Romanya Vizesi 2023

,
Romanya Vizesi 2022

Romanya Vizesi 2023; Romanya Balkanların tarihi manada en kuvvetli ülkelerinden bir tanesidir. Doğal güzellikleri ve dokusu ile de her yıl birçok kişiyi çekmektedir. Sizi de turist olarak ülkeye giriş yapmak isterseniz başvurularınızı anında kısa süreli vize üzerinden tamamlayabilirsiniz. Ayrıca aile birleşimi, iş seyahati ve çalışma izni gibi seçenekler üzerinden vize talep etmenize de imkan verilmektedir. Başvuru adımlarında sunmuş olduğunuz pasaportların güncel tarihli olması gerekmektedir. Pasaportlar güncel tarihli değilse başvuru adımlarında sorun meydana gelebilmektedir. Pasaportların güncelleme işlemlerini vize başvurusunun öncesinde tamamlamanıza gerekmektedir. NVİ salgın sebebi ile büyük ölçüde randevulu şekilde hizmet vermektedir. 199 numaralı telefon hattı üzerinden randevu alma fırsatını değerlendirebilirsiniz. Ayrıca internetten de randevu almanıza imkan tanınmaktadır. Yeşil, siyah, gri ve bordo pasaport alma imkanınız vardır. Yeşil pasaportu olan kişilerin ülkelerin büyük bir kısmına vizesiz olarak giriş yapmasına imkan verilmektedir. Yeşil pasaportun geçerlilik süresi 5 sene ile kısıtlıdır. Bordo pasaportun geçerlilik süresi ise 10 senedir. Tüm bu güncelleme adımlarını ve püf noktalarını dikkate alarak başvuru adımının şekillendirilmesi gerekir.

Romanya

Romanya vize talep adımlarında birçok farklı kategoride vize çeşitleri arasından seçim yapma hakkınız bulunmaktadır. Bu noktada asıl önem arz eden husus ülkeye giriş gerekçesi olarak belirtmiş olduğunuz hususlar ile daha sonrasında içinde bulunduğunuz etkinliklerin uyum içerisinde olmasıdır. Romanya vize başvuru adımlarını yaşanan son güvenlik önlemleri sebebi ile çok daha sıkı bir biçimde kontrol etmektedir. Özellikle sabıka kaydı olan kişilerin başvurularının büyük ölçüde kabul edilmediğinin de vurgulanması gerekir.

Romanya vizesi 2023 talep işlemlerinde alanında lider olan danışmanlık firmalarından destek almak sizin için sürecin büyük ölçüde sorunsuz şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Danışmanlık firmalarından yardım almanız durumunda vize harç tutarının yanı sıra, danışmanlık firmasına da komisyon tutarını ödemeniz gerekmektedir. Almış olduğunuz, talep ettiğiniz ek hizmetlere bağlı olarak firmalara ödemenizi gereken komisyon tutarında da değişim olacaktır. Oldukça cüzi biri tutar ile vize başvuru adımının sizin için olabildiğince pratik bir hale gelmesini mümkün kılabilirsiniz.

Romanya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Romanya vizesi gerekli evraklar 2023 arasında başvuru formu başı çekmektedir. Başvuru formunu konsolosluğun internet sitesi üzerinden başvuru adımını tamamlamanıza imkan verilmektedir. Başvuru formunda sizden temel olarak kimlik ve adres bilgileriniz talep edilecektir. Başvuru formunun yanı sıra sunulması gereken belgelerden bazıları;

  • Başvuru aşamasında 2 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir. 2 adet biyometrik fotoğrafın rötuşsuz olması gerekir. Eğer rötuş varsa ya da yüz herhangi bir şekilde kapatılmışsa kabul edilmeyecektir. Bu fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmesi istenmektedir. Başvuru aşamasında yeni fotoğraf talep edilmesinin asıl sebebi ülkeye giriş çıkış adımlarında bir kimlik tespiti sorunu yaşanmamasıdır.
  • Başvuru aşamasında ikamet belgesi ve kimlik belgesi de sunulmalıdır. İkamet belgesi ve diğer resmi belgelerde e-devlet üzerinden temin edilen dokümanların da kabul edildiğinin ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.
  • Başvuru sürecinde maddi durumunuzu da kanıtlamanız gerekmektedir. Maddi durumuna ilişkin bilgi sunmayan kişilerin kamuya yük olmaları endişesi ile vize başvurularının kabul edilmeyeceğinin de ayrıca iletilmesi gerekmektedir.
  • Başvuru sürecinde seyahat ve sağlık sigortanızın da aktif olması gerekmektedir. Seyahat ve sağlık sigortasının tüm seyahat sürecini içine alacak şekilde geçerliliğinin devam eder konumda olması gerekir. Turistik ziyaret için başvuruda bulunacak olan kişilerin kalacakları otele dair rezervasyon ve konfirmasyon işlemlerini de tamamlaması talep edilmektedir.

Romanya vizesi gerekli evraklar 2023 derlenirken bir eksiklik olması durumunda ya da başvuru formunda bir sorun meydana gelirse, başvurunuzun anında ret yanıtı alacağının da iletilmesi gerekmektedir. Başvuru aşamasına dair bir evrakın eksikliği dahi ret yanıtı almanız için yeterli bir sebeptir. Romanya vizesi 2023 başvuru adımlarınızın akabinde size iletilen referans numarası üzerinden başvurunuzun hangi aşamada olduğunu kontrol etme hakkınız da olacaktır. Ayrıca kişiler başvuru sonuçlanmasının akabinde verilen iletişim adresleri aracılığıyla da haberdar edilecektir.

Romanya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Romanya aile birleşimi gerekli evraklar derlenirken kişilerin evliliğin resmi zeminde tamamlandığına ilişkin tüm bilgileri sunması gerekmektedir. Uluslar arası geçerliliği olan evlenme belgelerini ülkenin diline tercüme ettirerek sunmalısınız. Tam tekmil nüfus kayıt örneğiniz de talep edilecektir. Bu nüfus kayıt örneği kapsamında kişilerin daha öncesinde evlilik yapmış olduğu görünüyorsa, öncesinde yapılan evliliklerin resmi şekilde boşanma ile sonuçlandığının da iletilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu nihayete ermiş olan evliliklerden olan çocukların kimlik bilgileri ve velayet durumlarına ilişkin de bilgilendirmenin sunulması istenmektedir.

Romanya aile birleşimi gerekli evraklar arasında oturum talep eden eşin yanı sıra Romanya vatandaşı olan eşin de kimlik bilgilerinin ve hatta Romanya vatandaşlığını nasıl elde ettiğine varana kadar bilgilerin iletilmesi gerekmektedir. Romanya vizesi 2023 kategorisinde aile birleşimi gibi daha detaylı olan versiyonlar ile uğraşmadan başvurunuzu tamamlamak isterseniz turistik ziyaretler için hazırlanmış olan vizeleri tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde başvuru sürecinin ortalama 4 hafta içerisinde tamamlanması mümkün kılınır.

-Romanya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Romanya çalışma vizesi gerekli evraklar arasında davet mektubu en temel öneme sahiptir. Kurumsal bir Romanya firmasından iş teklifi aldığınızı ve kabul ettiğinizi yansıtan davet mektubu sayesinde ülkeye giriş aşamasında sorun yaşamadan başvuru adımının tamamlanması mümkün kılınmaktadır. Romanya çalışma vizesi gerekli evraklar derlenirken, hangi alanda yetkinliğiniz olduğunu da kanıtlamanız gerekmektedir. Sahip olduğunuz ön lisans, lisans, yüksek lisans diplomalarını da eksiksiz bir biçimde sunmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra sahip olunan sertifikaları da sunabilirsiniz. Bu belgeleri sunarken noter onaylı şekilde tercüme edilmiş versiyonlarını iletmeniz gerekecektir. Romanya vizesi 2023 talep adımlarını yerine getirirken başvuru sürecine dair işlemlerin eksiksiz tamamlanması danışmanlık firmalarının yardımları ile de mümkün kılınmaktadır. Çalışma izni olmadan ülkede istihdam edilen kişilerin tespiti durumunda anında sınır dışı edilmesine karar verilecektir. Bu durum kişilerin pasaportuna da yansıyacaktır. Daha sonrasında farklı ülkelere seyahat aşamasında sorun yaşamanız söz konusu olabilir.

Romanya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Romanya öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında hangi okuldan onay aldığınıza ilişkin eksiksiz bir bilgilendirmenin sunulması gerekmektedir. Bu eksiksiz bilgilendirme ile beraber kişilerin özellikle okul üzerinden hak ettikleri kalacak yer ve hibe tutarı gibi detayları da sunmaları istenmektedir. 90 gün bu aşamada kıstas olarak belirlenmiştir. Kısa eğitimler için 90 günden az olmak kaydı ile giriş yapan kişilerin işlemleri daha kısa sürede tamamlanacaktır. Genellikle dil okulları bu şekilde hizmet vermektedir. 90 günden uzun kalacak olan kişilerin eğitim amacı ile giriş yapmaları durumunda Türkiye’deki eğitim bilgilerinden Romanya’da onay aldıkları okula kadar tüm bilgileri sunmaları gerekir. Onay alınan okulun eğitim diline hakim olup olmadığınıza ilişkin de bilgilendirme talep edilmektedir.

Romanya öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında kişilerin eğitim masraflarının hangi kaynak aracılığı ile karşılanacağına ilişkin de bilgilendirme sunulması mümkün kılınmaktadır. Romanya vizesi 2023 maddi durumu yetersiz olan ve ülkeye giriş yaptıktan sonra kamuya yük olacak kişilerin vize almasına imkan vermemektedir. Öğrenci olarak Romanya’da eğitiminin bir bölümünü tamamlamış olan kişilerin ülkede çalışma izni almasının oldukça kolay olduğunun da ayrıca iletilmesi gerekmektedir. Bilhassa Romanya’nın katma değerine teorik ya da uygulamalı alanda katkı sağlayacak kişilerin onay alması daha kolay bir hal almaktadır.

Romanya Vizesi Ücreti 2023

Romanya vizesi ne kadar; ödeme adımında aktarmanız gereken tutar her sene değişim arz etmektedir. Romanya vizesi kaç günde çıkar; ortalama 4 hafta içerisinde başvurunun sonuçlanması beklenmektedir. Başvurunun dikkate alınması ve değerlendirilmesi için her sene değişim gösteren vize harcının eksiksiz ödenmesi gerekir. Ödeme yapıldığınız yansıtan ve size iletilen makbuzu da sorunsuz şekilde saklamanız gerekir. İşlemler dijital olarak da kayıt altına alınsa dahi, makbuzun da korunması istenebilmektedir.

Romanya vizesi ücreti 2023 ödemesinin sonrasında vize başvurusunun ret yanıtı alması durumunda iade söz konusu olmayacaktır. Romanya vizesi ücreti 2023 ret durumunda yanmış sayılacaktır. Bir sonraki Romanya vizesi 2023 başvurunuzda da aynı şekilde vize harcını ödemeniz gerekmektedir. Pasaport için aynı durum söz konusu değildir. Pasaport almak için yatırmış olduğunuz defter bedeli ve vize harcının, pasaport almaktan vazgeçmeniz durumunda tarafınıza iade edileceğinin de ayrıca iletilmesi gerekir. Başvuru sürecine dair sorun yaşanmaması adına tüm önlemleri alan ve prosedürleri takip eden danışmanlık firmaları ile çalışmak ret yanıtı alma olasılığını düşürmektedir.

Romanya Vizesi Aile Birleşimi 2023

Romanya vizesi aile birleşimi 2023 talep işlemlerinde kişilerin vatandaşlık talebi ile bu süreci karıştırmaması gerekmektedir. Sizin Romanya vatandaşı ile evlenmeniz Romanya vatandaşı olmanız manasına gelmeyecektir. Öncelikli olarak aile birleşimi kategorisi üzerinden ülkede oturum talep etmeniz gerekir. Romanya vizesi aile birleşimi 2023 izni ile oturumu almanızın hemen sonrasında, 5 sene kadar ülkede ikamet eden kişilerin, süresiz oturum talep etmesine de imkan verilmektedir. Başvuru süreçleri tamamlanırken pandemi nedeni ile sürecin uzayabileceğini de unutmamalısınız. Başvurunuzu yapmanızın öncesinde kesinlikle ülkede alınan Covid 19 tedbirlerine de dikkat etmelisiniz. Bu salgının belirli dönemlerinde ülkeler arası seyahatin durma noktasına geldiği de görülmektedir. Bu nedenle seyahat akışında bir sorun meydana gelmemesi için Romanya pandemi önlemlerine dair fikir sahibi olmalısınız.

Romanya vizesi 2023 5 sene boyunca kesintisiz kullanılırsa ve oturum hakkı yenilenirse vatandaşlık başvurusunda da bulunabilirsiniz. Vatandaşlık başvurusunda bulunacak olan kişilerin ülkenin diline ve ülkenin temel kültürel niteliklerine aşina olması gerekmektedir. Bu tür taleplerin iletilmesinin asıl sebebi ülkeye giriş yapan kişilerin kültürel entegrasyon gibi bir sorun ile karşılaşmamalarıdır. Hatta vatandaşlık için başvuran ve onay alan kişilerin devlet tarafından sunulan dil kurslarına katılım sağlamaları da mümkündür. Bu şekilde dil alanında kendinizi para harcamadan geliştirme fırsatını elde edebilirsiniz. Başvuru adımlarının aile birleşimi ve vatandaşlık başvurusu gibi adımlarda 3 aya kadar uzayabildiğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Başvuru sürecinin daha kısa sürede tamamlamasını isteyen kişilerin turistik ya da öğrenci vizesi gibi seçenekler üzerinden başvurularını iletmeleri gerekmektedir.

Romanya Çalışma Vizesi 2023

Romanya çalışma vizesi 2023 talep işlemlerinde davet mektubu büyük önem arz etmektedir. Davet mektubunun bulunmaması durumunda kişilerin ülkeye girerek iş aramaları için izin almaları gerekir. Bu da iş arama vizesi kapsamında değerlendirmeye alınacaktır. Çalışma vizesi için kurumsal bir firmadan alınan davetiyeyi sunan kişilerin onay alması çok kolay olacaktır. Vize talep adımlarına dair sorun meydana gelmemesi adına geçmiş senelerde sahip olduğunuz iş deneyimlerini de iletmeniz gerekmektedir. Daha öncesinde Avrupa ülkelerinden birinde çalışma izni çerçevesinde iş tecrübeniz olduysa Romanya’da kabul almanız da kolaylaşacaktır.

Romanya çalışma vizesi 2023 olmadan ülkede istihdam edilen kişilerin kendi özlük haklarını koruma alanında dahi sorun yaşayacakları belirtilmelidir. Örneğin normal koşullarda işten atılmanız durumunda devletin sunmuş olduğu sosyal yardımlardan faydalanmanıza imkan verilmektedir. Fakat izinsiz bir biçimde istihdam edilmeniz durumunda bu sosyal desteklerden istifade edilmesine imkan verilmeyecektir. Romanya vizesi 2023 çalışma izni olmayan kişileri istihdam eden kurumların da anında yasal ve idari yaptırımlar ile karşı karşıya kalacağının da bildirilmesi gerekmektedir.

Romanya İş Arama Vizesi 2023

Romanya iş arama vizesi 2023 almak çalışma vizesini bir kurumsal davetiye ışığında almaktan daha zor olacaktır. Bu süreç içerisinde yetkinliğinizi kanıtlayan belgeleri ve daha önceki iş deneyimleriniz üzerinden elde ettiğiniz referans mektuplarınızı da sunmanız mantıklı olacaktır. Bu şekilde Romanya’da katma değere katkı yapacağınızı da garantilemiş olursunuz. Romanya iş arama vizesi 2023 talep adımlarında kişilerin bu iş arama sürecinde maddi ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarına ilişkin de bilgi vermek zorundadır. Romanya vizesi 2023 almak için kamuya herhangi bir boyutta yük olmayacağınızı kanıtlamış olmanız gerekmektedir.

Romanya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Romanya eğitim & Erasmus vizesi 2023 almak isteyen kişilerin öğrenci değişim programından onay alması gerekmektedir. Erasmus başvuru sürecini kaçırmamalısınız. Hem yapılan dil puanından yeterli puanı almalı hem de lisans not ortalamanızın bu süreç için uygun olması gerekmektedir. Romanya eğitim & Erasmus vizesi 2023 talep adımları tamamlanırken kişilerin hangi okuldan onay aldıkları, okulun eğitim dilinde yetkinliklerinin olup olmadığı gibi hususlarda da veri sunmaları gerekir. İstenen bir diğer bilgi de maddi durum ile alakalıdır. Maddi duruma ilişkin bilgilendirmelerin eksiksiz sunulması istenir. Ülkeye giriş adımının sonrasında kişilerin eğitim masraflarının hangi kaynak ile karşılanacağına dair bilgilendirme istenmektedir. Hibe tutarının sunulmasının yanı sıra banka hesabınızın 6 haftalık özetini de iletmeniz gerekmektedir.

Romanya vizesi 2023 talep edilirken maddi duruma ilişkin bu derece detaylı bilgilerin talep edilmesinin asıl sebebi giriş yapan kişilerin daha sonrasında kamuya yük haline gelmemesidir. Aynı sebepler ile sağlık ve seyahat sigortasının da aktif olması talep edilmektedir. Bu şekilde sorun yaşasanız dahi sigortanın sunmuş olduğu imkanlardan kusursuz bir biçimde istifade etmeniz mümkün kılınacaktır. Öğrenci değişim programlarına dair sorun yaşamamak adına üniversitenizde mevcut olan Erasmus Ofisi ile de iş birliği içerisinde olmanız gerekmektedir.

Romanya Vize Reddi 2023

Romanya vize reddi 2023 alan kişilerin bu aşamada yatırmış oldukları vize harcının iadesini istemeleri mümkün olmayacaktır. Vize başvuru adımlarının reddedilmesinin hemen sonrasında hangi gerekçe ile ret yanıtı alındığına dair de bilgilendirmenin yapılması gerekmektedir. Vize reddi gerekçesi açık bir şekilde belirtildiği için bir sonraki başvuruda aynı hatanın meydana gelmesi de engellenmektedir. Kişilerin vize reddi almasının en temel sebebi başvuru belgelerinde eksiklik olmasıdır. Romanya vize reddi 2023 yanıtı alan kişilerin özellikle konsolosluğun belirtmiş olduğu zaman aralıklarında vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi için reddi itiraz başvurusunda bulunmasına da imkan verilmektedir. Reddi itiraz başvurusu sayesinde ret yanıtı alan kişilerin başvurularının yeniden gözden geçirilmesi mümkün kılınacaktır.

ROMANYAVİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Tabloda listelenen formları indirerek lütfen bizimle 0850 307 96 81 numaradan ücretsiz iletişime geçiniz.
ROMANYA TİCARİ BELGELER ROMANYA TURİSTİK BELGELER
Romanya Vizesi 2023 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Romanya Vizesi 2023 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Romanya Vizesi 2023 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Romanya Vizesi 2023 1 – wordiconTürkçe Dilekçe Listesi
Romanya Vizesi 2023 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi Romanya Vizesi 2023 6 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize almak istediğiniz ülke için Vize Rejim Tablosuna bakınız.
Duyuru! Pasaportunuzu kullanabilmeniz için geçerlilik süreniz, seyahat süreniz artı 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.
Romanya vizesi kaç günde sonuçlanır?

Romanya vize başvurusunun iletilmesinin sonrasında ortalama 4 hafta içerisinde yanıtlanması beklenmektedir.

Romanya vize başvuru adımlarında harç ödenmeli mi?

Romanya vize başvurusu sırasında başvurunuzun dikkate alınması için ödeme yapıldığına ilişkin belgelerin de eksiksiz sunulması gerekmektedir.

Romanya aile birleşimi nasıl talep edilir?

Romanya vatandaşı ile evli olmanız durumunda aile birleşimi talep etme imkanınız bulunmaktadır. Evliliğin resmi olarak gerçekleştiğine ilişkin belgelerin eklenmesi şarttır.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.