektedir. Başvuru yapacağınız dönemdeki güncel fiyatları, başvuruyu yapacağınız kurum yetkililerinden öğrenebilirsiniz.

Konsolosluklar

Norveç Hükümeti, Norveç Ankara Büyükelçiliği’ne ek olarak

 • İstanbul Fahri Konsolosluğu
 • Antalya Fahri Konsolosluğu
 • İskenderun Fahri Konsolosluğu
 • Alanya Fahri Konsolosluğu
 • İzmir Fahri Konsolosluğu

aracılığıyla ülkemizdeki hizmetlerini sağlamaktadır

İskandinav yarımadasının Batı kesiminde bulunan Norveç bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Özellikle soğuk hava şartları ile bilinen Norveç balıkçılığı ile ünlü bir ülkedir.

İsveç, Rusya ve Finlandiya ya komşu olan Norveç’e yapılacak olan seyahatler için vize alınması gerekmektedir.

Norveç vize başvurusu nasıl yapılır?
Gerekli evrakların kişilerce eksiksiz bir şekilde toplanmasının ardından yetkili kuruluşlara iletilmesi ile bu süreç tamamlanmaktadır.
Norveç vize gerekli mi?
Evet, ülkeye gitmek isteyen bordo pasaportlu kişilerin vize başvurusu yapması zorunludur.
Norveç turist vizesi zor mu?
Norveç, Schengen vizesine tabii bir ülkedir, gitmek isteyenler evraklarını eksiksiz bir şekilde toparlamaları gerekmektedir.
Oyla! post